Καύσιμα υψηλών οκτανίων και απλά...

General board

Ti kaysima xrhsimopoieite kai giati?

Shell V-power
5
14%
Shell V-power Racing
3
8%
BP 98
1
3%
BP Ultimate
4
11%
EKO 98
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
EKO 100 Kinitron
5
14%
Oti tyxei ston dromo moy...
7
19%
Shell 95
6
17%
BP 95
2
6%
EKO 95
3
8%
 
Σύνολο ψήφων: 36

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Πολυ καλη φιλε η ΒΡ αλλα δοκιμασε και ΕΚΟ να δεις ισως ειναι και καλυτερη...τουλαχιστοναυτο βλεπω αποτ ις μετρησεις μου....
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Agis_MG_ZR
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Τρί Φεβ 15, 2005 5:40 pm
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ--& ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Agis_MG_ZR »

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ :!: Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟ ΜΕ ΝΟΘΕΙΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :!: ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΑ ΝΟΘΕΥΜΕΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ :!:
Εικόνα
Fotis 416
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2005 9:27 pm
Τοποθεσία: Περιστερι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fotis 416 »

Agis_MG_ZR έγραψε:ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ :!: Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟ ΜΕ ΝΟΘΕΙΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :!: ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΑ ΝΟΘΕΥΜΕΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ :!:
σωστα τα λες! 8)
Rover rulezzz...
414 GSI του 94' (μετατροπη 416)
120hp
predator!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Agis_MG_ZR
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Τρί Φεβ 15, 2005 5:40 pm
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ--& ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Agis_MG_ZR »

Fotis 416 έγραψε:
Agis_MG_ZR έγραψε:ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ :!: Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟ ΜΕ ΝΟΘΕΙΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :!: ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΑ ΝΟΘΕΥΜΕΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ :!:
σωστα τα λες! 8)
ΓΕΝΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ :!:
Εικόνα
Fotis 416
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2005 9:27 pm
Τοποθεσία: Περιστερι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fotis 416 »

Agis_MG_ZR έγραψε:
Fotis 416 έγραψε:
Agis_MG_ZR έγραψε:ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ :!: Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟ ΜΕ ΝΟΘΕΙΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :!: ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΑ ΝΟΘΕΥΜΕΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ :!:
σωστα τα λες! 8)
ΓΕΝΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ :!:
παρα πολυ γιατι κυκλοφορουν πολλα μ@#$%^& στο χωρο αυτο! :evil:
Rover rulezzz...
414 GSI του 94' (μετατροπη 416)
120hp
predator!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καύσιμα υψηλών οκτανίων και απλά...

Δημοσίευση από nikolas »

Να επαναφέρω το θέμα..και εκτός των άλλων, να ρωτήσω πόσοι έχετε δοκιμάσει διάφορα άλλα πρόσθετα και άλλου είδους ζουμάκια που "ξυπνάνε" το μοτέρ..
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Καύσιμα υψηλών οκτανίων και απλά...

Δημοσίευση από i-VTec »

BP 95 ή 100 (συνήθως 95) γιατί είναι από τα φθηνότερα πρατήρια της Αττικής και 24/7 ανοικτό... :-D
Εικόνα
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Καύσιμα υψηλών οκτανίων και απλά...

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Καθαροτερος κινητηρας λογο καλης ποιοτητας βενζινης και οκτανια ετσι για να λεμε οτι παει καλητερα.shell v-power racing
Εικόνα
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Καύσιμα υψηλών οκτανίων και απλά...

Δημοσίευση από crAss »

Ζουμάκια παίζουν αρκετά. Άλλα πιο ανώδυνα, άλλα που προσφέρουν πολλά.
Στο μοτέρ μου έχω χρησιμοποιήσει 1 φορά το ζουμί της motorkote το οποίο υπόσχεται να λιπάνει και το πάνω μέρος του κυλίνδρου ενώ καθαρίζει και όλη τη γραμμή του καυσίμου. Γράφει ότι βοηθά και την απόδοση, αλλά δεν είναι ενισχυτικό οκτανίων.
Από εκεί και πέρα παίζουν ζουμιά συσκευασμένα από εταιρίες (παίζει ένα καλό που με 19 ευρώ βγάζεις 1 χρόνο περίπου) με σίγουρη αύξηση της απόδοσης, αλλά δεν γνωρίζω τι ζημιές μπορεί να προκαλεί στο μοτέρ για αυτό και δεν το έχω δοκιμάσει. Τα περισσότερα ενισχυτικά οκτανίων/βελτιωτικά θέλουν μεγάλη προσοχή γιατί μπορούν να προκαλέσουν ζημιές.
Παίζουν και εναλλακτικά καύσιμα, που σίγουρα δίνουν, αλλά εκεί όντως οι πιθανότητες για βλάβη στο μοτέρ είναι μεγαλύτερες. Πάντως έχεις την ευχαρίστηση πως φουλάρεις από βαρέλια στο σπίτι σου ;)

Βενζίνη να πω ότι χρησιμοποιώ ΕΚΟ 95 γιατί είναι φθηνή και έχει καθαριστικά πρόσθετα (η μόνη άλλη 95 οκτανίων με πρόσθετα είναι η Shell V-Power). Περισσότερα χμ βγάζω κατά απόλυτη τιμή με την απλή της Shell. 100αρες δεν βάζω γιατί δεν έχουμε knock sensor οπότε ο κινητήρας μας δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί το καλύτερο καύσιμο. Σε απόλυτη τιμή το καλύτερο καύσιμο που έχω δοκιμάσει είναι η ΒΡ Ultimate. Όμως το παραπάνω κόστος της σε σχέση με την ΕΚΟ 95 δεν δικαιολογεί με τίποτα την επιλογή της (ακόμα και αν βγάζω περισσότερα κμ).
Life is too short not to...
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Καύσιμα υψηλών οκτανίων και απλά...

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Μπραβο στον Crass που το ψ΄χνει λεπτομερως το θέμα . Κατι γενικο να προσθέω. Εγω ΕΚΟ και aegean πηγαινω ΕΛΛΗΝΙΚΑ καυσιμα και αποτι ακούω και απο αλλους επαγγελματίες καθαρα. Και στις τιμές της καλή η Aegean, ΕΚΟ
Καλά Ενα σωρο ακόυγονται γιαυτο το θεμα ...ουτοπια..... Παντως να αναφερω κατι ουσιαστικο ενας φιλος μου μου εδειξε ενα site που φαινονται οι καταγγελιες απο παρανομιες σε βενζιναδικα και συνηθως εως πολυ συχνά τα μεγάλα αμερικανικα ξενόφερτα ονόματα -κλέφτες-είναι στο προσκήνιο...οπότε...τι να λεει..... ούτε πτοουμαι με χαζοδωρα, καρτες και διαφορα αλλα χαζα και 15 ευρω το πιο απλο πλυσιμο :crazy: το αυτοκινητο. Ο καθενας οτι του κατεβει. Εντελως θράσος. Παρεπιτόντως Επλυνα τα αμάξι με 8 ευρω Θεσσαλονικη και πλυσιμο special με ψεκασμα υπο πιεση σαπουνισμα με ειδικα πανια, ξεπλυμα, κερωμα στεγνωμα. Τελευταιας τεχνολογίας...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες