Σχάρα πορτ-μπαγκάζ για μεταφορά ποδηλάτων στο Rover 414 SLi

General board
Απάντηση
kbriasti
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 30, 2007 1:54 pm
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Επικοινωνία:

Σχάρα πορτ-μπαγκάζ για μεταφορά ποδηλάτων στο Rover 414 SLi

Δημοσίευση από kbriasti »

Αγαπητοί συνάδελφοι τα παιδάκια μου μεγάλωσαν και θέλουν παντού τα ποδήλατά τους!!!
Δοκίμασα λοιπόν μία σχάρα για το πορτ-μπαγκάζ και υπάρχει πρόβλημα, διότι δεν υπάρχει αρκετή ανοχή να περάσουν τα γαντζάκια των "πάνω" ιμάντων. Επιπλέον το πλαστικό κάλυμα πάνω στο οποίο είναι τοποθετημένη η πίσω πινακίδα δεν δείχνει ικανό να στερεώσει τους "κάτω" ιμάντες. Το ερώτημα λοιπόν είναι: υπάρχει συνάδελφος που έψαξε το θέμα μεταφοράς ποδηλάτων με Rover 414 (mod. 1996)?
O τύπος που πουλάει σχάρες λέει μόνο με σχάρα που προσαρμόζεται σε κοτσαδόρο (αυτό όμως αποτελεί σημαντική δαπάνη στις μέρες μας και προφανώς θα ήθελα να αποφύγω). Παρακαλώ για τις γνώμες σας γιατί οι προθεσμία που έχω τρέχει (δεν μπορούσα να φαντασθώ ότι θα αντιμετωπίσω τέτοιο πρόβλημα).

Φιλικά
Κώστας


Έβαλα την παρακάτω εικόνα για επεξηγήσεις...(συγνώμη για το μέγεθος...)Εικόνα


Τα γαλάζια βελάκια δείχνουν τη διεύθυνση και τη φορά της δύναμης που ασκείται όταν στερεώνεται η βάση μεταφοράς ποδηλάτων. Το πρόβλημα με τους πάνω ιμάντες είναι ότι δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου "τζόγος" για να χωρέσουν τα "πιαστράκια", πράγμα που δεν συμβαίνει στους πλαϊνούς ιμάντες όπου φαίνεται ότι υπάρχει τζόγος. Αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι στους κάτω ιμάντες, όπου τα "πιαστράκια" πρέπει να στερεωθούν στην πλαστική μάσκα, η οποία δεν φαίνεται να είναι της αντοχής. Καμιά ιδέα?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kbriasti την Πέμ Ιουν 07, 2012 3:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
kbriasti
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 30, 2007 1:54 pm
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Επικοινωνία:

Re: Σχάρα πορτ-μπαγκάζ για μεταφορά ποδηλάτων στο Rover 414

Δημοσίευση από kbriasti »

andreas έγραψε:Σχαρα οροφης εψαξες??
Φίλε μου σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Κοίτα, δεν έχω εμπειρία σε αυτά τα θέματα. Ο τυπάς που ρώτησα μου πρότεινε την σχάρα πορτ-μπαγκάζ ως περισσότερο ασφαλή (αλλά και φθηνή). Έπειτα πρότεινε τη σχάρα στηριζόμενη σε κοτσαδόρο (ως επόμενη λύση). Λογικό μου φαίνεται...Η σχάρα οροφής έχει και κόστος (συγκρίσιμο με κοτσαδόρο + σχάρα) και δεν είναι και τόσο εύχρηστη στο φόρτωμα/ξεφόρτωμα.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σχάρα πορτ-μπαγκάζ για μεταφορά ποδηλάτων στο Rover 414

Δημοσίευση από nikolas »

μπορείς να βγάλεις κάποια φωτογραφία, που ακριβώς "εντοπίζεις" προβλήματα..??
Άβαταρ μέλους
parios
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2007 12:40 am
Τοποθεσία: mandra-attikhs
Επικοινωνία:

Re: Σχάρα πορτ-μπαγκάζ για μεταφορά ποδηλάτων στο Rover 414

Δημοσίευση από parios »

Εγώ έχω βάλει τις μπάρες οροφής της HERMESS μαζί με σχάρα η οποία πάει εξτρά , και υπάρχουν βάσεις που μπαίνουν στις μπάρες οροφής για ποδήλατα , πέδιλα σκι.... διάφορες , είναι και οικονομικές σε σχέση με άλλες μάρκες!
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Σχάρα πορτ-μπαγκάζ για μεταφορά ποδηλάτων στο Rover 414

Δημοσίευση από andreas »

kbriasti έγραψε:
andreas έγραψε:Σχαρα οροφης εψαξες??
Φίλε μου σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Κοίτα, δεν έχω εμπειρία σε αυτά τα θέματα. Ο τυπάς που ρώτησα μου πρότεινε την σχάρα πορτ-μπαγκάζ ως περισσότερο ασφαλή (αλλά και φθηνή). Έπειτα πρότεινε τη σχάρα στηριζόμενη σε κοτσαδόρο (ως επόμενη λύση). Λογικό μου φαίνεται...Η σχάρα οροφής έχει και κόστος (συγκρίσιμο με κοτσαδόρο + σχάρα) και δεν είναι και τόσο εύχρηστη στο φόρτωμα/ξεφόρτωμα.
εγω παντως τις σχαρες οροφης τις θεωρω πιο "ασφαλεις"
γτ οι σχαρες που μπαινουν πισω κρυβουν τα πισω φαναρια αρκετα,
κοβουν ορατοτητα προς τα πισω και επισης αν σε χτυπησει
μηχανη πισω ειναι για σουβλισμα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες