ερώτηση για σασμαν 416si 97

General board
roverdriver416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2015 7:58 pm
Επικοινωνία:

Re: ερώτηση για σασμαν 416si 97

Δημοσίευση από roverdriver416 »

Τελικά όλα οκ με το σασμαν,80 + δίσκος πλατό 125+τοποθέτηση το φιλαρακι κ όλα μια χαρά,δουλεύει άψογα.Μια ερώτηση ακόμα παιδιά,το βερντιλατερ ανάβει συχνά ακόμα κ εν κίνηση,τα νερά μου είναι οκ κ καθαρά,λάδια οκ κ ή απόδοση του μοτέρ κανονική,υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να δω?

andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: ερώτηση για σασμαν 416si 97

Δημοσίευση από andreas »

εξαερωση εχεις κανει καλη?
που και που να ανοιγεις στο ζεστο το καλοριφερ να κυκλοφορει το υγρο μην εχει μεινει αερα πουθενα.

roverdriver416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2015 7:58 pm
Επικοινωνία:

Re: ερώτηση για σασμαν 416si 97

Δημοσίευση από roverdriver416 »

Θα το δοκίμασω κ αυτό,κ κάτι άλλο να ρωτησω άσχετο,βρήκα μοτέρ από honda civic 1.8 vtec του 1997,τροπετο ολοκληρο, σε καλά λεφτά από επαρχία,δεν θα το βάλω τώρα αλλά να το αγοράσω έχω,αξίζει καλυτερα από ένα b 16 a?

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ερώτηση για σασμαν 416si 97

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Το B18C4 είναι πιο δυνατό από το B16A, λόγω κυβικών. Άρα αν θες παραπάνω δύναμη και προοπτικές βελτίωσης πας σε Β18, απλό είναι.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

roverdriver416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2015 7:58 pm
Επικοινωνία:

Re: ερώτηση για σασμαν 416si 97

Δημοσίευση από roverdriver416 »

Για να δούμε.....Κ τότε θα δούμε ποιος θα γελάσει τελευταίος(το λέω για κάποιους που με κραζουν)

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: ερώτηση για σασμαν 416si 97

Δημοσίευση από R414 »

Με 5000 παιρνεις 2λιτρο k20 civic..
Οποτε μαλλον δε σε συμφερει απο πλευρας μανουρας και χρηματων γιατι θες πολλα extra φρενα-αναρτηση κλπ
Αντε και το βαλες πανω το θεμα ειναι να μη κανεις ολοκληρο χειρουργιο στη καροτσα και μετα κανει στα τρακτερ απο τη μετατροπη ..
Θελει πολυ μανουρα-λεφτα και πανω απ ολο γνωστη μηχανικο για να βαλει το μοτερακι πανω kai να οδηγισιμο πανω απ ολα οχι να ανοιγεις ρεπριζ και να τραβαει αλλου για αλλου..

roverdriver416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2015 7:58 pm
Επικοινωνία:

Re: ερώτηση για σασμαν 416si 97

Δημοσίευση από roverdriver416 »

Χαίρομαι που μιλάω με γνωστές κ μου λέτε το σωστό,σίγουρα είναι μανουρα κ φασαρία αλλά θέλω κάτι μοναδικό,θέλω αυτό το παρεξηγημένο αμαξάκι να ραβει κωλους κ θα γίνει,σιγά σιγά βέβαια παιδιά,δεν είμαι ωνασης

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: ερώτηση για σασμαν 416si 97

Δημοσίευση από marbin »

αφου θεσ να ραβεισ βαλε πανω του 620 ti με ενα ιντερκουλερ προγραμμα φιλτρο και τοτε θα δεισ κοντραμαξο.και
εργοστασιακο και μπορεισ να το δηλωσεισ εαν γουσταρεισ και να περνασ κτεο σαν κυριοσ. χωρισ να φοβασαι μην καποιοσ
policeman σου ανοιξει καπο.ξερεισ δεν ειναι ολοι ασχετοι.αρκετοι ξεχωριζουν μοτερ honda απο rover.μετα ψαξε να
ξεμπλεξεισ.μεχρι και για φοροφυγα σε πανε. η εποχη που ζουμε ειναι μυστηρια.
μισα λεφτα θα δωσεισ. στο 1000ρικο εχει μοτερ σασμαν και κανα 500ρικο τοποθετηση- προγραμματιση.και οτι κοστισουν οι βασεισ.συν οτι υπαρχει μαστορασ που το εχει ξανακανει και εχει γινει και εκατονταδεσ φορεσ αγγλια μερια.

αλλιωσ θα συμφωνησω με τον r414 να παρεισ ενα type r. του 07 θα πω εγω.
6-7.000 χιλ εχουν.συν το στυσιμο συν εργοστασιο συν πολλα.

δεν εχεισ αναρωτηθει κατι ?πολλοι ειναι αυτοι που λενε b16 b18 honda μοτερ και πεταμα ο k series αλλα κανεισ δεν το
εχει κανει?γιατι αραγε.μαστορασ υπαρχει να το εχει ξανακανει? εχεισ δει δουλεια του παρομοια με αυτη που θεσ να κανεισ αυτου που σου λεει θα το βαλω εγω.η αρχιζουμε και βλεπουμε.θα εισαι το πειραματοζωο του δηλαδη?


μπλεκεισ φιλε μπλεκεισ.αφου τα γουσταρεισ τα honda παρε ενα εξ ολοκληρου και νομιζω σε βαθοσ χρονου θα
διαπιστωσεισ οτι εκανεσ τι σωστη επιλογη. :up:

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: ερώτηση για σασμαν 416si 97

Δημοσίευση από R414 »

Εφ οσον το αποφασισεις τελικα και βαλεις honda βαλε το k20 αντι β18 μιας και θα κανεις μετατροπη.
Αν και εγω ειμαι αντιθετος σε γνωμη κοστολογικ,θα φτασεις 3000++ και υπολογισε μια καλυτερη αναρτηση+φρενα γιατι θα χεις 170++ μουλαρια και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεγαλυτερα και καλυτερα ζαντολαστιχα
Μονο αυτα εχουν 1000-1500ε ..+ μοτερ +++ εργασιες ++ παντρεματα κλπ :shock: :shock:
3000 ειπα??Μαλλον λιγα ειναι..
Οσο για το t16 που αναφερθηκε sorry αλλα κι αυτο ταφος ειναι για turbo 2Λιτρο ..

ΔΕΣ ΕΔΩ http://www.jdmaster.net/c/engine-swaps/" onclick="window.open(this.href);return false;

roverdriver416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2015 7:58 pm
Επικοινωνία:

Re: ερώτηση για σασμαν 416si 97

Δημοσίευση από roverdriver416 »

Το σίγουρο είναι ότι θα φτιαξω αυτήν την καρότσα,παλιά παιδιά είχα ένα μέτρο,το θυμάστε?Εκεί να δείτε τι Κράξιμο ετρωγα,όλοι είχαν ουνο τούρμπο κ σαρειντ κ ax κ δεν συμαζευετε,εγώ εκεί με το μέτρο παλευα,ήταν χιλιαρι πενταπορτο,το έκανα 1300 τούρμπο,χαμηλωσα κ την hyndragas,φόραγε 12αρες κ του της αλλαξα με 15αρες!!!!!!! με πατέντα στο καρέ γιατί δεν εβρισκα ζαντες!!! εκοψα τον ουρανό κ του πέρασα οροφή συρόμενη από γκολφ 2,πίσω δισκόφρενα κ κ κ κ,...........Κ όλα αυτά γιατί ήθελα να μην παίζει άλλο ιδιο....Συμφωνώ r414 να πάρω Χόντα κ δίκιο έχεις αλλά θέλω Ροβερ να λέει,έχω κόλλημα,το μοτέρ του 620 το σκέφτηκα κ γω αλλά θέλω ατμόσφαιρα κ ας χάνω σε επιδόσεις, πολλά τα λεφτά που θα ριξω, οι απόψεις σας σεβαστές πιστεύω όμως ότι κάτι θα φτιαξω κ θα χαρώ να σας το παρουσιασω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες