Τρόμπα φρένων/σερβο από ZR105/160

Απάντηση
slacker
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:34 am
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία και Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων/σερβο από ZR105/160

Δημοσίευση από slacker »

Τρόμπα 23.8 non-ABS δεν υπάρχει, γι’ αυτό δεν βρήκες. Και μάλλον καλύτερα, γιατί με 25.4 και σωστό κατανεμητή θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
Πράγματι κατανεμητής ABS δεν κάνει, έχει μόνο 2 εξόδους.
Η πατέντα πόσο θα κοστίσει? Κανά 100ευρο υπολογίζω. Αν πέφτω μέσα δεν αξίζει. Και γενικώς αυτή είναι η τελευταία επιλογή.
Αρχικά ψάχνεις μεταχειρισμένο από 220/420 GTI/GSI.
“brake bias valve” ή “proportioning valve”
Δύσκολα θα βρεις Ελλάδα αλλά δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις. Θέλεις να έχει 2 εισόδους και 4 εξόδους και νομίζω κωδικό 4040.
Ίσως να ταιριάζει και από Honda engined 216/416 με πίσω δίσκους χωρίς ABS. Οι τρόμπες πάντως είναι διαφορετικές. Σίγουρα θα βρεις Ελλάδα οπότε μπορείς να τον τσεκάρεις οπτικά.
Επίσης κάποιος μου είπε σήμερα ότι υπήρξαν κάποια 200 Vi χωρίς ABS. Πρώτη φορά το άκουσα αλλά αν ισχύει τότε σου κάνει και τέτοιος κατανεμητής αν βρεις.
Από ‘κει και πέρα κοιτάς για κάποιον μεταχειρισμένο universal aftermarket ρυθμιζόμενο AP/Wilwood κλπ. Λογικά θα είναι οικονομικοί.
Εικόνα
Rover 214 Si '98
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων/σερβο από ZR105/160

Δημοσίευση από nikolas »

Η πατέντα, μου προτάθηκε από φιλικά προσκείμενο άτομο, και το μόνο που θα μου κοστίσει είναι τα υγρά φρένων που θα χρειαστεί να συμπληρώσουμε..Δηλαδή σχεδόν τίποτα..
Το θέμα είναι, ότι θα αφήνει περισσότερη πίεση να περάσει πίσω, είναι καθαρά εμπειρική πατέντα, αλλά ο προβληματισμός μου τόσο εμένα όσο και με άλλους που το συζήτησα, είναι ότι επειδή δεν είναι ξεκάθαρο πόση πίεση θα περνάει πίσω, αν είναι αρκετή ώστε να μπλοκάρει και τους πίσω τροχούς, αυτό θα συνεπάγεται "ακαθόριστη" συμπεριφορά του αυτοκινήτου σε κάποιο ιδιαίτερα έντονο φρενάρισμα, ενώ σε ενδεχόμενη περίπτωση ανάγκης φρεναρίσματος σε στροφή, εκεί τα πράγματα να είναι πολύ χειρότερα..
Γι'αυτό προτιμώ και εγώ να βρω αν όντως υπάρχει εργοστασιακή για σύστημα με δίσκους πίσω..
slacker
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:34 am
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία και Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων/σερβο από ZR105/160

Δημοσίευση από slacker »

Μπορεί και να το δοκίμαζα. Σίγουρα θα πάρεις μια ιδέα κατά πόσο αλλάζει η αίσθηση του πετάλ. Αν θες δώσε λεπτομέρειες για την πατέντα.
Εικόνα
Rover 214 Si '98
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων/σερβο από ZR105/160

Δημοσίευση από nikolas »

Για την πατέντα δεν ξέρω ούτε εγώ λεπτομέρειες, χοντρικά μου είπαν, οπότε μη πω κάτι που δεν ισχύει..
Βρήκα κατανεμητή από 420 gti αν βλέπω καλά, γράφει πάνω Lucas 1632 αλλά να είμαι ειλικρινής δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα τον βάλω τελικά ή αν θα τον πουλήσω..
slacker
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:34 am
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία και Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων/σερβο από ZR105/160

Δημοσίευση από slacker »

1632 ABS
4040 non-ABS

edit - πόσες εξόδους έχει?
Εικόνα
Rover 214 Si '98
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων/σερβο από ZR105/160

Δημοσίευση από nikolas »

1632 non abs... 4 εξόδους και δύο εισόδους..
slacker
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:34 am
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία και Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων/σερβο από ZR105/160

Δημοσίευση από slacker »

Υποτίθεται οτι οι 1632 ειναι ABS. Μάλλον οι πληροφορίες μου δεν είναι τόσο έγκυρες... Μπορείς να δεις τι κωδικό έχει ο κατανεμητής που έχεις τώρα στο αυτοκίνητο? Εγώ στη θέση σου θα τον δοκίμαζα...
Εικόνα
Rover 214 Si '98
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων/σερβο από ZR105/160

Δημοσίευση από nikolas »

Παραδόξως, ο κατανεμητής που έχω στο αυτοκίνητο και τσέκαρα μόλις τώρα έχει κωδικό...1632..!!!
Οπότε μάλλον βάζανε το ίδιο μοντέλο και στα gti..
slacker
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:34 am
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία και Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων/σερβο από ZR105/160

Δημοσίευση από slacker »

Όμορφα... :down:
Ελπίζω να μην έδωσες πολλά... Τουλάχιστον μπορείς να δοκιμάσεις με αυτόν την πατέντα που έλεγες.
Πόσο βέβαιος είσαι ότι είναι πράγματι από 420 GTI? Είναι πιθανό να έβαζαν τον ίδιο κατανεμητή αλλά απ'την άλλη τα part numbers είναι διαφορετικά και ο διαχωρισμός είναι με βάση το αν έχουν πίσω δίσκους. Ρίξε μια ματιά στο http://www.rimmerbros.co.uk" onclick="window.open(this.href);return false;
Εικόνα
Rover 214 Si '98
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων/σερβο από ZR105/160

Δημοσίευση από nikolas »

Κοίτα δεν ήμουν πάνω όταν το ξήλωνε το παιδί, αλλά συγκεκριμένα έσπαγε ένα 420gti και μου είπε ότι έχει το ανταλλακτικό που έψαχνα και ότι όντως το αυτοκίνητό του δεν έχει abs και είχε πίσω δίσκους..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες