Ελαστικά για 620ti

Questions
Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Ελαστικά για 620ti

Δημοσίευση από Solicitor »

Καλησπέρα σε όλους!
Ήρθε σιγά σιγά η ώρα να αλλάξουμε παπούτσια.
Προς το παρόν το αυτοκίνητο φοράει τα bridgestone adrenalin s2 σε 205/50/16 w (το εγχειρίδιο λέει z αλλά δεδομένου ότι έχει καταργηθεί θεώρησα πλησιέστερο το w). Αλεξίσφαιρα λάστιχα αλλά πολύ σκληρά και αργούν να ζεσταθούν. Για μικρές αποστάσεις μέσα στην πόλη όχι και ό,τι καλύτερο δηλαδή. Για εθνική οδό και για ταξίδια αρκετά καλά, ειδικά σε βρεγμένο οδόστρωμα, αν και αρκετά θορυβώδη.
Παλαιότερα φορούσε Michelin (pilot sport αν θυμάμαι καλά). Σαφώς πιο άνετα και ήσυχα ελαστικά αλλά τα μπροστινά κάποια στιγμή προς το τέλος της "ζωής" τους πέταξαν βυζιά και τα αντικατέστησα με τα bridgestone.
Έχετε να προτείνετε κάτι για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο;

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Ελαστικά για 620ti

Δημοσίευση από R414 »

Pirelli p7 αν δεν σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις σε γενικες γραμμες αλλιως μεινε σε bridgestone αν και παραειναι σκληρα για κυριλε οπως το 620..τα michelin δε τα προτεινω λογω τιμης-αντοχης τους δεν ανταποκρινονται για τα λεφτα σου κατ εμε και γενικα πολυ υπερτιμημενα.
Υπαρχουν και τα Dunlop που σε γενικες γραμμες ποτε δεν εχω ακουσει παραπονο αν και προσωπικη αποψη δε φερω
Βαλε ενα μετριο ελαστικο ουτε επιδοσεων ουτε και εντελως μαλακο κυριλε αμαξι αλλα εχει και 200αλογακια

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Ελαστικά για 620ti

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Δες επίσης και τα Dunlop Blue Response και Continental ContiEcoContact 5 (ή κάποια πιο σπορ σειρά αν βγαίνει στη διάστασή σου). Τα Continental τα έχω στο Starlet και στο Rex έχω Michelin PS3. Και από τα δυο δεν έχω κανένα παράπονο.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ελαστικά για 620ti

Δημοσίευση από nikolas »

Mε Pireli P Zero Nero sto 200άρι παλιότερα και Zero Nero GT στο 207 τώρα είμαι πού ευχαριστημένος.

Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Ελαστικά για 620ti

Δημοσίευση από Solicitor »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το ψάχνω αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα. Πέραν των όσων αναφέρετε (κυρίως p zero nero) έχω σκεφτεί και τα Dunlop sport maxx rt και τα f1 asymmetric της Goodyear. Και για τα conti έχω ακούσει καλά λόγια αλλά κάποιοι λένε ότι παραείναι μαλακά.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Ελαστικά για 620ti

Δημοσίευση από R414 »

Solicitor έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το ψάχνω αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα. Πέραν των όσων αναφέρετε (κυρίως p zero nero) έχω σκεφτεί και τα Dunlop sport maxx rt και τα f1 asymmetric της Goodyear. Και για τα conti έχω ακούσει καλά λόγια αλλά κάποιοι λένε ότι παραείναι μαλακά.

Για την ακριβεια ξεχασα κακως τα f1 να προτεινω τα βαζεις με κλειστα ματια ειναι το καλυτερο λαστιχο ever στην αγορα .μαζι με potenza bridgestone τα χω και ειναι οτι καλυτερο εχω χρησιμοποιησει και στα προτεινω αφοβα
*Επισης καλο λαστιχο αλλα δε θα στο προτεινα για δρομους Αθηνας μιας και ειναι μαλακο και λογικα θα πεφτει γρηγορα τα
Uniroyal rainsport 3

Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Ελαστικά για 620ti

Δημοσίευση από Solicitor »

Άδικα χάρηκα...
Στη σελίδα της Goodyear στις διαστάσεις μου βγάλει μόνο τα efficientgrip performance.
Από dunlop και τα sport maxx rt και τα blue response αναλόγως αν επιλέξω δείκτη ταχύτητας w ή v.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Ελαστικά για 620ti

Δημοσίευση από Tasos_7R »

R414 έγραψε:*Επισης καλο λαστιχο αλλα δε θα στο προτεινα για δρομους Αθηνας μιας και ειναι μαλακο και λογικα θα πεφτει γρηγορα τα
Uniroyal rainsport 3
Η αλήθεια είναι ότι για τα Rainsport 3 έχω διαβάσει πάρα πολύ καλές κριτικές.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Ελαστικά για 620ti

Δημοσίευση από Solicitor »

Καλησπέρα και πάλι!

Μετά από μια έρευνα αγοράς σε διάφορους εμπόρους ελαστικών και βουλκανιζατέρ δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει κάπου με βεβαιότητα.
Πιο συγκεκριμένα:
1) Κάποιος μου πρότεινε Bridgestone T001 και εναλλακτικά Toyo T1 sport λέγοντας ότι τα dunlop δεν έχουν κινηθεί σχεδόν καθόλου και να αποφύγω Pirelli και Conti.
2) Άλλος σε μεγαλύτερο κατάστημα πρότεινε Conti Premium Contact 2 (τα 5 φθείρονται πολύ γρήγορα) και σαν δεύτερη επιλογή dunlop sportmaxx rt. Θεωρεί τα Toyo δεύτερης κατηγορίας λάστιχα που δεν θα κρατήσουν πολύ ενώ τα Turanza πολύ μαλακά.
3) Τρίτος σε επίσης πολύ μεγάλο κατάστημα πρότεινε είτε να μείνω στα Adrenalin που είναι και σε αρκετά καλή τιμή πλέον είτε να πάω στα dunlop sportmaxx rt και σαν δεύτερη επιλογή στα premium contact 2.

Κάνοντας κι εγώ την έρευνά μου από fora του εξωτερικού κυρίως (με ότι αυτό συνεπάγεται όσον αφορά τις διαφορές στους δρόμους και τις καιρικές συνθήκες) τα Adrenalin και τα sportmaxx rt προηγούνται με σχετική διαφορά των άλλων.
Τα dunlop ίσως είναι λίγο καλύτερα και σαφώς πιο άνετα αλλά διαβάζω ότι φθείρονται πολύ γρήγορα (έχω πέσει και σε περιπτώσεις που μετά από 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα ήθελαν αλλαγή) και εννοείται ότι φοβάμαι πως αν τα βάλω θα έχουν την ίδια τύχη λόγω της ιπποδύναμης του αυτοκινήτου. Από την άλλη τα adrenalin είχαν βγει πολύ καλά (προσωπική εμπειρία) και κράτησαν πολύ αλλά με παραχωρήσεις σε άνεση και θόρυβο, όπως και με αργό ζέσταμα (ειδικά σε μικρές διαδρομές στην πόλη δεν ζεσταίνονταν). Τα premium contact 2 μου φαίνονται συμπαθητικά αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο με σχετικά γρήγορα φθορά κι αυτά και αρκετό θόρυβο. Τα T001 θα τα έβαζα μαζί με τα conti χωρίς να ξέρω τι από τα δύο θα προτιμούσα. Για τα toyo διάβασα σχετικά καλές κριτικές (όχι τόσο καλές όσο στα dunlop και στα adrenalin) ωστόσο και αυτά λέγεται ότι έχουν γρήγορη φθορά και σχετικά περιορισμένη άνεση.
Εν κατακλείδι σκέφτομαι είτε να μείνω στα adrenalin είτε να ρισκάρω τα dunlop κι όσο κρατήσουν.
Πάντως, αν κάποιος έχει εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι για τα ελαστικά που προανέφερα θα με βοηθούσε πολύ να με ενημερώσει.

Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Ελαστικά για 620ti

Δημοσίευση από Solicitor »

Επίσης, εντύπωση μου κάνει ότι κανείς δεν πρότεινε τα efficientgrip preformance παρόλο που στο διαδίκτυο έχω διαβάσει κατά κανόνα καλές κριτικές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες