Σωστή εκκίνηση σε πάτημα (414 1,4)

General board
Απάντηση
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Σωστή εκκίνηση σε πάτημα (414 1,4)

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Hello guys! Για άλλη μια φορα χρειάζομαι τα φώτα σας σε κάτι που με απασχολεί εδώ και καιρό. Θέλω να μου πείτε με πόσες στροφές πρέπει να ξεκινάω σε ένα πάτημα έτσι ώστε να έχω όσο το δυνατόν καλύτερη εκκίνηση? Έχω ακούσει από διαφορους για μερικά κολπάκια όπως το ότι αν βγάλεις το φίλτρο αέρα θα σου δόση λίγο παραπάνω, αλλα επειδή το έψαξα είδα ότι αν το κανεις αυτό θα σου δόση στις ψιλές στροφές και όχι στις χαμηλές, ισχύουν αυτά που έχω ακούσει...? A και κάτι άλλο μου έχουν πει ότι αν προσθέσεις μερικά οκτάνια στο ρεζερβουάρ πριν το πάτημα θα έχεις και με αυτό παραπάνω ώθηση... :sreering:
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Σωστή εκκίνηση σε πάτημα (414 1,4)

Δημοσίευση από crAss »

Αν βγάλεις το φίλτρο τελείως και ρουφήξει καμιά βλακεία μέσα μπορεί να σου κάνει ζημιά. Οκτάνια χωρίς κατάλληλο πρόγραμμα είναι δώρο άδωρο. Αλλαγές χωρίς σήκωμα του γκαζιού από το πάτημα με μόνο πάτημα του συμπλέκτη προτείνονται, αλλά επίσης είναι γνωστό πως θα πάρεις πολύ νωρίτερα το δίσκο στο χέρι.
Εγώ ξεκινώ με λίγες στροφές πιο πάνω από τις στροφές της μέγιστης ροπής. Και αυτό προτού η βενζίνη φτάσει στο 1.90...
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σωστή εκκίνηση σε πάτημα (414 1,4)

Δημοσίευση από nikolas »

Αν βρεις "μπουκαλάκι με οκτάνια" να κάνεις τούμπες..γιατί τελευταία φορά που βρήκα ήταν πριν 4-5 χρόνια..και πάλι όμως υπάρχει πολύ παραφιλολογία για το θέμα..
Όπως σου είπε ο Γιώργος (crass) θα σε βοηθήσουν οι αλλαγές χωρίς σήκωμα του γκαζιού, αλλά με το R65 σασμάν που φοράς, πολύ πιθανό να το πάρεις στο χέρι από το πρώτο άνοιγμα..
ενώ αν δε σου κουμπώσει ταχύτητα, χαιρετάς και τον κινητήρα μάλλον..(καρφωμένες βαλβίδες)
Τώρα στο κομμάτι της εκκίνησης ουσιαστικά σε νοιάζει να περάσεις όσο το δυνατόν περισσότερη δύναμη στο δρόμο, με το ελάχιστο δυνατό σπινιάρισμα..και σ'αυτό συντελούν η κατάσταση των ελαστικών σου, το οδόστρωμα, ακόμα και οι αναρτήσεις σου..οπότε μάλλον εμπειρικά θα πρέπει να το προσδιορίσεις..

Σχετικά με τα οκτάνια, την αφαίρεση του φίλτρου, την αφαίρεση βάρους κλπ..μάλλον θα πρέπει να σε "καίει" πολύ κάποιο συγκεκριμένο αποτέλεσμα για να τα κάνεις αυτά..
Πάντως αφαίρεση φίλτρου δεν θα συνιστούσα σε καμία περίπτωση..καλύτερα αφαίρεσε βάρος..

JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 12:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Σωστή εκκίνηση σε πάτημα (414 1,4)

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Δεν με καίει κάποιο αποτέλεσμα απλά πιστεύω πως με αυτά τα λίγα άλογα που παίζω μια καλή εκκίνηση βοηθάει πολύ...
Ρε παιδια εχω παρατιριση και το εξης, οταν προτοπειρα το ροβερ και του εκανα τα πρωτα σπασιματα επιανα κοφτη στης 6,700 ρπμ λιγο ποιο πανο απτο 6μιση δλδ, τωρα αν δειτε και στο βιντεο κατεβαζει κοντα στης 7.000...!!! Πως γινεται αυτο?
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες