Dyno Nikolas-Stickers!!!

Πληροφορίες και φωτογραφίες όσο αφορά MG & Rover
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από nikolas »

Και μες την αναζήτηση για απαντήσεις..έρχονται και αυτά τα δύο άρθρα να περιπλέξουν ή να απλοποιήσουν τα πράγματα..
http://www.pumaracing.co.uk/coastdwn.htm
http://www.pumaracing.co.uk/setup01.htm
"It shouldn't be hard to guess that one of the things I really dislike is the nonsense flywheel power figures that get bandied around in the car magazines and by tuning firms based on rolling road tests where only the wheel bhp figure was really measured with any accuracy."
καλό διάβασμα....

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

i-VTec έγραψε:
crAss έγραψε: Και επίσης ποτέ να μην ξεχνάμε ότι τα δυναμόμετρα μετράνε ροπή και από εκεί υπολογιστικά βγαίνει η ισχύς...
Αυτό σωστό είναι αλλά δεν επηρεάζει τίποτα...Απλά κάνεις σύγκριση ροπής από δυναμόμετρο σε δυναμόμετρο,όποιο σου βγάλει μεγαλύτερη ροπή,θα σου βγάλει και μεγαλύτερη ιπποδύναμη,ο τύπος είναι ίδιος...
:up: :up: :up: :up:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από i-VTec »

Πολύ ενδιαφέροντα και τα δύο άρθρα...Οπότε,το συμπέρασμα είναι να κάνουμε τις συγκρίσεις μας με βάση τις μετρήσεις στον τροχό...Και αν ξέρεις πόσα ps στον τροχό δίνει η Rover για το 1.8,μπορείς να κάνεις μία σχετικά ασφαλή σύγκριση...Φτιάξε τον λάμδααααααα :-D

Stickers,για την ροπή που λέγαμε,ο τύπος είναι Kgm=Nm/9,81...Οπότε έχεις 13.86 Kgm...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stickers!!!
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2005 8:59 pm
Τοποθεσία: ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από stickers!!! »

i-VTec έγραψε: Stickers,για την ροπή που λέγαμε,ο τύπος είναι Kgm=Nm/9,81...Οπότε έχεις 13.86 Kgm...

Οταν στα λεγα εγω δεν με πιστευες.........
1.800 vvc 150hp παλια.....

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από i-VTec »

Μα κι εγώ το ίδιο έλεγα ρε,απλά την έβγαζα λάθος γιατί νόμιζα ότι είχες 139 Nm ενώ είχες 136... :-D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stickers!!!
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2005 8:59 pm
Τοποθεσία: ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από stickers!!! »

Εικόνα





Η φωτο ειναι απο κινητο!!!!
1.800 vvc 150hp παλια.....

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

Εχω μια απορία: με τι ταχύτητα (στο κιβώτιο) έγινε η δυναμομετριση ?
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από i-VTec »

Με 4η...Όπως και σε όλα τα 5τάχυτα...Στα 6τάχυτα μετράς με 5η,αυτό γίνεται επειδή η αμέσως προηγούμενη ταχύτητα από την μεγαλύτερη συνήθως είναι ότι πιό κοντινό σε πριζ-ντιρέκτ,δηλαδή σε λόγο στροφών στροφάλου/στροφών τροχού 1:1...
Εικόνα

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από crAss »

Δυναμομέτρηση κάνουμε πάντα σε ένα δυναμόμετρο και δεν μας απασχολεί καθόλου αν είναι αισιόδοξο, απαισιόδοξο αν είναι στημένο για να βγάζει ότι θέλει ο κατασκευαστής. Πάμε μόνο σε αυτό και βλέπουμε ποσοστιαίες βελτιώσεις πριν και μετά και βλέπουμε αν όντως κερδίσαμε κάτι...
Τώρα ποιος βγάζει περισσότερα άλογα τι μας νοιάζει.
Και μένα μου έβγαλε 110 PS στις 6807 και 124 Nm ροπή στις 4964.
Αυτό που κρατώ είναι ότι η ροπή είναι σχεδόν η μαμά (1 Nm παραπάνω) και η ισχύς είναι λίγο πιο πάνω κάτι όμως που με όσα ακούγεται είναι λογικό (όλα σχεδόν έβγαζαν από 105 μέχρι 110 άλογα και εγώ έχω και ένα φιλτράκι πάνω).
Ότι βελτίωση και αν κάνω στο ίδιο δυναμόμετρο θα ξαναπάω και τουλάχιστον θα ξέρω ότι πχ πήρα 20% βελτίωση.
Επίσης να μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν 3 διαφορετικές μονάδες μέτρησης της ισχύος. Αυτές είναι το W και οι δύο ίπποι (bhp ή συντομογραφικά hp και Ps/Cv - Ps στα γερμανικά και Cv στα γαλλικά). Η σχέση που συνδέει τις παραπάνω μονάδες είναι η:
1 KW = 1.341 BHP = 1.360 PS.
Τέλος να πω ότι στις κατά ISO μετρήσεις που είχε κάνει το auto motor und sport το MG ZR 105 έβγαλε 107 άλογα στις 6800 σαλ, ενώ το streetwise 1.4 έβγαλε 110 άλογα.
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Dyno Nikolas-Stickers!!!

Δημοσίευση από nikolas »

kostas200vi έγραψε:
i-VTec έγραψε:
crAss έγραψε: Και επίσης ποτέ να μην ξεχνάμε ότι τα δυναμόμετρα μετράνε ροπή και από εκεί υπολογιστικά βγαίνει η ισχύς...
Αυτό σωστό είναι αλλά δεν επηρεάζει τίποτα...Απλά κάνεις σύγκριση ροπής από δυναμόμετρο σε δυναμόμετρο,όποιο σου βγάλει μεγαλύτερη ροπή,θα σου βγάλει και μεγαλύτερη ιπποδύναμη,ο τύπος είναι ίδιος...
:up: :up: :up: :up:
Δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί αν η ιπποδύναμη έβγαινε από τη ροπή, εγώ με μεγαλύτερη ροπή δε θα πρεπε να βγάζω περισσότερα άλογα? :battle: Τρίτη, θα βάλω τον νέο λ λογικά
Αυτό που λες Γιώργο, για τα δυναμόμετρα είναι σωστό, το θέμα είναι όμως ότι είναι λίγο δύσκολο να ξαναπάω να μετρήσω στο δυναμόμετρο της Option Press..οπότε αναγκαστικά πήγαμε σε άλλο..Αν ξέρει κάποιος τρόπο να μετρήσω στην Option Press ας μου το πει..ακόμα και σε πμ αν αυτό δεν είναι εφικτό "δημόσια"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Info - Photos - Videos”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες