Ασύρματο router!!! WiFi

PC-TV Games-Κινητά-Internet και οχι μονο...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ασύρματο router!!! WiFi

Δημοσίευση από nikolas »

Καλώς εχόντων των πραγμάτων μέσα στις επόμενες μέρες θα ενεργοποιηθεί η 2play σύνδεση μου με τη Forthnet, και όσο καλό και αν είναι το ενσύρματο routerάκι που δίνει, εγώ θέλω ασύρματο!
Οπότε ξεκινάμε με τις ερωτήσεις!
α) υπάρχουν συγκεκριμένα router που είναι συμβατά με το είδος της σύνδεσης?
β) εκτός από το ασύρματο router τα pc λογικά χρειάζονται και μία ασύρματη κάρτα για το δίκτυο σωστά? αν ναι αυτή την παίρνουμε ξεχωριστά?
γ) τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να ψάξω για το router?
δ) καμιά συγκεκριμένη-εγγυημένη πρόταση για αγορά?

edit by nikolas: δυο ορθογραφικά λαθάκια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikolas την Τρί Οκτ 02, 2007 12:19 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 11:29 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aristos87 »

http://www.grammi.gr/eidos.aspx?kvd=55553290

Αυτό έχω εδω και καιρό... Ειμαι απόλυτα καλημενος... Και ευκολο και απλο στη χρήση... Πέρνει RP-SMA βίσματα απο πίσω για να βάλεις και δυνατότερες κεραίες καθώς επίσης μπορείς να φλασάρεις ΙSDN η PSTN ανάλογα του τι έχεις... Ειναι πρακτικό αν ειχες ISDN η αν πρόκειτε να βάλεις στο μελλον και δεν θα χρειαστεί να αλλαξεις και ρούτερ... Οσο για το Pc ναι πάρε μια απλή g κάρτα wifi απο e-shop ξέρω γώ... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615001 και όλα κομπλέ... Ότι ρύθμηση και άλλη απορία έχεις πές..

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

PSTN σύνδεση έχω, αυτό που λες είναι για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο router είτε over pstn είτε over isdn?
Φτάνει 100ευρω ε.. :(
Επίσης, το router "μοιράζει" τη σύνδεση εκτός pc? σωστά? εννοώ ότι αν το pc που είναι συνδεδεμένο είναι κλειστό και χρειαστεί πρόσβαση με άλλο pc, εφόσον το router είναι αναμένο, η πρόσβαση γίνεται κανονικά..?

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Δεν χρειάζεται το USR ρε...Ακριβό είναι...Και με φτηνότερο κάνει τη δουλειά του,π.χ. αυτό που είναι και αστέρι... ;)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102

Συνδέεις το line στο router και μετά συνδέεις το router στο Ethernet του PC και είσαι κομπλέ...Και φυσικά μετά,μπορείς να δίνεις net σε όποια συσκευή εντός εμβέλειας θέλεις...Πρόσεχε μόνο να βάλεις password και encryptions γιατί πολλοί καραδοκούν... ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Τελικά με έψησε ο Αρίστος, και παρήγγειλα χθες το βράδυ το usr. Οπότε τώρα περιμένω μόνο να το παραλάβω..

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Μεγειές λοιπόν,αν και μπορούσες να κάνεις την δουλειά σου άνετα με το Linksys... :-D
Εικόνα

aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 11:29 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aristos87 »

Καλα και τα Inksys αλλά με το WAG354G ειχα προβλήματα σταθερότητας... Φλάσαρα καθε βδομάδα bios... Τωρα αυτο που έδειξες το τέσταρα 2 βδομάδες και δεν είχα καθόλου προβλήματα αλλα το USR οπωε και να εχει και καλύτερο interface εχει άσε που πέρνει και εξωτερική κεραία... :)

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Ναι ρε το WAG 200 το ξέρω,γι'αυτό του το πρότεινα...Τώρα για το 354 που λες δεν ξέρω,αλλά τεσπά...Η εξωτερική κεραία είναι gg... ;)
Εικόνα

jeanpoul
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1713
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:37 pm
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι,Χανιά
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jeanpoul »

Φίλε την καλύτερη δουλεια εκανες το USR ειναι πιστευω τα καλυτερα μοντεμ-ρουτερ που υπάρχουν.Απλα οπως ειπαν κ τα παιδια βαλε κωδικο να εισαι οκ.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες