ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

General board
Απάντηση
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: κλεφτες μηχανικοι

Δημοσίευση από kostas200vi »

darkangel_mb έγραψε:
nikolas έγραψε:Δεν νομίζω ότι χρειάζονται οι γενικεύσεις..σαφώς και ΔΕΝ είναι όλοι οι μηχανικοί κλέφτες, όπως και σε άλλα επαγγέλματα, ΔΕΝ είναι το σύνολό τους κάτι επειδή είναι κάποιοι άλλοι..
και οσο για τις γενικευσεις το 90% + των μηχανικων ειναι κλεφτες και ειναι ελαχιστοι αυτοι που δεν ειναι , με οσους μιλαω δεν εχω ακουσει για κανεναν να λενε οτι ειναι ενταξει , όποτε βρουν την ευκαιρια θα σε γδαρουν οικονομικα και ο σωστος μηχανικος ειναι σωστος ειδικα απεναντη σε ανθρωπους που δεν γνωριζουν πραγμα σπανιο .αλλα ολοι τους κοιτανε πως να σε μαδησουν και ειχα και καποιους φιλους που ειχαν τους μηχανικους πολυ ψηλα και τους εμπιστευονταν μεχρι που καταλαβαν οτι και αυτοι κλεφτες ηταν. σαφως υπαρχουν και οι ελαχιστες εξαιρεσεις
Ελάχιστες, αμελητέες, μηδαμινές. :nevrakia:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: κλεφτες μηχανικοι

Δημοσίευση από nikolas »

Ωραία..
με αυτή τη λογική λοιπόν...
ΟΛΟΙ οι μηχανικοί προσπαθούν να σε μαδήσουν
ΟΛΟΙ οι γιατροί προσπαθούν να σε σφάξουν
ΟΛΟΙ οι ταξιτζήδες είναι αγράμματοι
ΟΛΟΙ οι αστυνομικοί είναι γουρούνια
και φυσικά
ΟΛΟΙ οι Έλληνες είμαστε μαλάκες..!!

sorry αλλά εγώ δεν συμφωνώ με αυτήν την γενίκευση..

και όταν κάποιος είναι κακός επαγγελματίας, αλλά εσύ συνεχίζεις να του τα ακουμπάς, μήπως έτσι ενισχύεις την ύπαρξή του??

darkangel_mb
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 6:20 pm
Επικοινωνία:

Re: κλεφτες μηχανικοι

Δημοσίευση από darkangel_mb »

nikolas έγραψε:Ωραία..
με αυτή τη λογική λοιπόν...
ΟΛΟΙ οι μηχανικοί προσπαθούν να σε μαδήσουν
ΟΛΟΙ οι γιατροί προσπαθούν να σε σφάξουν
ΟΛΟΙ οι ταξιτζήδες είναι αγράμματοι
ΟΛΟΙ οι αστυνομικοί είναι γουρούνια
και φυσικά
ΟΛΟΙ οι Έλληνες είμαστε μαλάκες..!!

sorry αλλά εγώ δεν συμφωνώ με αυτήν την γενίκευση..

και όταν κάποιος είναι κακός επαγγελματίας, αλλά εσύ συνεχίζεις να του τα ακουμπάς, μήπως έτσι ενισχύεις την ύπαρξή του??
εγω εχω παει το rover σε 4 μηχανικους και ενα honda civic που ειχα σε αλλους 3 ολοι τους με βλεπανε σαν πηγη χρηματος.και αυτος που με εγδινε αλλα εκανε τουλαχιστον αυτα που μ ελεγε για τις τιμες που ζητουσε με κρατησε σαν πελατη αρα ολοι κλεφτες ητανε και γιαυτο το ειπα.εγω τους λεω κλεφτες με βαση προσωπικες εμπειριες δεν υποθετω γενικα εεε τι στο διαολο στους 7 ενας που να μην θελει να με κλεψει δεν βρεθηκε

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: κλεφτες μηχανικοι

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε:Ωραία..
με αυτή τη λογική λοιπόν...
ΟΛΟΙ οι μηχανικοί προσπαθούν να σε μαδήσουν
ΟΛΟΙ οι γιατροί προσπαθούν να σε σφάξουν
ΟΛΟΙ οι ταξιτζήδες είναι αγράμματοι
ΟΛΟΙ οι αστυνομικοί είναι γουρούνια
και φυσικά
ΟΛΟΙ οι Έλληνες είμαστε μαλάκες..!!

sorry αλλά εγώ δεν συμφωνώ με αυτήν την γενίκευση..

και όταν κάποιος είναι κακός επαγγελματίας, αλλά εσύ συνεχίζεις να του τα ακουμπάς, μήπως έτσι ενισχύεις την ύπαρξή του??
Νικόλα εγώ εχω πολύ άσχημη εμπειρία, από σχεδόν όλους τους μηχανικούς, ακομα και από την εδώ αντιπροσωπία, και πρόσφατα είχα και το κερασάκι στην τούρτα από τον μηχανικό μου που το πηγαίνω 11 χρόνια.
Όλοι κοιτάζουν πως να τα αρπάξουν, αυτοί που θα αναλάβουν την ευθύνη για τα λαθη τους είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού και φυσικά μιλάμε για Αθήνα, εδώ ούτε λόγος. :down:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από nikolas »

Και εγώ ρε Κώστα, π.χ. απο μια α κατηγορία επαγγελματιών μπορεί να έχω άσχημη εμπειρία στο 80-90% των περιπτώσεων..είναι δυνατόν να τους τσουβαλιάζω όλους στο ίδιο καζάνι?? ακόμα και αν το ποσοστό που έχω συναντήσει εγώ (και όχι γενικότερα) είναι πολύ μικρό..??
Και μάλιστα να τους χαρακτηρίζεις κλέφτες??
Μπορώ να το δεχτώ στο προφορικό λόγο, μέσα στην ένταση και την όποια φόρτιση, το κάνουμε ίσως όλοι, αλλά στο γραπτό λόγο που πριν καταχωρήσεις την απάντησή σου, μπορείς να ξαναδεις πιο ήρεμα τι έχεις γράψει, δεν μπορώ να το δεχτώ..

Και ενώ έχουμε πει στο φίλο ότι επειδή ο μηχανικός που πάει, με τα όσα μας έχει μεταφέρει δεν φαίνεται "αξιόπιστος" αυτός συνεχίζει να πηγαίνει εκεί, και μετά να γκρινιάζει εδώ ότι οι μηχανικοί είναι κλέφτες..

Και για να πάμε και στο άλλο σκέλος του θέματος..έχεις έναν άνθρωπο, που ενώ δηλώνει ΑΣΧΕΤΟΣ με τα μηχανολογικά ξέσφιξε τυχαία μία βίδα από την κολόνα του τιμονιού, και επειδή φαίνεται ότι τώρα είναι εντάξει, κυκλοφορεί στο δρόμο..αν συμμετείχε ένας μηχανικός στο forum, πως φαντάζεσαι ότι θα χαρακτήριζε αυτόν τον άνθρωπο..???

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Το θέμα με τους μηχανικούς, αλλά και γενικότερα με τους "επαγγελματίες" στην Ελλάδα, είναι απλά ότι ΔΕΝ είναι επαγγελματίες!!! Και μιλάω για τον κανόνα. Η εξαίρεση είναι να βρεις σωστό επαγγελματία. Κι αυτό πηγάζει από ένα γενικότερο... ωχαδερφισμό και μια νωοτροπία του εύκολου κέρδους του νεοέλληνα, που δεν έχει παιδεία, που δεν έχει μόρφωση, γιατί έτσι τον έμαθαν, γιατί έτσι τον θέλουν και να γιατί τελικά φτάσαμε κι εδώ που φτάσαμε σαν χώρα και είμαστε ένα βήμα απ' το να μας βάλουν από μια αλυσίδα στο λαιμό οι "φίλοι" μας οι ΝΑΖΙ και να δουλεύουμε απ' το πρωί ως το βράδυ τσάμπα.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε:Και εγώ ρε Κώστα, π.χ. απο μια α κατηγορία επαγγελματιών μπορεί να έχω άσχημη εμπειρία στο 80-90% των περιπτώσεων..είναι δυνατόν να τους τσουβαλιάζω όλους στο ίδιο καζάνι?? ακόμα και αν το ποσοστό που έχω συναντήσει εγώ (και όχι γενικότερα) είναι πολύ μικρό..??
Και μάλιστα να τους χαρακτηρίζεις κλέφτες??
Μπορώ να το δεχτώ στο προφορικό λόγο, μέσα στην ένταση και την όποια φόρτιση, το κάνουμε ίσως όλοι, αλλά στο γραπτό λόγο που πριν καταχωρήσεις την απάντησή σου, μπορείς να ξαναδεις πιο ήρεμα τι έχεις γράψει, δεν μπορώ να το δεχτώ..

Και ενώ έχουμε πει στο φίλο ότι επειδή ο μηχανικός που πάει, με τα όσα μας έχει μεταφέρει δεν φαίνεται "αξιόπιστος" αυτός συνεχίζει να πηγαίνει εκεί, και μετά να γκρινιάζει εδώ ότι οι μηχανικοί είναι κλέφτες..

Και για να πάμε και στο άλλο σκέλος του θέματος..έχεις έναν άνθρωπο, που ενώ δηλώνει ΑΣΧΕΤΟΣ με τα μηχανολογικά ξέσφιξε τυχαία μία βίδα από την κολόνα του τιμονιού, και επειδή φαίνεται ότι τώρα είναι εντάξει, κυκλοφορεί στο δρόμο..αν συμμετείχε ένας μηχανικός στο forum, πως φαντάζεσαι ότι θα χαρακτήριζε αυτόν τον άνθρωπο..???
Νικόλα δεν υπάρχει περιπτώσει να μην σ' έχουν εκμεταλλευτεί οικονομικά ακομα και αυτοί που εχεις σαν θεούς, και επειδή δούλευα από 13 χρονών σε συνεργεία στην Αθήνα, ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα, και εχω μερικά χρόνια εμπειρίας παραπάνω, η άποψη μου δεν αλλαζει έως ότου βρεθεί καποιος σωστός, αλλά και πάλι θα είναι σταγόνα στον ωκεανό.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν έχω κάποιον σαν Θεό, όσο για την "οικονομική εκμετάλλευση" εξαρτάται πως την ορίζεις..
Έχω πάει σε συνεργεία που έκρινα ότι τα λεφτά που ζητούσαν δεν ήταν αντίστοιχα της εργασίας και δεν ξαναπήγα..
Υπάρχει μια συναλλαγή, και είναι στο χέρι σου αν θα την αποδεχτείς ή όχι..Πας με ένα πρόβλημα, και σου λένε μια τιμή..
Αν σου κάνει, τα δίνεις και στο επισκευάζουν, αν δε σου κάνει, πας αλλού..
Όταν δηλαδή πας σε ένα γιατρό που δεν είναι συμβεβλημένος με κάποιο ταμείο και σκας 80 και 100 ευρώ και κάποιος άλλος που είναι συμβεβλημένος δεν σου παίρνει επίσκεψη ή σου παίρνει π.χ. 10 ευρώ, θα βγεις και θα πεις ότι ο ένας είναι κλέφτης..?? εις γνώση σου τα κάνεις..
Και στο αυτοκίνητο εις γνώση σου πας στο α ή στο β συνεργείο..

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

Εδώ δεν συζηταμε πλέον εάν μας εκμεταλλεύονται οικονομικά η όχι, αυτό είναι δεδομένο, αλλά ποιος μας εκμεταλλεύεται λιγότερο......το παράδειγμα με τους γιατρούς είναι αν μη τι άλλο άστοχο στην προκειμένη περίπτωση.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

darkangel_mb
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 6:20 pm
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από darkangel_mb »

nikolas έγραψε: Και για να πάμε και στο άλλο σκέλος του θέματος..έχεις έναν άνθρωπο, που ενώ δηλώνει ΑΣΧΕΤΟΣ με τα μηχανολογικά ξέσφιξε τυχαία μία βίδα από την κολόνα του τιμονιού, και επειδή φαίνεται ότι τώρα είναι εντάξει, κυκλοφορεί στο δρόμο..αν συμμετείχε ένας μηχανικός στο forum, πως φαντάζεσαι ότι θα χαρακτήριζε αυτόν τον άνθρωπο..???
εγω ναι δηλωσα ασχετος με τα μηχανολογικα και ειμαι ,γιατι ποτε δεν με ενδιεφερε το αμαξι οπως το βλεπετε εσεις αλλα το βλεπω απλα σαν μεταφορικο μεσο και τπτ παραπανω.ποτε δεν με ενδιεφερε να δω πως δουλευει ημουν ξεκαθαρος απο την αρχη γιαυτο και ζητησα τη γνωμη σας.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι γενηθηκα χθες και ειμαι ενα παιδακι 15 χρονων οπου μπορεις να πεις ε ναι μωρε τι να μας πεις και εσυ.φυσκα και ξερω οτι ο μηχανικος μ με κλεβει το ηξερα απο την αρχη αλλα αυτα που λεει τα κανει οποτε και ναι δεχομαι να με κλεβει γιατι στους 7 μηχανικους που εχω παει αμαξια ειναι ο μοναδικος που οτι πει το κανει .εχω αλλαξει υποθετικα 3 φορες φλατζα μεσα σε 4 χρονια συνολικα 60.000km εκανε το αμαξι και τα αλλαξα σε 3 μηχανικους και οταν στους αλλους 2 ζητησα τα ρεστα εεε μ λενε ετσι ειναι τα rover καινε συνεχεια φλατζα.δεν νομιζω καποιος απο δω να εχει αλλαξει τοσες φορες φλατζα σε τοσα λιγα km.οποτε ναι μπορω να πω με μεγαλη βεβαιοτητα οτι ειναι κλεφτες ΓΙΑ ΜΕΝΑ .δεν ειπα εγω να υοθετησεις την αποψη μ αλλα τουλαχιστον θα επρεπε να τη σεβαστεις και οχι να λες με κεφαλαια ο ΑΣΧΕΤΟΣ τι να μας πει,με αυτα που εχω ζησει προσωπικα σκεπτομενος πολυ καλα αυτα που γραφω ναι ειναι κλεφτες ,μπορει να μην σαρεσει η αποψη μ και να μη τη δεχεσαι αλλα μην προσπαθεις να μ αλλαξεις γνωμη και να μ επιβαλεις τη δικη σου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες