Τι αμορτισερ +ελατηρια προτινεται για το ROVER 214si...

Άβαταρ μέλους
innovitis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2009 7:02 pm
Επικοινωνία:

Τι αμορτισερ +ελατηρια προτινεται για το ROVER 214si...

Δημοσίευση από innovitis »

το αμαξι δεν το χρησιμοποιο για στροφες δεν ειμαι fun τον στροφον στα λιμανακια...αλλα δεν θα ηθελα επισης να ειναι ουτε τερμα σκλιρα αλλα ουτε και βαρκουλα..στις λακουβες να χοροποιδαω μεσα στο αμαξι...κατι ενδιαμεσο..(ελατηρια χαμιλοματος)...και σε τι τιμες πεζουν αν γινεται να μου λετε ο καθενας για την γνωμη του...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και περιμενω πολλες γνωμες για να εχω να επιλεξω κατι απολλα...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι αμορτισερ +ελατηρια προτινεται για το ROVER 214si...

Δημοσίευση από nikolas »

δεν υπάρχουν πολλές επιλογές,
α) βάζεις KYB αμορτισέρ χωρίς ελατήρια χαμηλώματος και είσαι στα επίπεδα που είναι ρυθμισμένα από τη μάνα του 250ευρώ περίπου
β) βάζεις KYB αμορτισέρ με ελατήρια χαμηλώματος (διαπράττεις μέγα έγκλημα γιατί αυτά δεν συνδυάζονται) και έχεις ένα αμφίβολο αποτέλεσμα στα 450 ευρώ περίπου σύνολο
γ) βάζεις Koni αμορτισέρ με Eibach ελατήρια χαμηλώματος-χάνεις ελαφρώς σε άνεση, το αμάξι γίνεται πιο σκληρό αλλά έχει καλύτερα κρατήματα και στήσιμο 750 ευρώ περίπου
δ) βάζεις ελατήρια και αμορτισέρ από ZR αλλά καινούρια δεν ξέρω πόσο έχουν και αν υπάρχουν και μεταχειρισμένα είναι λαχείο σε τι κατάσταση θα είναι
ε) μάλλον θα ειπωθεί και μια γνώμη για Bilstein αλλά έχε στο νου ότι η ίδια η Bilstein δεν έχει επίσημα κωδικό στα προϊόντα της για Rover bubble shape (άσχετο αν μπορεί να ταιριάξουν από άλλα μοντέλα) συγκεκριμένα για Rover 200 δεν έβγαζε αμορτισέρ και στο λέω με βεβαιότητα γιατί είχα φτάσει μέχρι (νομίζω) Γερμανία να ρωτήσω στα κεντρικά (χώρια τον Έλληνα αντιπρόσωπο) και μου το είχαν επιβεβαιώσει..
στ) στην Αγγλία σαν ενδιάμεση λύση βάζουν και τα G-Max αλλά δεν ξέρω τι λένε από χαρακτηριστικά και απόδοση, πάντως απ'όσο ξέρω μόνο από ebay τα βρίσκεις εδώ Ελλάδα δεν πρέπει να τα φέρνει κάποιος http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=rove ... m270.l1313" onclick="window.open(this.href);return false;

δε ξέρω τι άλλες γνώμες περιμένεις να ακούσεις αλλά εδώ στην Ελλάδα μόνο αυτές παίζουν..μετά πάμε σε coilover..

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Τι αμορτισερ +ελατηρια προτινεται για το ROVER 214si...

Δημοσίευση από crAss »

Βασικά αυτό που μπορεί να κάνει είναι να πάρει ελατήρια από zr (περίπου 2 cm χαμήλωμα) και να τα βάλει με όποιο αμορτισέρ απλό δίνεται επίσημα για zr.
Θα είναι σίγουρα καλύτερα από μαμά, θα δουλεύουν σωστά και θα είναι και σχετικά άνετα.
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
prilepa_mg
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2007 9:28 am
Τοποθεσία: paleo faliro
Επικοινωνία:

Re: Τι αμορτισερ +ελατηρια προτινεται για το ROVER 214si...

Δημοσίευση από prilepa_mg »

ke sto telos vale MONROE REFLEX -200 evro ite me ta dika su ,ite me elatiria apo ZR160 ,nomizo oti ine i kaliteri lisi metaksi anesi ke apodosi,ke timi vevea
200 COUPE the best .the GTI is back on the road

Άβαταρ μέλους
innovitis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2009 7:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Τι αμορτισερ +ελατηρια προτινεται για το ROVER 214si...

Δημοσίευση από innovitis »

παιδια εχω ενα θεμα εδω καταρχας διαθετω εως 300 με 400 ευρο για οτι αποφασισω να κανω στιν ολλη τιν φασι...λοιπον ο προιγουμενος κατοχος του rover μου ως χαζος ανθρωπος να τον πω ευγενικα.. για να μιωσει τα εξοδα δεν αλαξε ελατιρια χαμιλοματος απλα τα εκοψε ..με μαμισιες αναρτισις και πιασμενα με tyrups(πιαστρακια)...ετσι μολις σικοσαμε το αμαξι γαι αλαγι δισκον-φρενα...τα ελατιρια μινανε κατω και κουνιοταν ολλο το αμορτισερ το ανοιξαμε να δουμε τι παιζει και επεφταν η μπιλιες απτο ρουλεμαν που εχει πανω πιστεβω να καταλαβενεται ποιο ενοω...ετσι μου ειπε ο μαστορας μου πως χριαζομε καινουρια αμορτισερ η εστω τα πιατα με τα ρουλεμαν και καινουρια ελατιρια...αλλα μοθυ λεει παλι το ιδιο πραγμα ειναι εφοσον το αμορτισερ ειναι το μαμα...ετσι θελω μια γνωμη τι να κανω ωστε το αφτοκινιτο να ειναι το ιδιο χαμιλομενο...αλλα να γινι και μια σωστη δουλεια πανω στο αμαξι οχι μισα πραματα...κατι ελεγε ο crAss οτι μπορω να παρω ελατήρια από zr (περίπου 2 cm χαμήλωμα) και να τα βάλω με όποιο αμορτισέρ απλό δίνεται επίσημα για zr.θα ειναι το ιδιο χαμιλομα ομως..??τα ελατιρια του zr ειναι απο τιν μανα του χαμιλομενα...γιατι βρικα ελατιρια..με ανρτισις με ποιατα με ολλα κομπλε μπρος πισω σε καλι καταστασι 180- με 200 ευρο...με λιγα λογια θελω το αμαξι μ μεν να φτιαχτι και να μιν εχιε προβλιμα αλλα θελω επισις να μινι ετσι οπως ειναι χαμιλομενο...περιμενω γνομες..και οτι αλλο θελεται να προσθεσεται στιν απαντισι σας..σας ευχαριστω θερμα ολους οσι απαντισατε στο προβλημα μ και οσι θα απαντισεται...

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Τι αμορτισερ +ελατηρια προτινεται για το ROVER 214si...

Δημοσίευση από crAss »

Χοντρικά θα είναι. To MG ZR ήταν ένα κανονικό αυτοκίνητο παραγωγής με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Αν αγοράσεις ένα αμορτισέρ αντικατάστασης για MG ZR θα είναι όπως περίπου και το μαμά και θα συνδυαστεί μια χαρά με το μαμά ελατήριο του ZR.
Για να χαμηλώσεις πρέπει να αλλάξεις ελατήρια και φυσικά θα πρέπει να αγοράσεις και αμορτισέρ που να είναι σχεδιασμένο να δουλεύει σωστά σε σχέση με το ύψος του ελατηρίου.
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι αμορτισερ +ελατηρια προτινεται για το ROVER 214si...

Δημοσίευση από nikolas »

Αν θες να γλυτώσεις ένα μικρό κόστος από τα ελατήρια νομίζω έχω δύο μπροστινά eibach viewtopic.php?f=17&t=2399" onclick="window.open(this.href);return false; οπότε αγοράζεις μόνο τα πίσω..και από αμορτισέρ αν πας για χαμήλωμα ή ψάχνεις του ZR που είναι ήδη συνδιασμένα με ελατήρια χαμηλώματος, ή πας για Koni. Monroe KYB κλπ με κωδικό για Rover 200 δεν είναι συμβατά με ελατήρια χαμηλώματος, αν το κάνεις το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο..εκτός και αν έχουν συγκεκριμένο διαφορετικό κωδικό και για ZR..Τότε ενδεχομένως να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με ελατήρια χαμηλώματος γιατί το ZR ήταν χαμηλωμένο σε σχέση με το 200άρι..

Άβαταρ μέλους
innovitis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2009 7:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Τι αμορτισερ +ελατηρια προτινεται για το ROVER 214si...

Δημοσίευση από innovitis »

Παιδια επειδιη ψαχτικα λιγο παραπανω και βρικα ελατιρια με αμορτισερ(ρυθμιζομενο υψος-σκλιροτιτα)μεταχιρισμενα μονο με 5000χλμ. και ολλα ολλα κομπλε με ενα ικανοποιητικο ποσο για τιν τσεπι μου,μαρκα τις GAZ...θελω να μου πειτε τιν γνωμη σας για το πος σας φενονται αν τα εχει δοκιμασει κανεις η εστω αν εχει καμια γνωμη τι εχει ακουσει για τα σιγκεκριμενα....τελικι μου αποφαση μαλλον θα παρω αυτα...ξερω απλα πος ειναι αρκετα σκλιρα...περιμενς τις απαντισις σας το σιντομοτερο δινατον...σας ευχαριστω ολους...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι αμορτισερ +ελατηρια προτινεται για το ROVER 214si...

Δημοσίευση από nikolas »

πας σε άλλη κατηγορία coil over δεν μιλάμε πλέον για συμβατικά αμορτισέρ..θα είναι αρκετά σκληρά αλλά το αυτοκίνητο θα είναι τρένο..

dimitris14
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 16, 2012 6:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Τι αμορτισερ +ελατηρια προτινεται για το ROVER 214si...

Δημοσίευση από dimitris14 »

Παιδια στην automarin εχουν blistein αμορτησερ με ελατηρια με 300ευρω.Πιστευετε αξηζει να παω εκει η να ψαξω απο ebay;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες