Καθαρισμος Δοχείο Ψυγείου

Questions
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Blademaster007
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Καθαρισμος Δοχείο Ψυγείου

Δημοσίευση από Blademaster007 »

Καλησπερα σας! Γνωρίζει κάποιος πως να καθαρίσω το δοχείο που βάζουμε παραφλου στο ψυγείο γτ με το ζόρι βλέπω μέσα!!?? Σκέφτηκα να το βγάλω και να το πλύνω με απορρυπαντικό και να το ξεβγαλω αλλά φοβάμαι μην δεν καθαριστή σωστά και έχω άλλα προβλήματα μετά.. Μπορώ να βάλω κάτι άλλο να το καθαρίσω ή αν υπάρχει άλλος τρόπος?
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας..
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμος Δοχείο Ψυγείου

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Εγώ πρόσφατα στο αμάξι του πατέρα μου το καθάρισα με καυτό νερό και απορυπαντικό. Είχε πιάσει μέσα λίγδα!!! (Φυσικά καθάρισα και όλο το σύστημα ψύξης μ' ένα πολύ καλό καθαριστικό της liqui moly. :up: )
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
Blademaster007
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμος Δοχείο Ψυγείου

Δημοσίευση από Blademaster007 »

Tasos_7R έγραψε:Εγώ πρόσφατα στο αμάξι του πατέρα μου το καθάρισα με καυτό νερό και απορυπαντικό. Είχε πιάσει μέσα λίγδα!!! (Φυσικά καθάρισα και όλο το σύστημα ψύξης μ' ένα πολύ καλό καθαριστικό της liqui moly. :up: )
Μάλλον έτσι θα το κάνω και εγώ αποτι φαίνεται γτ η λίγδα εμένα είναι η δικιά σου επί ενα δις φορές! :lol: ...το καθαριστικό από βενζινάδικο το πήρες??
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας..
giorgosvi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2005 8:09 pm
Τοποθεσία: ΚΑΛΛΙΘΕΑ-ΛΙΒΑΔΕΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμος Δοχείο Ψυγείου

Δημοσίευση από giorgosvi »

Blademaster007 έγραψε:Καλησπερα σας! Γνωρίζει κάποιος πως να καθαρίσω το δοχείο που βάζουμε παραφλου στο ψυγείο γτ με το ζόρι βλέπω μέσα!!?? Σκέφτηκα να το βγάλω και να το πλύνω με απορρυπαντικό και να το ξεβγαλω αλλά φοβάμαι μην δεν καθαριστή σωστά και έχω άλλα προβλήματα μετά.. Μπορώ να βάλω κάτι άλλο να το καθαρίσω ή αν υπάρχει άλλος τρόπος?
θα βαλεις μια μικρη δοση διαλυτικου χρωματος και λιγο υγρο για πιατα και θα τα κουνισης οχι για πολυ...ξεβγαλμα καλο και θα δεις τεραστια διαφορα!!!
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμος Δοχείο Ψυγείου

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Blademaster007 έγραψε:
Tasos_7R έγραψε:Εγώ πρόσφατα στο αμάξι του πατέρα μου το καθάρισα με καυτό νερό και απορυπαντικό. Είχε πιάσει μέσα λίγδα!!! (Φυσικά καθάρισα και όλο το σύστημα ψύξης μ' ένα πολύ καλό καθαριστικό της liqui moly. :up: )
Μάλλον έτσι θα το κάνω και εγώ αποτι φαίνεται γτ η λίγδα εμένα είναι η δικιά σου επί ενα δις φορές! :lol: ...το καθαριστικό από βενζινάδικο το πήρες??
Μπαααα!! Μη το λες!! Σου μιλάω για το φορτηγάκι του πατέρα μου που είχε να του καθαρίσει το παγουράκι χρόνια!! Το καθαριστικό το πήρα από μαγαζί με ανταλλακτικά αυτοκινήτων και ομολογώ ότι με εντυπωσίασε!!! Πολύ καλό!!!
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
Blademaster007
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμος Δοχείο Ψυγείου

Δημοσίευση από Blademaster007 »

Μόλις τελείωσα με το καθάρισμα και αναγκάστηκα να βάλω διαλυτικό και απορρυπαντικό + καυτό νερό εις τριπλούν! Αμάν και πως έκανα να το καθαρίσω!Εντομεταξη θυμήθηκα και την ατάκα του προηγούμενου ιδιοκτήτη και έβγαλα και καθάρισα και το ψυγείο με την πίεση από μέσα.. Καλύτερα να μην εκφραστώ για το τι έβγαλε το έρμο το ψυγείο! παραθέτω και την ατάκα να γελάσετε μιας και το θυμήθηκα!
Εγω: Παραφλου δεν έχει μέσα το ψυγείο?(η ερώτηση έγινε γτ δεν καταλαβενα από έξω από το παγούρι αν έχει)
Αυτος: Νεαρέ μου(60φευγα χρονών αυτός) είμαι συνταξιούχος μηχανικός και αυτό που θα σου πω βάλτο καλά στο μυαλό σου!Το παραφλου είναι για να κοροϊδεύουν το κοσμάκη και να παίρνουν τα λεφτά! Νεράκι του θεού έχει μέσα και λειτουργεί μια χαρά!
Εγω: Χειμώνα καλοκαίρι μόνο νερό??
Αυτος:Το χειμώνα ζορίζετε λίγο αλλά δεν έχουν ανάγκη αυτά!
Εγω: :smt104
Ευχαριστω και για τις απαντησεις σας! Καλό καλοκαίρι σε όλους! :beer:
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας..
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμος Δοχείο Ψυγείου

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Τι εννοείς όταν λες ότι καθάρισες το ψυγείο με την πίεση από μέσα??? Αν έχει πάντως πιάσει τόσες πολλές ακαθαρσίες όσο και να το καθαρίσεις αν δε πάρεις κανένα ειδικό καθαριστικό σαν κι αυτό που πήρα δε κάνεις δουλειά. Στο λέω γιατί κι εμάς το ψυγείο μόνο έτσι καθάρισε. Το χε πλύνει ο πατέρας μου κανά 2 φορές αφήνοντας το να δουλέψει και αδειάζοντας το και με το νερό μετά με το λάστιχο και πάλι το άνοιγες κι έβγαζε σκουριές και λάσπη. Με το καθαριστικό και πολύ καλό πλύσιμο για αρκετά λεπτά με το λάστιχο (και το κινητήρα να δουλεύει) καθάρισε. Θα σου πω κι ένα μικρό... κολπάκι (χαχα) για να καθαρίσει καλύτερα αν μπεις στη διαδικασία και το κάνεις, όπως έκανα κι εγώ. Θα λύσεις και θα βγάλεις το θερμοστάτη και μετά θα το καθαρίσεις για να κυκλοφορεί το νερό πιο ελεύθερα και να καθαρίσει καλύτερα. ;)
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
Blademaster007
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμος Δοχείο Ψυγείου

Δημοσίευση από Blademaster007 »

Tasos_7R έγραψε:Τι εννοείς όταν λες ότι καθάρισες το ψυγείο με την πίεση από μέσα??? Αν έχει πάντως πιάσει τόσες πολλές ακαθαρσίες όσο και να το καθαρίσεις αν δε πάρεις κανένα ειδικό καθαριστικό σαν κι αυτό που πήρα δε κάνεις δουλειά. Στο λέω γιατί κι εμάς το ψυγείο μόνο έτσι καθάρισε. Το χε πλύνει ο πατέρας μου κανά 2 φορές αφήνοντας το να δουλέψει και αδειάζοντας το και με το νερό μετά με το λάστιχο και πάλι το άνοιγες κι έβγαζε σκουριές και λάσπη. Με το καθαριστικό και πολύ καλό πλύσιμο για αρκετά λεπτά με το λάστιχο (και το κινητήρα να δουλεύει) καθάρισε. Θα σου πω κι ένα μικρό... κολπάκι (χαχα) για να καθαρίσει καλύτερα αν μπεις στη διαδικασία και το κάνεις, όπως έκανα κι εγώ. Θα λύσεις και θα βγάλεις το θερμοστάτη και μετά θα το καθαρίσεις για να κυκλοφορεί το νερό πιο ελεύθερα και να καθαρίσει καλύτερα. ;)
Θα σου αποκαλύψω λοιπόν το μυστικό μου και εγώ!Ετσι το καθάρισα με λυμένο θερμοστάτη :-D Μου το ειχε πει ο πατερας μου ποιο παλιά αυτό το "κολπάκι"και ετσι και το έκανα! ;) Με λεγοντας με την πιεση ηθελα να πω με το λαστιχο!Αλλα οπως και να εχει χαΐρι δεν ειδα ..35 λεπτά και βάλε λάσπη και σκουριά έβγαζε!Μονο εγώ έλειψα από εκεί μέσα!!.. όπως και να έχει αύριο θα πάω να βρω το καθαριστικό που είπες μπας και τελειώνω γτ την τρίτη πάω χωριό και δεν είναι καιρός για αλλαγές ψυγείων ή οτιδήποτε χειρότερο!
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας..
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμος Δοχείο Ψυγείου

Δημοσίευση από andreas »

και το καλοριφερ στο ζεστο να περνανε και απο κει τα καθαριστικα.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμος Δοχείο Ψυγείου

Δημοσίευση από Tasos_7R »

andreas έγραψε:και το καλοριφερ στο ζεστο να περνανε και απο κει τα καθαριστικα.
Σωστά. Και επίσης ίσως είναι καλή ευκαιρία να αλλάξεις και θερμοστάτη αν δεν έχει αλλαχτεί για καιρό και την τάπα του παγουριού η οποία καλό είναι να αλλάζεται προληπτικά ανα τακτά διαστήματα μιας και είναι φτηνή σαν ανταλλακτικό, ενώ αν χαλάσει, κάτι που δύσκολα θα το αντιληφθείς, μπορεί να σε βάλει σε μεγάλους μπελάδες.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες