austin mini & 216gti

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: austin mini & 216gti

Δημοσίευση από takinennn »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

edit by nikolas: links φωτογραφιών :)

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: austin mini & 216gti

Δημοσίευση από takinennn »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αφού ολοκληρώθηκε το κυρίως κλουβί αποφάσισα να προχωρήσω σε μερικο ράψιμο των σωλήνων.
Στην συνεχεία θα προσθέσω τους σωλήνες που θα ενώσουν τον κλωβό με το εμπρός υποπλαισιο και το χιαστί επάνω από τα κεφαλιά των επιβατών.
Δεν θα μπουν ακόμα τα στοιχεία αντιστήριξης με τις ενισχύσεις τους όπου θα ενώσουν το κλωβό με τα πίσω top mount. Συνεχίζοντας θα αναιρεθεί ο κλωβός από το κουφάρι για να ολοκληρωθούν η κολλήσεις και να μπουν τα σημεία έδρασης του πίσω υποπλαισιου.

edit by nikolas: links φωτογραφιών :)

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: austin mini & 216gti

Δημοσίευση από takinennn »

Σήμερα δεν είχα ίστρο οπότε το κακό φωτογραφικό μου δυναμικό έγινε ακόμα χειρότερο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αφαιρεσα το χωροδικτυωμα από το κουφάρι για την τελική ραφή όλων των ενώσεων. Με την ολοκλήρωση τους θα μπει ξανά στην σούβλα για να τοποθετηθούν και τα υπόλοιπα κομμάτια του κλωβού ασφαλείας και να γίνουν και οι απαραίτητες λαμαρινοδουλειες που αφορούν την αντικατάσταση των οξειδωμένων κομματιών και άλλων από αλουμίνιο ενώ ταυτόχρονα έχουν παραγγελθεί και τα ανθρακουφασματα και ρητίνες για να ετοιμάσω την carbon οροφή. Να Να προσθέσω ότι θα κατασκευαστούν άλλοι θόλοι και top mounts για τα coil over που δεν χωράνε αλλιώς, αλλα και για να μπορώ να βάλω τις 10’’ τροχούς επί 9 και 8j χωρίς να βρίσκουν. Βασανίζομαι…

edit by nikolas: links φωτογραφιών :)

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: austin mini & 216gti

Δημοσίευση από takinennn »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Συνεχεια λιγο με το εσωτερικο του. πρεπει να ετοιμασω την θεσης οδήγησης, το pedal box καθώς και την κολώνα του τιμονιού με το τιμόνι.

Προς το παρών ετοίμασα ένα βασικό κάθισμα στα μετρά μου. Στην παρούσα φάση είναι στα 5,6kg απο alu χωρίς βίδες και την επένδυση του. Υπολογίζω ότι θα πάρει αλλά δυο Kg με κάποιες προσθήκες.

Εικόνα

Εικόνα

edit by nikolas: links φωτογραφιών :)

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: austin mini & 216gti

Δημοσίευση από takinennn »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

edit by nikolas: links φωτογραφιών :)

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: austin mini & 216gti

Δημοσίευση από takinennn »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αφού ολοκληρώθηκε το κυρίως κλουβί αποφάσισα να προχωρήσω σε μερικο ράψιμο των σωλήνων.
Στην συνεχεία θα προσθέσω τους σωλήνες που θα ενώσουν τον κλωβό με το εμπρός υποπλαισιο και το χιαστί επάνω από τα κεφαλιά των επιβατών.
Δεν θα μπουν ακόμα τα στοιχεία αντιστήριξης με τις ενισχύσεις τους όπου θα ενώσουν το κλωβό με τα πίσω top mount. Συνεχίζοντας θα αναιρεθεί ο κλωβός από το κουφάρι για να ολοκληρωθούν η κολλήσεις και να μπουν τα σημεία έδρασης του πίσω υποπλαισιου.

edit by nikolas: links φωτογραφιών :)

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: austin mini & 216gti

Δημοσίευση από takinennn »

Ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου και είπα να ανανεωθεί η σχέση μου μαζί του.
Έτσι λοιπόν κατασκεύασα μια μήτρα στον τόρνο για να πρεσάρω τις ενισχύσεις. Όλα πήγαν καλά Το επόμενο βήμα είναι να μπει στην θέση του μέσα στο κουφάρι. Θα ετοιμάσω και τους νέους θόλους για να βάλω τους υπολοίπους σωλήνες που θα πάνε στα πίσω top mount. Το τελευταίο διάστημα όλο και περισσότερο με τριβελίζει η σκέψη να βάλω τις 15αρες ζάντες που έχω από mx5 μου. Οπότε πιθανολογώ ότι θα μεγαλώσω αρκετά τους θολούς.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

http://www.minitrailers.com/15.htm θα ειναι καπως ετσι.

edit by nikolas: links φωτογραφιών :)

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: austin mini & 216gti

Δημοσίευση από takinennn »

ετοιμα και τα σημεια εδρασης του πισω αξονα.

Εικόνα


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος takinennn την Κυρ Φεβ 24, 2013 9:05 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: austin mini & 216gti

Δημοσίευση από takinennn »

Θα μπορούσα επίσης να καταργήσω και το πίσω υποπλάισιο και να βιδώνουν τα ψαλιδιά απευθείας στο χωροδυκτυωμα, έτσι θα γλίτωνα περίπου 25kg. εξαρχής όμως είχα αποφασίσει και αναφερθεί σε αυτό πως θα κατασκευάσω το δικό μου εμπρός και πίσω υποπλαισιο καθώς και παρελκόμενα για αυτά όπως ψαλιδιά ,κιτ φρένων ,αντιστρεπτικές κλπ. Ώστε να τα πουλάω σαν κιτ,

Επομένως οποίος έχει ένα παλιό μινι θα μπορεί να βάλει σύγχρονα υπολαισια αφου τα σημεία εδρασης θα είναι τα ίδια. Ή θα μπορεί να βάλει άλλα ψαλιδιά στα παλιά υπολαισια ή ακόμα να πάρει το σασί μου και να βιδώσει τα δικά του παλιά υποπλασία.

Δεν θέλω να κατασκευάσω την απόλυτη κατασκευή απλά θέλω να κάνω το κέφι μου ενώ παράλληλα εξελίσσω προϊόντα για το ιστορικό mini το οποίο και λατρεύω.Ασε που θα ειναι και μαμα απο εξω γιατι πρεπει να εχω ενα καθημερινο αμαξι.

Η απόλυτη κατασκευή θα είναι το τρίτο στη σειρά project κεντρομηχανο, απλά θα προηγηθεί αυτού ένα low cost 7 του οποίου το donor car έχει αγοραστεί…

Αλλά μέχρι τότε θέλω να τελειώνει το mini να φάω και λίγο λάστιχο επιτελούς!

takinennn
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 11:18 am
Επικοινωνία:

Re: austin mini & 216gti

Δημοσίευση από takinennn »

To έπιπλο
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us






ειπα να κανω και μια προβα με 14αρες να δω που ειμαι. ετσι λοιπον αφαιρεσα 5 cm απο τον θολο για αρχη.
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

το καθισμα εχει παει τερμα πισω οποτε πρεπει να ορισω θεση κολονας τιμονιου, πεταλιερας, χειροφρανου και λεβιε ταχυτητων.

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us



Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος takinennn την Κυρ Φεβ 24, 2013 9:14 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες