ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!

General board
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Όπως θα ξέρετε οι περισσότεροι από το αντίστοιχο topic, έχω το CRX μου εδώ και 3-4 βδομάδες στο συνεργείο περιμένωντας για να αλλάξω μοτέρ. Στο συνεργείο αυτό ξεκίνησα να πηγαίνω τώρα που αγόρασα το CRX, με γνώμονα την ειδίκευσή του στα Honda και τα διάφορα δυνατά αμάξια που έχει βελτιώσει. Δεδομένου μάλιστα ότι το πιο πιθανό σενάριο ήταν να γίνει rebuild στο υπάρχον μοτέρ, ήθελα κάποιον που να ξέρει και να έχει τη δυνατότητα να δέσει ένα μοτέρ Honda, όσο πιο κοντά γίνεται στα εργοστασιακά πρότυπα.

Πριν από κανά-δυο βδομάδες λοιπόν με ενημέρωσε ότι το μοτέρ μου δε φτιάχνεται, παρόλο που δεν το έλυσε τελικά όπως αρχικά είχε πει ότι θα έκανε. Να πω την αλήθεια αυτό δε με πείραξε, αφενώς γιατί και η δική μου γνώμη είναι ότι το μοτέρ δεν επισκευάζεται (και αν επισκευάζεται θα κοστίσει πολλά λεφτά) και αφετέρου είχα ξενερώσει επειδή, όπως και να το κάνουμε το μοτέρ αυτό έφτασε σε τρελή θερμοκρασία (θα μου πείτε στην πράξη σιγά το πράγμα, αλλά έχω κι εγώ τα ψυχολογικά μου). Για την ακρίβεια μάλιστα εγώ εξ' αρχής προσανατολιζόμουν σε αντικατάσταση του μοτέρ, ενώ ο ίδιος ο μηχανικός επέμενε να κάνουμε rebuild στο υπάρχον, εφόσων φτιάχνεται.

Πέρνουμε λοιπόν την απόφαση να βάλουμε άλλο μοτέρ, κάποιο από τα τελευταία μοντέλα vti με όσο το δυνατόν λιγότερα χιλιόμετρα και σε καλή κατάσταση φυσικά. Όταν του είπα να ψάξει και ότι θα ψαχνα κι εγώ με έπεισε το μοτέρ να το επιλέξει αυτός από μαντρά που θα εμπιστεύεται και ότι θα είχα εγγύηση και για το μοτέρ, αλλά και για την εργασία σε περίπτωση που κάτι πήγαινε στραβά. Ενώ αν του πήγαινα εγώ μοτέρ, στην καλύτερη περίπτωση θα πλήρωνα το ανέβα-κατέβα του μοτέρ. Λογικά όλα αυτά και γι' αυτό κι εγώ το άφησα πάνω του το θέμα. Την επόμενη μέρα λοιπόν με πέρνει τηλέφωνο να πάω απ' το μαγαζί να μιλήσουμε, γιατί κάτι είχε βρει. Όπως και πήγα. Μου είπε λοιπόν ότι:

α) Είχε βρει μοτέρ Β16Α (ιαπωνικής αγοράς δλδ) και ότι ήταν διαμάντι, με πολύ λίγα χλμ.
β) Ότι άνοιξε το ψευτοκάπακο ο ίδιος και είδε μέσα το μοτέρ ότι είναι καθαρό.
γ) Ότι ο μαντράς ζήταγε 1.300 ευρώ, αλλά ο ίδιος του αντιπρότεινε 1.000.

Περιμέναμε λοιπόν αν θα δεχτεί την προσφορά μας ο μαντράς ή μήπως προκύψει και κανένα άλλο μοτέρ, καθώς όπως έλεγε είχε κάνει τηλέφωνα και αλλού.

Παρεπιπτόντως, πήρα κι εγώ ένα τηλέφωνο το μαντρά λέγοντας ότι ενδιαφέρομαι για μοτέρ για να δω τι είχε και τι θα μου πει. Η απάντηση ήταν ότι είχε 2 μοτέρ από eg και ek και τα 2 από Ιαπωνία (Β16Α) με πολύ λίγα χλμ και τα έδινε 1.200 και 1.300 ευρώ αντίστοιχα.

Αυτά γίνανε Σάββατο, την Δευτέρα με ξαναπαίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι μετά από παζάρια το μοτέρ που είχε δει (και που περιγράφω παραπάνω) μας το αφήνει ο μαντράς 870 ευρώ κομπλέ με τιμολόγιο αγοράς. Με ρωτάει τι να κάνει και του λέω "οκ να το πάρουμε" φυσικά και πάω από εκεί το μεσημέρι να του δώσω και 900 ευρώ. Προφανώς μου έκανε εντύπωση αυτή η διαφορά στην τιμή, αλλά έβαζα με το μυαλό μου ότι συνεργάζονται (όπως μου χε πει ο ίδιος) και επομένως θα του κανε μια καλύτερη τιμή σε συνδυασμό με το να του κράταγε πολλαπλές εισαγωγής-εξαγωγής, ντριστριμπιτέρ, δυναμό, κλπ. τα οποία έτσι κι αλλιώς εγώ δεν τα χρειαζόμουν. Να του δινε δλδ σκέτο το μοτέρ, χωρίς περιφερειακά. Πάω λοιπόν από κει και τον ρωτάω πώς και ο μαντράς έριξε τόσο πολύ την τιμή. Η απάντηση ήταν ότι τον παζάρεψε και δεδομένης της δύσκολης οικονομικής κατάστασης κατάφερε να το πάρει τόσο φτηνά. Τον ρωτάω αν μιλάμε όντως για το Β16Α που ειχε δει με τα λίγα χλμ κλπ. και μου απαντάει ότι όντως είναι αυτό το μοτέρ, αλλά τελικά είναι Β16Α2. Εκεί άρχισαν να μου μπαίνουν υποψίες, αλλά δε φανταζόμουν αυτό που θα επακολουθούσε.

Δυο μέρες μετά, ξαναπάω από εκεί για να του αφήσω κι άλλα χρήματα, καθότι είχε αγοράσει διάφορα αναλώσιμα και ανταλλακτικά που χρειαζόμασταν. Μπαίνοντας στο μαγαζί και βλέποντας το μοτέρ μένω μ@λ@κ@ς και τρώω την ξενέρα της ζωής μου. Και εξηγούμαι. Πριν 2 μήνες, όταν δλδ είχα πάθει τη ζημιά με το μοτέρ, είχα αρχίσει ήδη κι έκανα μια έρευνα αγοράς για να δω τι παίζει από μοτέρ. Είχα πάει λοιπόν σε έναν μαντρά (γνωστό στα ανταλλακτικά Honda) και είχε 2 μοτέρ. Το παιδί που ήταν εκεί και που ήταν αυτός που λύνει τα μοτέρ απ' τα τροπέτα μου είχε πει χαρακτηριστικα για τα 2 μοτέρ "αυτό άστο" δείχνοντας μου το ένα απ' τα δυο, το οποίο είχε ένα χαρακτηριστικό σπάσιμο στο ψευτοκάπακό του, "αυτό είναι πολύ καθαρό" δείχνοντάς μου το άλλο. Όπως θα μαντέψατε μάλλον, το μοτέρ που είχε πάρει με τα 870 ευρώ ήταν αυτό με το σπασμένο καπάκι!!! Αμέσως κατάλαβα ότι ο τύπος με κοροιδεύει!!! Θα είχα πάρει το αμάξι να φύγω την ίδια στιγμή, αλλά αφενώς ήταν (και είναι) λυμένο, αφετέρου έχω δώσει μέχρι τώρα 1360 ευρώ. Απ' την άλλη δε θα μπορούσα να μην πω και τπτ, βέβαια. Οπότε του λέω ότι αυτό το μοτέρ το ξέρω και ότι το πούλαγε ο "Π" μαντράς και μάλιστα μου χε πει ότι δεν είναι και τόσο καλό.

>>> Μικρή παρένθεση: Ξέχασα να αναφέρω πως συνάδελφος στη δουλειά τυγχάνει να ξέρει τον άνθρωπο του λύνει τα μοτέρ απ' τα τροπέτα του μαντρά που είχα πάει να δω και είχε τα 2 μοτέρ που λέμε και τηλεφωνικά του χε πει ότι κανένα από τα 2 δεν ήταν σίγουροι για το πόσο καλό είναι. Επίσης, αρκετές μέρες πριν πάω από το μαντρά είχα μιλήσει τηλεφωνικά μαζί του και μου χε πει ότι έχει 2 μοτέρ σε σχετικά καλή κατάσταση και ότι μου έδινε ένα από αυτά 650 ευρώ, χωρίς ντιστριμπιτέρ (ποιο απ' τα 2 άραγε??). <<<

Μόλις του τα είπα αυτά τον είδα και "ταρακουνήθηκε" φυσικά, αλλά διατήρησε κάπως την ψυχραιμία του (παλιά μου τέχνη κόσκινο). Μου λέει ότι αυτοί οι 2 μαντράδες συνεργάζονται και ότι θα πάρει τηλέφωνο τον "Κ", απ' τον οποίο είχε αγοράσει το μοτέρ (ή τουλάχιστον έτσι ισχυρίζεται) να δει τι πραγματικά συνέβη. Πάμε λοιπόν αμέσως στο γραφείο του και παίρνει τηλέφωνο το μαντρά ή τουλάχιστον έτσι έδειχνε. Το πιθανότερο είναι φυσικά να μιλούσε στο... πουθενά. Η απάντηση στο μυστήριο του μοτέρ ήταν ότι το μοτέρ που είχε δει ο ίδιος εκεί και που υποτίθεται ότι αγοράσα, δεν είχε ψευτοκάπακο και πήρε ένα από τον άλλο μαντρά, τον "Π" και έτυχε να είναι αυτό το σπασμένο. Άρα έχουμε και λέμε:

δ) Το μοτέρ που μου φερε είναι Β16Α2.
ε) Δεν είχε ψευτοκάπακο όταν το χε δει.
στ) Το αγόρασε 870 ευρώ.

Αν συγκρίνει κανείς τα αρχικά δεδομένα α, β, και γ που είχα για το προς αγορά μοτέρ, με τα αντίστοιχα γεγονότα δ, ε, και στ, για το μοτέρ που τελικά αγοράστηκε και έχωντας δει και ένα ίδιο μοτέρ (με το χαρακτηριστικό σπασμένο καπάκι) αυτοπροσώπος σε άλλο μαντρά, ο οποίος μάλιστα τον έχει αποτρέψει από την αγορά του, καταλαβαίνει τι γίνεται.

Φυσικά, με όλα αυτά είχα στραβώσει και ξενερώσει και φάνηκε, οπότε άρχισε σιγά-σιγά να τα γυρνάει. "Λες να το χει πάρει από τον "Π" και να μη μου το πε?? Θέλω να μάθω κι εγώ την αλήθεια, γιατί εκθέτει έμενα απέναντί σου, και θέλω να σ' έχω πελάτη, και... και... και..." μου λέει. Ωραία του είπα, μάθε τι έγινε και πες μου. Βέβαια, ισχυριζόταν ότι ανεξαρτήτως από που έχει αγοραστεί το μοτέρ θα μου δινε τιμολόγιο αγοράς από τον "Κ" και γραπτή εγγύηση 1 έτους και αν κάτι παρουσίαζε το μοτέρ, ο μαντράς θα φρόντιζε να μας δώσει άλλο μοτέρ και να αναλάβει τα έξοδα αντικατάστασής του. Κι αυτό είναι ένα ακόμα παράδοξο καθότι, αφενώς κανείς δε δίνει 1 χρόνο εγγύηση σε μεταχειρισμένο μοτέρ και αφετέρου ο ίδιος ο μαντράς, ο "Κ" όταν είχα μιλήσει μαζί του μου είχε πει ότι δίνει εγγύηση 4 μήνες. Εν τέλη, μείναμε στο ότι θα μάθαινε από που είναι το μοτέρ και μετά θα επέλεγα είτε να το δώσουμε πίσω και να βρούμε άλλο, είτε να το βάλουμε στο CRX.

Το επόμενο πρωί με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει πως όντως το μοτέρ αυτό το είχε πάρει ο "Κ" από τον "Π". Η απάντησή μου φυσικά ήταν ότι δεν το θέλω και να το δώσει πίσω. Επίσης, δεδομένου ότι έχω μπλέξει πλέον, δίνοντάς του μια ευκαιρία να "επανορθώσει" για τη μ@λ@κί@ που πήγε να μου κάνει, του είπα να πει στον "Κ" να μου δώσει το καλό ιαπωνικό μοτέρ που έχει, πληρώνοντάς του κάτι παραπάνω, γύρω στα 1.100 ευρώ (ΠΟΛΛΑ λεφτά αλλά είπαμε, έμπλεξα!!!), ΑΝ θέλει. Βέβαια, επειδή πλέον δεν τον εμπιστεύομαι ούτε κατά διάννοια, πέρνω τηλέφωνο τον Δημήτρη (i-vtec) και του λέω να πεταχτεί από τον "Κ" ως ενδιαφερόμενος αγοραστής, να δει τα 2 μοτέρ που έχει και να σημειώσει τους αριθμούς κινητήρα, ώστε να μη μπορεί να με κοροιδέψει το αρχιλαμόγιο του κερατά. Πήγε όντως ο Δημήτρης από εκεί και του είπε και αυτουνού για ένα Β16Α, με πολύ λίγα χλμ και γύρω στα 1.300 ευρώ, όμως το είχε στην αποθήκη (ή βαριότανε) και δεν μπορούσε να του το δείξει εκείνη τη στιγμή. Επομένως, σχολώντας απ' τη δουλειά πήγα ξανά από το συνεργείο για να του πω ότι "κοίτα, πήγε φίλος μου από τον "Κ" και έχει ένα Β16Α ιαπωνικό, άρα δε θέλω να δω κάτι άλλο π.χ. Α2, αλλά αυτό". Πριν προλάβω να του το πω βέβαια αυτό, στην ερώτησή μου αν του πρότεινε να το πάρουμε στα 1.100 ευρώ, απάντησε με τη μια ότι το χει πουλήσει και ότι έτσι κι αλλιώς ήταν λάσπη μέσα αυτό το μοτέρ και δε θα το παιρνε. Οκ, λέω και φεύγω. Και μιας που το μοτέρ που είχε πάρει το χε ακόμα εκεί έγραψα τον αριθμό κινητήρα του, ώστε να τον έχω σε περίπτωση (πολύ πιθανή!!!) που μου το ξαναπλασάρει σαν κελεπούρι, απλά αλλάζοντας ψευτοκάπακο.

Και εδώ ζητάω τη βοήθειά σας παιδιά!!! Τι θα κάνατε στη θέση μου??? Τι μου προτείνετε????

Σκέφτομαι να πάω να πάρω το αμάξι, αλλά επειδή είναι λυμένο (γέφυρες, ακρόμπαρα, ημιαξόνια, βίδες, κλπ.) φοβάμαι μη χάσω κάτι ή μήπως μου "χάσει" αυτός κάτι επίτηδες. Επίσης, έχω δώσει όπως είπα και παραπάνω, ήδη 1360 ευρώ, τα περισσότερα εκ των οποίων (αφαιρώ το κόστος των αναλλωσίμων που αγοράστηκαν ήδη και που θα κρατήσω) πρέπει να πάρω πίσω. Φοβάμαι μη μπλέξω χειρότερα και τελικά και δε μου δώσει τα λεφτά μου (δεν έχω αποδείξεις για τα λεφτά που του δωσα) και έχω και κανα θέμα με το αμάξι. Επίσης, θεωρώ πολύ πιθανό το μοτέρ που μου αγόρασε να μη το παίρνει πίσω ο μαντράς (αφού δεν υπάρχει λόγος). Ειλικρινά είμαι σε σύγχυση και δε ξέρω τι να κάνω. Θέλω να πάρω το αμάξι μου από εκεί και τα λεφτά μου!!!

:help: :help: :help: :help: :help:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!

Δημοσίευση από nikolas »

Τάσο κατά τη γνώμη μου η πιο "ασφαλής" λύση είναι να το φτιάξεις εκεί με το μοτέρ που θες, γιατί φοβάμαι πως αν πας να το πάρεις, μπορεί να σου κάνει καμιά τρίπλα με τα χρήματα και να τα κλαις..
Πρότασή μου, είναι να μιλήσεις με τον μαντρά για το μοτέρ που θες, να "κλείσεις" την συμφωνία για την αγορά, οπότε να αναγκαστεί το συνεργείο να σου βάλει το συγκεκριμένο μοτέρ, έχοντας ωστόσο πάρει εσύ την ευθύνη της επιλογής..Επίσης εννοείται πως δεν τον πληρώνεις τον μαντρά, απλά επιλέγεις το μοτέρ, συμφωνείς τιμή και τον πληρώνει το συνεργείο (καλύπτοντας εσύ βέβαια τη διαφορά-αν υπάρχει)..
Εύχομαι να βρεις άκρη και να ήταν απλά μια δυσάρεστη παρένθεση
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Κι εγώ έτσι σκεφτόμουν μέχρι τώρα, να το αφήσω εκεί ακριβώς για να μη μπλέξω περισσότερο, αλλά από σήμερα σκέφτομαι πολύ έντονα να παώ και να το πάρω. Έχω ξενερώσει και έχω εξοργιστεί. Είναι απίστευτο το τι απατεώνες υπάρχουν και θεωρούνται κι επαγγελματίες κι έχουν θησαυρίσει κιόλας. Ελπίζω να μη φτάσουμε στα άκρα, γιατί δε ξέρω τι εγώ τι θα κάνω... :flam: Δε ξέρω ποια επιλογή είναι πιο σωστή, τελικά.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!

Δημοσίευση από i-VTec »

Τάσο, επειδή πήρα και δεύτερη γνώμη από φίλο χονταίο για τον συγκεκριμένο, δεν άκουσα καλά λόγια, δυστυχώς... :( Απορώ βασικά ποιός σου τον πρότεινε και πως πήρες την απόφαση να πας εκεί.

Εδώ πού έφτασες και όπως έμπλεξες, το μόνο πού έχω να σου προτείνω είναι να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις σε σύγχυση. Το έπαθα πριν λίγο καιρό σε πολύ μικρότερη κλίμακα βέβαια με το χταπόδι μου και το μετανιώνω κάθε μέρα πιά. Για μένα, μη σκεφτείς τα 200-300 ευρώ πού θα χάσεις π.χ. αν τον βάλεις να στο ξαναδέσει και να το πάρεις με γερανό για άλλο συνεργείο (δε μπορεί να στο αρνηθεί αυτό). Σκέψου τα 1000-1500 πού θα χάσεις αν το αφήσεις τελικά να στο φτιάξει αυτός και αποδειχθεί σκάρτος μάστορας. Εγώ θα το έπαιρνα και θα πήγαινα σε άλλον (θα δούμε σε ποιόν). ;)
Εικόνα
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!

Δημοσίευση από andreas »

πας το μοτερ πισω στον μαντρα και επιλεγεις εσυ ποιο μοτερ θα μπει στο αυτοκινητο σου
παρουσια του μηχανικου και του μαντρα.
σημειωνεις αριθμο κινητηρα μην σου κανει καμμια απατεωνια και τελος.
ενας ψηλος ειναι ο μαστορας??
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!

Δημοσίευση από i-VTec »

Αντρέα, αυτή θα ήταν η σωστή επιλογή, απλά υπάρχουν 1002 άλλα πράγματα πού μπορεί να κάνει λάθος αυτός ο άνθρωπος και για καποιο λόγο, φοβάμαι ότι θα το κάνει. Και ο Τάσος είναι εργαζομενο παιδί, δυστυχώς δεν έχει την ευχέρεια να κάτσει 1-2-5 μέρες πάνω από το κεφάλι του άλλου για να βεβαιωθεί ότι τα κάνει όλα σωστά. Και ούτε θα έπρεπε, με τόσα λεφτά πού θα δώσει, θα έπρεπε να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Δυστυχώς έπεσε σε άλλη μια άσχημη περίπτωση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!

Δημοσίευση από nikolas »

Ναι, αλλά εφόσον δεν υπάρχουν παραστατικά στα λεφτά που έχει δώσει ποιος του εγγυάται ότι ο άλλος δεν θα του πει να "λουστεί" το υπάρχον μοτέρ ( Α2? ) οπότε πρακτικά να έχει χάσει και τα 1000 σχεδόν ευρώ..
Έχεις δίκιο στο συλλογισμό σου (Δημήτρη) αλλά νομίζω ότι αυτό που προτείνουμε με τον Ανδρέα είναι σχετικά πιο "ασφαλές" !?
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!

Δημοσίευση από Tasos_7R »

andreas έγραψε:πας το μοτερ πισω στον μαντρα και επιλεγεις εσυ ποιο μοτερ θα μπει στο αυτοκινητο σου
παρουσια του μηχανικου και του μαντρα.
σημειωνεις αριθμο κινητηρα μην σου κανει καμμια απατεωνια και τελος.
ενας ψηλος ειναι ο μαστορας??
Ένας κοντός είναι.
Το θέμα ξέρεις ποιο είναι?? Ότι αυτός έχει πάρει ένα μοτέρ από κάποιον άλλον (Π) και λέει ότι το χει πάρει από άλλον (Κ)!!! Ο μαντράς απ' τον οποίο έχει πάρει το μοτέρ (Π) δεν έχει κάποιο της προκοπής να πεις ότι το δίνω πίσω αυτό και παίρνω άλλο και επίσης, δεν έχει και λόγο να το πάρει πίσω, δεδομένου ότι δεν ξέρει προφανώς ότι ο μηχανικός που το αγόρασε από αυτόν, μου το παρουσίασε εμένα σαν άλλο μοτέρ, αλλουνού μαντρά (Κ).
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!

Δημοσίευση από Tasos_7R »

nikolas έγραψε:Ναι, αλλά εφόσον δεν υπάρχουν παραστατικά στα λεφτά που έχει δώσει ποιος του εγγυάται ότι ο άλλος δεν θα του πει να "λουστεί" το υπάρχον μοτέρ ( Α2? ) οπότε πρακτικά να έχει χάσει και τα 1000 σχεδόν ευρώ..
Αυτό φοβάμαι κι εγώ, ότι ο μαντράς δε θα πάρει το μοτέρ πίσω, τη στιγμή μάλιστα που δεν έχει κάποιο άλλο να δώσει σαν ανταλλαγή για κάτι καλύτερο και θα προσπαθήσει να μου το πλασάρει το ίδιο (ο μηχανικός όχι ο μαντράς) σαν άλλο. Αλλά έχω γράψει τον αριθμό κινητήρα και θα χουμε δράματα, αν κάνει κάτι τέτοιο.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!

Δημοσίευση από Tasos_7R »

i-VTec έγραψε:Τάσο, επειδή πήρα και δεύτερη γνώμη από φίλο χονταίο για τον συγκεκριμένο, δεν άκουσα καλά λόγια, δυστυχώς... :( Απορώ βασικά ποιός σου τον πρότεινε και πως πήρες την απόφαση να πας εκεί.
Κανείς δε μου τον πρότεινε ρε Δημήτρη. Απλά έψαχνα ένα συνεργείο που να ξέρει 5 πράγματα από Honda και να είναι σχετικά κοντά. Αν η απόσταση δεν ήταν πρόβλημα θα πήγαινα στον "κινέζο", αλλά είναι στον Μαραθώνα.
i-VTec έγραψε:Εδώ πού έφτασες και όπως έμπλεξες, το μόνο πού έχω να σου προτείνω είναι να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις σε σύγχυση. Το έπαθα πριν λίγο καιρό σε πολύ μικρότερη κλίμακα βέβαια με το χταπόδι μου και το μετανιώνω κάθε μέρα πιά. Για μένα, μη σκεφτείς τα 200-300 ευρώ πού θα χάσεις π.χ. αν τον βάλεις να στο ξαναδέσει και να το πάρεις με γερανό για άλλο συνεργείο (δε μπορεί να στο αρνηθεί αυτό). Σκέψου τα 1000-1500 πού θα χάσεις αν το αφήσεις τελικά να στο φτιάξει αυτός και αποδειχθεί σκάρτος μάστορας. Εγώ θα το έπαιρνα και θα πήγαινα σε άλλον (θα δούμε σε ποιόν). ;)
Αυτό σκέφτομαι πλέον πολύ έντονα, να το πάρω και να φύγω. Έχω ξενερώσει...
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες