ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

General board
Απάντηση
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από kostas200vi »

Tasos_7R έγραψε:Κώστα (200vi) θες να ρωτήσω για 17αρες εκεί που έβαλα τις δικές μου??? Είναι καλό μαγαζί και έχει πολλές καλές επώνυμες ζάντες.... ίσως τις έχει.... Και από τιμές αν κρίνω απ τις δικές μου (650 ευρώ) είναι πολύ καλός.
Ακομα δεν ρωτησες ? :;T :-D
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν έγραψα πιο πριν, αλλά τελικά κατέληξα και έβαλα Pirelli P Zero Nero 205/45/17 88V..Δεν το έχω κυκλοφορίσει πάρα πολύ ακόμα, αν και δείχνουν κάποια θετικά σημεία..ωστόσο έγινε κάτι που με προβλημάτισε..!!
Χθες κατεβαίνοντας ΣΕΦ στη Συγγρού ένιωθα να με τραβάει το αυτοκίνητο δεξιά, μετά στο γυρισμό ένιωθα να με τραβάει αριστερά και στην επαναφορά να τραβάει δεξιά σαν δηλαδή να μην έχει σταθερό πάτημα στο δρόμο!! Θέμα με ευθυγράμμιση δεν είχα πριν τα βάλω και προφανώς τα ελαστικά δεν επιρρεάζουν την ευθυγράμμιση..οπότε έχουμε τα εξής κατά τη γνώμη μου:
α) λάθος πίεση αέρα στα ελαστικά (έβαλα σήμερα βενζίνη και ξέχασα να το κοιτάξω)
β) όντως ανάγκη για ευθυγρράμμιση που ενδεχομένως δεν το είχα προσέξει πριν (το θεωρώ δύσκολο)
γ) ελαττωματικά ελαστικά
δ) δεν έχει "πατήσει" ακόμα καλά το ελαστικό και πρέπει να γίνουν κάποια χιλιόμετρα (προς το παρόν δεν είναι ούτε 100km φορεμένα)...Τέτοιο πράγμα είχα με το μηχανάκι για σίγουρα πάνω από 100-200km αλλά δεν ξέρω αν "παρατηρείται" και στα αυτοκίνητα λόγω του: άλλο δύο ρόδες, άλλο τέσσερις..
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Στο δ να καταληξεις γτ το ενιωσα και εγω σημερα με τα καινουργια λαστιχα
Εικόνα
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από crAss »

Να σας πω μια μικρή ιστοριούλα να γελάσετε! :-D
Όπως είχα πει σε παραπάνω μήνυμά μου ήμουν ανάμεσα στα Kumho KU31 και στα Bridgestone 050. Ψάχνοντας για καλές τιμές έπεσα σε έναν έμπορο που μου είπε ότι βγαίνουν στην διάστασή μου τα Dunlop SP Sport Maxx TT (τρομερό λάστιχο, πλαϊνά από κέβλαρ κλπ). Έτσι αποφασίζω να πάω σε αυτά. Πάω να τα παραγγείλω και ενώ ο αντιπρόσωπος τα έχει μέσα στο νέο του κατάλογο (01/09) δεν ξέρει πότε θα τα εισάγει. Απογοήτευση νούμερο 1.
Ένα ακόμη κοινό που μου είχαν πει αρκετοί ήταν πως τα Pirelli PZero Nero είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Μιας και τα βρήκα και αυτά σε ανταγωνιστική τιμή πάω να δω και μου λέει σε 20 ημέρες και βλέπουμε παραλαβή. Απογοήτευση (μάλλον σε καλό μου βγήκε) νούμερο 2.
Πάω μετά στον δικό μου το λαστιχά να παραγγείλω τα Bridgestone 050 με δείκτη V. Συζητάμε λίγο για τα Pirelli και μου λέει ότι στη διάστασή μου είναι μακράν το καλύτερο λάστιχο ΟΤΑΝ ζεσταθεί. Πρακτικά μου είπε πριν ζεσταθεί γλιστράει πολύ και το ABS είναι μόνιμο. Σκέφτομαι ότι ενώ τα χιλιόμετρα που κάνω είναι περίπου 50-50 Αθήνα-ταξίδια, ο χρόνος που περνάω στο αυτοκίνητο είναι 80-20 Αθήνα-ταξίδια. Και δεν έχω όρεξη τα πρωινά που πάω για δουλειά το αυτοκίνητο να μην σταματά και έχω κανένα χαζό τρακάρισμα. Είναι γνωστό ότι τα Pirelli ζεσταίνονται δύσκολα και στη διάστασή μου έχουν και δείκτη Y, οπότε υπάρχει και η πιθανότητα να μην ζεσταίνονται καν στις μετακινήσεις μου στην Αθήνα. Παίρνει τηλέφωνο για τα Bridgestone, απογοήτευση 3, είναι στο τελωνείο, σε καμιά 10ρια ημέρες θα τα έχουν. Έτσι θα πάω από Δευτέρα να παραγγείλω τα Bridgestone και ο θεός βοηθός τι θα βγούνε.
Επίσης κάτι ακόμα σε σχέση με το άζωτο. Εκτός από τις κλασσικές ιδιότητες που μας πασάρουν για να το βάλουμε, έχει και μια παρενέργεια. Επειδή δεν ζεσταίνεται και δεν συστέλλεται ο αέρας μέσα στο ελαστικό, το ελαστικό μένει πάντα κρύο από τη μέσα πλευρά. Και αυτό στην πίστα είναι καλό γιατί το ελαστικό θα είναι πάντα ζεστό. Στο δρόμο όμως, ειδικά αν έχουμε ελαστικό που δεν ζεσταίνεται εύκολα, αν έχουμε άζωτο μέσα δεν θα ζεσταθεί ποτέ. Κατά αυτό τον τρόπο εξανεμίζεται όποιο τυχόν πλεονέκτημα...
Life is too short not to...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από nikolas »

Αυτό με το άζωτο το επαλήθευσα και εγώ σήμερα..!! Και απλά δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ..!!
Στο θέμα μου τώρα..
Το (α) ελέχθηκε υπήρχαν κάποιες διαφορές, οι οποίες ωστόσο δεν έλυσαν και πάλι το πρόβλημα..
Το (β) το αυτοκίνητο πήγε σήμερα για ευθυγράμμιση-ήταν άψογο λίγο θέμα με απόκλιση είχε το οποίο όμως δεν σχετίζεται με τράβηγμα δεξιά-αριστερά
Οπότε μένουν το γ με το δ..σήμερα άλλαξα μεταξύ τους τα μπροστινά δεξί-αριστερό, οπότε αν τώρα τραβαει προς τα δεξιά μιλάμε για πρόβλημα του ελαστικού, αν στρώσει, απλά δεν είχαν πατήσει καλά ακόμα..!!
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Νικολα εγγλημα αυτο που εκανες να αλλαξεις δεξι και αριστερο επανεφερε τους στην θεση τους.Μονο τα μπρος πισω μπορεις να κανεις αλλαγη και μονο απο την ιδια πλευρα.Εσυ με αυτο που εκανες αλλαξες τις φορες του ελαστικου.Αμα δεις επανω εχουν συγκεκριμενο βελακι που δειχνει ποια ειναι η πραγματικη φορα του ελαστικου.Ουσιαστικα ακυρωσες την λειτουργια του ελαστικου με αυτο που εκανες
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από nikolas »

Πάνο για ελαστικά που δεν έχουν φορά έχεις υπόψιν σου? Το λάστιχο μου έχει ιδιαιτερότητα μόνο ως προς τη μέσα και έξω πλευρά..και το "έγκλημα" που λες δεν το έκανα εγώ αλλά ο λαστιχάς, αλλά το ίδιο μου προτείναν και στο συνεργείο και στην ευθυγράμμιση..εγκληματίες όλοι? :shock:
Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από zed »

100 χλμ είναι πολύ λίγα για να βγεί συμπέρασμα.Εάν δεν έχουν φορά, με τόσα λίγα χιλιόμετρα είναι και πάλι ουσιαστικά άθικτο το λάστιχο.
216Si
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από PaNoSGR »

nikolas έγραψε:Πάνο για ελαστικά που δεν έχουν φορά έχεις υπόψιν σου? Το λάστιχο μου έχει ιδιαιτερότητα μόνο ως προς τη μέσα και έξω πλευρά..και το "έγκλημα" που λες δεν το έκανα εγώ αλλά ο λαστιχάς, αλλά το ίδιο μου προτείναν και στο συνεργείο και στην ευθυγράμμιση..εγκληματίες όλοι? :shock:
οκ παω πασο εγω ηξερα οτι ολα εχουν φορα τεσπα απλα επρεπε να τα αφησεις παραπανω απο 100χμ για να καταλαβεις σιγουρα
Εικόνα
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ;

Δημοσίευση από crAss »

Αυτό που είπε ο φίλος ισχύει, αλλά όταν έχουμε κάνει καμιά 10.000ρια κμ και θέλουμε να κάνουμε αλλαγή ώστε να έχουμε ομοιόμορφη φθορά.
Επίσης αν το ελαστικό είναι ασύμμετρο τότε μπορούμε απλώς να βάλουμε τον δεξί τροχό αριστερά. Αν όμως είναι κατευθυντικό το πέλμα τότε θέλει ξεμοντάρισμα και βάλσιμο ανάποδα.
Life is too short not to...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες