την γνωμη ςας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stamatis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 20, 2009 12:47 pm
Τοποθεσία: ζωγραφου
Επικοινωνία:

την γνωμη ςας

Δημοσίευση από stamatis »

:despair: καλημέρα σε όλοι την παρέα,θέλω την γνωμη σας",χτες πήγα να πάρο καπάκι για "ντιστιμπιτερ",το έσπασα γιατί έβαλα ράουλο από land rover,και μου έκανε την ζημια.χτες τέλος πάντων βρήκα μοτέρ MG TF με μεταβλητό χρονισμό αυτό με τα 160 άλογα το μοτέρ ήταν λυμένο είχαν κατεβάσει το καπάκι και ήταν το μπλόκ πιστόνια στρόφαλος ολα, εκτος καπακιου ,σκέφτομαι να πάρο το mπlok αφού είναι 18 ari να βάλω τα εντόσθια όλα στο δικό μου, να γλιτώσω και το τρέξιμο από υπουργεία και παραμυθια, να βάλω το καπάκι το δικό μου γιατί ,μου είπε ταιριάζει,ξέρει κανεις αν ταιριάζει η εισαγωγή του mg στο καπάκι μου, το 14 ari, το έχει δοκιμάσει κανένα παιδί,αν κάνει μήπως χρειαστεί να μπει και ο εγκέφαλος,θα κερδίσω όντως μονο από εντόσθια, τα άλογα που μου λέει αυτός, 130, θα ειναι μόνο από μπλόκ? έχω και στο δικώμου εκκεντροφόρους από 1800,ξέρω είναι ίδιοι με τους 1400 και 1600 αλλα από εκεί που τους πήρα μου είπε ότι τα έκκεντρα είναι ίδια έχουν διαφορα μονο στη μοίρες τα 18aria που έχει βγάλει, φορούν καπάκι σαν το δικώμου? η μονο αλλάζουν στις βαλβίδες,πιο μεγάλες,αν πάρο και το καπάκι αν είναι ένταξη θέλω και γέφυρα?γιατί Εικόνα
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: την γνωμη ςας

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Σταμάτη όλα αυτά που ρωτάς είναι ήδη απαντημένα στο παρελθόν. Ψάξε λίγο και θα τα βρεις.
Επίσης, καλό είναι να χρησιμοποιείς σημεία στίξης όταν γράφεις, για να γίνονται πιο ευνόητα και ευκόλα στην ανάγνωση τους τα όσα γράφεις.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: την γνωμη ςας

Δημοσίευση από nikolas »

Μπορείς να βάλεις εμβολοχιτώνια στρόφαλο από το 1.800 καθώς και την πολλαπλή εισαγωγής αν θες..και να κρατήσεις τη δική σου κεφαλή..Οι εκεντροφόροι σε 1,4 1,6 1,8non vvc από όσο ξέρω είναι ίδιοι με εξαίρεση του MG TF που είναι πιο άγριοι..Τώρα για τους δικούς σου δε ξέρω περί τίνος πρόκειται αλλά μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις..Επίσης θες και άλλο εγκέφαλο γιατί με του 1.4 δε πρόκειται να δουλέψει..

:off: :help: Σταμάτη, προσπάθησε να γράφεις όπως σου είπε και ο Τάσος πιο φυσιολογικά, όπως βλέπεις και την πλειοψηφία των απαντήσεων, επίσης μην γράφεις διπλές φορές τα ίδια πράγματα αν κάποιος ξέρει κάτι για αυτό που ζητάς θα σου δώσει πληροφορίες το να το γράψεις 2-3 φορές δεν θα βοηθήσει κάτι παραπάνω και επίσης οι τίτλοι να είναι πιο συγκεκριμένοι για να έχει ο καθένας μια πρώτη εικόνα περί τίνος πρόκειται :spao:
Άβαταρ μέλους
stamatis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 20, 2009 12:47 pm
Τοποθεσία: ζωγραφου
Επικοινωνία:

Re: την γνωμη ςας

Δημοσίευση από stamatis »

:( ευχαριστω..αλλα συχωρέστε μερικά λάθη,γιατί,δεν είχα και στο χωριο μου κομπιούτερ τώρα στα 40 μου μαθαίνω Εικόνα
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: την γνωμη ςας

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Έτσι είναι φίλε Σταμάτη... όσο ζούμε μαθαίνουμε!! ;) Ελπίζω ο Νικόλας να σε κάλυψε με την απάντησή του. :)
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
stamatis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Οκτ 20, 2009 12:47 pm
Τοποθεσία: ζωγραφου
Επικοινωνία:

Re: την γνωμη ςας

Δημοσίευση από stamatis »

:) αφού, δεν θ"αλλάξω καπάκι, γιατί θέλει τον άλλο εγκέφαλο, μονο την εισαγωγή, και περισσότερο καύσιμο συν, το ρυθμιστή πιέσεως καυσιμου. ο εγκέφαλος, του mg ζρ είναι για το καπάκι του [variable valve control] λογικά αποδίδει s"εκείνο.Εικόνα
slacker
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:34 am
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία και Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: την γνωμη ςας

Δημοσίευση από slacker »

Αν πάρεις μόνο το μπλοκ εχεις κοντά στα 120 άλογα. Δεν ξέρω τι εκκεντρ. έχεις κ πόσο θα αποδίδει στο τέλος. Εγκέφαλο θα βάλεις απο 18άρι μοτέρ, το απλό, όχι το vvc. Η εισαγωγή τώρα μπαίνει αλλά θέλουν ταίριασμα οι αυλοί γιατί δεν είναι στην ίδια ευθεία. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά δεν μπαίνει κ "κουτί". :up:
Εικόνα
Rover 214 Si '98
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: την γνωμη ςας

Δημοσίευση από i-VTec »

Αυτό πού θές να κάνεις Σταμ έχει ξαναγίνει, θα σου πεί ο thanos_s λεπτομέρειες...Γύρω στα 120 άλογα θα είσαι μόνο από το μπλοκ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: την γνωμη ςας

Δημοσίευση από nikolas »

Εγκέφαλο θα χρειαστείς από 1800άρι απλό ή στη χειρότερη από 1600..Με 1400 εγκέφαλο μη περιμένεις να κάνεις δουλειά..
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 11:58 pm
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: την γνωμη ςας

Δημοσίευση από thanos_s »

Θα βαλεις στροφαλο και εμβολοχιτωνια στον δικο σου κορμο, με το δικο σου καπακι.Δεν υπαρχει κανενας λογος να βαλεις την εισαγωγη του VVC,αποτι ειδα εχεις την μεταλλικη εισαγωγη με τη μεγαλη πεταλουδα,τα μπεκ σε υπερκαλυπτουν, οποτε απο εισαγωγη δεν πειραζεις τιποτα.
Εγκεφαλο μπορεις να κρατησεις του 1.4 και να βαλεις εναν παραλληλο εγκεφαλο για fine tuning.(o dastek ειναι ο πιο ευκολος παραλληλος για το δικο σου).
.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες