R75 2.0 HELP.....

gp2418
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2008 12:44 pm
Επικοινωνία:

R75 2.0 HELP.....

Δημοσίευση από gp2418 »

Χαίρεται..... Κορυφαίο το φόρουμ παιδιά.... Σιγά σιγά διαβάζω όλα τα νήματα..... Πολύ καλές πληροφορίες για πολλά ζητήματα.... Κάτοχος R75 του 2001 με 20Κ4FM κινητήρα δύο λίτρων.... Βγάζει ονομαστικά 150 άλογα αλλά το αυτοκινητάκι είναι πολύ βαρύ και δεν του φαίνονται ιδιαίτερα... Καμιά πρόταση για βελτίωση -οχι τίποτα τρομερά εξεζητημένο-??? Άλλωστε οι χώροι εμπρός είναι μάλλον περιορισμένοι γα πολλά πράγματα. Επιπλέον λόγω αλλαγής μπαταρίας κλείδωσε το ηχοσύστημα και ζητάει κωδικό. Για να ρωτάω καταλαβαίνεται ότι δεν τον βρίσκω :-D :-D :-D :-D Που μπορώ να πάω για να μου το ξεκλειδώσουν???? Τhanks και σόρρυ αν έκανα καμιά πατάτα με τη δημοσιευση..... :welc: :welc: :welc:

Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 4:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Re: R75 2.0 HELP.....

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

Γεια σου φίλε.
Που το πας το αμάξι;;
Αν το πας σε Λούρμπα/Βώσσο θα σου το ξεκλειδώσουν σίγουρα και θα σε βοηθήσουν για κάθε βελτίωση.
k series είναι, τα πάντα μπορείς να κάνεις ;)
MG TF turbo...

gp2418
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2008 12:44 pm
Επικοινωνία:

Re: R75 2.0 HELP.....

Δημοσίευση από gp2418 »

Φίλε μου το πάω σε ένα συνεργείο περίπου στην Πειραιώς (στη Ρετσίνα αν ξέρεις από Πειραιά). Είναι εξουσιοδοτημένο για Ford αλλά μέχρι στιγμής μου κάνει καλά service και τα ανταλλακτικά είναι όλα γνήσια. Όπως όμως καταλαβαίνεις δεν είναι για πολλά πολλά οπότε πρέπει να βρω κάποιον που ασχολείται με Rover (και να είναι Πειραιά, Καλλιθέα, Νίκαια :-D ). K series μπορεί να είναι ο κινητήρας αλλά χώροι δεν υπάρχουν να βάλεις οτιδήποτε. Προχθές πήγα ν' αλλάξω λαμπάκι στο φανάρι και του βγήκε η ψυχή του τύπου να βάλει το χέρι του μέσα. Το καλοκαίρι είχα πετύχει έναν Άγγλο στις διακοπές και μου πε ότι στην Αγγλία την μονάδα υπερπλήρωσης τη βάζουν πίσω ακριβώς λόγω έλλειψης χώρου εμπρός. Αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει τα χρήματα και η απόδοση θα είναι προφανώς ''πεσμένη''. Τεσπα λέω για κανά φιλτράκι για αρχή και βλέπουμε.... όπως και να χει και γ*** τ αυτοκίνητα είναι και όπως είναι τώρα,,, :up: :up:

Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 4:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Re: R75 2.0 HELP.....

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

Φίλε αυτά τα αυτοκίνητα δεν τα πάμε ποτέ σε μη γνώστες MG-Rover, όσο καλοί κι αν είναι. ;)
Για έλλειψη χώρου μη μιλάς, MGF έχω :roll:

Πειραιά κτλ δεν ξέρω κανέναν αλλά το σημαντικό δεν είναι κοντά σου ο μηχανικός αλλά να είναι καλός.

Αν ενδιαφέρεσαι για βελτιώσεις κτλ θα σου πρότεινα τον Βώσσο, στο Ίλιον.
MG TF turbo...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: R75 2.0 HELP.....

Δημοσίευση από nikolas »

Μιλάμε για KV6 μοτέρ, σωστά!?

gp2418
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2008 12:44 pm
Επικοινωνία:

Re: R75 2.0 HELP.....

Δημοσίευση από gp2418 »

Γι' αυτό ρωτάω και γω.... Το αυτοκίνητο είναι σαν καινούργιο (35000 χλμ) και θέλω να το διατηρώ σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται. Και έχεις δίκιο το καλύτερο είναι να το πηγαίνεις σε κάποιον εξουσιοδοτημένο που ξέρει τι έχει στα χέρια του και όχι σε κάποιον του βλέπουμε και κάνουμε. Ναι το μοτέρ είναι το V6....Το ΜG είναι εξίσου στριμόκωλο μπροστά οπότε καταλαβαίνεις καλύτερα απ' όλους τι εννοώ....

υγ: μήπως κατά τύχη έχεις διεύθυνση του τύπου που λες στο ίλιον. thanks προκαταβολικά

Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 4:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Re: R75 2.0 HELP.....

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

Το τηλ του Βώσσου είναι 210-8322187.

Πάρε και εκκεντροφόρους για πάρτη σου
http://cgi.ebay.co.uk/Piper-Cams-Cam-Ki ... 1|294%3A50" onclick="window.open(this.href);return false;
MG TF turbo...

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: R75 2.0 HELP.....

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

kalosorises me to exakylindro 75ari. :D

gp2418
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2008 12:44 pm
Επικοινωνία:

Re: R75 2.0 HELP.....

Δημοσίευση από gp2418 »

Όλως τυχαίως πέτυχα στο διαδίκτυο μία αυστραλιανή εταιρία ονόματι Sprintex η οποία και κατασκευάζει μηχανικούς υπερπληρωτές. Απ' ότι βλέπω στο site της εταιρίας διατίθενται υπερπληρωτές για ZS και ZT μοντέλα της MG καθώς και το 75αρι, δυστυχώς όμως αναφέρεται μόνο στους 2,5ρηδες κινητήρες KV6....Οπότε αν κάποιος διαθέτει τον εν λόγω κινητήρα μπορεί να σκεφτεί την παραπάνω περίπτωση αν και το κόστος εμφανίζετια αρκετά υψηλό και φυσικά μιλάμε για μηχανικό υπερπληρωτή με ότι αυτό συνεπάγεται για την εν γένη αύξηση της ισχύος της μηχανής....

Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 4:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Re: R75 2.0 HELP.....

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

Μίλα με το Βώσσοοοοοοοο
MG TF turbo...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες