ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

General board
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Για ελαστικά στην "μικρη" κατηγορία αυτοκινήτων τι θα επιλέγατε??? Πρόκειται για ένα Yaris 1.0 με διάσταση 175/65/14 και φυσικά δεν ψάχνω για επιδόσεις, αλλά για ασφάλεια, μακροζωία, άνεση και ποιότητα κύλισης.

Σκέφτομαι για τα Continental Eco Contact 3. Από εκεί και πέρα και τα καινούρια Pirelli Cinturato P4 πιστεύω πως είναι καλά, αν και διάβασα κάπου ότι είναι θορυβώδης στο ταξίδι. Επίσης, τα Michelin Energy Saver θεωρώ ότι είναι καλά λάστιχα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι κι αυτά, όπως ακούγεται για τα περισσότερα Michelin, ευαίσθητα στς λακούβες, στα πεζοδρόμια κτλ. και φθείρονται γρήγορα. Επίσης, σκέφτομαι για Yokohama S 306 και Toyo 350.

Ακούω γνώμες/προτάσεις......................... είτε για κάποιο από τα πραπάνω, είτε για κάποιο άλλο..........

:burn:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από kostas200vi »

Το κάθε λάστιχο "συμπεριφέρεται" διαφορετικά σε κάθε αμάξι, ίσως κάποιος κάτοχος Yaris θα μπορούσε να σε βοηθήσει καλύτερα.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από nikolas »

Νομίζω ότι τα Michelin Energy Saver είναι μια πολύ καλή επιλογή χωρίς να θέλω να αδικήσω τα άλλα για τα οποία δεν έχω γνώμη..Όσο για πιθανά προβλήματα με καρούμπαλα, μπορείς να ρωτήσεις τι καλύπτει η εγγύηση ώστε να δεις αν συμπεριλαμβάνονται και αυτά οπότε έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από antonis132 »

Mε λαστιχα που μιλησα τις προαλλες, οι χιλιομετροφαγοι-πλασιεδες που 'αλωνιζουν' ολη την Ελλαδα με τα yaris και astra επιλεγουν τα Continental και τα michelin
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Ναι η αλήθεια είναι ότι για τα Energy Saver της Michelin έχω ακούσει ότι είναι πολύ ανώτερα απ' τα προηγούμενα Saver τα οποία δεν είχαν πάρει καλές κριτικές, άντεχαν όμως στο χρόνο.

Βέβαια, το συγκεκριμένο αμάξι δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα (το αντίθετο μάλιστα), όποτε δεν φοβάμαι τα Michelin όσον αφορά την χιλιομετρική τους απόδοση, αλλά όσον αφορά κακοτράχαλους δρόμους, πεζοδρόμια, κτλ...

Τείνω προς τα Continental... :roll: Την τελική απόφαση όμως θα την πάρει η οδηγός. :)
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
prilepa_mg
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2007 9:28 am
Τοποθεσία: paleo faliro
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από prilepa_mg »

toyo proxis :up: poli kalo
200 COUPE the best .the GTI is back on the road

Δημήτρης000
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 11:14 am
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από Δημήτρης000 »

Να σας πω και τη δικιά μου προσωπική εμπειρία με τα ελαστικά: στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα (Citroen C2 VTR 1.4), φορούσε (από τη μάνα του) to energy I (to saver είναι το II). Έκανα 54.500 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και πήγαιναν ακόμη 2.000 άνετα (γνώμη από 2 λαστιχάδες και 1 μηχανικό), απλά αποφάσισα να τα αλλάξω μιας και η πληθώρα αυτών έγιναν εντός πόλης.
Τα αντικατέστησα με Pirelli Cinturato P6 (έβγαιναν πιο φθηνά στη διάσταση τους και είχαν κορυφαίες κριτικές), ελαστικά τα οποία τα δούλεψα έως και τα 68.000 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ, ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΛΑ Ρ6 !!!

Πολύ καλό πάτημα στο δρόμο, ιδιαίτερα στο βρεγμένο. Είναιι μάλιστα "πράσινα" ελαστικά, ίσως όχι τόσο όσο τα Energy I και II. Δε πίστευα πως μια "γαλλίδα" θα τα δούλευε τόσο καλά.

Στο 416 που έχω τώρα, έβαλα πάλι (και μάλιστα στην ίδια διάσταση του Citroen, 195/55/15) τα Pirelli και πάνε ρολόι.

Μη ξεχνάτε επίσης την εγγύηση 18 μηνών της Pirelli, ακόμη και σε περίπτωση που σκιστεί το ελαστικό!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ, ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΛΑ Ρ6 !!!

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Δημήτρης000 έγραψε:Να σας πω και τη δικιά μου προσωπική εμπειρία με τα ελαστικά: στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα (Citroen C2 VTR 1.4), φορούσε (από τη μάνα του) to energy I (to saver είναι το II). Έκανα 54.500 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και πήγαιναν ακόμη 2.000 άνετα (γνώμη από 2 λαστιχάδες και 1 μηχανικό), απλά αποφάσισα να τα αλλάξω μιας και η πληθώρα αυτών έγιναν εντός πόλης.
Τα αντικατέστησα με Pirelli Cinturato P6 (έβγαιναν πιο φθηνά στη διάσταση τους και είχαν κορυφαίες κριτικές), ελαστικά τα οποία τα δούλεψα έως και τα 68.000 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα. ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ, ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΛΑ Ρ6 !!!

Πολύ καλό πάτημα στο δρόμο, ιδιαίτερα στο βρεγμένο. Είναιι μάλιστα "πράσινα" ελαστικά, ίσως όχι τόσο όσο τα Energy I και II. Δε πίστευα πως μια "γαλλίδα" θα τα δούλευε τόσο καλά.

Στο 416 που έχω τώρα, έβαλα πάλι (και μάλιστα στην ίδια διάσταση του Citroen, 195/55/15) τα Pirelli και πάνε ρολόι.

Μη ξεχνάτε επίσης την εγγύηση 18 μηνών της Pirelli, ακόμη και σε περίπτωση που σκιστεί το ελαστικό!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ, ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΛΑ Ρ6 !!!


Γεια σου Δημήτρη! Φοράω τα P6, όχι τα cinturato, γιατί δεν είχαν βγει όταν άλλαξα λάστιχα. Ο λαστιχάς μου τα πρότεινε ως τα καλύτερα στην κατηγορία τους,με τις καλύτερες κριτικές,που όντως έτσι ήταν όπως είχα βρει και διάβασα στο ίντερνετ. Στην πράξη τώρα,μου 'χουν αφήσει καλή εντύπωση γενικά,παρ'όλο που δεν τα μεταχειρίζομαι με τον καλύτερο τρόπο :-D
Μήπως μπερδεύεσαι με τα P6000, γιατί εκείνα απ'όσο ξέρω είχαν βγει ό,τι να ΄ναι... :roll:
Κάποιες κριτικές που 'χω διαβάσει για τα P6 cinturato λένε απλώς ότι καλύτερο θα 'ταν να προτιμίσει κανείς τα P7.

Βέβαια,μιλάμε για κάτι που εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως το αυτοκίνητο,τον οδηγό του και τη χρήση που αυτός κάνει καθώς και τι ζητάει από την επιλογή των ελαστικών του...Ας μας διαφωτίσει όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο :)
Πάντως αυτό με την εγγύηση που λες,όντως είναι κάτι πολύ καλό από την Pirelli :up:
Rover 416GSi '92

Δημήτρης000
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 11:14 am
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από Δημήτρης000 »

Γεια σου Δημήτρη! Φοράω τα P6, όχι τα cinturato, γιατί δεν είχαν βγει όταν άλλαξα λάστιχα. Ο λαστιχάς μου τα πρότεινε ως τα καλύτερα στην κατηγορία τους,με τις καλύτερες κριτικές,που όντως έτσι ήταν όπως είχα βρει και διάβασα στο ίντερνετ. Στην πράξη τώρα,μου 'χουν αφήσει καλή εντύπωση γενικά,παρ'όλο που δεν τα μεταχειρίζομαι με τον καλύτερο τρόπο :-D
Μήπως μπερδεύεσαι με τα P6000, γιατί εκείνα απ'όσο ξέρω είχαν βγει ό,τι να ΄ναι... :roll:
Κάποιες κριτικές που 'χω διαβάσει για τα P6 cinturato λένε απλώς ότι καλύτερο θα 'ταν να προτιμίσει κανείς τα P7.

Βέβαια,μιλάμε για κάτι που εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως το αυτοκίνητο,τον οδηγό του και τη χρήση που αυτός κάνει καθώς και τι ζητάει από την επιλογή των ελαστικών του...Ας μας διαφωτίσει όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο :)
Πάντως αυτό με την εγγύηση που λες,όντως είναι κάτι πολύ καλό από την Pirelli :up:[/quote]


Καλημέρα Παναγιώτη και σε όλα τα παιδιά του φόρουμ!

Εννοώ τα Ρ6. Για τα Ρ6000 ούτε λόγος...άχρηστο ελαστικό!

Τα απλά Ρ6 τα φορούσε ένα Seat Ibiza 101ps του 2004, όταν το είχα πρωτοαγοράσει. Μεγάλη και πρόωρη φθορά παρά την ορθη χρήση τους (ουτέ κράσπεδα, ούτε σπιναρίσματα, ούτε τπτ), γλιστρούσαν εύκολα (εντός και περιφεριακά της πόλης) και δε συνέβαλαν ιδιαίτερα στην άνεση. Έβαλα μετά Michelin Energy I και ησύχασα.

Για τα Ρ7 που λες η ιστορία έχει ως εξής: Το Citroen C2 που είχα φορούσε 185/55/15. Για όσους ξέρουν, η διάσταση αυτή κόστιζε 340 ευρώ για τα Michelin Energy I και 400 ευρώ για τα Michelin Energy IΙ (Saver). Στράφηκα σε άλλη, φθηνότερη διάσταση (195/50/15) και ήθελε 270 ευρώ για τα Michelin Energy I και 300+ ευρώ για τα Michelin Energy IΙ (Saver). Αποφάσισα να στραφώ τα P6 Cinturato με κόστος 270 Ευρώ τα οποία και με εντυπωσίασαν. Δυστυχώς, δεν έβγαιναν τα Ρ7 σε αυτή τη διάσταση (195/50/15). Με τις κριτικές μέσω διαδικτύου (στο εξωτερικό) αλλά και τις παροτρύνσεις του "λαστιχά" για τα κρατήματα, το πόσο "πράσινα ήταν" αλλά και την 18μηνη εγγύση καλής λειτουργίας, τα τοποθέτησα και δε το μετάνιωσα. Γι΄αυτό και τα ξαναέβαλα στο Roverάκι...

Για κάποιον που έχει 13' ή 14' λάστιχα, προτείνω ανεπιφύλακτα τα Michelin Energy I. Οικονομικά (σχετικά) και καλά (δοκιμασμένα και από μένα με πάνω απο 150.000 συνολικά).

Γενικά πάντως, Michelin, Continental είναι η κορυφή της ακρίβειας αλλά και κορυφαία ελαστικά γενικώς. Τώρα πλεόν, θεωρώ και τα Pirelli σε αυτή τη "λίγκα".

Δε γνωρίζω τπτ για τα Yokohama κλπ...ότι και να πω είναι ψέμα. :-)

Μία φιλική συμβουλή σε όλα τα μέλη του φόρουμ: Ας μη κάνουμε εκπτώσεις σε θέματα ασφάλειας: Λάστιχα, φρένα και αναρτήσεις πρέπει να είναι στην εντέλεια...ας μη συμβιβαζόμαστε!! Τοποθετούμε τα καλύτερα δυνατά και τα ελέγχουμε συχνά για να φτάνουμε πάντα στο προορισμό μας.

Spiros77
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 6:03 pm
Τοποθεσία: Αν. Αττικη
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από Spiros77 »

Καλησπερα παιδια. Μηπως φοραει κανεις τα Energy Saver? Αυτα μου προτεινε ο λαστιχας, και αυτα φορεσα τελικα. Κοιτωντας το αμαξι πανω στη ραμπα παρατηρησα το εξης. Στα δυο λαστιχα της δεξιας πλευρας του αυτοκινητου, το εξωτερικο αυλακι σχηματιζει κατι σαν Λ ας πουμε και στα δυο λαστιχα της αριστερης πλευρας, το εξωτερικο παλι αυλακι φαινεται σαν V, εχουν αντιθετη χαραξη δηλαδη. Βεβαια το συγκεκριμενο λαστιχο ειναι απο οτι λεει asymmetric και non-radial αλλα μου κανει εντυπωση να υπαρχει αυτος ο διαχωρισμος δεξιας-αριστερης πλευρας αυτοκινητου στη σχεδιαση του ελαστικου. Φυσικα σκεφτηκα οτι τα βαλε λαθος ο λαστιχας :;T αλλα και στα 4 το Outside ειναι στην εξωτερικη πλευρα. Στο δρομο παντως φαινονται καλουτσικα, ησυχα και απο κρατημα, ιδωμεν 8)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες