Anartiseis gia Rover 214i cabrio

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Anartiseis gia Rover 214i cabrio

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Πρόσφατα είχα πάρει τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία της KONI και μου είπαν ότι τα κόκκινα δεν υπάρχουν πια. :roll:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Anartiseis gia Rover 214i cabrio

Δημοσίευση από nikolas »

Τα KYB είναι σαν να βάζεις τα μαμά αμορτισέρ από ελάχιστη έως καθόλου διαφορά..και είναι ακατάλληλα για χαμήλωμα αν το έχεις αυτό κατά νου..επίσης νομίζω πως το ίδιο ισχύει και για τα bilstein τα μαύρα..Τα Koni εγώ τα είχα βάλει 500ευρώ σε διαφορετικό μοντέλο και μου κάνει εντύπωση η τιμή στα 660 για τα "τετράγωνα" Rover, εκτός και αν ανέβηκαν τόσο πολύ οι τιμές τελευταία.. :despair:
Τέλος είχα την εντύπωση ότι η KW δραστηριοποιείται μόνο στα coilover, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος..

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Anartiseis gia Rover 214i cabrio

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Για να μην ανοίγω νέο θέμα,γράφω εδώ. Το καλοκαίρι σκέφτομαι να αλλάξω τα αμορτισέρ γιατί είναι φορεμένα αρκετό καιρό,αλλά και τα ελατήρια,γιατί θέλω να το χαμηλώσω λίγο. Αυτή τη στιγμή το αμάξι φοράει ΚΥΒ,τα excel G (αν δεν κάνω λάθος το μοντέλο,γιατί κατα τ'αλλα ΚΥΒ φοράει σίγουρα),αλλά εντάξει δεν τρελάθηκα κιόλας. Όπως είπατε κι εσείς,είναι σαν τα μαμά αμορτισέρ,άντε λίγο καλύτερα.

Εγώ αυτό που θέλω,είναι να μειώσω λίγο τις κλίσεις του αμαξώματος στις στροφές αλλά και να μην είναι τόσο τζιπ :P ,γι αυτό και θέλω να του ρίξω ένα ελαφρό χαμήλωμα. Άρα πάω σε αμορτισέρ χαμηλώματος. Τι είναι καλύτερο να επιλέξω ανάμεσα σε Κoni,Bilstein και ΚΥΒ που παίζουν και με τι ελατήρια να τα συνδυάσω? Θέλω να το χαμηλώσω το λιγότερο δυνατό που γίνεται (νομίζω 4 πόντοι είναι το λιγότερο),μη γίνει και σαύρα, ούτε να γίνει τελείως κούτσουρο. Ξέρω ότι θα αυξηθεί το κοπάνημα μ'αυτό που θέλω να κάνω αλλά εντάξει,και τώρα καλά πάμε από τριγμούς! :-D :-D


Υ.Γ. Μπορώ να ανοίξω μήπως και να επισκευάσω αυτά που ήδη φοράω και να κάνω τη δουλειά μου με αυτά και να αγοράσω μόνο ελατήρια? Το άκουσα κάπου,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστο είναι.


Thanks :)
Rover 416GSi '92

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Anartiseis gia Rover 214i cabrio

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν είναι όλα τα αμορτισέρ κατάλληλα να συνδυαστούν με ελατήρια χαμηλώματος και στη προκειμένη τα KYB δεν προορίζονται για τέτοιο σκοπό.

dimitrissamos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2007 4:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Anartiseis gia Rover 214i cabrio

Δημοσίευση από dimitrissamos »

panagiotis .x εγω εχω βάλει στο roveraki μου τα bilstain τα κίτρινα με το χοντρό καλάμι και ελατήρια χαμηλώματος HR τα οποία ειναι για 3 πόντους χαμηλωμα. η επιλογή ήταν του μηχανικού μου ο οποίος ειναι και κουμπάρος μου. αποτέλεσμα???? σαν να πήρα καινούργιο αυτοκίνητο. δεν χορταίνω να το χώνω στις στροφές. τιμη: δεν θυμάμαι καθόλου τα ελατήρια μου τα έκανε δώρο.

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Anartiseis gia Rover 214i cabrio

Δημοσίευση από panagiotis x. »

dimitrissamos έγραψε:panagiotis .x εγω εχω βάλει στο roveraki μου τα bilstain τα κίτρινα με το χοντρό καλάμι και ελατήρια χαμηλώματος HR τα οποία ειναι για 3 πόντους χαμηλωμα. η επιλογή ήταν του μηχανικού μου ο οποίος ειναι και κουμπάρος μου. αποτέλεσμα???? σαν να πήρα καινούργιο αυτοκίνητο. δεν χορταίνω να το χώνω στις στροφές. τιμη: δεν θυμάμαι καθόλου τα ελατήρια μου τα έκανε δώρο.


Ωραία Δημήτρη,θα το 'χω κατά νου. Για τα μαύρα τα bilstein δεν ήξερα ότι είναι μάπα,όπως τα περιγράφετε Δημήτρη και Τάσο.
Μήπως να καταλήξω εδώ?
http://mg-roverclub.gr/forum/viewtopic. ... 1&start=10
Rover 416GSi '92

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Anartiseis gia Rover 214i cabrio

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα...
Ρώτησα γνωστό λαστιχά μου να μου πει τιμές για τα bilstein τα κίτρινα, για τα B6 sport και για τα Β8 sprint (σε περίπτωση που το χαμηλώσω λίγο κιόλας) και μου είπε την άλλη μέρα ότι δε βγαίνουν τα συγκεκριμένα για το μοντέλο μου κι ότι υπάρχουν μόνο για του 95 και μετά μοντέλα. Δεν ταιριάζουν δηλ ρε παιδιά? Επίσης μήπως είναι ίδια με του αντίστοιχου civic της εποχής και βολευτώ έτσι? :roll: Γιατί είδα ότι βγαίνουν για το civic εκείνο.
Αλλιώς τι κάνω,πάω σε Κοni κίτρινα? Γιατί δε νομίζω να βάλω πάλι τα excel G μιας και το θέλω κάπως πιο σκληρό το αμάξι.

(Φίλε Δημήτρη από Σάμο,τι μοντέλο είναι το αμάξι σου?)

Ευχαριστώ! :)
Rover 416GSi '92

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Anartiseis gia Rover 214i cabrio

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Παναγιώτη, γιατί προτιμάς τα bistein αντί των Koni?? Κάποιος ιδιαίτερος λόγος???
Κάπου έχει αναφερθεί σε παλιότερη δημοσίευση εδώ στο forum, αν θυμάμαι καλά, το part number για τα bistein που (ανεπίσημα) ταιριάζουν στα 200άρια. Θεωρώ ότι τα μπροστινά θα σου κάνουν, για τα πίσω δεν ξέρω αν ταιριάζουν... Ίσως όπως λες για πίσω να κάνουν από το civic του '90-'92, αλλά θα πρέπει να το ψάξεις (στην πράξη καλύτερα) πριν αγοράσεις.
Πάντως σε μια σύντομη βόλτα με την κοκκινοσκουφίτσα του Πάνου με τα Koni το αμάξι έδειχνε "σφιχτό", χωρίς να κοπανάει και μου άρεσε.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Anartiseis gia Rover 214i cabrio

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Τάσο όχι,δεν έχει υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για τα bilstein πέραν του ότι έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές ( θα μου πεις αν δεν δεις και δοκιμάσεις κάτι στην πράξη δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος ) . Όχι ότι έχω ακούσει αρνητικά σχόλια για τα Koni. Ανάμεσα σε αυτές τις δυο μάρκες είμαι βασικά κι όπως δείχνουν τα πράγματα το πιο πιθανό είναι να στραφώ στην επιλογή των Κoni.
Rover 416GSi '92

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Anartiseis gia Rover 214i cabrio

Δημοσίευση από kostas200vi »

Θα σου πρότεινα τα koni, μιας και τα εχω δοκιμάσει και τα δυο.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες