Επικίνδυνος ιός υπολογιστή

PC-TV Games-Κινητά-Internet και οχι μονο...
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Επικίνδυνος ιός υπολογιστή

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Προσοχή.όσοι δεν έχετε antivirus να εφοδιαστείτε άμεσα.κυκλοφορεί ιός που λέει ότι είναι από την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και ζητάει 100.μπλοκάρει εντελώς το σύστημα.για να φτιαχτεί θέλει φορματ..

edit by nikolas: πιο συγκεκριμένοι τίτλοι
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επικίνδυνος ιός υπολογιστή

Δημοσίευση από nikolas »

Κυκλοφορεί εδώ και καιρό ο συγκεκριμένος ιός..Αντιμετωπίζεται χωρίς φορμάτ, αλλά και μένα η γνώμη μου είναι ότι αφού απομακρυνθεί και μπορέσει ο χρήστης να κάνει backup σε ό,τι χρειάζεται, να κάνει στη συνέχεια format..

K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Επικίνδυνος ιός υπολογιστή

Δημοσίευση από K-mech »

Δε χρειάζεται format σε καμία περιπτωση. Απλά καντε disable το Java plugin απο τον browser σας αν δε θελετε να ξανακολλησετε ακριβως το ιδιο πραμα.

Συγκεκριμένα εγώ το κόλλησα πριν απο τρεις εβδομάδες από ένα popup που πετάχτηκε εδω : ___http://www.tv-links.eu/tv-shows/Top-Gear_683/___
Δε χρειάστηκε καν να πατήσω κάτι στο popup... βγήκε στο background, φόρτωσε το java app του, και έβαλε στο κρυφό φάκελο C:\Programdata αρχεια .bat , .js , .pad και .reg με όνομα "dsgsdgdsgdsgw" και στον φάκελο του τρέχοντα χρήστη το wgsdgsdgdsgsd.exe

restart, F8 πριν με προλάβει η εκκίνηση των win, μπαίνω safe mode και από την αναζήτηση προγραμμάτων στο startmenu εκτελώ το msconfig και είδα ότι είχε μπει μια νέα καταχώρηση στο startup με ρώσικους χαρακτήρες που ξεκινούσε rundll32 + κατι του στιλ adsadaafdfs. Μετά από ξετικ αυτού, bootαρε το σύστημα κανονικά και διέγραψα τα ένοχα αρχεία.

το κακό είναι oτι το Avira free δε πήρε χαμπάρι από όλο αυτό.
H λύση είναι μια... disable του java plugin στον browser. (javascript σε sites συνεχίζουν να εκτελούνται... αλλα οχι java apps...)
Γενικά και ενα addblock ίσως βοηθάει, αλλά προτιμώ να βλέπω πόση σαβούρα μου πεταει το κάθε site, και να τo αντιμετωπίζω χωρίς plugins.

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Επικίνδυνος ιός υπολογιστή

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Για να τα κάνω αυτά θέλω πτυχίο.....εγώ άλλη μπαρούφα.έκανα φορματ με CD από άλλο κομπιούτερ και τώρα δεν ακούω ούτε ήχο ούτε ίντερνετ μπαίνω τίποτα?
.υπάρχει κάποια λύση γι αυτό?
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Επικίνδυνος ιός υπολογιστή

Δημοσίευση από K-mech »

Λείπουν οι οδηγοί υλικού (drivers) των υποσυστημάτων ήχου και κάρτας δικτύου (ethernet / wifi)

Η εγκατάσταση των windows από μονή τους έχει πολύ βασικούς drivers. Υπάρχουν πάμπολλοι κατασκευαστές hardware που βγάζουν διαρκώς νέες εκδώσεις υλικού. Οποτε θα ήταν απίθανο τα windows να δουλεύουν εξ αρχής τέλεια σε οποιονδήποτε υπολογιστή.

Λύση υπάρχει. Αν μιλάς laptop, πρέπει να γνωρίζεις το μοντέλο του και να μπεις στη σελίδα του κατασκευαστή όπου συνήθως έχουν όλους τους σχετικούς drivers.
Αν μιλάμε για σταθερό PC, τότε πρέπει να δεις το μοντέλο της motheboard / των όποιων καρτών επέκτασης έχεις,(υπάρχουν προγραμματικά όπως το CPU-Z που σε διευκολύνουν να αναγνωρίσεις το hardware που έχεις.) και μετά να μπεις στη σελίδα του κάθε κατασκευαστή για να κατεβάσεις τους ανάλογους drivers.

Στις περισσότερες περιπτώσεις οι drivers εγκαθίστανται τόσο εύκολα όσο ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα.


Υπάρχουν προγράμματα που τα στήνεις και κάνουν αυτόματο πέρασμα drivers, αλλά δεν είμαι υπέρμαχος τους... μερικά μπορεί να λειτουργούν αξιοπρεπώς, αλλά τα περισσότερα που θα βρείς σε ενα google search είναι μασκαρεμένα spyware - adware...
Γι αυτό να ψάχνεις για drivers σε επίσημες σελίδες κατασκευαστών, και όχι σε άσχετα sites με popup - διαφημίσεις κλπ.

Αν εχεις προβλημα να βρείς καποιον driver, γραψε καποιο χαρακτηριστικό γνωρισμα του εξαρτήματος (μαρκα - τυπος -ή οτιδηποτε σχετικο βλεπεις στο CPU-Z) μπας και μπορούμε να βοηθήσουμε.

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Επικίνδυνος ιός υπολογιστή

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Είναι IBM think pad....νομίζω είναι τις Lenovo.είχε τα XP και του έβαλα από λαπτοπ futzizu.πατάτα.....
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Επικίνδυνος ιός υπολογιστή

Δημοσίευση από K-mech »

IBM thinkpad βγαινουν τουλαχιστον 20 χρονια τωρα :P (Αν και ως lenovo εβγαιναν απο το 2005 και μετα) κανε μια προσπαθεια για να βρεις και κάποιον κωδικό.
[edit] Αν το γυρισεις αναποδα, πρεπει να εχει απο κατω ενα αυτοκολλητο με λεπτομερειες. Ή τελος παντων θυμίσου ποτε το πήρες, τι επεγεργαστή φοραει, τι μεγεθος οθόνης εχει και αν ειναι wide, μπας και μαντεψουμε ποιο μoντελο ειναι.

πχ wild guess http://support.lenovo.com/en_US/researc ... D=HT037648" onclick="window.open(this.href);return false;

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Επικίνδυνος ιός υπολογιστή

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Είναι το r52...με 14 οθόνη.ναι το 2005 είναι...
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Επικίνδυνος ιός υπολογιστή

Δημοσίευση από K-mech »

Ωραία. Απο εδω βλεπω λεπτομερειες για το hardware του. http://www.thinkwiki.org/wiki/Category:R52" onclick="window.open(this.href);return false;

Τα R52 χωριζωνται σε δυο κατηγορίες, αυτα που ειχαν intel καρτα γαρφικών και αυτα που ειχαν Ati.

Οπότε εχεις να διαλέξεις μεταξυ. intel GPU
http://support.lenovo.com/en_US/researc ... D=HT072385" onclick="window.open(this.href);return false;
και Ati gpu
http://support.lenovo.com/en_US/researc ... MIGR-58931" onclick="window.open(this.href);return false;

Επέλεξε στο πεδίο "category" αυτο που χρειάζεσαι. (χρειάζεσαι τουλαχιστον chipset, Audio , Networking: LAN (ethernet) , Networking: Wireless LAN)
και στο πεδίο "operating system" windows XP
Ξεκινάς να δοκιμάζεις drivers.

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Επικίνδυνος ιός υπολογιστή

Δημοσίευση από antonis132 »

Rover 214!!! έγραψε:Για να τα κάνω αυτά θέλω πτυχίο.....εγώ άλλη μπαρούφα.έκανα φορματ με CD από άλλο κομπιούτερ και τώρα δεν ακούω ούτε ήχο ούτε ίντερνετ μπαίνω τίποτα?
.υπάρχει κάποια λύση γι αυτό?
βαλε τα windows 7 και θα δουλευουν αψογα ολα, δεν θα χρειαστει να κανεις τιποτα
εχουν ηδη προεγκατεστημενους drivers που εχουν αψογη συμβατοτητα με τους περισσοτερους υπολογιστες, αν σου ειναι φασαρια να βρεις τα drives τα εργοστασιακα
Υγ:k-mech το tip που εδωσες ωντος δουλεψε :up: , το java μου εβγαζε για update καθε 15μερες
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες