Αναβάθμιση φρένων...

Απάντηση
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Αναβάθμιση φρένων...

Δημοσίευση από crAss »

Σήμερα επιτέλους ήρθε η μέρα για την αναβάθμιση των φρένων μου. Τα υλικά (έστω και με λίγη καθυστέριση) ήρθαν από Αγγλία.
Εικόνα
Εικόνα
Το πρόγραμμα είχε
- Αντικατάσταση τακάκια (έλεος, 13500 κμ άντεξαν τα μαμά μόνο, ενώ για τα πρώτα 10.000 κμ δεν το έσκιζα καθόλου). Επέλεξα τα EBC Greenstuff με τη νέα πάστα. Ο φρενάς μου είχε εμπειρία από την παλιά πάστα και μου είπε πως ήταν χάλια, χειρότερα από τα μαμά. Δεν τον ρώτησα πριν πόσο καιρό, αλλά υποπτεύομαι ότι ο Σϋρος που είναι επίσημος αντιπρόσωπος της EBC έχει στοκ από την παλιά πάστα και φυσικά την πουλάει ακόμα.
- Σωληνάκια αεροπορικού της Goodridge
- Αλλαγή υγρών φρένων (τελικά έβαλα DOT 4...DOT 5 δεν ήθελα να βάλω και τα DOT 5.1 είναι υπερβολικά ακριβά για τη χρήση που τα θέλω)
- Ρύθμιση ειδικά των πίσω ταμπούρων
Λοιπόν έμεινα στο συνεργείο κάτι παραπάνω από 4 ώρες. Η δουλειά που έγινε ήταν το λιγότερο σχολαστική. Αφού βγήκαν τα παλιά τακάκια μετρήθηκαν οι δίσκοι και είδαμε ότι είχαν ανομοιομορφίες στην επιφάνειακαι δεν ήταν απόλυτα επίπεδοι. Προφανώς αν τους αφήναμε έτσι το τακάκι δεν θα πάταγε καλά και θα είχαμε μειωμένο φρενάρισμα και ανομοιόμορφη φθορά των τακακιών. Έτσι οι δίσκοι μπήκαν στον τόρνο και έγιναν σαν καινούργιοι, μέσα φυσικά στα όρια συνολικού πάχους που πρέπει να έχει ο δίσκος.
Εικόνα
Στην επόμενη αλλαγή τακάκια πάω και για δίσκους πάντως. Ο φρενάς ήταν τόσο ψείρας που μέτρησε ακόμα και το πάχος των μουαγιέ. Δυστυχώς το δεξί μπροστά έχει απόκλιση 3 χιλιοστά με μέγιστη επιτρεπτή τα 4. Αλήθεια λέτε αν πήγαινα λίγο πριν λήξει η εγγύηση και ζήταγα αλλαγή του να το άλλαζαν?
Μετά μπήκαν τα σωληνάκια αεροπορικού μπροστά πίσω. Έιχα ένα μικρό άγχος γιατί επάνω έλεγαν πως ήταν για rover 200 96-99 με πίσω ταμπούρα, αλλά προφανώς έχουμε ίδια φρένα. Ανοίκτηκαν και καθαρίστηκαν και οι δαγκάνες πίσω και φυσικά έγινε το απαραίτητο ρεγουλάρισμα. Τέλος έγινε και η ρύθμιση του χειροφρένου. Περιττό να πω πως τώρα στο δεύτερο κλικ έχει ασφαλίσει και δεν μπορείς να το τραβήξεις παραπάνω.
Εικόνα
Εικόνα
Στα λίγα χιλιόμετρα που έχω κάνει ως τώρα η αίσθηση του πεντάλ έχει βελτιωθεί τρομερά. Είναι πιο σφικτό, πιάνει χωρίς να βυθίσεις πολύ το πετάλ και δεν το νιώθεις σα σφουγγάρι. Περιμένω καμιά 300ρια χιλιόμετρα να πατήσουν καλά τα τακάκια και μετά θα τα δοκιμάσουμε.
Επίσης κάναμε και μια καλή κουβέντα για τους δίσκους και μου είπε πως σε μη αεριζόμενο δισκόφρενο καλό θα ήταν να υπάρχουν διαμπερείς τρύπες γιατί η πίσω πλευρά δεν έχει σχεδόν κανένα τρόπο να ψυχθεί και ότι δεν καταλαβαίνει γιατί οι δίσκοι της EBC δεν έχουν διαμπερείς τρύπες, γιατί κατασκευαστικά είναι δυνατόν ένας τρυπιτός δίσκος να έχει αντοχές και για μεγάλες θερμοκρασίες.
Προτείνω μετά από αυτά όποιον έχει ταμπούρα πίσω να πάει να του τα ρυθμίσουν...η διαφορά στην αίσθηση είναι τρομερή (ενώ το φρενάρισμα γίνεται κατά κύριο λόγο από τα μπροστά φρένα, η αίσθηση του πετάλ έχει να κάνει με τα ταμπούρα όπου αυτά υπάρχουν).
Τέλος να πω και το όνομα του φρενά γιατί είναι πάρα πολύ καλός και αξίζει την διαφήμιση. Μόραρης, Ζαίμη 1 και Παναγούλη Αγ. Παρασκευή. Όποιος θέλει τηλέφωνο ας στείλει πμ.
Life is too short not to...
panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

ποσο σου πηγε το μαλλι;

(με υλικα δικα σου, ετσι; )
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

Αναλυτικός απολογισμός... :lol:
Τακάκια: 58.74 GBP
Σωληνάκια αεροπορικού: 46.95 GBP
Μεταφορικά: 22,27 GBP
Από το bansheemotorsport.
Αυτά στην κάρτα μου χρεώθηκαν με 157.5 ευρώ (τα περίμενα λίγο παραπάνω στην μετατροπή αλλά δεν με χάλασε που ήταν χαμηλώτερα)
Εργατικά και μαζί το υγρό φρένων (δεν ρώτησα πόσο κόστιζε το υγρό ξεχωριστά) 110 ευρώ, τιμή νομίζω λογική για 4 ώρες δουλειά που έκανε και περιγράφω παραπάνω.
Life is too short not to...
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

Ξέχασα να γράψω το συνολικό κόστος...267,5 ευρώ
Life is too short not to...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

θα με ενδιέφερε και εμένα ένα ρεγουλάρισμα πίσω..μετά από 95.000km!! που έχουν κάνει..
όσο για τους δίσκους και το μουαγιέ εγώ στη θέση σου θα τα πήγαινα και τα δύο για εγγύηση..
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

Κοίτα δεν ξέρω κατά πόσο θα το δεκτούν γιατί πήγα σε μη εξουσιοδοτημένο και έβαλα τακάκια που δεν είναι μαμά και έβαλα και αεροπορικού που μπορούν να πουν ότι καταπονούν ακόμα περισσότερο το σύστημα. Θα δείξει σε ενάμιση χρόνο...
Life is too short not to...
Άβαταρ μέλους
machos_si
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Τρί Ιαν 24, 2006 10:39 pm
Τοποθεσία: κερατσινι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από machos_si »

ξερει κανενας αν μπενουν τα γρενα απο crx?μπροστα δαγκανες κ διπλοι δισκοι κ πισω ολο το συστημα για δισκοφρενα..α κ κατι ασχετο με το topic το μοτερ μπενει?ειναι το 98 vtec με τα 125ps..
http://www.aquazone.gr/forums/index.php ... 18029&st=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
George19
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 4:21 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από George19 »

[quote="crAss"]Ξέχασα να γράψω το συνολικό κόστος...267,5 ευρώ[/quo

Oraia doulitsa egine pantos ;)) epeidi eimai molis sta 3500 km, tha perimeno ligo , alla tha kano kati paromoio argotera :lol:
speed is not enough..
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Ποιό μοτέρ ρε Μάχο...Το CRX δεν έβγαινε με VTEC 125 Ps...Το ESi έβγαινε με αυτό το SOHC...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
machos_si
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1242
Εγγραφή: Τρί Ιαν 24, 2006 10:39 pm
Τοποθεσία: κερατσινι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από machos_si »

i-VTec έγραψε:Ποιό μοτέρ ρε Μάχο...Το CRX δεν έβγαινε με VTEC 125 Ps...Το ESi έβγαινε με αυτό το SOHC...
εχεις δικιο μιτσακο αν κ σχεδον ενα χρονο αργοτερα :shock: το 160αρι ηταν αυτο που ελεγα..
http://www.aquazone.gr/forums/index.php ... 18029&st=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες