Φίλτρο Ελευθέρας

Απάντηση
saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από saikoe39 »

Το φιλτρο στο φιλτροκουτι ειναι πολυ καλη λυση....ειναι μια λυση η οποια βοηθα περισοτερο στην σωστη λειτουργεια του κινητηρα παρα στην αυξηση της δυναμης.......το εργοστασιακο φιλτρο ουσιαστικα πνινει τον κινηρα....
Ειναι σαν εχει βαλει στην μυτη σου μπροστα το χερι σου και να προσπαθεις να παρεις αναπνοη........
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..
saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από saikoe39 »

nonskatoflore έγραψε:Για να μην ανοίγω καινούργιο topic,θα πρεπε με την τοποθέτηση του βαρελακίου(Άψογα Ελληνικά έτσι?) να μου βάλουν ένα φίλτρο αναθυμιάσεων?Το άκουσα αυτό για άλλα αμάξια αλλά δε ξέρω αν εμείς έχουμε τέτοιο πράγμα,ρωτάω κυρίως για να μου φύγει η έγνοια
Νομιζω οτι αυτο εξαρτατε απο το βαρελακι θα βαλεις.....μερικα εχουν τρυπα και περνας ενα σωληνακι....αλλα δεν εχουν και βαζεις φιλτρο αναθυμιασεων.......
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..
nonskatoflore
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 794
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2005 3:45 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nonskatoflore »

saikoe39 έγραψε:
nonskatoflore έγραψε:Για να μην ανοίγω καινούργιο topic,θα πρεπε με την τοποθέτηση του βαρελακίου(Άψογα Ελληνικά έτσι?) να μου βάλουν ένα φίλτρο αναθυμιάσεων?Το άκουσα αυτό για άλλα αμάξια αλλά δε ξέρω αν εμείς έχουμε τέτοιο πράγμα,ρωτάω κυρίως για να μου φύγει η έγνοια
Νομιζω οτι αυτο εξαρτατε απο το βαρελακι θα βαλεις.....μερικα εχουν τρυπα και περνας ενα σωληνακι....αλλα δεν εχουν και βαζεις φιλτρο αναθυμιασεων.......
Σε μένα όμως τί συμβανει γιατί στο μαγαζί δεν ανέρθηκε καθόλου αυτό το θέμα και δεν τοποθέτησαν τίποτα άλλο(πχ σωληνάκι)
Σωτήρης-MG Zr 105(και πάλι!!) ('05)
Εικόνα
panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

PERRY-MGTF έγραψε:Oi gnwmh moy gia ta parapanw:
- An anoikseis trypes sto filtrokoyti tote oxi mono den ginetai skoypa alla to antitheto mazeyei zesto aera apo ton kinhthra kai meiwneis thn opoia apodwsh toy aftermarket filter poy exeis balei.
Περη μιλησα για
μερικες σωστες τρυπες
σε αυτό, που θα σου φερουν το σωστο (δροσερο) αερα,
δημιουργεις ετσι ενα ειδος σκουπας.
οποτε μαλλον δεν εχουμε το ιδιο πραγμα στο μυαλο μας. κατι τετοιο εχω φτιαξει και σε αυτοκινητα με δυσκολοτερη εισαγωγη αερα (θεση του φιλτοκουτιου) και δουλευει αψογα.
μην εισαι απολυτος, ειναι ασχημο, για αυτον που εχει πει μια αποψη και ισως κατι να ξερει παραπανω που εσυ να μην γνωριζεις.
χωρις παρεξηγηση, ετσι;
Εικόνα
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

panagiotis έγραψε:
PERRY-MGTF έγραψε:Oi gnwmh moy gia ta parapanw:
- An anoikseis trypes sto filtrokoyti tote oxi mono den ginetai skoypa alla to antitheto mazeyei zesto aera apo ton kinhthra kai meiwneis thn opoia apodwsh toy aftermarket filter poy exeis balei.
Περη μιλησα για
μερικες σωστες τρυπες
σε αυτό, που θα σου φερουν το σωστο (δροσερο) αερα,
δημιουργεις ετσι ενα ειδος σκουπας.
οποτε μαλλον δεν εχουμε το ιδιο πραγμα στο μυαλο μας. κατι τετοιο εχω φτιαξει και σε αυτοκινητα με δυσκολοτερη εισαγωγη αερα (θεση του φιλτοκουτιου) και δουλευει αψογα.
μην εισαι απολυτος, ειναι ασχημο, για αυτον που εχει πει μια αποψη και ισως κατι να ξερει παραπανω που εσυ να μην γνωριζεις.
χωρις παρεξηγηση, ετσι;
Xwris na probw se xarakthrismoys, kai epideiksh gnwsewn,
opws sto parapanw mhnhma prospernaw kai lew:

Giati oi trypes sto koyti tha feroyn drosero aera?
To koyti sto xwro ths mhxanhs den einai?
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από saikoe39 »

Na πω και εγω κατι αλλο......και εγω εχω κανει τρυπες...αλλα ο μονος λογος ηταν ο θορυβος.......αλλιως οι τρυπες δεν προσφερουν τιποτα......
Μαλιστα μονο κακο μπορουν να κουνουν..εκτος απο τον ζεστο αερα που φερνουν μεσα απο το μηχανοστασιο....χαλανε και ολο τον σχεδιασμο της ροης του αερα μεσα στο φιλτροκουτι.....Το φιλτροκουτι ειναι ειδηκα σχεδιασμενο ετσι ωστε ο αερας να κανει τουσ καταληλους στροβιλισμους και μετα να καταληγει στην εισαγωγη.......
Ετσι με τις τρυπες αυτο ουσιαστικα καταστρεφετε...αφου ο αερα που μπαινει απο τις τρυπες εχει διαφορετικη πιεση(εκτος απο την σιγουρα πολυ μεγαλυτερη θερμοκρασια)..... με αποτελεσμα να δημιουργουντε κενα μεσα σε αυτο.........
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..
saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από saikoe39 »

nonskatoflore έγραψε:
saikoe39 έγραψε:
nonskatoflore έγραψε:Για να μην ανοίγω καινούργιο topic,θα πρεπε με την τοποθέτηση του βαρελακίου(Άψογα Ελληνικά έτσι?) να μου βάλουν ένα φίλτρο αναθυμιάσεων?Το άκουσα αυτό για άλλα αμάξια αλλά δε ξέρω αν εμείς έχουμε τέτοιο πράγμα,ρωτάω κυρίως για να μου φύγει η έγνοια
Νομιζω οτι αυτο εξαρτατε απο το βαρελακι θα βαλεις.....μερικα εχουν τρυπα και περνας ενα σωληνακι....αλλα δεν εχουν και βαζεις φιλτρο αναθυμιασεων.......
Σε μένα όμως τί συμβανει γιατί στο μαγαζί δεν ανέρθηκε καθόλου αυτό το θέμα και δεν τοποθέτησαν τίποτα άλλο(πχ σωληνάκι)
Φιλε μου αν σου εχουν τοποθετησει το φιλτρακι......δεν εχεις κανενα προβλημα.....ασε που δειχνει και ωραια μεσα στο χωρο της μηχανης...
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..
nonskatoflore
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 794
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2005 3:45 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nonskatoflore »

Το φιλτράκι των αναθυμιάσεων εννοείς?
Σωτήρης-MG Zr 105(και πάλι!!) ('05)
Εικόνα
saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από saikoe39 »

nonskatoflore έγραψε:Το φιλτράκι των αναθυμιάσεων εννοείς?
ναι ρε συ.....αριστερα στο μοτερ σου πρεπει να ειναι .........τρελη μερα σημερα........
Παντως σε ενα φιλο σε c2 που βαλαμε σκουπα.....βαλαμε και γιλτρακι αναθυμιασεον.......
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..
panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

PERRY-MGTF έγραψε:Xwris na probw se xarakthrismoys, kai epideiksh gnwsewn,
opws sto parapanw mhnhma prospernaw kai lew:

Giati oi trypes sto koyti tha feroyn drosero aera?
To koyti sto xwro ths mhxanhs den einai?
δεν εκανα κανενα χαρακτηρισμο και καμια επιδειξη, αλλωστε σου το ειπα, χωρις παρεξηγηση.
ναι το κουτι ειναι μεσα στο χωρο της μηχανης αλλα αυτο δε λεει τιποτα,
με τον ιδιο τροπο που φερνουν τον αερα στο... βαρελακι που και αυτο εινα στο χωρο της μηχανης! μπορεις και εσυ να τον φερεις με το ελαχιστο κοστος για σενα. δεν χρειαζεται παντα να πληρωνεις κατι που μπορεις να κανεις και μονος σου,
αυτη ειναι η γνωμη μου, ετσι; με εχει γλιτωσει απο πολλα λεφτα κατα καιρους.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες