Tι γυαλιστικά χρεισημοποιείτε?

Questions
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Εγω πηρα το Liquid Wax της Meguiars και δεν με ενθουσιασε παρα τα EUR 19 που εκανε το μπουκαλι....το αποτελεσμα μου φανηκε το ιδιο με αυτο της Turtle Wax ποιυ εκανε και EUR 5....!

Ενω το Autoglym το βρηκα πολυ καλο!
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 12:29 am
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aristos87 »

Εμένα απο τον ήλιο και απο την κληματαριά στο εξωχικό έχει γεμίσει μπιμπίκια το καπό και έχει γίνει σαν σκ@τ@!!! Σαν γυαλόχαρτο είναι οταν το ακουμπάς! Οπως καταλαβαίνετε θέλω κάτι βαρύ για να βγάλω την μπίχλα την πολύ και μετά κάτι για να περάσω όλο το αμάξι... Περιμένω προτάσεις απο αυτά που έχετε δοκιμάσει και ξέρετε ότι κάνουν δουλειά :)
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

aristos87 έγραψε:Εμένα απο τον ήλιο και απο την κληματαριά στο εξωχικό έχει γεμίσει μπιμπίκια το καπό και έχει γίνει σαν σκ@τ@!!! Σαν γυαλόχαρτο είναι οταν το ακουμπάς! Οπως καταλαβαίνετε θέλω κάτι βαρύ για να βγάλω την μπίχλα την πολύ και μετά κάτι για να περάσω όλο το αμάξι... Περιμένω προτάσεις απο αυτά που έχετε δοκιμάσει και ξέρετε ότι κάνουν δουλειά :)
xmmmm......theleis katarxhn ena POLISH asxetws markas, an the kalo tha pareis MEGUIARS h' AUTOGLYM kai meta waxing...
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 12:29 am
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aristos87 »

Sigekrimeno magazi pou tha ta vro auta kai xana pes ligo pio liana pos tha ta zitiso....

px Ena polish markas autoglym??
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

ενδεικτικά μπορώ να σου αναφέρω μερικά σημεία πολύ γνωστά practiker, makro, autoplus χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δε μπορείς να τα βρεις και αλλού και ίσως σε χαμηλότερες τιμές..
πάντως από τις περιγραφές σου θα συνιστούσα ή αρχικά πλύσιμο με πιεστικό (και καλύτερα ζεστού νερού-αλλά είναι πανάκριβα) ή συνδιασμένο πλύσιμο πιεστικού (κρύο νερό) και σαπουνάδα με ζεστό νερό..γιατί καλά είναι τα γυαλιστικά αλλά για να τα χρησιμοποιήσεις πρέπει να έχεις εξασφαλίσει ότι το αυτοκίνητο είναι τουλάχιστον πεντακάθαρο..
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

nikolas έγραψε:ενδεικτικά μπορώ να σου αναφέρω μερικά σημεία πολύ γνωστά practiker, makro, autoplus χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δε μπορείς να τα βρεις και αλλού και ίσως σε χαμηλότερες τιμές..
πάντως από τις περιγραφές σου θα συνιστούσα ή αρχικά πλύσιμο με πιεστικό (και καλύτερα ζεστού νερού-αλλά είναι πανάκριβα) ή συνδιασμένο πλύσιμο πιεστικού (κρύο νερό) και σαπουνάδα με ζεστό νερό..γιατί καλά είναι τα γυαλιστικά αλλά για να τα χρησιμοποιήσεις πρέπει να έχεις εξασφαλίσει ότι το αυτοκίνητο είναι τουλάχιστον πεντακάθαρο..
Ετσι ακριβως ειτε POLISH ειτε WAXING παντα πρωτα χρειαζεται ενα ΠΟΛΥ καλο πλυσιμο!

- Πλυσιμο με πιεστικο στην αρχη με κρυο αμαξωμα οπωσδηποτε
- ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πλενουμε με απορρυπαντικο γιατι καταστρεφει το χρωμα. Μονο με ειδικο σαμπουαν για αυτοκινητα.
- Μετα θα περασεις ενα POLISH που απομακρυνει την επιφανειακη οξειδωση, ξενα σωματα, και τις ελαφρες γρατζουνιες.
- Μετα απο αυτο θα περασεις κερι. Απο τα κερια το ευκολοτερο στη χρηση ειναι το συνθετικο, ειναι ευκολο να το βαλεις και να το τριψεις, αλλα το καλυτερο ειναι το φυσικο κερι το Carnauba. Ειναι λιγο δυσκολοτερο να βγει, θελει πιο πολυ τριψιμο αλλα εχει και τα καλυτερα αποτελεσματα και διαρκει και περισσοτερους μηνες.

Αυτα ειναι τα βασικα αν ειναι σε τετοια κατασταση που λες το χρωμα σου. Απο εκει και περα και αναλογα του ποσο ψυχοπαθης εισαι με το αυτοκινητο.....hehehehehe.....εχει πολλα ακομα....
Αλλα θα βρεις τεοια προιοντα οπως σου ειπε και ο nikolas σε ολα αυτα τα μαγαζια 'η και στο carefour.
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

...και φυσικά θα χρειαστείς πολύ μα..πολύ υπομονή..μια φορά κάτι είχαν ρίξει από ένα μπαλκόνι που το είχα παρκαρισμένο από κάτω και γέμισε καπό και φτερο με εκατοντάδες μικρά μικρά άσπρα στιγματάκια που δεν έφευγαν ούτε με ζεστό ούτε με κρύο νερό ούτε με σαπουνάδα! χρειάστηκε να τα "ξύσω" ένα ένα μέχρι να καθαρίσει!
nikosvolou
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Μάιος 30, 2005 5:24 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΑΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikosvolou »

Μαγκες δεν ξερω αν ειναι καλα αυτα που λετε αλλα εγω χρησιμοποιω ξυδι.Γ@μ@ει κ ετσι.... 8) 8) .Δημιουργει ενα στρωμα που το προστατευει απο τη μπιχλα :D απο το τσιμενταδικο κ ετσι!!! :shock: :shock:
ROVER 414 GSi '92
agroumph
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες