SOS!! ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ MEMS1.8, 1.9, 2.0

BillyK
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2005 9:07 am
Τοποθεσία: Thessaloniki - Almyros Volou
Επικοινωνία:

SOS!! ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ MEMS1.8, 1.9, 2.0

Δημοσίευση από BillyK »

ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΩΣ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ ΣΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟ: ΤΟΥΣ "ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟΥΣ" ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΤΗΣ ΡΟΒΕΡ....
ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ROVER GROUP ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΑΡΧΙΚΟ SETUP.
Μου απάντησε πως αυτό κάνει... του λέω "και γιατί δηλαδή έχουμε τέτοιους εγκέφαλουσ που δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε τις παραμέτρους κλπ;" Η απάντηση ήταν:
-"Ποιος σου΄πε πως δεν μπορούμε;Ότι θες γίνεται! Αλλά για να ρυθμίσεις τέτοια πράγματα, αβάνς, καύσιμο, κόφτη κλπ, μπαίνεις με άλλο κωδικό στο σύστημα, μπαίνεις μετά στον εγκέφαλο και το ρυθμίζεις"
Τη Δευτέρα ππυ θα πάρω το αμάξι δεν θα'χω χρόνο για δοκιμές, αλλά είπαμε πως μια άλλη φορά θα πάω να τα κοιτάξουμε όλα αυτά...
Τί λέτε;;;
Εικόνα Εικόνα
<<Ι SOLD MY SOUL FOR A NISSAN X-TRAIL>>
P@nt@man
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2005 3:34 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P@nt@man »

ΕΜΕΝΑ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΤΩΝ ROVER ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΜΟ,ΓΙ'ΑΥΤΟ Κ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΕΠΑΙΖΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΕΓΚΕΦΑΛΑΚΙ.ΟΣΟΙ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΝ ΑΠΛΑ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ.EΓΩ YPOΨIAZOMAI OTI ;H DEN EXOYN BREI TROPO ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΝ Ή ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΦΟΡΟ.ΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΘΟΔΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΗΞΕΡΑΝ ΠΡΩΤΟΙ ΟΙ ΒΡΕΤΑΝΟΙ Κ ΘΑ ΤΗΝ ΚΛΕΒΑΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΕΑ.ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΤΑ ΕΥΡΩ ΣΟΥ.
Εικόνα
Εικόνα
IN DRIFT, WE TRUST....!
BATMOBILE
Επίτiμο μέλος
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:11 am
Τοποθεσία: ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ!!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BATMOBILE »

μανωλη??? :?: :?:
Εικόνα Εικόνα kati vlepo......
Fotis 416
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2005 9:27 pm
Τοποθεσία: Περιστερι
Επικοινωνία:

Re: SOS!! ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ MEMS1.8, 1.9, 2.0

Δημοσίευση από Fotis 416 »

BillyK έγραψε:ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΩΣ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ ΣΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟ: ΤΟΥΣ "ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟΥΣ" ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΤΗΣ ΡΟΒΕΡ....
ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ROVER GROUP ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΑΡΧΙΚΟ SETUP.
Μου απάντησε πως αυτό κάνει... του λέω "και γιατί δηλαδή έχουμε τέτοιους εγκέφαλουσ που δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε τις παραμέτρους κλπ;" Η απάντηση ήταν:
-"Ποιος σου΄πε πως δεν μπορούμε;Ότι θες γίνεται! Αλλά για να ρυθμίσεις τέτοια πράγματα, αβάνς, καύσιμο, κόφτη κλπ, μπαίνεις με άλλο κωδικό στο σύστημα, μπαίνεις μετά στον εγκέφαλο και το ρυθμίζεις"
Τη Δευτέρα ππυ θα πάρω το αμάξι δεν θα'χω χρόνο για δοκιμές, αλλά είπαμε πως μια άλλη φορά θα πάω να τα κοιτάξουμε όλα αυτά...
Τί λέτε;;;
εγω λεω να μην το κανεις! 8) συμφωνω με τον pantaman! 8)
Rover rulezzz...
414 GSI του 94' (μετατροπη 416)
120hp
predator!!!
Εικόνα
P@nt@man
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2005 3:34 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P@nt@man »

BATMOBILE έγραψε:ìáíùëç??? :?: :?:
:?: :?: :?:
Εικόνα
Εικόνα
IN DRIFT, WE TRUST....!
BillyK
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2005 9:07 am
Τοποθεσία: Thessaloniki - Almyros Volou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BillyK »

πρώτα απ'όλα δεν νομίζω να μου πάρει λ7. δεύτερον είδα και εγώ στο μηχανάκι εκείνο του rover group που δουλεύει με διαφορετικό cd για κάθε αυτοκίνητο την επιλογή "αβάνς". και μου είπε ότι μπαίνει με άλλους κωδικούς για να ρυθμίσει και άλλους για να επαναφέρει στο αρχικό setup. δηλαδή αν μπορεί να μου δώσει 2-3 μοίρες προπορεία απ'τον εγκέφαλο γιατί να μην το κάνω;;; θα σκοτώνει ψηλά![/img]
Εικόνα Εικόνα
<<Ι SOLD MY SOUL FOR A NISSAN X-TRAIL>>
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

BillyK έγραψε:πρώτα απ'όλα δεν νομίζω να μου πάρει λ7. δεύτερον είδα και εγώ στο μηχανάκι εκείνο του rover group που δουλεύει με διαφορετικό cd για κάθε αυτοκίνητο την επιλογή "αβάνς". και μου είπε ότι μπαίνει με άλλους κωδικούς για να ρυθμίσει και άλλους για να επαναφέρει στο αρχικό setup. δηλαδή αν μπορεί να μου δώσει 2-3 μοίρες προπορεία απ'τον εγκέφαλο γιατί να μην το κάνω;;; θα σκοτώνει ψηλά![/img]
Kagoyra, apo oti kserw gia ta F/TF kai prepei na einai ta idia:

Ta MGF xrhsimopoioysane MEMS 1.9 kai MEMS 2. To prwto den programmatizetai apla mporeis na deis merika pragmata kai na sbhseis to log. To MEMS 2 einai pio programmatizomeno alla oxi plhrws....
To TF xrhsimopoiei to MEMS 3 poy einai plhrws programmatizomeno...

Esy ti exeis??????
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
BillyK
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2005 9:07 am
Τοποθεσία: Thessaloniki - Almyros Volou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BillyK »

1.8 η 1.9 πρέπει να φοράμε.. αλλά για να λέει αυτός ότι γίνεται με το μηχάνημα της Ρόβερ ( το οποίο κοστίζει και πάνω από τούβλο...)
Εικόνα Εικόνα
<<Ι SOLD MY SOUL FOR A NISSAN X-TRAIL>>
Άβαταρ μέλους
Power Electric
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Φεβ 15, 2005 12:17 am
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Power Electric »

BillyK έγραψε:1.8 η 1.9 πρέπει να φοράμε.. αλλά για να λέει αυτός ότι γίνεται με το μηχάνημα της Ρόβερ ( το οποίο κοστίζει και πάνω από τούβλο...)
ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΦΟΡΑΕΙ Μ.Ε.Μ.S 1.6 ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΕΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 1.800 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙΣ ΜΟΝΟ 1.4. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΕΚΑΣΜΟΥ ΣΕ MPI META SAN TOY BAT 1.9 ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ MGF VVC 2J KAI TA 25KAI ZR KAI TF MEMS 3 TA TELEYTAIA AΠO 1.4 ΕΩΣ 1.8 ΖΡ ΦΟΡΑΝΕ ΙΔΙΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ABS AYTA TO DIKO SOY MONO PARALLHLO (ANTIPROM)
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

BillyK έγραψε:1.8 η 1.9 πρέπει να φοράμε.. αλλά για να λέει αυτός ότι γίνεται με το μηχάνημα της Ρόβερ ( το οποίο κοστίζει και πάνω από τούβλο...)
Ασε ρε τι λεει!!!! εδω βελτιωτικοι οικoi στην Αγγλια δεν το κανουνε αυτος θα το κανει???
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PERRY-MGTF την Δευ Απρ 04, 2005 11:02 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες