Πολλά και Διάφορα!

Questions
menolis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2005 7:16 pm
Επικοινωνία:

Πολλά και Διάφορα!

Δημοσίευση από menolis »

Καλησπέρα,

Καταρχην να σας πω ότι συντομα θα βάλω φοτο του αμαξιδίου αλλά δεν έχω ψηφιακή. τεσπα εχουμε και λέμε με ερωτήσεις γιατί έχω σκοπό να το διαλύσω το αυτοκίνητο το καλοκαίι (ελπίζω να μην κουράσω):

* τρίζει σαν διαολεμένο! τρίζει πολι το παράθυρο του οδηγού το οποίο έλυσα και έσφιξα όσες βίδες είχα πρόσβαση έβαλα και γράσο άλλα δεν είδα μεγάλη διαφορά. όταν κλείνω την πόρτα νομιζω ότι θα πέσει. επίσης τρίζει πολύ η κολώνα του ταμπλό. σκέφτηκα να βάλω σιλικόνη παει? τέλος τρίζει πίσω κάτι στο πορτ παγκάζ αλλά ακόμα δεν έχω ανακαλύψει τι...

* τα φρένα κάνουν σφύριγμα τελευταία υπάρχει καμιά αλοιφή που μπορώ να βάλω?? (ας είστε λίγο αναλυτικοί γιατι είμαι λίγο άσχετος). επίσης κάθε φορά που πατάω τα φρένα ακούγεται ένα γρρρρρ δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς! είναι κλασσικό φαινόμενο??

* μετά από τρακάρισμα μπροστά έσπασε το πλαστικό (στο πάνω μέρος μόλις ανοιγείς το καπό) και οι βίδες πλέον δεν έχουν νόημα ύπαρξης. Tι προτείνετε?

* το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο με εξάτμιση η οποία κάνει αρκετό θόρυβο. λόγω του ότι κάνω σύχνα ταξίδια προς πάτρα αυτό κουράζει. υπάρχει τρόπος να μην κάνει τόσο θόρυβο και πιο το κόστος?? (ελπίζω να μην το μετανοιώσω μετά).

* τέλος αφου με καταδιώξανε μπάτσοι για ένα τετράγωνο (νόμιζα ότι ήθελα να περάσουν και πάτησα γκάζι!) με πεθάναν ότι τα φιμέ τζάμια δείχουν ότι θέλω να κρύψω το πρόσωπο μου μπλα μπλα μπλα. δεν πιστέυω να πρέπει να τα βγάλω ε?? αν φάω πρόστιμο πόσο πάει???

Αυτά! Σας ευχαριστώ!
menolis n00b
jeanpoul
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1713
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:37 pm
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι,Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Πολλά και Διάφορα!

Δημοσίευση από jeanpoul »

menolis έγραψε: * τρίζει σαν διαολεμένο! τρίζει πολι το παράθυρο του οδηγού

* τα φρένα κάνουν σφύριγμα τελευταία υπάρχει καμιά αλοιφή που μπορώ να βάλω?? (ας είστε λίγο αναλυτικοί γιατι είμαι λίγο άσχετος). επίσης κάθε φορά που πατάω τα φρένα ακούγεται ένα γρρρρρ δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς! είναι κλασσικό φαινόμενο??

* το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο με εξάτμιση η οποία κάνει αρκετό θόρυβο. λόγω του ότι κάνω σύχνα ταξίδια προς πάτρα αυτό κουράζει. υπάρχει τρόπος να μην κάνει τόσο θόρυβο και πιο το κόστος?? (ελπίζω να μην το μετανοιώσω μετά).

* τέλος αφου με καταδιώξανε μπάτσοι για ένα τετράγωνο (νόμιζα ότι ήθελα να περάσουν και πάτησα γκάζι!) με πεθάναν ότι τα φιμέ τζάμια δείχουν ότι θέλω να κρύψω το πρόσωπο μου μπλα μπλα μπλα. δεν πιστέυω να πρέπει να τα βγάλω ε?? αν φάω πρόστιμο πόσο πάει???
1.Βασικά και εμένα τρίζει το παραθυρο όταν είναι μισάνοιχτο!Σε αυτό φταίει το λάστιχο το οποίο θέλει άλλαγμα!Τιμή δεν θυμάμαι!

2.Οταν σφυρίζουν τα φρένα 90%ειναι τα τακακια πιθανών να θέλουν αλλαγή.τωρα για το γκρρρρ καιταξε το γιατι με τα φρένα δεν παίζουμε!!!

3.Μου φαίνεται αν αλλάξεις μεσαίο καζανακι πρεπει να κόψει λιγο ο θορυβος!(το εχει κανει ενας φιλος μου με επιτυχια)

4.Το πρόστιμο για τα φιμέ ειναι 33
Εικόνα
Grover
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 3:19 am
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Grover »

Τα τακάκια μπορεί να σφυρίζουν άμα τα πλακώνεις και ζεσταθούνε. Τώρα για το γκρρρρρρ μάλλον έχουνε φαγωθεί και φρενάρεις με το σίδερο!!!!
Οπωσδήποτε αλλαγή!!!!!!!!!

Ο θόρυβος που κάνουνε οι εξατμίσεις βγαίνει από το καζανάκι πριν την μπούκα οπότε πήγαινε σε εξατμισά και ή άλλαξε καζανάκι ή βάλε καμία απλή εκσατμισούλα που παραπάνω από 60-80 Ε δεν θα κάνει.

Για τα φιμέ μια καλή λύση όπως έκανε ένας φίλος μου τα έβγαλε και έβαλε αντηλιακές μεμβράνες και έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Όσο για τα τριξίματα και μένα έχει αρχίσει και τρίζει το ταμπλό και λίγο η πόρτα
Και ξέρεις πως τα έχω φτιάξει? Αγόρασα ένα γ@μ@τ0 ράδιο-cd και σε λίγο καιρό θα βάλω και ηχεία και μουσική στο τέρμα!!!!! :dan:
Εικόνα
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Grover έγραψε:
Όσο για τα τριξίματα και μένα έχει αρχίσει και τρίζει το ταμπλό και λίγο η πόρτα
Και ξέρεις πως τα έχω φτιάξει? Αγόρασα ένα γ@μ@τ0 ράδιο-cd και σε λίγο καιρό θα βάλω και ηχεία και μουσική στο τέρμα!!!!! :dan:
Eggyhmenh lysh!!!!!!!
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

για το παράθυρο τα ίδια προβλήματα είχα και εγώ αλλά τα διόρθωσα.. είσαι σίγουρός ότι έσφιξες όλες τις βίδες? και αυτές του μηχανισμού και αυτές που συγγρατούν το τζάμι? σε όλες έχεις πρόσβαση απλά πρέπει να ανεβοκατεβάζεις το παράθυρο για να πετύχεις να "πέσει" η βίδα στα κενά της πόρτας..
για τακάκια και εγώ πιστεύω ότι μάλλον είσαι για αλλαγή..
για τα φιμέ από ότι ξέρω από ένα σημείο και μετά θεωρούνται "παράνομα" αλλά έτσι που τα γράφεις πιο πιθανό μου φαίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση να ήθελαν να σε ψαρώσουν..
για το πλαστικό που λες δεν έχω καταλάβει πιο εννοείς ακριβώς οπότε δεν έχω γνώμη..
και για την εξάτμιση δεν ξέρω αν διορθώνεται στη συγκεκριμένη πάντως κατα την αγορά χειροποίητης μπορείς να "επιλέξεις" πόσο φασαριόζα θες να είναι, αν και γνώμη μου είναι ότι θα το μετανιώσεις..
BillyK
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2005 9:07 am
Τοποθεσία: Thessaloniki - Almyros Volou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BillyK »

PERRY-MGTF έγραψε:
Grover έγραψε:
Όσο για τα τριξίματα και μένα έχει αρχίσει και τρίζει το ταμπλό και λίγο η πόρτα
Και ξέρεις πως τα έχω φτιάξει? Αγόρασα ένα γ@μ@τ0 ράδιο-cd και σε λίγο καιρό θα βάλω και ηχεία και μουσική στο τέρμα!!!!! :dan:
Eggyhmenh lysh!!!!!!!
thn opoia efarmozw k egw!!!
τώρα για το γρρρρρ μήπως είναι κανένα ρουλεμανάκι;;;;;
Εικόνα Εικόνα
<<Ι SOLD MY SOUL FOR A NISSAN X-TRAIL>>
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

basika ego efarmozo ti mousiki oxi giati trizei to tamplo i to parathiro apla giati eimai trellos me ti mousiki.apo triksimata den exo kati para mono to xeimona otan einai poli krio to amaksi trizei ligo to tamplo alla meta stronei molis piasei thermokrasia to amaksi.ta ta kakia allakse ta kai tha ta allakso kai ego giati orees orees sfirizoun kai me neyriazoun.
Εικόνα
Vangelis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 379
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 3:27 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vangelis »

Στην πίσω πόρτα δοκίμασε το καπάκι της αεροτομής εσωτερικά... Έχει γαντζάκια που ξεκουμπώνουν. Αλλιώς δες το κούμπωμα στο κάτω μέρος της πίσω πόρτας μήπως έχουν ξεσφίξει οι βίδες που το συγκρατούν...
I am proud that i was driving a Rover.
Vangelis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 379
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 3:27 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vangelis »

Όσο για εξάτμιση, εγώ έβαλα ελεύθερη χειροποίητη στον Κένταυρο (μεσαίο και τελικό) με 300  η οποία δεν κάνει πολύ θόρυβο... Την άκουσε και ο Jimmar και θα την βάλει κι εκείνος... :wink:
I am proud that i was driving a Rover.
menolis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2005 7:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από menolis »

χαμός! ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

* το τζάμι όταν το είχα λύσει το ανεβοκατέβαζα για να βρω όλες τις βίδες. Όταν είναι ανεβασμένο δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν είναι κατεβασμένο έχω την εντύπωση ότι το σίδερο κατα μήκος της κάτω πλευράς του τζαμιού χτυπάει στην λαμαρίνα και επίσης γενικά πρέπει να τρίζει το σίδερο της ασφάλειας. Για το ταμπλό όσοι είχατε πρόβλημα εκτός από την μουσική (!) κάνατε κάτι άλλο??

* ο προφυλακτύρας βιδώνει με τρεις νομίζω βίδες μπροστά μόλις ανοίγεις το καπό (λίγο πάνω από το σήμα). αυτές βιδώνουν το πλαστικό του πάνω στην λαμαρίνα αλλά το πλαστικό έχει σπάσει και ως αποτέλεσμα ο προφυλακτύρας έχει κρεμάσει λίγο. (μόλις μπορέσω θα έχει φώτο)

* το καζανάκι πόσο πάει?? θα επηρρεάσει την απόδοση?

ευχαριστώ και πάλι!
menolis n00b
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες