Dyno Nikolas-Stickers!!!

Πληροφορίες και φωτογραφίες όσο αφορά MG & Rover
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από i-VTec »

Χαχαχαχα...Εμένα και να μου κάνουν δώρο dyno πλέον δεν παίζει...Καλά κρασιά.... :-D
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

Μπορεί κάποιος να σου κανει δυναμομετρηση στο αμαξι με το GPS, και αν ναι, ποσο ακριβες ειναι ?
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από crAss »

Μόνο με gps νομίζω είναι αδύνατο να βγάλεις σοβαρό αποτέλεσμα μιας και δεν έχεις ιδέα πως πάνε οι καμπύλες κλπ.
Η φθηνότερη λύση για dyno είναι μέσω της OEDB φύσας, με χρήση λαπτοπ και του λογισμικού digimoto. Υπάρχει σφάλμα, αλλά το καλό είναι ότι είναι το ίδιο πάντα και τουλάχιστον ξέρεις αν η μικρή ρύθμιση που έκανες ή η όποια αλλαγή έχει νόημα.
Όμως έχει ένα μεγάλο αρνητικό πρέπει να βρεις μια μεγάλη ευθεία ώστε να ξεκινήσεις με τετάρτη από λίγο πάνω τις χίλιες στροφές και να την φτάσεις στον κόφτη (στα κιβώτιά μας σχεδόν 200 κμ) οπότε όπως καταλαβαίνουμε δεν είναι και ότι πιο εύκολο/εφικτό κλπ.
Επίσης πρέπει να έχουμε πάει να το ζυγίσουμε το όχημα για να μπορέσουμε να βγάλουμε το όποιο νούμερο.
Life is too short not to...

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

Για δες αυτό, αλλα η μετρηση θα γινει απο σταση?
Ο μαθηματικός τύπος που θα παραθέσω παρακάτω ΔΕΝ είναι απόλυτα ακριβής αλλά δουλεύει σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό για κάποιον που θέλει να μετρήσει τις επιδώσεις του αυτοκινήτου του απλά, γρήγορα και ανέξοδα.

Kg * 2,23
------------------ = HP
...................3
(sec / 5,925)

Πάμε σε ένα παράδειγμα…

Ας υποθέσουμε πως έχουμε ένα αυτοκίνητο που ζυγίζει μαζί με τον οδηγό, sub, κτλ κτλ (μεικτό βάρος δλδ): 1.533 kg

Και ας υποθέσουμε πως διανύει τα 402m (1/4 mile) σε 15,3 sec.

1. Πολλαπλασιάζουμε τα κιλά (kg) με το 2,23: 1533 X 2,23 = 3418,59

2. Διαιρούμε τον χρόνο που διανύει τα 402m (1/4 mile) με το 5,925: 15,3 / 5,925 = 2,5822

3. Υψώνουμε το αποτέλεσμα της 2ης πράξης εις τον κύβο: 2,5822 X 2,5822 X 2,5822 = 17,2174

4. Διαιρούμε το αποτέλεσμα της 1ης πράξης με της 3ης: 3418,59 / 17,2174 = 198,55 Άλογα (HP)


Από τον χρήστη το μόνο που ζητάμε είναι να καταχωρήσει το μεικτό βάρος του αυτοκινήτου του. Με την βοήθεια του GPS θα μπορούμε να μετράμε τα 402 μέτρα (1/4 mile) και voila θα έχουμε το αποτέλεσμα.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από nikolas »

Παίρνω το κομπιουτεράκι μου και πάω για μέτρηση.. :P

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε:Παίρνω το κομπιουτεράκι μου και πάω για μέτρηση.. :P
Νικολα εχω εναν γνωστο που κανει δυναμομετριση με αυτο το πραγμα, εχει ενα μηχανημα GPS που το βαζεις στο αμαξι και σου βγαζει ιπποδυναμη :shock: , το εχει κανει σε πολλούς, κατα ποσο ειναι αξιοπιστο δεν εχω ιδεα .
Οσο για τον μαθηματικό τύπο παρα πανω τον βρηκα σε καποιο site και υπεθεσα οτι και το μηχανημα αυτο (GPS) που εχει ο γνωστος μου κάπως ετσι θα το κάνει. :smt017
Για πες τη γνωμη σου γιατι θα με τρελάνουν εδω κατω.... :no: :smt030
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από nikolas »

Υπάρχει όντως μηχάνημα που μπορείς να αγοράσεις και να σου μετρήσει ιπποδύναμη..και ισχυρίζεται μάλιστα ότι οι αποκλίσεις του πλησιάζουν τα σφάλματα του vbox..κατά πόσο ισχύει δεν ξέρω..αλλά αν κάποια στιγμή που περισσεύουν κάποια λεφτά μάλλον θα το τσιμπήσω..

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε:Υπάρχει όντως μηχάνημα που μπορείς να αγοράσεις και να σου μετρήσει ιπποδύναμη..και ισχυρίζεται μάλιστα ότι οι αποκλίσεις του πλησιάζουν τα σφάλματα του vbox..κατά πόσο ισχύει δεν ξέρω..αλλά αν κάποια στιγμή που περισσεύουν κάποια λεφτά μάλλον θα το τσιμπήσω..
Θα το βγαλω φωτο και θα το κανω post να το δεις.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
George19
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 4:21 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από George19 »

Υπάρχει και το άλλο....βάζεις ένα κοπάδι άλογα να τρέχει και όσα προσπεράσεις τόσα άλογα έχεις !!!!!!!! :P :P :P :P :P :P :bow: :bow: :bow: :crazy: :crazy: :crazy:
speed is not enough..

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από crAss »

Τα άλογα σαν νούμερο δεν λένε τίποτα, ούτε σε βοηθάνε να αξιοποιήσεις το αυτοκίνητό σου καλύτερα.
Χρειάζεσε οπωσδήποτε μέτρηση ροπής και που εμφανίζεται και μέτρηση ισχύος και πάλι που εμφανίζεται γιατί αυτό είναι το λιγότερο για να κάνεις καλό σχεδιασμό των αλλαγών σου. Από εκεί και πέρα θέλεις να δεις τις καμπύλες φυσικά για να έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα...
Life is too short not to...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Info - Photos - Videos”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες