Ηχοσύστημα Αυτοκινήτου

General board
Tasospc
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 6:53 pm
Επικοινωνία:

Ηχοσύστημα Αυτοκινήτου

Δημοσίευση από Tasospc »

Γεια σας.Εχω ενα rover 416 GSi και θα ήθελα να μου προτεινετε καποια πραγματα επειδη σκεφτομαι να περασω εναν ενισχυτή με τα αρχικα του ροβερ ή τουλαχιστον να αλλαξω τα 2 πίσω ηχεία που ειναι πισω απο τα καθισματα(στην πισω πλευρά)..Θα ηθελα να μου προτείνετε εναν καλο ενισχυτη και το ενα ηχειο να ειναι subwoofer απο τα 2..Επισης και ενα καλό cd player εφοσον φοραει ακομα το κασετόφωνο :)

Ευχαριστώ!
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα Αυτοκινήτου

Δημοσίευση από R414 »

Εξαρταται ποσο χρηματα θες να δωσεις φιλε μου οι επιλογες ειναι απειρες στο χωρου ηχου.
Αρχικα μια πηγη ειναι must για ευνοητους λογους-θα προτεινα κατι σε Αlpine-Kenwood με usb για ευκολια τα cd-mp3 ειναι αχρηστα πια εκτος αν εισαι fun της αποδοσης σαν εμενα που ακουω δισκακια ακομα..Μετα βαζεις ΜΟΝΟ μπροστα 2 καλα ηχεια αναλογα τι διαμετρο φορας τωρα λογικα 5,5 -6,5 inc τα οποια να αντεχουν σχετικα καποια watt 50-60 rms τουλαχιστον ωστε να βαλεις ενισχυτη και να αντεχουν.Με τα πισω ηχεια μην ασχοληθεις πολυ αλλα βαλε sub οπως ειπες πισω.Ολα αυτα ηχεια+sub θελουν ενισχυτη/ενισχυτες για να πεξουν.Αν παρεις εναν πρεπει να ναι 4-5καναλος για να παιζει μαζι και τα μπροστα σου ηχεια αλλιως θες 2 ενισχυτες ενα 2καναλο για τα ηχεια+ενα ενισχυτη για το sub μαλλον μονοκαναλο αλλιως δικαναλο γεφυρωμενο.Τελος ενα καλο σετ καλωδιων rca-ρευματων-ηχου και μια καλη ασφαλεια πριν τη μπαταρια ειναι απαραιτητα για τη καλη λειτουργεια του συστηματος και της ασφαλειας της δικιας σου..
Περιπου:
Πηγη 80-100 ε
Ηχεια 50-200
Sub 50-200
Καλωδια+ασφαλεια 40-60ε
Ενισχυτες 100-500 ε
++Κοστος εργασιας να στα βαλουν αν δεν ξερεις
:up:
Tasospc
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 6:53 pm
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα Αυτοκινήτου

Δημοσίευση από Tasospc »

Ευχαριστώ για την γρηγορη απάντηση φιλε μου..Θα ηθελα να ασχοληθω με το car audio και γενικα με τον ήχο απλως δεν ξερω τι σημαινουν μερικα πραγματα πχ. το rms και το inc και καποια αλλα..τα sub,ta subwoofer κλπ τα εχω μάθει,σε θεμα με αυτό.Εχω το εξης κασετόφωνο 8.5W X 2/7W X 4 και εχει 4-8Ω..Αυτά πρεπει να είναι τα ιδια W στην πηγη που θα αγοράσω ή πανω κατω ,γιατι νομιζω πως εχει διαφορά αν δεν κάνω λάθος..Επίσης η υποδοχη του κασετοφωνου μου ειναι αυτή http://imageshack.us/photo/my-images/841/80uj.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false; ,ενω απο τη εχω δει ειναι πιο προχωρημενες,με καλωδια,οι υποδοχες των πηγών..Αμα την αγορασω και την παω σε εναν ηλεκτρολογο φιλο μου ,θα μπορει να μου την περασει σωστά?Ή υπαρχουν υποδοχες τετοιες και σε συγχρονες πηγές?Προς το παρον επειδη δεν εχω πολλα λεφτα σκεφτομε να αγορασω μια πηγή..Το ροβερ μου πισω στο πορτ παγκαζ εχει τα 2 ηχεια και αναμεσα ενα μαυρο κουτι.Εκεινος αποτι καταλαβα ειναι ο ενισχυτής?Εκεινον αμα τον αλλαξω δεν θα εχω διαφορα στο ακουσμα των τραγουδιων και με μια καλη πηγή?
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα Αυτοκινήτου

Δημοσίευση από nikolas »

Δε ξερω τι λεφτα εχεις να διαθεσεις φιλε μου, παντως εχω διαθεσιμα και τετρακαναλο ενισχυτη και 15" subwoofer..

Παντως συμφωνω με προταση για να κινηθεις που σου εκανε ο R414.. Χρειαζεσαι νεα πηγη, ενα ζευγαρι μπροστινα ηχεια, και ενα sub..μην ασχοληθεις με πισω ηχεια, ειδικα αν δεν μπαινει συχνα κοσμος πισω..

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk 4
Tasospc
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 6:53 pm
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα Αυτοκινήτου

Δημοσίευση από Tasospc »

Τα 2 μπροστινά ηχεία με ειδικο καλωδιο τα συνδεω σε εναν δικαναλο ενισχυτη?Απο ηχεία τι παιζει,ξερετε κανενα καλό?Επισης τα W και τα Ωμ πρεπει να ειναι ακριβως τα ιδια ή πανω κατω οπως ανεφερα και στο προηγουμενο μου ποστ?
xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 8:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα Αυτοκινήτου

Δημοσίευση από xristos »

http://www.youtube.com/watch?v=aCtTJLfaFTc" onclick="window.open(this.href);return false; αυτα μου πηγαν περιπου στα 550...650 με την πηγη....
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα Αυτοκινήτου

Δημοσίευση από R414 »

ΒΕΥΜΑ..
Εγω εχω αλλο σκεπτικο για τη μουσικη μου και τις απαιτησεις μου εσυ προφανως θες ΕΝΤΑΣΗ
αλλα ειναι θεμα γουστου.Επισης ειναι αχρηστα απο τη στιγμη που δεν κατεβαινεις σε db αγωνες
xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 8:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα Αυτοκινήτου

Δημοσίευση από xristos »

Οπως ειπες ειναι θεμα γουστου....αλλα απο αυτα(μαζι με το sub)ειμαι υπερ ευχαριστημενος....για ολων τον ειδων μουσικης..τα ηχεια εχουν κοστος 150e και πιστευω οτι για την αποδοση τους ειναι μηδαμινο....αν ημουν κοντα και τα ακουγες τοτε θα ειχες εντελος διαφορετικη γνωμη....και πανω απολα εισαι σιγουρος για το τη περνεις ;)
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα Αυτοκινήτου

Δημοσίευση από R414 »

Τα ξερω τα ηχεια τα εχει κολητος μου και μαλιστα 4 8ρια νεοδημιου + 2 κορνες.
Προσωπικα με κουφαινουν-για να αρχισουν να αποδιδουν καλα θελουν ενταση κατι που ειναι κουραστικο αλλα οπως ειπα ειναι αγωνιστικα set up αυτα οποτε ακουνε ολοι γυρω εκτος απο σενα ειναι θεμα γουστου
xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 8:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα Αυτοκινήτου

Δημοσίευση από xristos »

αυτα ειναι 6,5,εμπορικα και ειναι για τον καθενα....οπως ειπες τα 8ρια ειναι για αλου.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Ahrefs [Bot] και 15 επισκέπτες