Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Questions
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

kostas200vi έγραψε:
JohnnybOlsi έγραψε:
antonis132 έγραψε:αν εριξες ολο το 5λιτρο ειναι 200ml παραπανω δεν τρεχει κατι ειναι αμελητεα ποσοτητα για αυτο το τεραστιο καρτερ,σαν πλοιο :P
ναι ολο το εριξα! οκ! ευχαριστω! :beer: :P
Άντε γλύτωσες το ρούφηγμα ....."βαρκάρη" :-D
χαχα οκ! :P
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Παιδια εχω προβλημα! Ελεγξα τη σταθμη του λαδιου μου εχθες και εκπληκτος ειδα οτι ειχε πεσει στο μισο!!! Πως γινεται αυτο??? Δεν εχω δυο βρωμαδες που τα εχω αλλαξει...!! Μπεικα κατο απο το αμαξι και περασα με μια χαρτοπετσετα το χερη μου πανο απο την βιδα του καρτερ για να δω μηπως ειχα διαροη απο εκει αλλα τιποτα ηταν εντελος στεγνη, περασα την χαρτοπετσετα και κατο απο το φιλτρο και εκει ειδα οτι λεροθικε, ειχαν τρεξει δηλαδη λιγα λαδακια αλλα οχι υπερβολικα ομως μερικες σταγωνες! Οταν το αλαξα το φιλτρο το εσφιξα με δυναμη αλλα οχι υπερβολικα ομως οπος μου ειπατε! Οχι με ολη μου τη δυναμη!! Λετε να ευθυνεται το φιλτρο για αυτη την αποτομη πτωση του λαδιου η παιζει να ειναι κατι αλλο??? :s
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από antonis132 »

200-250ml ειναι μεχρι το max ειναι φυσιολογικη ποσοτητα για μεταχερισμενο κινητηρα, εκανες καμια 1000χλμ?
ακομη αν ο κινητηρας ειχε μεινει για πολυ καιρο σταματημενος με παλιο λαδι επηρεαζει μπαινει καινουριο και καιει για λιγα χιλομετρα δεν ειναι κατι που πρεπει να ανησυχεις,εδω τα ibiza fr ακαπνιστα αυτοκινητα καινε 1λιτρο στα 1.000χλμ και δεν μπορουν να βρουν ακρη τα παιδια κυκλοφορουν με ενα λιτρο στο πορτμπαγκαζ
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από kostas200vi »

JohnnybOlsi έγραψε:Παιδια εχω προβλημα! Ελεγξα τη σταθμη του λαδιου μου εχθες και εκπληκτος ειδα οτι ειχε πεσει στο μισο!!! Πως γινεται αυτο??? Δεν εχω δυο βρωμαδες που τα εχω αλλαξει...!! Μπεικα κατο απο το αμαξι και περασα με μια χαρτοπετσετα το χερη μου πανο απο την βιδα του καρτερ για να δω μηπως ειχα διαροη απο εκει αλλα τιποτα ηταν εντελος στεγνη, περασα την χαρτοπετσετα και κατο απο το φιλτρο και εκει ειδα οτι λεροθικε, ειχαν τρεξει δηλαδη λιγα λαδακια αλλα οχι υπερβολικα ομως μερικες σταγωνες! Οταν το αλαξα το φιλτρο το εσφιξα με δυναμη αλλα οχι υπερβολικα ομως οπος μου ειπατε! Οχι με ολη μου τη δυναμη!! Λετε να ευθυνεται το φιλτρο για αυτη την αποτομη πτωση του λαδιου η παιζει να ειναι κατι αλλο??? :s
Σφίξε καλά το φίλτρο και ξανά κανε έλεγχο.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από andreas »

Σφιξε το φιλτρο και καθαρισε καλα γυρω γυρω τα λαδια που ειχε.
Συμπληρωσε προσεκτικα με το αυτοκινητο σε ισιο δρομο και ξαναελεγξε το μετα απο λιγες μερες.
Αν αλλαξες μαρκα και τυπο λαδιου ειναι φυσιολογικο να καψει λιγο.
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

antonis132 έγραψε:200-250ml ειναι μεχρι το max ειναι φυσιολογικη ποσοτητα για μεταχερισμενο κινητηρα, εκανες καμια 1000χλμ?
ακομη αν ο κινητηρας ειχε μεινει για πολυ καιρο σταματημενος με παλιο λαδι επηρεαζει μπαινει καινουριο και καιει για λιγα χιλομετρα δεν ειναι κατι που πρεπει να ανησυχεις,εδω τα ibiza fr ακαπνιστα αυτοκινητα καινε 1λιτρο στα 1.000χλμ και δεν μπορουν να βρουν ακρη τα παιδια κυκλοφορουν με ενα λιτρο στο πορτμπαγκαζ
Ααααα οκ! Γυρο στα 500 νομιζω εκανα και ουτε τοσα μαλλων. Αυτο θα κανω και εγω αποτι φενεται θα κραταω ενα λιτρο στο πορτμπαγκαζ! Ευχαριστω παρα πολυ!!! :up: :up: :up: :up: :up: :up:
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

andreas έγραψε:Σφιξε το φιλτρο και καθαρισε καλα γυρω γυρω τα λαδια που ειχε.
Συμπληρωσε προσεκτικα με το αυτοκινητο σε ισιο δρομο και ξαναελεγξε το μετα απο λιγες μερες.
Αν αλλαξες μαρκα και τυπο λαδιου ειναι φυσιολογικο να καψει λιγο.
Ενταξει παιδια θα το σφιξω πιο δυνατα ακωμα θα σημπλιροσω και θα σας πω...
Το λαδι πρεπει να ειναι ιδιας μαρκας ετσι?
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Μπορώ μονος μου στο σπίτι?

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

...ναι ειχα αλλαξει και μαρκα λαδιου, βασικα ειχα κανει μαλακια με τα προιγουμενα, ενω μου ειχε βαλει ο μηχανικος καπια καλα λεπτα λαδακια 10-40 πειγα και συμπλιροσα με αλλη μαρκα λαδιου που ηταν 20-50, δεν ηξερα ομως γιαυτο, τωρα θα βαλω ακριβος τα ιδια!!! Ευχαριστω παντος!
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες