Sony Ericsson U20i

PC-TV Games-Κινητά-Internet και οχι μονο...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Sony Ericsson U20i

Δημοσίευση από antonis132 »

Εικόνα
Εχω το παραπανω κινητο 1μιση χρονο τωρα και οταν παω να κανω κλησεις,να με παρουν,οταν θελω να το φορτισω το κινητο σβηνει, επειτα παω να κανω εκκινηση νεκρο τιποτα, και βγαζω την μπαταρια για ενα λεπτο και το ανοιγω μετα απο 20-30 λεπτα κανονικα και κανει τα ιδια πραγματα, που σημαινει εχουμε προβλημα
Λοιπον το κινητο οταν το αγορασα ειχε λειτουργικο android 1.9 το οποιο λειτουργουσε σωστα για τους 4πρωτους μηνες οπου και αναβαθμιστηκε στο 2.1 android(απο τεχνικο της Sony Ericsson με το προγραμμα Sony Update Service,δεν ανταποκρινονταν στην προσπαθεια μου με το Sony PC Companion) επειδη ειχε στραγγιξει η μπαταρια (ξεχασα να το φορτισω) και δεν ανοιγε ουτε επαιρνε ρευμα
Tωρα εκανα προσπαθεια να ξαναπερασω το android 2.1 ξανα και με το Sony PC Companion και το Sony Update Service αλλα αντιμετωπιζω παλι τα παραπανω προβληματα και ειμαι ουσιαστικα χωρις κινητο
Πριν κανω επιδιορθωση λογισμικου διεγραψα εικονες,ringtones,μουσικη μεχρι και backup αρχεια....οτι εβαλα μεσα απο οταν το πηρα σε μια προσπαθεια μηπως αυτα το κολλουσαν
Δεν μου χαλασε στα ξαφνικα, εκανα το λαθος και το αφησα να φορτιζει θελει περιπου 1ωρα με 1&15λεπτα για να φορτισει πληρως αλλα αργησα να επιστρεψω πισω για να το βγαλω απο το φορτιστη με αποτελεσμα να μου ξεφορτισει την μπαταρια και να εχω τα παραπανω προβληματα που το κανουν μη λειτουργικο
Ξερει καποιος κατι :(
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Sony Ericsson U20i

Δημοσίευση από nikolas »

να ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν έχω ξανα ακούσει προσωπικά να ξεφορτίζεται η μπαταρία επειδή είναι πολύ ώρα στο φορτιστή..
από εκεί και πέρα, η λύση σου είναι σε πρώτο επίπεδο hard reset που θα σβηστούν όλα και θα επανέλθει το κινητό σε εργοστασιακή κατάσταση..
Αν το πρόβλημα παραμένει, μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις ξανά το λειτουργικό, αλλά λογικά θα πρέπει να γίνεις root..και δεν ξέρω πόσο εξοικειωμένος είσαι με αυτήν την διαδικασία..
αν πάντως το πρόβλημα εξακολουθεί να μη λύνεται, τότε το πιθανότερο να είναι θέμα υλικού και όχι λογισμικού..
κάνε μια αναζήτηση στους xda developers για hard reset και επανεγκατάσταση του λειτουργικού..

JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Sony Ericsson U20i

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

χορις να διαβασω ολο το θεμα Αντωνη σου προτινω να κανεις το εξης: κατεβασε το sony ericsson update tool free (θα το βρεις ευκολα googlαροντας λιγο) και κανε μια αναβαθμιση στο προγραμα του κινητου, ησως να μην ευθινετε η συσκευη αλλα το προγραμα, δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις ισα ισα που θα εχει φρεσκο και μαλλων πιο καινουριο software. αν θες να το δοκιμασεις και κολισης καπου τοτε στειλε ενα pm! :-)
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Sony Ericsson U20i

Δημοσίευση από antonis132 »

nikolas έγραψε:να ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν έχω ξανα ακούσει προσωπικά να ξεφορτίζεται η μπαταρία επειδή είναι πολύ ώρα στο φορτιστή..
από εκεί και πέρα, η λύση σου είναι σε πρώτο επίπεδο hard reset που θα σβηστούν όλα και θα επανέλθει το κινητό σε εργοστασιακή κατάσταση..
Αν το πρόβλημα παραμένει, μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις ξανά το λειτουργικό, αλλά λογικά θα πρέπει να γίνεις root..και δεν ξέρω πόσο εξοικειωμένος είσαι με αυτήν την διαδικασία..
αν πάντως το πρόβλημα εξακολουθεί να μη λύνεται, τότε το πιθανότερο να είναι θέμα υλικού και όχι λογισμικού..
κάνε μια αναζήτηση στους xda developers για hard reset και επανεγκατάσταση του λειτουργικού..
για αυτο με το root το βρηκα σε ενα φορουμ με sony ericsson,εχουν ανεβασει ενα προγραμμα που το κανεις εγκατασταση και στο κανει reset αλλα δεν βρηκα πολλες λεπτομερειες για τη διαδικασια
βρηκα ενα reset που το εκανα με τα 2 πληκτρα του κινητου(αυτο της εκκινησης+το μεσαιο) πατωντας τα ταυτοχρονα για 10δευτερολεπτα και επειτα ξανα εγκατασταση λογισμικου, φαινεται να εστρωσε και δουλευει σωστα προς το παρον
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Sony Ericsson U20i

Δημοσίευση από nikolas »

αυτό που βρήκες ήταν το Hard reset μάλλον..αν δεν στρώσει, παίζει πρόβλημα..

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Sony Ericsson U20i

Δημοσίευση από antonis132 »

δεν εστρωσε μετα απο απο 5μερες σε μια 6λεπτη κληση το κινητο κρασαρε εκλεισε και δεν ανοιγε,επαναλαμβανονταν συνεχεια οταν γινονταν κλησεις και περιπλανιομουν στις εφαρμογες android μηνυματα
εχω την εφαρμογη sony ericsson pc companion και sony ericsson pc suite πολλες αναβαθμισεις πολλες επισκευες λογισμικου και δεν εστρωνε τωρα τελευταια δεν ανοιγε καν το κινητο απεγκατεστησα την προσφατη εκδοση sony pc suite κατεβασα μια παλια απο το torrentz sony pc suite 6.0.0, το κινητο επιτελους ανοιξε για να κανω manual αναβαθμιση απο 2.1 σε 2.3 cyanogenmod 7, μαζεψα πληροφοριες και υλικο 4 μερες και ξεκινησα 1.εριξα το λογισμικο 2.3 cyanogenmod 7(σε μορφη zip) στην sd card δημιουργωντας ενα φακελο recovery,επειτα στις εφαρμογες,αναπτυξη ανοιξα το usb(debug usb) και ετρεξα το superoneclick για να κανω root,επειτα χρησιμοποιησα και εγκατεστησα το clockwork για να κανω factory reset, εγκατασταση του λογισμικου και boot.....ναι ολα εγιναν σωστα εγινε εγκατασταση και ετρεξε το 2.3 cyanogenmod 7 ολα δουλευαν σωστα για κανενα 10λεπτο περιπου μεχρι που ξανακρασαρε :eek: και μενει η οθονη παγωμενη βγαζω την μπαταρια το ξανατρεχω και παλι τα ιδια :(
βασικα αυτο το κινητο οταν το αγορασα ειχε λογισμικο 1.6 και δουλευε μια χαρα δεν κρασαρε ουτε μια φορα για 6μηνες αλλα μια φορα δεν προλαβα να το φορτισω και στραγγιξε η μπαταρια και δεν επαιρνε ρευμα(η μονη αδυναμια αυτου του λογισμικου να μην στραγγιξει η μπαταρια απο ρευμα)ετσι εγινε αναβαθμιση σε 2.1 και δεν δουλευε σωστα για πανω απο 1μηνα
μεχρι τωρα εψαξα και δεν βρηκα να κατεβασω το android 1.6 να κανω downgrade, πιστευω να δουλευει καλυτερα με το εργοστασιακο 1.6, το 2.1 ειναι ενα καλοφτιαγμενο λογισμικο για να κρασαρει το κινητο και η αφορμη για να τα πεταξουμε ολοι και να παρουμε καινουρια μοντελα :s
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες