Rover με τα μπουνια ??

General board
Απάντηση
marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από marbin »

μαλλον το ηξερεσ γιαυτο και το βελτιωσεσ και το εκανεσ τοσα αλογα.
αν σου εκαιγε φλατζα καθε 30.000χιλ δεν θα εβαζεσ ουτε λαδια. :despair: νομιζω.
γιατι μου φαινεται λιγο περιεργο καποιοσ να εχει κανει το αμαξι του 300+ αλογα και μετα να λεει οτι οι k series δεν ειναι οκ.εκτοσ αν εισαι τοσο κονομημενοσ και το εκανεσ απο περιεργεια να δεισ ποσο αντεχει.

ανθρωποι που για μενα βεβαια γνωμη μου ειναι που εχουν καποιο αμαξι 15 και παραπανω χρονια και μαλιστα βελτιωμενο
σε τετοιο σημειο ειναι τουλαχιστον ακερο να το λεν αναξιοπιστο.αναξιοπιστια και βελτιωση δεν συμβαδιζουν.εκτοσ αν
ισχυει αυτο που εγραψα παραπανω οποτε κανω πασο.

ειπαμε καλεσ οι φιλιεσ αλλα και το roveraki σου ειναι super και νομιζω οτι το αδικεισ.χαριν του φιλου βεβαιωσ βεβαιωσ. :beer:

:bow: mg-rover :bow:

:;T και θα σασ μαλωσω βρε.doctor των k series ειμαι εγω και μονο.ετσι με βαφτισε καποια ψυχη.τη να τα κανω εγω
τα πτυχια που αναφερονται τωρα.εγω τελειωσα ιατρικη. :P

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από R414 »

Εγω παντως τελειωσα την Α.Κ.Φ.Σ..

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από kostas200vi »

marbin έγραψε:μαλλον το ηξερεσ γιαυτο και το βελτιωσεσ και το εκανεσ τοσα αλογα.
αν σου εκαιγε φλατζα καθε 30.000χιλ δεν θα εβαζεσ ουτε λαδια. :despair: νομιζω.
γιατι μου φαινεται λιγο περιεργο καποιοσ να εχει κανει το αμαξι του 300+ αλογα και μετα να λεει οτι οι k series δεν ειναι οκ.εκτοσ αν εισαι τοσο κονομημενοσ και το εκανεσ απο περιεργεια να δεισ ποσο αντεχει.

ανθρωποι που για μενα βεβαια γνωμη μου ειναι που εχουν καποιο αμαξι 15 και παραπανω χρονια και μαλιστα βελτιωμενο
σε τετοιο σημειο ειναι τουλαχιστον ακερο να το λεν αναξιοπιστο.αναξιοπιστια και βελτιωση δεν συμβαδιζουν.εκτοσ αν
ισχυει αυτο που εγραψα παραπανω οποτε κανω πασο.

ειπαμε καλεσ οι φιλιεσ αλλα και το roveraki σου ειναι super και νομιζω οτι το αδικεισ.χαριν του φιλου βεβαιωσ βεβαιωσ. :beer:


:bow: mg-rover :bow:

:;T και θα σασ μαλωσω βρε.doctor των k series ειμαι εγω και μονο.ετσι με βαφτισε καποια ψυχη.τη να τα κανω εγω
τα πτυχια που αναφερονται τωρα.εγω τελειωσα ιατρικη. :P
Τίποτα δεν ήξερα στα τυφλά πήγαινα, και όσοι με ρωτούν σήμερα τους λέω ότι δεν θα το ξανάκανα ήταν λάθος, ναι μπήκα στο τρυπακι της βελτίωσης γιατί είχα το χρήμα, αλλά εάν μπεις δεν τελειώνει ποτέ.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το μοτέρ μου είναι k series ? το ότι έχει παραμείνει μόνο το μπλοκ κι αυτό τροποποιημένο, για δες το setup http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=457209 και φυσικά για να φτάσει εδώ μετά από 14 χρόνια συνεχούς βελτίωσης άλλαζα συνεχώς πράγματα από αστοχίες με κόστος συνολικά άνω των 30.000€ και μην συζητάμε για το θέμα φλάντζα γιατί τώρα φοράει SAIC που έχει 6 φύλλα και σαν βελτιωμένο μοτέρ πάλι φοβάμαι.
Και μετά έρχεται το ερώτημα.... έχω ένα Rover 200vi είναι όμορφο μου αρέσει σαν καρότσα αλλά από μοτέρ βούτυρο....με όλα τα γνωστά προβλήματα ,για να το κάνω αξιόπιστο θα πρέπει να βάλω μεγαλύτερο ψυγείο νερού, μεγαλυτερο και δυνατότερο βεντιλατερ, απομακρυσμένο θερμοστατη 72C και άλλες σωληνώσεις νερού,φλάντζα SAIC βίδες ARP,μεγαλύτερη αντλία νερού, ροικη στα νερά της κεφαλής, ροικη στην αντλία λαδιού και μικρότερο θερμοστάτη βεντιλατερ, κόστος 1300€ χωρίς εργασία και εάν θες να βάλεις και αισθητηρα στάθμης στο παγούρι φτάσαμε τα 2000€ μαζί με την εργασία του μηχανικού για να γίνει ένα αξιόπιστο καθημερινό αυτοκίνητο, οπότε γιατί να μην το πουλήσω και να πάρω ένα Honda η ένα Vag μαζί με τα χρήματα που θα ξόδευα ?
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από R414 »

Παραμενει k κωστα γιατι οτι και να κανεις τα εργοστασιακα και μαμισια κουσουρια δεν αλλαζουν ποτε και ουτε προκειται σε κανενα αμαξι με αναλογα θεματα πληρως.Ολες οι κατα καιρο βελτιωτικες και υποτιθεται λυσεις με mls,prt και λοιπα ειναι απλες προσπαθειες
για βελτιωση του θεματος και οχι πληρως εξαλειψεως αυτου αν ηταν ετσι ευκολο ολοι θα φοραγαν μια ενισχυμενη φλατζουλα και τελος καλο θα χες αξιοπιστια ιαπωνα,η πραγματικοτητα ειναι πολυ διαφορετικη ομως..
Εγω εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι φταιει ο τροπος που δενει το μοτερ μπλοκ-κεφαλη οποτε προκοπη δε βλεπεις οτι aftermarket υλικο να αλλαξεις τουλαχιστον οχι για τα χρηματα που δινεις-εκτος αν δεν εχεις θεμα να το ανοιγεις καθε 5000-10000Km απο οικονομικης αποψης παντα..
Τα μονα μοτερ με αυτη τη "πρωτοτυπη" υποτιθεται και επαναστατικη σχεδιαση που υποφερουν απο τοση αστοχια φλατζας κεφαλης..

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από marbin »

οπωσ ειπα και παραπανω τοτε κανω πασο.

σε οτι αφορα ομωσ τα honda η τα vag η οτιδηποτε αλλο πιστευω οτι η αγορα και η αξιοπιστια ενοσ αυτοκινητου
ειναι για το καθενα ξεχωριστα διαφορετικη οτι μαρκα και να ειναι αυτο.δηλαδη κατι σαν λαχειο.
ποιοσ μπορει να πει με σιγουρια οτι ολα τα honda η ολα τα vag και μιλαω για ολα τα μοντελα θα ειναι φουλ αξιοπιστα.
ενω δεν θα πω rover γιατι πια δεν υπαρχει θα πω ασπουμε ολα τα γαλλικα citroen οτι ειναι αναξιοπιστα.

μπορει δυο να παρουν την ιδια μαρκα και μοντελο αυτοκινητο και ο ενασ να ειναι συνεργειο συνεχεια ενω ο αλλοσ
να πηγαινει συνεργειο μπορει και ποτε.

και πιστευω οτι το ιδιο ισχυει και για τα rover.

δεν νομιζω οτι ολοι οι κατοχοι rover-mg στον κοσμο εχουν προβλημα φλατζασ η αξιοπιστιασ.ορισμενοι μπορει οχι ομωσ
ολοι.δεν σημαινει οτι οποιοσ εχει rover-mg ειναι καθημερινα σε ενα συνεργειο.ενω ενασ αλλοσ που εχει honda
πηγαινει μονο για λαδια καθε 5 χρονια.προσ θεου.

αυτο προσπαθω να πω αλλα καποιοι δεν θελουν να με καταλαβουν.ολα τα αυτοκινητα εχουν προβληματα και κανενα
δεν ειναι φουλ αξιοπιστο ωστε να αλλαζουμε μονο λαδια.θα ειχαν κλεισει ολεσ οι εταιριεσ ετσι που οπωσ ειναι γνωστο
απο τα servis κονομανε και οχι απο την πωληση καποιου μοντελου.ειναι ολα μηχανηματα και οπωσ ειναι γνωστο ολα
χαλανε και ολα μα ολα βελτιωνονται.χρημα να υπαρχει.

εγω παντωσ εαν υπηρχε η rover ακομα παλι rover θα επαιρνα.δεν θα με χαλαγε καθολου ενα zr του 2014.
:bow: rover-mg :bow:

xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 8:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από xristos »

marbin έγραψε:οπωσ ειπα και παραπανω τοτε κανω πασο.

σε οτι αφορα ομωσ τα honda η τα vag η οτιδηποτε αλλο πιστευω οτι η αγορα και η αξιοπιστια ενοσ αυτοκινητου
ειναι για το καθενα ξεχωριστα διαφορετικη οτι μαρκα και να ειναι αυτο.δηλαδη κατι σαν λαχειο.
ποιοσ μπορει να πει με σιγουρια οτι ολα τα honda η ολα τα vag και μιλαω για ολα τα μοντελα θα ειναι φουλ αξιοπιστα.
ενω δεν θα πω rover γιατι πια δεν υπαρχει θα πω ασπουμε ολα τα γαλλικα citroen οτι ειναι αναξιοπιστα.

μπορει δυο να παρουν την ιδια μαρκα και μοντελο αυτοκινητο και ο ενασ να ειναι συνεργειο συνεχεια ενω ο αλλοσ
να πηγαινει συνεργειο μπορει και ποτε.

και πιστευω οτι το ιδιο ισχυει και για τα rover.

δεν νομιζω οτι ολοι οι κατοχοι rover-mg στον κοσμο εχουν προβλημα φλατζασ η αξιοπιστιασ.ορισμενοι μπορει οχι ομωσ
ολοι.δεν σημαινει οτι οποιοσ εχει rover-mg ειναι καθημερινα σε ενα συνεργειο.ενω ενασ αλλοσ που εχει honda
πηγαινει μονο για λαδια καθε 5 χρονια.προσ θεου.

αυτο προσπαθω να πω αλλα καποιοι δεν θελουν να με καταλαβουν.ολα τα αυτοκινητα εχουν προβληματα και κανενα
δεν ειναι φουλ αξιοπιστο ωστε να αλλαζουμε μονο λαδια.θα ειχαν κλεισει ολεσ οι εταιριεσ ετσι που οπωσ ειναι γνωστο
απο τα servis κονομανε και οχι απο την πωληση καποιου μοντελου.ειναι ολα μηχανηματα και οπωσ ειναι γνωστο ολα
χαλανε και ολα μα ολα βελτιωνονται.χρημα να υπαρχει.

εγω παντωσ εαν υπηρχε η rover ακομα παλι rover θα επαιρνα.δεν θα με χαλαγε καθολου ενα zr του 2014.
:bow: rover-mg :bow:
:iagree: :iagree: :iagree: εχω φιλους με VAG που δε δουλευουν ποτε,και φιλους με VAG που δεν ειχαν ποτε προβλημα...και φιλο με Honda που το εχει βελτιωμενο απο το 98 και δεν ειχε τπτ μα τπτ,και αλλον που εχει αλλαξει 3 μοτερ(VTI μοτερ)...αυτο τα λεει ολα....τα λαχεια που λεει ο φιλος marbin!!!

giorgosvi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2005 8:09 pm
Τοποθεσία: ΚΑΛΛΙΘΕΑ-ΛΙΒΑΔΕΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Απ: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από giorgosvi »

Rover 214!!! έγραψε:Εγώ πάντως όσα αυτοκίνητα έχω δει σε περίοδο 96 99 το σχεδιασμό που είχαν το Ροβερ δεν το είχε κανένα.και σε φίλους μου με διάφορα πεζό vw κ.ά. όλα κοπανανε ενώ το δικό μου κελαηδαει.
:iagree:

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από R414 »

Καλα σε οδηγικη συμπεριφορα ειναι αριστα εγω τα προτιμω και απο saxoralla παντως..

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από marbin »

απο τα honda παντωσ εκτοσ ολων των μοντελων type r στριβουν σιγουρα καλυτερα.τα σαξοραλα αν ειναι στημενα
δεν ειναι αυτοκινητα.περνανε στην κατηγορια των καρτ.
συγκρινεισ εσυ καποιο honda μαζι τουσ???
γιατι απο hondaκιδεσ ξερω οτι για να στριψουν αφτα τα εριμα τα vti εκανεσ τον σταυρο σου πρωτα και μετα εμπαινεσ
στην στροφη.

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από kostas200vi »

Μάλλον δεν έχετε καταλάβει σε τι αναφέρομαι θα σας το θέσω διαφορετικά...... έχουμε ένα MG με τον γνωστό k series και ενα Honda Vti δεν θα αναφερθούμε σε ιπποδυνάμεις πάρα μόνο στην αξιοπιστία του κινητήρα, πιστεύει κάποιος πως ένας k series θα του βγάλει λιγότερες βλάβες από έναν Vti σε μια πάροδο 5 ετών,οτι δεν θα σας έχει κάθε λίγο στο συνεργείο με φλάντζα, μια φούσκωσαν τα νερά μια κόλλησε ο θερμοστάτης μια έκανε ρήγμα η κεφαλή μια έσπασε χιτώνιο μια χάλασε το βηματικο μια χάλασε η τάπα στο παγούρι μια κόλλησε ο τάδε αισθητήρας μια άλλος και το κερασάκι σου λένε μια μέρα φίλε μου λυπάμαι θες και άλλο μπλοκ γιατί κάθισαν τα χιτώνια......λυπάμαι που το λέω αλλά εάν γωριζα εκ τον προτέρων όλα αυτά και πήγαινα να αγοράσω Rover με k series θα ήμουνα επιεικώς "λ@κ@μ@ς". :despair:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες