Part Number τηλεχειρισμού

Questions
Απάντηση
amd64
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 30, 2007 3:50 pm
Επικοινωνία:

Part Number τηλεχειρισμού

Δημοσίευση από amd64 »

Καλησπέρα.
Έχω ένα 414Si του 1997 και τα 2 τηλεχειριστήρια που είχα για το ξεκλείδωμα και το immobiliser τα έφτυσαν.
Δεδομένου ότι στην επαρχεία ζητάν 100€ για τηλεχειριστήριο και τον προγραμματισμό του, θέλω να παραγγείλω από το ebay αλλά από ότι βλέπω κυκλοφορούν σε δύο συχνότητες σε 433Mhz (το YWX101220Α) και σε 315Mhz (το YWX101230A).
Σημειωτέον ότι οι τιμές στο ebay ξεκινάν απο 20€ τα μεταχειρισμένα και 32€ τα καινούρια (με τα μεταφορικά μέσα).

Μήπως ξέρει κάποιος ποιο από τους δύο τύπους κάνει;
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Part Number τηλεχειρισμού

Δημοσίευση από nikolas »

Η τιμή που σου είπαν είναι φυσιολογική για τα χειριστήρια..
Και οι τιμές που δίνεις (32€ στο ebay) όσο καιρό ψάχνω εγώ, μόνο refurbished (ανακατασκευασμένα) έβρισκα..
πάντως αν δεν κάνω λάθος είναι στα 433mhz, αλλά και πάλι θα χρειαστείς προγραμματισμό..
alexis zr
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2011 4:25 pm
Τοποθεσία: keratsini
Επικοινωνία:

Re: Part Number τηλεχειρισμού

Δημοσίευση από alexis zr »

εγω προσοπικα θα τα εφιαχνα και τα δυο.ανιξετα και κιτα εκι που παει η μπαταρια εχουν ξεκολισι η επαφες κολισετεσ με καλαι και βαλε και μια μπαταρια και θα ειναι οκ εγω στην ετερια που δουλευα αυτο εκανα.
amd64
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 30, 2007 3:50 pm
Επικοινωνία:

Re: Part Number τηλεχειρισμού

Δημοσίευση από amd64 »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
nikolas έγραψε:Η τιμή που σου είπαν είναι φυσιολογική για τα χειριστήρια..
Και οι τιμές που δίνεις (32€ στο ebay) όσο καιρό ψάχνω εγώ, μόνο refurbished (ανακατασκευασμένα) έβρισκα..
πάντως αν δεν κάνω λάθος είναι στα 433mhz, αλλά και πάλι θα χρειαστείς προγραμματισμό..
Εδώ έχει 20+5= 25 GBP = 30 € brand new
και εδώ έχει 26+2.5= 28.50 GBP = 34 € brand new
Βέβαια οι παραπάνω Άγγλοι πωλητές στην περιγραφή τους αναφέρουν ότι τα τηλεχειριστήρια τους (433Mhz) κάνουν για το μοντέλο μου, αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι το αριστεροτίμονο Ελληνικό μοντέλο έχει την ίδια συχνότητα με το δεξιοτίμονο δικό τους.
Προγραμματισμό θα κάνω στον ηλεκτρολόγο που μου προγραμμάτισε ένα παλιό δικό του (προσωρινά) για 50€.
alexis zr έγραψε:εγω προσοπικα θα τα εφιαχνα και τα δυο.ανιξετα και κιτα εκι που παει η μπαταρια εχουν ξεκολισι η επαφες κολισετεσ με καλαι και βαλε και μια μπαταρια και θα ειναι οκ εγω στην ετερια που δουλευα αυτο εκανα.
Αλλαξα την μπαταρία τους, τα πήγα σε ηλεκτρονικό (έλεγξε πλήκτρα, επαφές) άλλα αυτά μια δούλευαν και μία όχι , ώσπου μια μέρα μουλάρωσαν και τα δύο και πήγα με την οδική στον ηλεκτρολόγο.
Πάντως ένα ακόμη κοινό πρόβλημα που παρουσιάζεται (εκτός πλήκτρα-επαφές) είναι ο κρύσταλλος ο οποίος θέλει αλλαγή ή κόλλημα τα ποδαράκια .Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Part Number τηλεχειρισμού

Δημοσίευση από nikolas »

Κοίτα, άμα σου χρεώνει 50 ευρώ το προγραμματισμό, και να πληρώσεις άλλα 30-35 για το χειριστήριο, σύνολο 80-85 ευρώ..τότε επειδή είναι η διαφορά μικρή, δεν ξέρω μήπως αξίζει καλύτερα να τα πάρεις από εδώ, ώστε αν γίνει κάτι, να μπορείς να συνεννοηθείς καλύτερα..
Πάντως από την περιγραφή, φαίνονται οκ τα χειριστήρια..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες