Rover με τα μπουνια ??

General board
Απάντηση
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από Tasos_7R »

R414 έγραψε:Ασε με ρε Τασο και συ με χουν παρει στο ψιλο οι φιλοι μου για το πως το προσεχω και μια διαψευδει και παλι..
Ειναι θεμα τυχης παει το πιστευω οτι και να τους κανεις ειναι προδιαγεγραμενη η αντοχη μεχρι την επομενη φλατζα-αναλωσιμη
Η πλακα ειναι 3 χρονια προσπαθουσα να πεισω φιλο μου οτι ειναι καλα μοτερ ενω εκεινος μου το λεγε διωχτο αλλα εγω επεμενα..
4 χρονια μετα με ενα αμαξι κουτι και πενα και παλι τα ιδια χαλια θελω μια 500αρα να ξανακινηθει..
Φταινε μετα που τα βριζουν? :despair: :despair:
Y.γ Εσυ εχεις τη τυχη να χεις honda που σημαινει οτι ξεχνας συνεργειο τουλαχιστον για σοβαρα θεματα ειναι μεγαλο + αυτη την εποχη και μα το θεο μετανοιωνω που δεν πηρα και γω ενα vti,ITR κλπ... :klaps:
Η αξιοπιστία είναι αντικειμενική αλλά πολλές φορές είναι και θέμα τύχης όπως το πες. Δες τι έπαθα εγώ για παράδειγμα, που από μια απροσεξία μου και εν συνεχεία κάποιες απανωτές άτυχες επιλογές μου, μπήκα σε ολόκληρη περιπέτεια ανακατασκευής του κινητήρα. Έλα αύριο που (κατά 99%) θα το πάρω από το συνεργείο να σου δείξω το λογαριασμό να παρηγορηθείς. :shock: Πιστεύω πως αν κάνεις την επισκευή σε σωστό συνεργείο και παράλληλα κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές (PRT θερμοστάτη, αναβαθμισμένη φλάντζα, κλπ.) δεν θα έχεις ξανά πρόβλημα. Και άσε τους φίλους σου να λένε. Που να δεις εγώ τι ακούω για το crx απ' τους... παλιοευρωπαίους φίλους μου. :P
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από R414 »

Εσυ θα τα σκασεις ΜΙΑ και μοναδικη φορα..Εγω θα το φτιαξω και 8α ειμαι στην αναμονη για την επομενη..
Αυτη ειναι η βασικη διαφορα μας και γι αυτο εχω απογοητευτει

Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Απ: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Εγώ πάντως 3 στους 5 που συναντάω η πρώτη αντίδραση είναι:Α ρε rover γαμάτα ήταν όταν βγηκανε,τα ζηλευανε όλοι κ.α .....

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Απ: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Rover 214!!! έγραψε:Εγώ πάντως 3 στους 5 που συναντάω η πρώτη αντίδραση είναι:Α ρε rover γαμάτα ήταν όταν βγηκανε,τα ζηλευανε όλοι κ.α .....
Το θέμα δεν είναι αυτό. Το άρθρο αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο στα μοτέρ και όχι στα Rover σαν αυτοκίνητα συνολικά. Το παράδοξο βέβαια είναι ότι προσπαθεί να παρουσιάσει το μεγαλύτερο και ίσως το μόνο σοβαρό μειονέκτημα των Rover, δηλαδή τον αναξιόπιστο κινητήρα τους, σαν υπόδειγμα 4κύλινδρου κινητήρα!! Τα επιχειρήματά του δε, είναι εντελώς άκυρα και θεωρητική βάση. Και ενώ ο ίδιος ο αρθρογράφος έχει αφιερώσει το μισό περίπου κείμενο στο να περιγράφει τα διάφορα προβλήματα του Κ και την προέλευσή τους, στο τέλος, κι αφού ο ίδιος έχει δώσει λύση σε όλα βγάζοντας άκυρους τόσο τους μηχανικούς που ασχολήθηκαν με αυτό το μοτέρ (είτε μιλάμε για βελτιωτές, είτε για την ίδια τη Lotus), όσο και τον μέσο ιδιοκτήτη Rover που έχει βιώσει προσωπικά αυτά τα προβλήματα, καταλήγει ότι μιλάμε για τον κορυφαίο κινητήρα που (άκουσον, άκουσον) τον αντέγραψαν κιόλας!!! :eek: :no:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Στέλιος
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Μαρ 21, 2012 11:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από Στέλιος »

Tasos_7R έγραψε:
R414 έγραψε:Περνα απο το σπιτι μου να δεις τι αμαξι εχω στο δρομο για αλλαγη φλατζας και να τη βρασω τη στατιστικη που θες...
Ναι ΚΑΦΡΟΙ ειμαστε με κεφαλαια μην προσβαλεσαι στην Ελλαδα ή μαλλον στο κωλοχανιο του 2014 ζεις οπως και εγω.
Ειπαμε ας ειμαστε ρεαλιστες,τουλαχιστον εγω ειμαι δε ξερω τι σε κανει να εισαι τοσο αισιοδοξος για αυτα τα μοτερ τι να σου πω,εγω εχω απελπιστει πλεον και ειναι η τελευταια ευκαιρια που δινω σε 2ο rover τα τελευταια 4 χρονια,το 1ο εφυγε με γερανο για αλλαγη μοτερ ελπιζω να ναι πιο τυχερο αυτο...
Θα γυρισω στα καρπυρατερ μου φενεται να ησυχασω ουτε ηλεκτρονικες ουτε τπτ-ξερο πραμα :nevrakia:
Ε, μα κι εσύ... πάρε ένα τηλέφωνο τους μηχανικούς της Rover να σου πουν τι να κάνεις να μην έχεις πρόβλημα. Μη τους σνομπάρεις κι εσύ όπως οι μηχανικοί της Lotus, που δεν ήξεραν και την πάτησαν (και μετά κατέφυγαν στις ιαπωνικές αντιγραφές :P ).
Φίλε μου ίσως είσαι παραπάνω άτυχος από τον μέσο όρο. Εγώ έχω ένα R25 του 2000. Το 2007 άλλαξε φλάντζα μετά από 160.000 χλμ. και έβαλα την MLS. Από τότε έχω φτάσει αισίως τα 290.000 χλμ.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από R414 »

Στέλιος έγραψε:
Tasos_7R έγραψε:
R414 έγραψε:Περνα απο το σπιτι μου να δεις τι αμαξι εχω στο δρομο για αλλαγη φλατζας και να τη βρασω τη στατιστικη που θες...
Ναι ΚΑΦΡΟΙ ειμαστε με κεφαλαια μην προσβαλεσαι στην Ελλαδα ή μαλλον στο κωλοχανιο του 2014 ζεις οπως και εγω.
Ειπαμε ας ειμαστε ρεαλιστες,τουλαχιστον εγω ειμαι δε ξερω τι σε κανει να εισαι τοσο αισιοδοξος για αυτα τα μοτερ τι να σου πω,εγω εχω απελπιστει πλεον και ειναι η τελευταια ευκαιρια που δινω σε 2ο rover τα τελευταια 4 χρονια,το 1ο εφυγε με γερανο για αλλαγη μοτερ ελπιζω να ναι πιο τυχερο αυτο...
Θα γυρισω στα καρπυρατερ μου φενεται να ησυχασω ουτε ηλεκτρονικες ουτε τπτ-ξερο πραμα :nevrakia:
Ε, μα κι εσύ... πάρε ένα τηλέφωνο τους μηχανικούς της Rover να σου πουν τι να κάνεις να μην έχεις πρόβλημα. Μη τους σνομπάρεις κι εσύ όπως οι μηχανικοί της Lotus, που δεν ήξεραν και την πάτησαν (και μετά κατέφυγαν στις ιαπωνικές αντιγραφές :P ).
Φίλε μου ίσως είσαι παραπάνω άτυχος από τον μέσο όρο. Εγώ έχω ένα R25 του 2000. Το 2007 άλλαξε φλάντζα μετά από 160.000 χλμ. και έβαλα την MLS. Από τότε έχω φτάσει αισίως τα 290.000 χλμ.

Ποσα km κανεις το χρονο αν επιτρεπεται?
Χοντρικα παντα ..Καποια μετατροπη στο κυκλωμα ψυξης?

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από marbin »

αισιοδοξο με κανει το ιδιο το αμαξι μου που εχει 220.000χιλ και δεν κανει κιχ.και βελτιωμενο που ειναι.
και πιστευω οτι ο καθενασ μιλαει με παραδειγμα το αμαξι του οπωσ και εγω.εσυ εισαι δυσαρεστημενοσ απο το
δικο σου και μιλασ με ασχημεσ κριτικεσ εγω ευχαριστημενοσ και μιλαω με καλεσ κριτικεσ. αυτο και τιποτα αλλο.
ουτε εγω θα πω οτι τα ροβερ ειναι ρημαδια επειδη το δικο σου αυτοκινητο εχει καποια προβληματα αλλα ουτε
και συ οτι τα ροβερ ειναι καλα επειδη το δικο μου δεν κανει κιχ.
οι προσωπικεσ εμπειριεσ του καθενοσ σχηματιζουν και τι γνωμη του για κατι.
εμενα με ενοχλουν οι γενικολογιεσ.οτι αφου ειναι το δικο μου ρημαδι ειναι ολα.δεν ειναι ετσι.
οπωσ και αφου ειναι το δικο μου αξιοπιστο ειναι ολα.το καθε αμαξι εχει τη δικη του ιστορια.απο το εργοστασιο εωσ και
τη συντηρηση του οτι και να περιλαμβανει αυτη.μηχανικο συνεργειο ιδιοκτητη μεταχειρηση.
αυτα.
και δεν φταιει η ελλαδα και οι ελληνεσ εαν ποτε δεν βρεθηκε ενασ αξιοσ πολιτικοσ να αγαπαει την πατριδα του
και οχι τη μπαζα.

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από marbin »

και οσο για το κειμενο ειναι ενα απο τα πολλα που κυκλοφορουν και κολακευουν τουσ k series.
πρωτα και σωστα αναλυει καποια προβληματα.
μετα λεει καποια προτερηματα και στο τελοσ αφου τα καλα ειναι περισσοτερα βγαζει το αποτελεσμα οτι προκειται
για ενα αξιολογο συνολο.
δεν βλεπω το λαθοσ του κειμενου πουθενα.εκτοσ του οτι για ορισμενουσ κολακευει τα ροβερ.αυτο ειναι δικαιωμα του
καθενοσ.
τωρα για κατι αντιγραφεσ μοτερ για διαφορουσ μηχανικουσ αλλων εταιριων που γελανε με τη rover απλα :lol:

το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο......
για να δουλεψει πρεπει να ανοιξει πρωτα.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από R414 »

Το απευχομαι αλλα δεν θα μαι ο μονος που θα πουλησει rover για την αναξιοπιστια του...
Οσοι εχουν ασχοληθει σοβαρα και γνωριζουν στη πραγματικοτητα τα μοτερ νομιζω καταλαβαινουν..
Οσοι θελουν να εθελοτυφλουν και αν επαινουν ενα αποτυχημενο concept της rover δικαιωμα τους και καπελο τους δεν εχουν γνωρισει και τα καλυτερα μαλλον γι αυτο.

Υ.γΟσο για το ανοιχτο μυαλο φιλε μου,εγω μονο τη τσεπη και το μοτερ μου ανοιγω καθε τοσο και λιγακι... :down: :spao:

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover με τα μπουνια ??

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Τηλεφωνήστε ΤΩΡΑ στους μηχανικούς της Rover για να σας πουν τα μυστικά της αξιοπιστίας των K series!!!!!

Τηλ: +00 44 20 4751 429

Rover Ltd Co UK - Technical Department

Ευχαριστούμε που καλέσατε την Rover.

- Για καμμένη φλάντζα πιέστε 1.
- Για πρόβλημα στα χιτώνια πιέστε 2.
- Για οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα πιέστε 3.
- Για καταγγελίες αντιγραφής του ανυπέρβλητου κινητήρα μας από τους άθλιους σχιστομάτηδες, παρακαλώ, περιμένετε στη γραμμή σας.

:P :P :P
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες