Παίδες τι κάνετε! Χαιρετίσματα από Germany

General board
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παίδες τι κάνετε! Χαιρετίσματα από Germany

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Τι γινεστε ? :D
Εχω πολυ καιρο να μπω μεσα στο forum και να γραψω, εχω ερθει μονιμα εξωτερικο Γερμανια
και συγκεκριμενα απο περυσι τον Μαιο και ειπα να περασω να πω ενα γεια να δω τι κανε μωρε...
Το MGακι μου το εχω ακομα , αλλα εχω παραδομενες πινακιδες...αποθηκη ειναι και αραζει.... :D
Κατα τ'αλλα εππαγελματικα εδω ολα καλα Γερμανια βρηκαμε την σειρα μας σιγα σιγα
Τι αλλα, Ναι ε δυστιχως συμβαινουν ολα αυτα για την πατριδα μας και να δουμε που θα μας βγαλει αυτο το σκηνικο
Εσεις τι κανετε
Φιλικα
'Αλεξ

Εγραψα το μηνυμα ξανα στα ελληνικα σορρυ για τα greeklish, εχω τον ιδιο υπολογιστη που ειχα και στην ελλαδα οταν εμπαινα στο φορουμ οποτε δεν υπαρχει θεμα, εχω τα ελληνικα στην διαθεση μου δηλαδη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALEX_MGF την Παρ Ιουν 08, 2012 11:45 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Paides ti kanete! Xairetismata apo Germany

Δημοσίευση από nikolas »

Υποθέτω ότι πιθανόν να μην έχεις ελληνικά εγκατεστημένα οπότε, για σένα μπορεί να γίνει μια εξαίρεση στο θέμα των ελληνικών..
Τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά Αλέξανδρε, και καλά έκανες που έφυγες..μάλλον θα αρχίσουμε να παίρνουμε σειρά σιγά σιγά, αν συνεχίσουμε έτσι..
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Paides ti kanete! Xairetismata apo Germany

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Γεια σου Αλέξανδρε!! Είσαι το δεύτερο μέλος του club που πήγε στη συμπαθέστατη αυτή χώρα που μας βοηθάει με νύχια και με δόντια να ξεπουληθ... εεε... ξεχρεώσουμε. Είναι και ο Αρίστος εκεί. Άντε κανονίστε να βρεθείτε και σιγά σιγά θα μαζευτούμε κι οι υπόλοιποι όπως λέει ο Νίκος.

Η Εξοχότατη τι κάνει??? Πως είναι η υγεία της??? Όλα καλά (ανησυχεί κι ο Τζήμερος)???
Χαιρετίσματα!!

Υ.Γ: Το mg δε μπορείς να το πάρεις εκεί???
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Paides ti kanete! Xairetismata apo Germany

Δημοσίευση από kostas200vi »

Γεια σου ρε Alex.... εμείς τα είπαμε. :beer:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Paides ti kanete! Xairetismata apo Germany

Δημοσίευση από darkgsi »

Γεια σου Αλεξανδρε... σε πια πολη εισαι? Ημουν στο βουπερταλ για 10 χρονια περιπου.. δεν το αποκλειω να ξαναπαω ετσι οπως εχουν τα πραγματα!!!
Εικόνα
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Paides ti kanete! Xairetismata apo Germany

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Γεια σας παιδια!

Εικόνα

Ειμαι στην Φρανκφουρτη εδω στις τραπεζες στουs ουρανοξυστες... :D
Εδω ειμαι στην φωτογραφια μπροστα απο τους skylines της Deutsche Bank στο κεντρο.
Οποιος ενδιφερεται να μαθει πληροφοριες για τους ουρανοξυστες ας διαβασει εδω
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ta ... _Frankfurt
Ωραια πολη ειναι , κανεις βολτα βλεπεις τους ουρανοξυστες, βλεπεις τον ποταμο Μαιν
αρκετα ιντερνατιοναλ ατμοσφαιρα , εδω βλεπεις κοσμο απο ολο τον πλανητη,
εχει ωραια μαγαζια, βεβαια ακριβη πολη, αλλα παλι την βγαζεις με αυτα που κερδιζεις
Αρχικα ημουν στην Στουτγκαρδη δουλεψα σενα προτζεκτ και μολισ ολοκληρωθηκε
ηρθα εδω γιατι βρηκα δουλεια σε μια εταιρεια στον χωρο της ιατρικης τεχνολογιας.
Εδωπερα ο κοσμος οσον αφορα την Ελλαδα ειναι εκνευρισμενος με την κατασταση γενικοτερα, πετανε καμμια σποτα κυριως οι πολυ Γερμανοι μεγαλης ηλικιας (60 ρηδες) αλλα
παντα σε ενα επιπεδο συζητησης, οχι προσβλητικο. Βεβαια αν το καλιεργησεις και εσυ ο ιδιος και μιλησεις εναντια στους γερμανους ευκολα μπορει η συζητηση να παρεκτραπει, οποτε και εγω δεν αναφερομαι σε τιποτα στη δουλεια , μονο αν καποιος με ρωτησει κατιτι γινεται ρε φιλε, απανταω ουδετερα , αποφευγω διενεξεις και συζητησεις καθοτι ορισμενοι Γερμανοι τα βλεπουν και απο την δικη τους σκοπια και μονο τα πραγματα, κανω συζητησεις γενικοτερης κρισης στην Ευρωπη που ειναι και μια πραγματικοτητα.
Οτι φταιμε εννοειται οτι φταιμε αλλα δεν φταιμε μονο εμεις.
Αυτην την στιγμη η Γερμανια εχει επωφεληθει παρα πολυ απο αυτην την ιστορια, πουλαει τα γερμανικα προιοντα
ποιο φτηνα και εχει ανεβασει τις εξαγωγες της στα υψη
Η αυτοκινητοβιομηχανια σημειωσε το 2011 ρεκορ κερδη με πρωτοπορα την Μερσεντες.
Η Μερσεντες επωφελειται αυτη την στιγμη απο τις αγορες που εχουν ανοιξει σε Ρωσια και Κινα.
Εδωπερα γινοντε διαδηλωσεις απο τον κοσμο για τις τραπεζες οτι δηλαδη επετρεψαν να γινουν τα πραγματα ετσι
ωστε να βγαλουν αυτες το κερδος και να εμπλακει η Γερμανια ετσι σε αυτο το παιχνιδι του ..να δωσεις σε αλλα κρατη να περιμενει να παρει κτλ..γιατι και αυτη ειναι καταχρεωμενοι αλλα υπο μια αλλη μορφη και εννοια βεβαια, οχι οπως εμεις.
Βεβαια παιδες σιγα σιγα ετσι πως πανε τα πραγματα και η Ισπανια ταρακουνιεται και η Ιταλια στο τελος δεν θα ξερουν που να εκτονωσουν τα σχολια τους
Τελος παντων τα πολιτικα θα ειμαστε δω να τα βλεπουμε πως εξελισσοντε....
Βλεπω πραγματα που συμβαινουν στο κεντρο της Αθηνας και εχω σοκαριστει, ενημερωνομαι καθημερινα
για τα νεα....και απογοητευομαι.
Η συμβουλη μου ειναι το αυτονοητο αυτο που γνωριζετε ολοι εφοσον θελετε να καταφερετε καποια πραγματα και να αποδωσετε
σε αυτο το οποιο εχετε μαθει να πληρωθειτε καποια λεφτα της προκοπης και να ξεγκαβλωσετε και στο θεμα
αυτοκινητο οσο θελετε , να ερθετε στο εξωτερικο. Και γω για να το αποφασιω εμεινα σχεδον 10 μηνε ημιανεργος και στο τελος εντελως ανεργος.
Καταρχην οταν ερθεις εδω ηρεμεις απο τη υπερενταση που σε κυριεβει στην ελλαδα μπαινεις σε μια σειρα.
Εφοσον βρεις μια δουλεια βεβαια.
Γιατι αν παρεμενα κατω χωρις δουλεια μεσα στην απογοητευση και και εβλεπα τον ξενο να σκοτωνει διπλα μου και να κλεβει θα κατεβαινα και εγω οπως ο κοσμος να διαδηλωσω και θα γινομουν και ακραιος αθελα μου.
Η κατασταση ειναι τραγικη και επικινδυνη, ουτε πιστευω οτι θα βγει κατι ξεκαθαρο και στις 17 Ιουνιου
Δωξα τον Θεο να πω ειμαι μια χαρα πλεον :D
Ενταξει Για πολιτικα θα μιλησουμε στην αντιστοιχη ενοτητα στα πολιτικα για να μην γινω αλλο offtopic σταματω.
Το ΜG να το παρω εδω...το σκεφτηκα πολλες φορες , πες να το φερεις να το περασεις γερμανικα χαρτια το ενα το αλλο ειναι μια ιστορια και δεν εχω σκεφτει αν θα το κανω...μπορεις να το φερεις εδω κανονικα
το περνας κτεο και βγαινει ενα fahrzeug Brief και οι πινακιδες κανονικα οπως ενα γερμανικο αυτοκινητο
Τωρα συγκεκριμενα Το γεγονος οτι τα φαναρια μου ειναι αγγλικα απο αγγλικο Τf θα στραβωσει την ιστορια.
Δεν θα με περασουν στο Γερμανικο Κτεο (Tüv)
Αν δλδ το εχω ξανα F το αυτοκινητο περναω.
Απο την αλλη το φοβαμαι παιδια οτι ολο κια θα βγαλει ξανα κατι και εδω η εργατοωρα στα συνεργεια ειναι πανακριβη
Ειναι πολυ ακριβα, πρεπει να ψαξεις να βρεις ενα μαστορα με λογικες τιμες.
Ασε που η προσφορα σε αυτοκιητα ειναι τεραστια, προς το παρον πηρα ενα μικρο Peugeot 106 να πηγαινω απο
το σημειο Α στο σημειο Β. Και αυτο εψαξα να βρω εναν Ιταλο για να μου το κανει ενα σερβις.
Βεβαια στην πορεια καθως τα οικονομικα θα βελτιωνοντε θα παρω κατι καλυτερο εννοειται :up
Εδωπερα ολοι περνουν κατι καλο και κανουργιο για να μην χαλαει αποφευγοντας τα συνεγεια οσο το δυνατον περισσοτερο. Βεβαια και τα καινουργια αυτοκινητα βγαζουν ζημιες πχ καινουργια bmw καινουργια vw και ζημιες ακριβες οχι της πλακας..οποτε ολα ειναι σχετικα ;)
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 11:29 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Re: Παίδες τι κάνετε! Χαιρετίσματα από Germany

Δημοσίευση από aristos87 »

Χαιρετίσματα και απο μένα

Αλεξ είμαστε γείτονες, Darmstadt μένω εγώ (35' απο Φρανκφούρτη με το S3 ή 20 με το Regional). Πάρε κανα Rover να ανοίξουμε παράρτημα εδώ :D

Τα πράματα πάνω κάτω εδώ είναι όπως λεέι και ο Αλεξ. Όσο για το αμάξι τα Tüv είναι αρκετά αυστηρά και δεν παίζει εύκολα να μπορούσα να βγάλω Γερμανικές πινακίδες για το rover μου μετά την μετατροπή, μη πω αδύνατο.
Ευελπιστώ σύντομα και γω να πιάσω δουλεία εδώ για να μπει σε μια ρέγουλα η ζωή γιατι ακομα με το πανεπιστήμιο τα πράματα είναι πολύ φοιτητικά οχι οτι είναι άσχημα αλλά άλλο να δουλεύεις και να είσαι με δικά σου λεφτά και άλλο το φοιτηταριό. :-D

Μερικές φωτογραφίες μου απο την περιοχή που μένω:

http://www.flickr.com/photos/aristos87/ ... 924276995/" onclick="window.open(this.href);return false;


Και μερικές που έχω βγάλει από μερικά ταξίδια που έκανα τους τελευταίους μήνες Γερμανία.

http://www.flickr.com/photos/aristos87/ ... 940407758/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Παίδες τι κάνετε! Χαιρετίσματα από Germany

Δημοσίευση από nikolas »

Αρίστο, τις φωτογραφίες τις έχεις τραβήξει εσύ..?? αν ναι..τι να πω..είναι εκπληκτικές..μοιάζουν επαγγελματικές..
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 11:29 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Re: Παίδες τι κάνετε! Χαιρετίσματα από Germany

Δημοσίευση από aristos87 »

Ναι δικές μου είναι. Εκτός απο το rover έχω και την φωτογραφία σαν χόμπι, το μοναδικό που μου έμεινε εδώ ομολογώ, μιας και αμάξι δεν παίζει στην παρούσα φάση :p

Σ' ευχαριστώ πολύ :)
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Παίδες τι κάνετε! Χαιρετίσματα από Germany

Δημοσίευση από nikolas »

aristos87 έγραψε:Ναι δικές μου είναι. Εκτός απο το rover έχω και την φωτογραφία σαν χόμπι, το μοναδικό που μου έμεινε εδώ ομολογώ, μιας και αμάξι δεν παίζει στην παρούσα φάση :p

Σ' ευχαριστώ πολύ :)
να'σαι καλά, όπως σου έγραψα, αν δεν έλεγες ότι είναι δικές σου, θα έλεγα άνετα πως είναι επαγγελματικές..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες