Μονου σε πολλαπλου Βελτιωση και Προβλημα

Απάντηση
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Μονου σε πολλαπλου Βελτιωση και Προβλημα

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Καλησπερα σε ολους.Ξερω οτι ειχα εξαφανιστει λιγακι αλλα επεστρεψα.Οι λογοι που εξαφανιστηκα δεν ηταν μονο η εξεταστικη αλλα και το οτι ετοιμαζα την πολυποθητη μετατροπη μου.Αφου αφησα το αμαξακι μου για την μετατροπη την κοπανησα για μπανακι χαλκιδικη.Επιστρεφοντας απο ενα ωραιο τριημερο ειπα να παρω το αμαξι και να επιστρεψω για να ξεκινησει η εξεταστικη.Παω στα τσακαλια ολα καλα ολα ωραια.Πληρωνω φευγω ευχαριστημενος μιας και δεν υπηρχε καμια σχεση το μοτερ που ειχα αφησει με το μοτερ που πηρα.1η-2η-3η δαιμονιζοτανε.Ολο χαρα λοιπον βγαινω εθνικη για να γυρισω σπιτι και καπου στα μισα της διαδρομης ακουω ενα γραντζουνισμα και 2 λεπτα αργοτερα θερμοκρασια να ανεβαινει.Κανω στην ακρη κατεβαινει η θερμοκρασια και συνεχιζω για το σπιτι.Ολα καλα λεω την γλειτωσαμε.Παρκαρω αραζω και 2 ωρες αργοτερα βγαινω για βολτα.Δεν προλαβαινω να κανω 2 λεπτα βολτας αναβει το λαμπακι λαδιου και το μοτερ ρεταρει.Σπιτι και στο γκαραζ.Πυρομενο το μοτερ.Ωραια λεω το κλαψαμε και παμε για καινουργιο.Αναμενομενο βεβαια αφου μολις ειχε βγει απο το συνεργειο να τους το στειλω πισω μηπως ειχαν κανει αυτοι κατι λαθος.Το παραλαμβανουν και αφου το ανοιξανε καταληξαμε οτι τα κουζινετα μπιελων ειχαν βγει εκτος πλεον,οπως επισης και οι πυροι που κρατανε τις 2 μεσαιες μπιελες χαλαρωσανε.Αυτο προκληθηκε κατα 90% απο κατεστραμενη αντλια λαδιου.Και ερχομαι στο φλεγον θεμα να φτιαξω αυτο το μοτερ αλλαζοντας 2 μπιελες με τα πιστονια τους,τα κουζινετα μπιελων και πιστονιων,τα τσιμουχακια των βαλβιδων,την φλαντζα και την περιποιηση της κεφαλης η να παω για αλλο μοτερ???850ευρω η μια περιπτωση και γυρω στα 1200ευρω η αλλη.Τι να κανω????
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stickers!!!
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2005 8:59 pm
Τοποθεσία: ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Μονου σε πολλαπλου Βελτιωση και Προβλημα

Δημοσίευση από stickers!!! »

Αλλο μοτερ......
Και ο λογος ειναι οτι το μπλοκ την ακουει απο τις θερμοκρασιες....
Και στο αμεσο μελλον θα εχεις μεγαλο προβλημμα αν το φτιαξεις το ιδιο μοτερ...;)
1.800 vvc 150hp παλια.....
zisisss
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 11:05 pm
Επικοινωνία:

Re: Μονου σε πολλαπλου Βελτιωση και Προβλημα

Δημοσίευση από zisisss »

FILE FTIAKSE TN IDIA EGW AUTO THA EKANA OI METAXOIRISMENES EINAI LIGAKI DISKOLO GT TO RISKAREIS EPOMENWS VALE TN IDIA AKOMH KALITERA
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Μονου σε πολλαπλου Βελτιωση και Προβλημα

Δημοσίευση από Tasos_7R »

1200 ευρώ για άλλο μοτέρ είναι πολύ υψηλή τιμή!!! :shock: Πόσο δλδ κάνει ένα τέτοιο μοτέρ μεταχειρισμένο??? Και πόσα θέλουν για να το βάλουν πάνω??? Έλεος... :roll:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Μονου σε πολλαπλου Βελτιωση και Προβλημα

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Τασο 1200 μαζι με εργασια οπως και το 850 ειναι μαζι με εργασια.Το ξερω οτι το μπλοκ την ακουει αλλα σκεφτομουνα αν τσιμπησω το μπλοκ του θανου που εχει 45000-50000χμ και τα βαλω τα δικα μου μεσα λετε να εχω προβλημα??και απο την αλλη λογο οτι πρεπει να αλλαξω 2 μπιελες με πιστονια μηπως να ρωτησω για μια τετραδα πιστονια και εμβολοχυτωνια μεταχειρησμενα απο 1.6 και σε συνδυασμο με το μπλοκ να τα δεσω και να το κανω καπως ετσι.και αν το κανω ετσι ποσο μπορει να μου πανε μια τετραδα μεταχειρισμενα 1.6???
Εικόνα
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Μονου σε πολλαπλου Βελτιωση και Προβλημα

Δημοσίευση από i-VTec »

Ρε μλκ Πάνο οι περιγραφές σου πάντα με ρίχνουν κάτω απ'τα γέλια...Τώρα για το μοτέρ, τι να σου πω, εγώ απ'την αρχή έλεγα ότι δεν άξιζε η μετατροπή, έπρεπε να βρείς κάνα καλό μοτέρ 18άρι και να τελειώνεις...Κάθεσαι και παιδεύεσαι, είσαι και γκαντεμόσκυλο, τι να πω...Και αυτά για τα 1.200 ευρώ είναι για γέλια...Αν ψαχτείς και είσαι και λιγάκι τυχερός, βρίσκεις ακόμα και VVC με τριψήφιο νούμερο, κομπλέ...Αλλά δεν είσαι Αθήνα ρε γμτ...
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Μονου σε πολλαπλου Βελτιωση και Προβλημα

Δημοσίευση από kostas200vi »

Πανο, άλλο μοτέρ ....VVC, μην πετάς τα χρήματα σου.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Μονου σε πολλαπλου Βελτιωση και Προβλημα

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Αν μιλάμε για 1,4 μοτέρ τα λεφτά είναι πολλά!!! Πάνω από 500 ευρώ για ένα τέτοιο μοτέρ??? Και φυσικά πρέπει να πάρεις και κάποια εγγύηση. Και τα εργατικά άλλα 300-350, άντε βάλε και 100 τα αναλώσιμα και πολλά λέω... 900 ευρώ χοντρικά είναι μια λογική τιμή... παραπάνω δε λέει να δώσεις. Αλλά όπως σου είπα και απ το msn τώρα είναι η ευκαιρία να το κάνεις 1,8. Βρες ένα καλό μοτέρ και ρίχτο πάνω. Αν δε το κάνεις τώρα δε θα το κάνεις ποτέ. Κάνε λίγο υπομονή να βρεις το μοτέρ και να μαζέψεις τα επιπλέον χρήματα που χρειάζεσαι (που δε νομίζω ότι θα σου πάει πολύ πάνω από τα 1200 που θες να δώσεις για να χεις ΠΑΛΙ 1,4) και μη πετάς τσάμπα τα λεφτά σου.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Μονου σε πολλαπλου Βελτιωση και Προβλημα

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Κοιταξτε ολα τα σκεφτομαι ακομα γι'αυτο το συζηταμε γτ καποιοι απο εδω μεσα ειτε εχετε επισκευασει το μοτερ σας και ξερετε τι εβγαλε μετα,ειτε το αλλαξατε και μεινατε ευχαριστημενοι/δυσαρεστημενοι.Απλα εχω μια φοβια με το να βρω ενα 1.8vvc θα ειναι το ιδιο αξιοπιστο η θα μου πεθανει γρηγορα και αν το παρω τι θα χρειαστει σιγουρα να αλλαξω εκτος απο μοτερ,πλεξουδα,εγγεφαλο,κολαρα και δεν ξερω και εγω τι αλλο θα βγει
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μονου σε πολλαπλου Βελτιωση και Προβλημα

Δημοσίευση από nikolas »

Θα συμφωνήσω με τον Τάσο, ότι τα λεφτά είναι πάρα πολλά για μοτέρ 1.4..Το μοτέρ που σου βάλανε πάνω, εκείνοι στο βρίκανε? γιατί αν ναι, δεν θα πρεπε να είχε και κάποια εγγύηση για κάποιο διάστημα? (με δεδομένο ότι όλο το μπαμ έγινε σε 2-3 μέρες..? ). Από εκεί και πέρα, το 1.8 σαφώς θα είναι καλύτερο και ακόμα καλύτερο το vvc (αν μπορεί όντως να μπει) , αλλά και ακόμα παραπάνω δουλειά..ειδικά με τα ηλεκτρικά του..!! Από εκεί και πέρα, δε μπορώ να καταλάβω τι ενοείς αν θα είναι αξιόπιστο το vvc ή αν θα πεθάνει γρήγορα..!? :s
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες