300.000 ΧΛΜ

General board
dimitrissamos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2007 4:02 pm
Επικοινωνία:

300.000 ΧΛΜ

Δημοσίευση από dimitrissamos »

Το ROVERAKI μου πατησε τις 300.000χλμ. :dan: :dan: :dan: Σχεδον απροβληματιστα.
Δυο φορες φλαντζα κεφαλης
Μια φορα αντλια βενζινης,αλλα ετοιμαζομαι για δευτερη
Μια φορα αλλαγη στο γραναζι της 2ας στο σασμαν.
Δυο αλλαγες στο μηχανισμο παραθυρου του οδηγου και μια του συνοδηγου.
Αλλαγη ταπετσαριας οροφης γιατι ειχε ξεκολησει
Αντικατασταση μιζας
Στις 200.000χλμ εκανα ενα ξεκαθαρισμα απο κατω: συνεμπλοκ πισω,φουσκες μπροστα και οτι αλλο χρειαστηκε.
Αμορτισερ,φρενα,ιμαντες δεν εγραψα γιατι ειναι αναλωσιμα. Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απ το roveraki μου.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: 300.000 ΧΛΜ

Δημοσίευση από R414 »

Ποιο rover εχεις φιλε μου?

roverdriver416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2015 7:58 pm
Επικοινωνία:

Re: 300.000 ΧΛΜ

Δημοσίευση από roverdriver416 »

Αυτα είναι,κ ένας άνθρωπος που είπε μια καλή κουβέντα ρε παιδιά,μακάρι φιλέ να τα πας εκατομύριο,να βλέπουμε όσα έχουν απομείνει να χαιρόμαστε,αυτό δείχνει κ το σεβασμό σου σαν οδηγός στο αμάξι σου,το προσεχείς κ να....

dimitrissamos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2007 4:02 pm
Επικοινωνία:

Re: 300.000 ΧΛΜ

Δημοσίευση από dimitrissamos »

Εχω το 416si μοντελο 11ος '97

dimitrissamos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2007 4:02 pm
Επικοινωνία:

Re: 300.000 ΧΛΜ

Δημοσίευση από dimitrissamos »

Το αυτοκινητο το ειχα παρει καινουργιο. Ολα αυτα τα χρονια που το εχω ποτε δεν θυμαμαι να το πιεσα ενω ηταν κρυο (για να μην σας πω οτι το αφηνα να δουλεψει κανα δυο λεπτα για να ανεβασει λιγο θερμοκρασια) και παντα ολα τα σερβις στην ωρα τους) Το γουσταρα απ την πρωτη μερα που το αγορασα.Φυσικα και δεν προκειται να το πουλησω ποτε και ας γκρινιαζει η γυναικα γιατι εχουμε αλλα δυο αυτοκινητα και 5 μηχανακια. Δεν θα κανω τα χατηρια του κ Σοιμπλε.

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: 300.000 ΧΛΜ

Δημοσίευση από marbin »

roverdriver με αδικεισ.
μεχρι τωρα νομιζα οτι ειμουν ο μοναδικοσ που ελεγε καλα λογια για τα rover εδω μεσα.

και φιλε για τα 300.000χιλ δεν εισαι ο μονοσ που του εχει συμβει.εχω μιλησει με αρκετουσ πιο
προχωρημενησ ηλικιασ που δεν τα δινουν τα roverakia τουσ για τιποτα.και μαλιστα λενε οτι ηταν το
καλυτερο αυτοκινητο που αγορασαν στη ζωη τουσ μεχρι τωρα.

γιατι νομιζα με αυτα που ακουω εδω οτι μονο το δικο μου δεν βγαζει ζημιεσ.

roverdriver416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2015 7:58 pm
Επικοινωνία:

Re: 300.000 ΧΛΜ

Δημοσίευση από roverdriver416 »

Marbin παράλειψη μεγάλη κ με συγχωρείς φιλέ,όντως κ να προσθέσω ότι είσαι κ ψαγμενος πάνω στο θέμα....Απλά ο άνθρωπος πήρε ένα αυτοκίνητο κ το σεβάστηκε,κ φυσικά το συντηρεί σωστα....

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: 300.000 ΧΛΜ

Δημοσίευση από marbin »

το εχω πει πολλεσ φορεσ και θα το ξαναπω αλλεσ τοσεσ.
για μενα δεν υπαρχουν κακα και προβληματικα αυτοκινητα.οτι μαρκα και να ειναι αυτα.
υπαρχουν κακοι και οχι υπευθυνοι ιδιοκτητεσ και μηχανικοι.

σωστη και συστηματικη συντηρηση με ενα καλο και υπευθυνο γνωστη μηχανικο για την εκαστοτε μαρκα
ειναι το α και το ω.γιατι ο μηχανικοσ δεν ειναι μονο να σου αλλαζει φιλτρα λαδια και ανταλλακτικα.
πρεπει να ειναι και γνωστησ τησ μαρκασ.να σου λεει δηλαδη τισ οποιεσ αδυναμιεσ εχει το αυτοκινητου σου {το σημαντικοτερο για μενα}
ωστε να το βελτιωνεισ στα σημεια που πρεπει για να μην ερθουν τα χειροτερα.καθε μαρκα εχει τισ δικεσ τισ αδυναμιεσ.οποιεσ κιαν ειναι αυτεσ.

300.000χιλ ο φιλοσ.
και ακομα και τωρα το ζεσταινει για να φυγει.μετα απο 19 χρονια συνιπαρξησ.αλλο εργοστασιο το εφτιαξε αυτο
το rover?γιατι με βαση καποια λεγομενα θα επρεπε να ειχε αλλαξει 10 φορεσ φλατζα.

Υ.Γ.κιο μηχανικοσ του.δεν νομιζω οτι κανει service σε scooter.καποιο ρολο θα εχει και αυτοσ.

dimitrissamos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2007 4:02 pm
Επικοινωνία:

Re: 300.000 ΧΛΜ

Δημοσίευση από dimitrissamos »

Και μιας και αναφερθηκε το θεμα μηχανικου απο τον φιλο marbin θελω να σας πω οτι μετα την αγορα του αυτοκινητου ολα τα σερβις εγιναν σε συνεργειο εκτος rover, γιατι ο κολλητος μου εχει συνεργειο και ειναι μαλιστα κορυφαιος εδω στο νησι. Φανταστειτε οτι ολοι οι επαγγελματιες οδηγοι (taxi, van μικρα) πηγαινουν σε αυτον. Αγαπαει τα αυτοκινητα και κυριως αυτο που κανει, ειναι γνωστης και παρακολουθει συνεχως την εξελιξη των πιο καινουργιων αυτοκινητων, διαβαζοντας αλλα και συμμετεχοντας σε πολλα σεμιναρια καθως το συνεργειο του ειναι bosch car service. Επισης φιλε marbin δεν ειπα οτι ειμαι ο μαναδικος που του εχει συμβει οπως ειπες παραπανω, απλα μια αναφορα εκανα.

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: 300.000 ΧΛΜ

Δημοσίευση από marbin »

φιλε μου το μοναδικοσ δεν το ειπα με την κακη ουτε με ειρωνικη εννοια.
απλα επισημανση εκανα οτι υπαρχουν αρκετοι που ξερω και γω χωρισ προβλημα με τα roverakia.
γιαυτο ανεφερα οτι και γω ειμαι ενασ απο αυτουσ που ειμαι πολυ ευχαριστημενοσ με τα συγκεκριμενα αυτοκινητα.

την τρελα που εχω εγω με αυτα τα αυτοκινητα δυσκολα τη βρισκεισ σε αλλον.φαντασου οτι ακομα και μετα απο
19 χρονια ουτε σκεφτομαι καν να το δωσω.ανατριχιαζω. και οχι μονο αυτο το βελτιωνω κιολασ συνεχεια.

τωρα για τουσ μηχανικουσ εκτοσ rover τη να σου πω.ειμαι αρκετα επιφυλακτικοσ γιατι εχω συναντησει
αρκετα φυντανια.τελοσ παντωσ.εαν εισαι εσυ και το αμαξακι σου ευχαριστημενοι εγω περισευω. :up:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες