ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ-416GSi '92

Απάντηση
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ-416GSi '92

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Παναγιώτη εντάξει τώρα τα είδα ρε συ... αφού σου έχω απαντήσει κιόλας σχετικά. :D Απλώς απ' τον υπολογιστή στη δουλειά δε μπορούσα να τα δω... δε μου τα έκανε μεγέθυνση.
Η ροπή λογικό είναι να πέφτει μετά το μέγιστο που φτάνει... ;)
K-mech έγραψε:
Tasos_7R έγραψε:Να παρουσιάσετε κάποια στιγμή τη δουλειά σας με τον Αρίστο... Δε βλέπω το λόγο να μην το κάνετε. ;)
Ισως πάρω το κουράγιο και το κάνω εγώ, (έχω το φωτογραφικό υλικό και τα ντοκουμέντα :lol: ) Απλά μετά θα με κυνηγάει ο Αρίστος που έβγαλα ολα τα άπλυτα στη φόρα. :;T :;T :pimpy: :pimpy: :battle: :battle: (Παίζει πολύ γκάφα μεσα στη συνολική διαδικασία αλλα θα μπορούσε να παραδειγματιστεί κάποιος απ αυτές και να τις αποφύγει, οπότε άν γραψω, θα γράψω οσα περισσότερα μπορώ)
Θα ήταν πολύ χρήσιμες πληροφορίες!!! Και οι γκάφες στο παιχνίδι είναι... όποιος δεν κάνει, δεν μαθαίνει... :up:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ-416GSi '92

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Ωραία!! Απ' το pc στο σπίτι βλέπω μια χαρά τα διαγράμματα. Πολύ καλά μου φαίνονται τα αποτελέσματα Παναγιώτη!! Νομίζω αναμενόμενα για "μαμά" d16z2. ;) Λοιπόν.... πότε ξεκινάς να το βελτιώνεις είπαμε??? :twisted: :-D

Άντε ωραία! :beer: Κι εμένα Τάσο πολύ καλά μου φάνηκαν τα αποτελέσματα, δεν είχα παράπονο! :D
Σε πατάω λες??? :battle: :kot: :P
Rover 416GSi '92
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ-416GSi '92

Δημοσίευση από Tasos_7R »

panagiotis x. έγραψε:Σε πατάω λες??? :battle: :kot: :P
Φτιάξε Cold Air Intake πρώτα και μετά βλέπουμε, άντε... τόσο καιρό στο χω πει κι εσύ τίποτα ακόμα... και θες και να πατήσεις και το πιο δυνατό GSi??? :P :P :P (είμαι ψωνάρα, το ξέρω :P :P :P ) Στο dyno δεν ξέρω κατά πόσο θα έκανε διαφορά, αλλά στο δρόμο κάνει!! :up: :sreering:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ-416GSi '92

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Ισως πάρω το κουράγιο και το κάνω εγώ, (έχω το φωτογραφικό υλικό και τα ντοκουμέντα :lol: )

Άντε άντε,βάλ'το μπρος! ;)
Rover 416GSi '92
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ-416GSi '92

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Φτιάξε Cold Air Intake πρώτα και μετά βλέπουμε, άντε... τόσο καιρό στο χω πει κι εσύ τίποτα ακόμα...

Τον καημένο τον προφυλακτήρα σκέφτομαι... :roll: :-D

Πού ακριβώς μένεις στην Αθήνα είπαμε??? :P
Rover 416GSi '92
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ-416GSi '92

Δημοσίευση από Tasos_7R »

panagiotis x. έγραψε:
Φτιάξε Cold Air Intake πρώτα και μετά βλέπουμε, άντε... τόσο καιρό στο χω πει κι εσύ τίποτα ακόμα...

Τον καημένο τον προφυλακτήρα σκέφτομαι... :roll: :-D

Πού ακριβώς μένεις στην Αθήνα είπαμε??? :P
Κι ο Μήτσος αυτό σκεφτόταν, και του το κάναμε χωρίς να κόψουμε τον προφυλακτήρα και χωρίς να φαίνεται τίποτα!! ;) Άντε κατέβα... :beer:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ-416GSi '92

Δημοσίευση από i-VTec »

ΟΛΑ ΣΤΗ ΦΟΡΑ τώρα πού λείπει...! :P Κι εγώ απορούσα τόσον καιρό γιατί δεν μας ενημέρωνε για το project, αν ήξερα ότι ήταν για τόσο χαζό λόγο θα τον βάραγα... :-D Όσες γκάφες και να έγιναν, είναι ένα από τα λίγα DIY projects πού έχουν κάνει παιδιά απ'το club στα Rover τους και του άξιζε ένα thread με φωτογραφίες κ.λπ..


Για την κοιλιά στις 4.500 δε ξέρω, μυρίζομαι αβανς ή εισαγωγή αέρα...Πιστεύω με μία χοάνη θα είναι καλύτερα ψηλά, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε δυναμόμετρο δικό μας να βλέπουμε διαφορές με την κάθε ψιλομετατροπή μας... :;T Δε χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις όμως (επίσης το τελικό από GTi δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο, εκτός αν στο χαρίσανε, οπότε πάω πάσο...Πάντως με 300 ευρώ μπορείς να φτιάξεις δίχαλο πριν τον καταλύτη και όλη την εξάτμιση με δύο καζάνια μετά τον καταλύτη (προτείνω 54άρα) και θα δείς μεγάλη διαφορά.... :beer:
Εικόνα
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ-416GSi '92

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Για την κοιλιά στις 4.500 δε ξέρω, μυρίζομαι αβανς ή εισαγωγή αέρα...Πιστεύω με μία χοάνη θα είναι καλύτερα ψηλά, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε δυναμόμετρο δικό μας να βλέπουμε διαφορές με την κάθε ψιλομετατροπή μας... :;T Δε χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις όμως (επίσης το τελικό από GTi δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο, εκτός αν στο χαρίσανε, οπότε πάω πάσο...Πάντως με 300 ευρώ μπορείς να φτιάξεις δίχαλο πριν τον καταλύτη και όλη την εξάτμιση με δύο καζάνια μετά τον καταλύτη (προτείνω 54άρα) και θα δείς μεγάλη διαφορά.... :beer:

Μήτσο,χοάνη φοράω ρε συ! :-D Δες και φώτο γιατί ξέχασες μάλλον :( http://mg-roverclub.gr/forum/viewtopic.php?f=40&t=4175

Όσο για το τελικό από το GTi, απλά είχε τρυπήσει το παλιό και είπα να το αντικαταστήσω με του GTi, τίποτα παραπάνω.

Μ'έχετε πριζώσει για μετατροπές ρε κ@υλωμένοι! :-D :P
Rover 416GSi '92
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ-416GSi '92

Δημοσίευση από i-VTec »

Σωστός, τώρα το θυμήθηκα... :-D Τάσο είναι πιό ωραίο απ'το δικό σου ρε :P
Εικόνα
Hondakias
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2007 10:16 pm
Επικοινωνία:

Re: ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ-416GSi '92

Δημοσίευση από Hondakias »

Μπραβο Παναγιωτη ωραιος, και το αμαξι ειναι πενα. Ρε παιδια να ρωτησω κατι, εχω το z2 και γω με φιλτροχοανη, μπουζοκαλωδια, μπουζι ιριδιου και ενα τελικο και εχω ανεβασει αβανς περιπου 2 μοιρες, ειναι καλα? εσεις ποσο το εχετε ανεβασει?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες