Ο κινητηρας Κ παραγει κραδασμους;

Questions
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Ο κινητηρας Κ παραγει κραδασμους;

Δημοσίευση από antonis132 »

Μεσα στην καμπινα στο 200αρι εχω πολλους τριγμους απο πλαστικα στην κονσολα γωνια αριστερα και δεξια στην δεξια την πορτα, πισω στην 5η πορτα και εκει κατι τριζει και το τελικο κερασακι κατι κατω απο το χειροφρενο
Αυτοι οι τριγμοι και οι συντονισμοι υπαρχουν απο οταν το πηρα δεν λενε να στρωσουν ακομη και με σφιξιμο βιδων αλλαγη φιλτρο βενζινης μηπως οφειλεται σε μη ομαλη λειτουργια απο καυσιμο
Ερωτηση:Ο κινητηρας Κ παραγει κραδασμους κατα τη λειτουργια του η το σασι της σειρας 200 ειναι μαπα και φερνει πολλους κραδασμους μεσα ενω εξω και απο κατω ειναι κυριλλα!
Αν αντικαταστησω τα mount του κινητηρα-σασμαν και το χαμηλοτερο mount του σασμαν το προβλημα λυνεται;
Επισης οταν το εκανε βολτα ο μηχανικος εκτος απο τους τριγμους παρατηρησε και αυτος ενα μουγκρητο-βουητο που παραγεται-εισερχεται μεσα στην καμπινα και ειπε κατευθειαν τα mounts αλλα οταν το σηκωσε και καναμε τη δοκιμη απο κατω δεν ακουγε τιποτα αλλα παραγεται μεσα στην καμπινα αυτος ο ηχος επειτα εκανε δοκιμη με λωστο τα mounts αν εχουν μποσικα αλλα ηταν οκ
Σκεφτομαι να τα αντικαταστησω και να βαλω κατι σε powerflex αν υπαρχει μηπως και εξαφανιστουν αυτοι οι τριγμοι-θορυβοι-βουητα που υπαρχουν και παραγονται μονο μεσα στην καμπινα
Καποια αλλη προταση-λυση σε τετοιο θεμα :?:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ο κινητηρας Κ παραγει κραδασμους;

Δημοσίευση από nikolas »

βάση κινητήρα..το πιθανότερο τουλάχιστον η αριστερή..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Ο κινητηρας Κ παραγει κραδασμους;

Δημοσίευση από antonis132 »

καταλαβα για βαση κινητηρα οπωσδηποτε να αλλαξω(οχι τη βαση σασμαν) :up:
να το ψαξω σε κατι επωνυμο η οτι βρω;
θα το αντικαταστησω αφου θα αλλαξω τον ιμαντα χρονισμου θα λυθει που θα λυθει
ο ιμαντας χρονισμου εχει 42.000χλμ μεχρι τωρα αλλα πεταξε ινες απο την εξωτερικη του πλευρα οχι στα δοντια σκεφτομαι να τον αντικαταστησω μην εχω παλι παρατραγουδα οπως παλια (την προηγουμενη φορα μου κοπηκε στα 40.000χλμ μου τοποθετει μονο powergrip ιμαντα χρονισμου δεν ξερω ποσο καλη μαρκα ειναι, τα skf εχω για επωνυμα)
για καποιο λογο μου τον φθειρει στα 40.000χλμ-να εχει καποιο αγριεμενο γραναζι :s
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ο κινητηρας Κ παραγει κραδασμους;

Δημοσίευση από nikolas »

βάση της αντιπροσωπείας όπως και ιμάντας..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Ο κινητηρας Κ παραγει κραδασμους;

Δημοσίευση από antonis132 »

nikola μεσα επεσες βαση κινητηρα!
το ειχα σε ακινησια εδω και 1 μηνα, ξεκινησα με ενα σερβις αλλαξα ιμαντα χρονισμου(dayco) και μετα απο αρκετο ψαξιμο καταφερα και βρηκα και βαση κινητηρα γνησια, μπηκαν πανω και οταν το εβαλα μπρος εμεινα :eek: σαν να μπηκα σε αλλο αυτοκινητο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ο κινητηρας Κ παραγει κραδασμους;

Δημοσίευση από nikolas »

Ναι είναι πολύ αισθητή η διαφορά, ειδικά αν η προηγούμενη τα έχει φτύσει εντελώς..!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες