ZR160

General board
Απάντηση
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από R414 »

Αν θελει hobiστικη χρηση σε πιστα μια αναρτηση με σκληρα καλαμια οπως Koni/bilstein θα τον καλυψει πληρως σε συνδυασμο με τα μαμα σκληρα ελατηρια.Τα ελατηρια του zr δεν εχουν καμια σχεση με απλα rover 200/25 δε σημαινει οτι επειδη θα βαλει ρυθμιζομενη θα ναι και καλυτερο απαραιτητα καποιες φορες το λιγο μαλακοτερο ειναι καλυτερο απο το να χεις ενα μπετο-τουβλο σασι

johanndelta
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2013 1:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από johanndelta »

Kαναμε το σεφτε μας στις βλαβες. Ντιζα συμπλεκτη (ελπιζω να μην είναι και δισκος).
140 ευρω παρακαλω από μεγαλο ανταλλακτικατζιδικο της πολης μου (Χαλκιδα), 90 Ευρω από cityrover, 70 Ευρω από rimmerbros, 32 Ευρω (ναι ημιτασιον και μη αυτορυμθιζομενη) από antallaktika-online...

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από R414 »

johanndelta έγραψε:Kαναμε το σεφτε μας στις βλαβες. Ντιζα συμπλεκτη (ελπιζω να μην είναι και δισκος).
140 ευρω παρακαλω από μεγαλο ανταλλακτικατζιδικο της πολης μου (Χαλκιδα), 90 Ευρω από cityrover, 70 Ευρω από rimmerbros, 32 Ευρω (ναι ημιτασιον και μη αυτορυμθιζομενη) από antallaktika-online...
Και που σε ακομα :lol: :lol: :P

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από marbin »

Για μενα θα επρεπε απο τη στιγμη που αγορασεs μεταχειρισμενο 10ετιαs ειδη να ειχεs προχωρησει σε μερικεs
αλλαγεs απο μονοs σου.Εναs λογοs να δωσειs λιγα λεφτα παραπανω απο τη στιγμη που οπωs λεs
το πηρεs σχεδον τζαμπα.

Δισκο- ντιζα συμπλεκτη....ιμαντεs ΟΛΟΥΣ....φιλτρα-λαδια-βαλβoλινεs.....τακακια ισωs και δισκουs αναλογα
σε τη κατασταση βρισκονται.....θερμοστατη ισωs και λαστιχα.

Και να το ειχεs ειδη παει σε καποιο συνεργειο rover-mg για ενα τσεκ απ.

Μαγαζια rover για ανταλακτικα θα τον βρειs τον δρομο σου στην πορεια.Μη βιαζεσαι.Δεs πρωτα αν χρειαζεται
τιποτα πραγματακια το αμαξι.Απο τη στιγμη που ο αλλοs το ειχε για πουλημα μπορει να ηταν τελειωs παρατημενο
το αμαξι για 2-3 χρονια.

Γνωμη μου νομιζω εχειs ξεκινησει λιγο λαθοs και μακαρι να μην το πληρωσειs στη συνεχεια.Μια καλη να σου
κατσει νομιζω ευκολα μπορειs να δωσειs 3 φορεs τα λεφτα πανω απο το ποσο τηs αγοραs.

johanndelta
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2013 1:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από johanndelta »

E ναι, όλα αυτά θα τα αλλαξω σιγά-σιγά. Απλα προλαβε η ντιζα και το δισκοπλατω. Πανε αυτά και παμε παρακατω...

O,τι ρωταω (πχ αμορτισέρ) επεται ολων οσων λες. Αυτά θα γινουν με τη σειρα τους (πχ εχει γινει ηδη το "ζουμο-σερβις")...

johanndelta
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2013 1:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από johanndelta »

10000km -στα χερια μου- μολις συμπληρωθηκαν...

Εντυπώσεις; Πολύ καλες σε γενικες γραμμες και αισιοδοξια για το μελλον.
Ακομα δεν εχουν γινει όλες οι -προληπτικες- αλλαγες που χρειαζονται για να ειμαστε 100% ετοιμοι για τις απαραιτητες περιπέτειες, αλλα γενικα αρχιζω να το ψιλοκυνηγαω στην παλια εθνικη για Χαλκιδα που είναι το κυριο πεδιο δρασης του. Συντομα θα αρχισουν και τα σουρτα-φερτα στο Μερκουρη εν οψει του αγωνα το Σεπτεμβρη -ένα από τα απολυτα proving grounds- και είμαι σιγουρος ότι γενικα θα εχει πλακα. ( Λεω να τους προτείνω να ειναι ένα από τα πλοηγα αυτοκίνητα, οποτε ετσι και δεχτουν, οποιοι θελετε κανενα ανταλλακτικο καθιστε στο γεφυρακι με καμια σακουλα, ολο και κατι θα βρεξει :lol: )
Ο κωλος κατά τα αλλα ακουει στο lift-off -σε χαλια ασφαλτο τουλάχιστον- και το γλίστρημα είναι ομαλοτατο. Γενικα "εχει γκαζι" και ειδικα στα ψιλοπατημενα κομματια ειναι μια χαρα, αφου ειναι τοσο μακρυ και φαρδυ οσο χρειαζεται. Βεβαια εχουμε αυτή την "παλια" 90's αισθηση στα χειριστήρια, αλλα την εχω συνηθισει. Ο κινητήρας γενικα καλυπτει αυτή την αδυναμία αισθησης και όχι τοσο ουσιας στο στρίψιμο.

Μεχρι τις Σερρες το Δεκεμβρη εχουμε αρκετο μαζεμα ακομα. Αν προκυψουν τιποτε Μεγαρα στο ενδιαμεσο καλο θα ηταν... :sreering: Απλα μπαινουν ως προτεραιοτητα, μιας και το Μεγαρο ειναι το ευκολακι της υπόθεσης...

ΥΓ: Θελω και μια Imola στο μελλον με δαυτο όταν το εμπιστευτω πληρως, τρομαρα μου. Αλλα ενταξει, αυτό ειναι long shot πια για Ευρωπακηδες σαν και του λογου μας. :despair: Οποιος τα προλαβε, τα προλαβε αυτά...

johanndelta
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2013 1:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από johanndelta »

Εικόνα

Αποχαιρετισμος στην χρονια με αυτό το υπεροχο 160αρι από Λευκαδα παρακαλω (η φωτογραφια το αδικει, βιαστικη ληψη/χαλια κινητο/υπογειο παρκινγκ) το οποιο θυμαμαι να κοιτω στο Car όταν εψαχνα για ZR (99% το συγκεκριμενο). Ψηθηκα αγρια να φερω διπλα το δικο μου για φωτο ( αν δεν είμαι αυτου του στυλ αλλα 2 160αρια mk2 στον ιδιο χωρο είναι ειδηση :lol: ) ομως ειχε κινηση στο athens heart και δεν...

Στα δικα μας, 20000km συμπληρωθηκαν και γινομαι ολοένα και πιο ευχαριστημένος από το αυτοκινητο, ειδικα αν σκεφτει κανεις την κακη του φημη σε θεματα αξιοπιστιας. Η χρονια μπορει να περασε δυστυχως διχως επισκεψη σε πιστα (βεβαια μαζευτηκε αρκετα μηχανικα το αμαξι), αλλα από του χρονου το παιχνιδι χοντραινει. Η προσπαθεια αναγεννησης των αγωνων ταχύτητας την οποια ζω από μεσα μπορει στιγμιαια να με εβαλε σε σκεψεις πωλησης για αγορα ενός Ν/2 σαξοραλλου, αλλα η αθεραπευτη :battle: των αγωνιζομενων δεν το επετρεψε τελικα. Όπως και να εχει, το αυτοκινητο είναι ομολογκαρισμενο οποτε το σχετικο pdf κατεβηκε, μελετηθηκε και ΑΝ/ΟΤΑΝ ξαναερθει η ωρα,μαλλον θα γινει με τον Αγγλαρο αφου το ονειρο αγωνων με ένα φθηνο αυτοκινητο σε κτηση/συντηρηση δεν παιζει για πιστα που ενδιαφερει εμενα.

Επομενο ποστ λοιπον με τον χρονο αναφορας στα Μεγαρα με (επίτηδες) την κουρασμενη εργοστασιακη αναρτηση που ζει ακομα και μεταχειρω dot λάστιχα. Οι Σερρες που χρωσταω θα γινουν λογικα με το alfisti που πηγαινει κάθε χρονο τελος Μαρτη, μακαρι με το ιδιο setup.
Ακολουθουν ελλειψει μιας ΟΕΜ εναλλακτικης μια φθηνη coilover (avo) και ημισλικ Nankang NS-2R γιατι μεγαλωσα και βαριέμαι το βαλε-βγαλε. Ο,τι και να γινει ιδιο νουμερακι με το επομενο αμαξι στοχο και η αναρτηση χαμενη δεν θα παει. :)

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από marbin »

Για τα τελευταία 15-20 χρονια νομιζω ισως ενα απο τα ομορφοτερα σουλουπια μικρού σπορ αυτοκινητου.Ακομα και τωρα......εγω βαζω διπλα και το ΜΚ 1...σε θεμα ομορφιας δυσκολα κάθεται καποιο αμαξι της κατηγοριας αυτης διπλα του ακομα και του 15 και μετα.Αν ειναι και ψιλοφτιαγμενο πιστευω δεν...
!!!!!!!!!!!!!Beautiful!!!!!!!!!!!!!!!!!!

johanndelta
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2013 1:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από johanndelta »

Πραγματικα δεν παιζοταν το συγκεκριμενο, αυτό το χρωμα του παει απιστευτα. Το κουφο είναι ότι ακομα και τωρα ειδικα η πιτσιρικαρια εντυπωσιάζεται από το αυτοκινητο. Θες ότι είναι σπανιο, θες ότι είναι ομορφο, ακους μια καλη κουβεντα και δεν το περιμενεις κιολας.

Πραγματικα κριμα που δεν υπαρχει πια αυτή η εταιρια. Ο κοσμος της αυτοκινητοβιομηχανίας (και όχι μονο) είναι αδίστακτος θα μου πειτε, αλλα ειχαν "κατι" τα αυτοκίνητα της, τουλάχιστον εμφανισιακά. Στο Αιγάλεω εχω δει καποιες φορες ένα MG ZT, εκει να δεις. :bow:

Ναι ξερω, ειδικα μεσα η ποιοτητα/αντοχη είναι σαν του σπιτιου του Αντωνακη του Κοκοβικου λιγο πριν την κατεδαφιση, αλλα απ' εξω σκοτώνουμε. Βασικα είναι σαν κατι Lada Samara MR - για οσους θυμούνται :shock: - , αλλα εδώ το πραγμα παει τ' αντερα του κιολας... :sreering:

johanndelta
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 05, 2013 1:59 pm
Επικοινωνία:

Re: ZR160

Δημοσίευση από johanndelta »

Μολις επεστρεψα από τα Μεγαρα. Τι χαρα, μετα από 10 σχεδόν χρονια να γυρνας ξανα μεσα σε μια πιστα που την εχεις φαει με το κουταλι...

Όμως χρονο δεν θα γραψω γιατι πραγματικα ηταν αθλιος όχι μονο για τα παλαι ποτε δεδομενα μου, αλλα και για το ιδιο το αυτοκινητο. Θα ξεκινησει λοιπον μια μεγαλη προσπαθεια ανακτησης των οδηγικων ικανοτητων του γράφοντος και πραγματικα ευτυχως που δεν πηγα το δεκεμβρη Σερρες γιατι θα ηταν ακομα χειροτερο το σοκ για τον οδηγικο μου εγωισμο.

Τα καλα τωρα: Το αμαξι δεν εκανε κιχ! Ένα session μονο θα μου πειτε, αλλα η θερμοκρασια ακλονητη, τα φρενα δεν εβρασαν, λαδι δεν καψαμε και γενικα ο φοβος των Rover Group δεν ισχυσε ουτε κατ ελαχιστον. Βεβαια πρωι-πρωι καθως εφευγα βλεπω μια οδικη να ξεφορτωνει ένα 45αρι rover στο συνεργειο της γειτονιας. Ωραιο μηνυμα, αισιοδοξο... :s

Η δε συμπεριφορα ομαλοτατη, και kerbs ανεβήκαμε, συγκρατημένα βεβαια.

Συνεχεια λοιπον ΜΟΝΟ στα Μεγαρα μεχρι να ξαναγινω ανθρωπος οδηγικα. Ας ελπισουμε να μην παρει πολύ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες