Συμβατοί κινητήρες για Rover 416Si/96

General board
averel
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 3:35 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Συμβατοί κινητήρες για Rover 416Si/96

Δημοσίευση από averel »

Καλησπέρα παιδιά,
Εχω πρόβλημα στο αυτοκίνητό μου, ο κινητήρας του "πέθανε" δυστυχώς.

Η ερώτησή μου :
1) Τι κινητήρα μπορώ να βάλω σε αυτό το αυτοκίνητο? Προς το παρόν γνωρίζω ότι μπορώ να βάλω κινητήρα 1400-1600cc από rover 25/45. Υπάρχει άλλος κινητήρας συμβατός που να μπορώ να τον φορέσω στο αυτοκίνητο?. Αν ναι, παρακαλώ αναφέρατε μάρκες/μοντέλα/χρονιά.
2) Υπάρχει συμβατός κινητήρας πετρελαίου, αν μπορώ πλέον να βάλω έναν τέτοιο στο αμάξι?
3) Ενας κινητήρας, πως μπορεί να ελεγχθεί πριν αγοραστεί?
4) Μαντράδες γνωρίζετε ή μαγαζιά να ρωτήσω? εχω κατά νου 3-4 αλλά όσους περισσότερους μπορώ να έχω.

Ευχαριστώ...
Justice, justice thou shall pursue (Δευτεςρονόμιο 16:20) Δικαιοσύνη, δικαιοσύνη θα επιδιώξ(κ)εις

xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 8:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Συμβατοί κινητήρες για Rover 416Si/96

Δημοσίευση από xristos »

Φορας απο ολα τα μοντελα Κ series(214,216,414,416,200,25),αν θες μπορεις να βαλεις και 18ρι απο freelander η απο ροβερ 75 το 1.8τ...βασικα φορας οτι ειναι σε Κ series αναλογα τι θα βρεις...τωρα ελεγχος με ενα συμπιεσομετρο για αρχη....δε γνωριζω απο που εισαι φιλε μου για να σου προτεινω τιποτα !!

averel
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 3:35 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβατοί κινητήρες για Rover 416Si/96

Δημοσίευση από averel »

Γεια σου φίλε μου.
Είμαι από Αθήνα, κέντρο.

Ο κινητήρας έμεινε από φλάτζα κινητήρα, το σήκωμα όμως του καπακιού και άνοιγμά του έδειξε άλλα 4 προβλήματα.

Είμαι μοτοσυκλετιστής, εθισμένος στη μοτοσυκλέτα. Το αυτοκίνητο αυτό όμως έχει μία ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου.
1) Είναι ότι μου έχει απομείνει από τον πατέρα μου που δεν είναι πια μαζί μας. Το μόνο. Και όταν μου είπε ο μάστορας "η επισκευή του κινητήρα θα σου κοστίσει €2300" απλά με σκότωσε.
2) Είναι το αυτοκίνητο που χρησιμοποιούσα με την κοπέλα που ερωτεύτηκα, όσο ήμασταν στην Ελλάδα (τότε).
3) Είναι το αυτοκίνητο με το οποίο έκανα τόσες ωραίες εκδρομές, τόσο όμορφες βόλτες, τόσο "γερές" συζητήσεις....

Από τα 140.000 km που έχει ο κινητήρας, τα 100.000 είναι δικά μου...

Καθόμουνα στο συνεργείο ακουμπισμένος στο τιμόνι και με πέρναν τα ζουμιά...

Δεν το έχω ανάγκη το αυτοκίνητο για χρήση. Και όσο το είχα, μετά το θάνατο του πατέρα μου, του έριξα 2500 ευρώ σε διάφορα για να το φέρω σε άπταιστη κατάσταση..τα μόνα που δεν άγγιξα είναι το διαφορικό και ο κινητήρας...και το έβγαζα κάθε 2-3 εβδομάδες για να θυμηθώ μαζί του....γιατί είναι μέρος μου....

Τώρα χτύπησε ο κινητήρας..

Εν ολίγοις, βρήκα κινητήρα σε 2-3 σημεία στην Αθήνα.

Και τα 3 προτείνουν κινητήρες που έχουν από Rover 25/45, μοντέλα 2000-2005.

Τα 2 με €550 (+ΦΠΑ), αλλά ο κινητήρας είναι γουρούνι στο σακκί, δε μπορείς να τον ελέγξεις.....δε θέλω να αγοράσω έναν κινητήρα που θα είναι γεννήτρια (νέων) προβλημάτων.

Ο τρίτος προτείνει κινητήρα ελεγμένο από αυτόν, με εγγύηση 4 μηνών, αλλά με τα διπλά (!) λεφτά.

Μήπως έχεις να προτείνεις τίποτα? Δεδομένου ότι απαγορεύεται η αναφορά ονομάτων σε φόρουτμ (διαφήμιση) εάν έχεις τίποτα να προτείνεις ή να μου πεις, θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε με PM, και θα ήμουν ευγνώμων.

Νά' σαι καλά για το χρόνο σου φίλε μου.
Justice, justice thou shall pursue (Δευτεςρονόμιο 16:20) Δικαιοσύνη, δικαιοσύνη θα επιδιώξ(κ)εις

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Συμβατοί κινητήρες για Rover 416Si/96

Δημοσίευση από R414 »

Ποια ειναι ακριβως τα θεματα που θελουν επισκευη 2500?
Καπακι κομπλε βρισκεις με 50-150ευρω,τα πραματα μεσα ειναι παμφθηνα σε μεταχειρισμενα μπιελοπιστονα χιτωνια κλπ εχουν 100αρικο επισης...Το μονο σοβαρο ειναι μεταλλα στροφαλου τα οποια τα αλλαζεις και αυτα με οχι και τρελα ποσα....
Γιατι 2500ευρω?
Με εργασιες και αναλωσιμα θεωρω οτι με 1000-1200 εχεις μοτερ και παλι με επιφυλαξεις χωρις να ξερω τι εχει γινει και τι θελει επισκευη...

xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 8:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Συμβατοί κινητήρες για Rover 416Si/96

Δημοσίευση από xristos »

ειμαι απο βολο φιλε μου και δε ξερω τιποτα εκει :/ νομιζω κινητηρα σκετο χωρις περιφερειακα μπορεις να βρεις και πολυ πιο φθηνα σε μαντρες....του αλλαζεις φιλτρα/μπουζι/αντλια νερου και εισαι ετοιμος....τωρα σιγουρα ειναι τζογος αλλα υπαρχουν ''καλοι'' κινητηρες....

averel
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 3:35 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβατοί κινητήρες για Rover 416Si/96

Δημοσίευση από averel »

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Δυστυχώς αυτή τη φορά που ανοίχτηκε η κεφαλή του κινητήρα ανακαλύφθηκαν διαφορα, που υπήρχαν χρόνια και απλά αποκαλύφθηκαν διότι ποτέ κανένας δεν τα φρόντισε.

1) Εκτός από τη φλάντζα το καπάκι το ίδιο θέλει αλλαγή.
2) Υπήρχε διαρροή νερού μέσα στον κινητήρα. Πάντα είχα την εντύπωση ότι κάπου το αυτοκίνητο έχανε νερά. Υπήρχε μία πολλή μικρή συμπλήρωση νερού αλλά από την άλλη, δεν πέφταν κάτω οπότε και γω δεν καταλάβαινα από που χανόταν το νερό.
3) Στον τέταρτο κύλινδρο, έλειπε ένα μικρό κομμάτι του ίδιου του εμβόλου. Ειδα με τα μάτια μου το ελατήριό του. Και τα άλλα τα έμβολα δεν είναι στην καλύτερη των καταστάσεών τους. Οπότε αμέσως πάμε και για έμβολα, χιτώνια κλπ.

Βρήκα προσφορές για κινητήρα, €550 (+ΦΠΑ) πλην όμως όλοι αυτοί οι κινητήρες είναι γουρούνι στο σακκί.

Μόνο ένας δίνει εγγύηση 4 μηνών για κινητήρα τον οποίο όπως λέει ο ίδιος τον παραδίδει ελεγμένο αλλά είναι τα ακριβώς διπλά λεφτά.

Δε θέλω εν τέλει να βάλω έναν κινητήρα ρίχνοντας λεφτά, στον οποίο εν τέλει θα ρίξω και άλλα τόσα για συντηρήσεις που θα χρειάζεται και δε φαίνονται.

Από την άλλη όμως το αυτοκίνητο είναι τόσο ακριβό για μένα.....

Νά' στε καλά πάντως για τη βοήθεια και τη συμπαράσταση.
Justice, justice thou shall pursue (Δευτεςρονόμιο 16:20) Δικαιοσύνη, δικαιοσύνη θα επιδιώξ(κ)εις

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβατοί κινητήρες για Rover 416Si/96

Δημοσίευση από nikolas »

Καλησπέρα φίλε,

Και εμένα τα 2500 μου ακούγονται υπερβολικά πολλά, αλλά πολύ πιθανόν να σου λέει επισκευή με τα πάντα καινούρια και γνήσια.
Σχετικά με τα μοτέρ, ακόμα και αυτό με την εγγύηση, βασίζεσαι απλά στα λεγόμενα, δεν μπορείς να ξέρεις. Μια πρόταση θα ήταν, αν μπορεί ο μηχανικός σου να διαλέξει, πιστεύοντας πως ίσως με τη συνεργασία του με κάποιον μαντρά, θα του δώσει κάτι πιο αποδεκτό.
Ό,τι και να πάρεις, σίγουρα θα αλλάξεις ιμάντες, σίγουρα θα τσεκάρεις λάδια αν είναι καθαρά, και μετά απλά ελπίζεις στην τύχη.

Τα μοτέρ που σου ανέφεραν, σχεδόν όλα κουμπώνουν αμέσως. Οτιδήποτε άλλο, diesel, turbo, άλλη εταιρεία, θέλουν πατέντες και πολύ εργασία και δεν ξέρω αν αξίζει να μπεις.

Γνωστά ονόματα μαντράδων που ασχολούνται με MG/Rover είναι Φιλιππουπολίτης (Μεταμόρφωση), Πάλλας (Ν.Κόσμος), Φώτας (Ν.Κόσμος), Ρόδης (Ν. Κόσμος), Μακρής (Ν. Κόσμος), Γαρδέλης (Παλλήνη)

averel
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 3:35 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβατοί κινητήρες για Rover 416Si/96

Δημοσίευση από averel »

Τις επόμενες μέρες θα δούμε..
Προς το παρόν ένα συνεργείο μου είπε ότι βρήκε κινητήρα από κάποιον μαντρά για €1500 τη στιγμή που ο ίδιος ο μαντράς για τον ίδιο κινητήρα μου έδωσε τιμή €1100 (!).
Κλεφταριό και απατεωνιά..............
Δεν είμαι εγώ που αρνούμαι να δώσω ζωή στο αυτοκίνητο πάλι, είναι όλοι αυτοί οι οποίοι προσπαθούν στη διαδρομή να μου ξεφτιλίσουν το πορτοφόλι. Εμ τι, κλέφτες θα γίνουν? :flam:
Justice, justice thou shall pursue (Δευτεςρονόμιο 16:20) Δικαιοσύνη, δικαιοσύνη θα επιδιώξ(κ)εις

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: Συμβατοί κινητήρες για Rover 416Si/96

Δημοσίευση από marbin »

απο τη στιγμη που παιρνει αυτοσ το ρισκο να σου αγορασει ενα μοτερ και αν δεν βγει σωστο
να βρει αυτοσ το μπελα του απο σενα..... η τιμη παει στα 1500 απο 1100 εντελωσ φυσιολογικα.
αλλιωσ το παιρνεισ μονοσ σου 1100 και το ρισκο δικο σου.

αυτο συμβαινει με ολα τα ανταλλακτικα.οχι μονο με το μοτερ που θεσ εσυ, και σε ολα τα συνεργεια.
εννοειται οτι οταν παιρνεισ κατι μονο σου ειναι φθηνοτερο.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Συμβατοί κινητήρες για Rover 416Si/96

Δημοσίευση από R414 »

Ρισκο??Ποια ρισκα και ιστοριες ειναι τα ελληνικα καλα των μαστορων οπως τα γρηγοροσιμα,λαδωσιμα και οτι αλλο υπαρχει στο κλαδο της απατεωνιας ...Βρες ενα μοτερ με 350-400ευρω μονος σου οσο το δυνατον λιγοτερα Km και βρες ενα μαστορα να στο περασει πανω και να χρεωσει μονο εργασιες και αναλωσιμα για το ονομα του θεου 1500 ευρω για rover μοτερ οταν πλεον K20 δινονται στις ιδιες τιμες...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες