Αλλαγη μοτερ

Απάντηση
Tasos-414sli
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 2:47 pm
Τοποθεσία: Γουδι
Επικοινωνία:

Αλλαγη μοτερ

Δημοσίευση από Tasos-414sli »

Παιδια για να μπει στο 414sli μου του 93 μοτερ honda αλλα καποιο απο την d16 σειρα οχι B16, παλι θα χρειαστω βασεις? η μονο το μοτερ σασμαν εγκεφαλο πλεξουδα μηχανοστασιου και ημιαξονια?
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη μοτερ

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Δυστυχώς θέλεις βάσεις, μοτέρ, πλεξούδα, κιβώτιο, γέφυρες, ημιαξόνια... ολόκληρο τροπέτο με λίγα λόγια. :roll: Επομένως θα έλεγα ότι είναι ασύμφορο και θα ήταν προτιμότερο να πας για Β16Α απ' ευθείας. ;)
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
Hannibal_Lecter_1984
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 07, 2010 5:20 pm
Τοποθεσία: Μαγουλα-Αττικης
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη μοτερ

Δημοσίευση από Hannibal_Lecter_1984 »

Για 414 του 96 που το αντιστοιχο Honda φοραει Β16Α1 κινητηρα εκτος απο το σασμαν,πλεξουδα τι αλλο θα χρειαστω(πχ βασεις,ημιαξονια κτλ).Στην κατοχη μου εχω ηδη εναν Β16Α1 και επειδη το 1.4 μοτερ που εχω,ηδη εχει αρχισει να τα φτυνει θελω να προβω σε ανανεωσει με πρωτο στοχο να γινει τουρμπατο.
Τωρα που εχασα το Honda,το γυρισα στο Rover.

May the force be with us.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη μοτερ

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Hannibal_Lecter_1984 έγραψε:Για 414 του 96 που το αντιστοιχο Honda φοραει Β16Α1 κινητηρα εκτος απο το σασμαν,πλεξουδα τι αλλο θα χρειαστω(πχ βασεις,ημιαξονια κτλ).Στην κατοχη μου εχω ηδη εναν Β16Α1 και επειδη το 1.4 μοτερ που εχω,ηδη εχει αρχισει να τα φτυνει θελω να προβω σε ανανεωσει με πρωτο στοχο να γινει τουρμπατο.
Βάσεις, ημιαξόνια, πλεξούδα (μέσα-έξω λογικά) και φυσικά μεγαλύτερα φρένα. :) Εγώ θα λεγα να αναβαθμίσεις και το κύκλωμα ψύξης με κάποιο από vti.
Το δύσκολο κομμάτι είναι να βρεις σωστό μηχανικό που παράλληλα δεν θα σου ζητήσει μια περιουσία για να κάνει κάτι τέτοιο. Επίσης, πρέπει να το ψάξεις λίγο τι θα κάνεις με τις βάσεις. Δε ξέρω αν βοηθάει το γεγονός ότι το σασί σου είναι το ίδιο κατά 99% με του αγγλικού civic vti-s (mb6) που φόραγε μοτέρ Honda, σειράς B (συγκεκριμένα το B18C4).
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
Hannibal_Lecter_1984
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 07, 2010 5:20 pm
Τοποθεσία: Μαγουλα-Αττικης
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη μοτερ

Δημοσίευση από Hannibal_Lecter_1984 »

Tasos_7R έγραψε:
Hannibal_Lecter_1984 έγραψε:Για 414 του 96 που το αντιστοιχο Honda φοραει Β16Α1 κινητηρα εκτος απο το σασμαν,πλεξουδα τι αλλο θα χρειαστω(πχ βασεις,ημιαξονια κτλ).Στην κατοχη μου εχω ηδη εναν Β16Α1 και επειδη το 1.4 μοτερ που εχω,ηδη εχει αρχισει να τα φτυνει θελω να προβω σε ανανεωσει με πρωτο στοχο να γινει τουρμπατο.
Βάσεις, ημιαξόνια, πλεξούδα (μέσα-έξω λογικά) και φυσικά μεγαλύτερα φρένα. :) Εγώ θα λεγα να αναβαθμίσεις και το κύκλωμα ψύξης με κάποιο από vti.
Το δύσκολο κομμάτι είναι να βρεις σωστό μηχανικό που παράλληλα δεν θα σου ζητήσει μια περιουσία για να κάνει κάτι τέτοιο. Επίσης, πρέπει να το ψάξεις λίγο τι θα κάνεις με τις βάσεις. Δε ξέρω αν βοηθάει το γεγονός ότι το σασί σου είναι το ίδιο κατά 99% με του αγγλικού civic vti-s (mb6) που φόραγε μοτέρ Honda, σειράς B (συγκεκριμένα το B18C4).
Kαταρχην ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση.Στο θεμα φρενα εχω στην ακρη τα φρενα απο το integra type-r αλλα θελω δισκο 282 τετραμπουλονο και 15αρες ζαντες.Μηχανικο εχω τον αδερφο μου(αστερι εαν δεν θελει να παιξουμε ξυλο).Το τελευταιο με προβληματιζει ευχαριστα για βασεις εχω τις προηγουμενες που φορουσα στο integra moy (B18C6).
Τωρα που εχασα το Honda,το γυρισα στο Rover.

May the force be with us.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη μοτερ

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Μια χαρά λοιπόν!! ;) Τα άκρα απ' το integra δεν τα χεις να κουμπώσεις και τους δίσκους του integra??? Θα ήταν η καλύτερη λύση. Διαφορετικά θα πρέπει να τα συνδυάσεις με δίσκους από MG ZR 160. Απ' όσο ξέρω οι μπροστινές δαγκάνες του integra ταιριάζουν με τους δίσκους του ZR, ίσως όμως χρειαστεί να τις τριμάρεις λίγο, για να "κάτσουν" όπως πρέπει. Πίσω μπορείς να βάλεις δίσκους και δαγκάνες πάλι από ZR (260mm). Επίσης, να ξέρεις ότι θα χρειαστείς και την τρόμπα/σερβό του integra ή άλλη ανάλογη (διατομής 1"), για να ολοκληρωθεί η μετατροπή και να φρενάρεις όπως πρέπει.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη μοτερ

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Αααααα!! Και ξέχασα το βασικότερο!!! Όταν με το καλό ξεκινήσεις τη μετατροπή άνοιξε ένα θέμα στην αντίστοιχη ενότητα και κάνε μας και μια αναλυτική παρουσίαση με πολλεεεεές φωτογραφίες!!!! :-D
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
Hannibal_Lecter_1984
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 07, 2010 5:20 pm
Τοποθεσία: Μαγουλα-Αττικης
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη μοτερ

Δημοσίευση από Hannibal_Lecter_1984 »

Aυτο εννοειται.Ευχαριστω.
Τωρα που εχασα το Honda,το γυρισα στο Rover.

May the force be with us.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες