"Ψευτοκαπακο"

Questions
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: "Ψευτοκαπακο"

Δημοσίευση από crAss »

Με αυτό που λένε τα βιβλία είναι ουσιαστικά ότι τη βιδώνεις με το μοτέρ κρύο και αφού το λειτουργήσεις κάποιο χρονικό διάστημα, κοιτάζεις μήπως εμφανίστηκαν τίποτα μπόσικα από τη λειτουργία και ξανασφίγκεις.
Life is too short not to...
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: "Ψευτοκαπακο"

Δημοσίευση από kostas200vi »

Τις βιδώνεις και ξεβιδώνεις με την συγκεκριμένη φορά και αντιστρόφως, με κρύο μοτερ, όποιος έχει διαφορετική άποψη ας το κάνει όπως θέλει, εγώ και τα μπουζί με δυναμόκλειδο τα βάζω.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
Blademaster007
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Ιαν 24, 2011 11:06 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: "Ψευτοκαπακο"

Δημοσίευση από Blademaster007 »

kostas200vi έγραψε:
Tasos_7R έγραψε:Το ψευτοκάπακο δε χρειάζεται σφίξιμο με συγκεκριμένα Nm ροπή, ούτε συγκεκριμένη σειρά σφιξίματος των βιδών, κτλ. Στην θεωρία βέβαια, για κάθε βίδα που έχει το αμάξι ο κατασκευαστής σου δίνει και συγκεκριμένα Nm ροπής, όμως στην πράξη είναι υπερβολή ή πολυτέλεια να κάνεις κάτι τέτοιο. Το μόνο που ίσως πρέπει να κάνεις είναι να ελέγξεις τη φλαντζούλα που έχει γύρω-γύρω για στεγανότητα και να την αλλάξεις αν είναι ταλαιπωρημένη για να μην έχεις διαρροές. Τσέκαρε επίσης και τα φλατζάκια στις μπουζότρυπες και άλλαξε τα κι αυτά αν χρειάζεται.

Υ.Γ.: Νομίζω ότι η 4η σειρά της υπογραφής σου περιγράφεται καλύτερα από την ορμή και όχι τη ροπή. :-D
Το ψευτοκάπακο χρειάζεται σφίξιμο 10Nm και με την συγκεκριμένη σειρά οι βίδες.......
Εικόνα
Νομίζω πως με αυτήν την εικόνα μου έβγαλες τις απορίες απο την κεφάλα μου!! :-D Την θυμάμαι από το σχολιο που μας την είχε δείξει ο δάσκαλος αλλά δεν ήμουν σίγουρος, γιαυτό και ρώτησα εδώ μέσα γτ εσείς έχετε και εμπειρίες παραπάνω σίγουρα!! Ευχαριστώ!! όσο για την τέταρτη σειρά της υπογραφής μου νόμιζα πως ήταν θέμα ροπής που θα πάει το ντουβάρι γιατί με το προηγούμενο ροβερ όταν βάρεσα ενα ντουβάρι απλά έσπασε ενώ όταν ένας γνωστός μου βάρεσε με ενα SUV πέρασε απο μέσα!!! :lol:
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας..
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: "Ψευτοκαπακο"

Δημοσίευση από nikolas »

Αν σκεφτούμε ότι τις βίδες της κεφαλής στα kseries, μετά από συγκεκριμένα Nm τις σφίγγουμε με μοίρες, είναι πρακτικά αδύνατο, με ζεστό μοτέρ, να ελέγξουμε αν έχουν πάρει μπόσικα..

σε άλλα μοτέρ ισχύει αυτό με το ζεστό και κρύο..

τώρα σχετικά με το ψευτοκάπακο, θα συμφωνήσω ότι οκ, καλύτερα να ακολουθήσουμε τη σειρά που λέει το σχεδιάγραμμα, αλλά σχετικά με τα Nm.. και συγκεκριμένα 10 Nm δηλαδή 1kg.. το θεωρώ και εγώ υπερβολή να χρησιμοποιηθεί δυναμόκλειδο για τέτοια δύναμη, αλλά αν κάποιος το έχει έτσι και αλλιώς και θέλει να είναι 100% τυπικός, μπορεί κάλλιστα να το ακολουθήσει..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: "Ψευτοκαπακο"

Δημοσίευση από antonis132 »

στη κεφαλη το σφιξιμο ειναι 20ΝΜ +180μοιρες+180 μοιρες
καθαρα απο θεωρητικο επιπεδο οταν το σφιγγουν επειτα με μοιρες ποσα nm επιπλεον μπορει να μπαινουν;
Εικόνα
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: "Ψευτοκαπακο"

Δημοσίευση από darkgsi »

Συνολικα ειναι περιπου στα 5 με 5,5kg... 50Nm
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: "Ψευτοκαπακο"

Δημοσίευση από kostas200vi »

antonis132 έγραψε:στη κεφαλη το σφιξιμο ειναι 20ΝΜ +180μοιρες+180 μοιρες
καθαρα απο θεωρητικο επιπεδο οταν το σφιγγουν επειτα με μοιρες ποσα nm επιπλεον μπορει να μπαινουν;
Με τις καινούργιες φλάντζες ισχύουν τα εξής k series MLS 20Nm +90 + 90 + 90 + 90.
N-series MLS 20Nm +90 +90 +135
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες