ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

General board
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν προσπαθώ να σου αλλάξω τη γνώμη και δεν με ενδιαφέρει να στην αλλάξω..
Το άσχετος το τόνισα, όχι για να σε υποτιμήσω, αλλά ότι σαν άσχετος όπως δηλώνεις, δεν μπορείς να επεμβαίνεις στο αυτοκίνητο σε κάποιο ευαίσθητο σημείο όπως το σύστημα διεύθυνσης και να κυκλοφορείς στους δρόμους. Αν μεθαύριο αυτό που εσύ πείραξες ΜΗ γνωρίζοντας τι κάνει, προκαλέσει ατύχημα, και σκοτώσεις άνθρωπο, θα του πεις συγνώμη, αλλά επειδή οι μηχανικοί είναι κλέφτες, πειραματίστηκα μόνος μου..!!!!!
Στην τελική πήγαινε σε άλλο μηχανικό και πες του τι έκανες, τουλάχιστον να σου πει αν είναι επικίνδυνο ή όχι!
Και όπως σου έγραψα, αν ήξερα ποια είναι η λύση στο πρόβλημά σου θα σου έλεγα μια πρόταση, όπως με τους κινητήρες που τρέξαμε όλοι να σε βοηθήσουμε, αλλά ούτε εγώ ξέρω στην προκειμένη περίπτωση τι πρόβλημα είναι και θα το πήγαινα σε μηχανικό..
Δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει λάθος, αλλά το ότι δίνουμε κάποιες συμβουλές, δεν σημαίνει ότι εμείς οι ίδιοι δεν πηγαίνουμε σε μηχανικούς τα αυτοκίνητά μας..

Και δεν καταλαβαίνω στο κομμάτι με τους γιατρούς που βλέπεις Κώστα ότι είναι άστοχο..δεν έχεις συναντήσει γιατρούς που να σε εκμεταλλεύονται?
Γιατί εγώ έχω, και είναι χειρότερο να παίζουν με την υγεία σου, παρά με το αυτοκίνητό σου..
Αλλά δεν θεωρώ ότι ΟΛΟΙ οι γιατροί είναι σφάχτες..

Και ας μου πει κάποιος τι εννοείτε εκμετάλλευση, μήπως εννοούμε διαφορετικά πράγματα..
Το να σε χρεώσει ένα Α ποσό σαν εργασία??
Το να σου αλλάξει κάτι και τελικά να μην λύσει το πρόβλημα??

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε:Και δεν καταλαβαίνω στο κομμάτι με τους γιατρούς που βλέπεις Κώστα ότι είναι άστοχο..δεν έχεις συναντήσει γιατρούς που να σε εκμεταλλεύονται?
Γιατί εγώ έχω, και είναι χειρότερο να παίζουν με την υγεία σου, παρά με το αυτοκίνητό σου..
Αλλά δεν θεωρώ ότι ΟΛΟΙ οι γιατροί είναι σφάχτες..
Γιατί μπερδεύεις τις παροχές υγείας με το service του αυτοκινήτου, άλλο ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και άλλο επισκευή αυτοκίνητου, δηλ τι θα πεις στο γιατρό συγνώμη δεν είστε εξουσιοδοτούμενος δεν μου κάνατε καλή δουλειά, τα ράμματα στην εγχείριση είναι ιμιτασιόν και οι γάζες δεν είναι αντιπροσωπίας ?
nikolas έγραψε: Και ας μου πει κάποιος τι εννοείτε εκμετάλλευση, μήπως εννοούμε διαφορετικά πράγματα..
Το να σε χρεώσει ένα Α ποσό σαν εργασία??
Το να σου αλλάξει κάτι και τελικά να μην λύσει το πρόβλημα??
Είναι να σε χρεώνει Α πόσο για εργασία ενώ είναι Β, η να μην έχει κάνει τη συγκεκριμένη εργασία.
Να σε χρεώνει ανταλλακτικό που δεν έχει αλλαξει.
Να αλλαζει ανταλλακτικά με πρόφαση ότι δεν βρίσκει την βλάβη και να στα χρεώνει γιατί τα χρησιμοποίησε.
Να μην βάζει το σωστό ανταλλακτικό.
Να μην επισκευάζει σωστά την βλάβη με απώτερο σκοπό την επαναλαμβανόμενη επίσκεψη στο συνεργειο. (Όλο και κάτι θα τσιμπήσει έχτρα).
Και το κερασάκι είναι .... πότε δεν άκουσα μηχανικό να τα πει " ναι είναι δικό μου λάθος αναλαμβάνω την ευθύνη" πάντα τα χουν κάνει όλα τέλεια και εσύ πρέπει να πληρώσεις την μ@λ@κι@ τους.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από nikolas »

kostas200vi έγραψε:
nikolas έγραψε:Και δεν καταλαβαίνω στο κομμάτι με τους γιατρούς που βλέπεις Κώστα ότι είναι άστοχο..δεν έχεις συναντήσει γιατρούς που να σε εκμεταλλεύονται?
Γιατί εγώ έχω, και είναι χειρότερο να παίζουν με την υγεία σου, παρά με το αυτοκίνητό σου..
Αλλά δεν θεωρώ ότι ΟΛΟΙ οι γιατροί είναι σφάχτες..
Γιατί μπερδεύεις τις παροχές υγείας με το service του αυτοκινήτου, άλλο ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και άλλο επισκευή αυτοκίνητου, δηλ τι θα πεις στο γιατρό συγνώμη δεν είστε εξουσιοδοτούμενος δεν μου κάνατε καλή δουλειά, τα ράμματα στην εγχείριση είναι ιμιτασιόν και οι γάζες δεν είναι αντιπροσωπίας ?
Ενώ π.χ. όταν πας και σου γράφει φάρμακα ένα κατεβατό φάρμακα επειδή τα παίρνει από μία εταιρεία, ενώ με άλλο σκεύασμα μπορεί να είχες ταχύτερα αποτελέσματα, είναι εντάξει?
Όταν σου λέει θα πας στο τάδε διαγνωστικό κέντρο να κάνεις τις εξετάσεις στο λέει από αγνό ενδιαφέρον?
Όταν έχεις κάταγμα στο πόδι και σου λέει είναι στραμπούληγμα δε τρέχει και τίποτα, ένα λάθος έκανε..και εσύ τραβιέσαι 2 χρόνια με φυσικοθεραπείες..
Όταν τσακώνονται γιατί μπροστά σου γιατί δεν μπορούν να αποφασίσουν σε ποιο κομμάτι του δαχτύλου ανήκει το οστό που έχει σπάσει, και "πειραματίζονται" πάνω σου, όλα καλα? επειδή είναι γιατροί..??
Και τα συγκεκριμένα περιστατικά τα έχω ζήσει, δεν τα λέω στον αέρα..
Αλλά και πάλι, δεν θα πω ότι ΟΛΟΙ είναι κακοί..γιατί έχω πετύχει και καλούς, πραγματικά καλούς..
kostas200vi έγραψε:
nikolas έγραψε: Και ας μου πει κάποιος τι εννοείτε εκμετάλλευση, μήπως εννοούμε διαφορετικά πράγματα..
Το να σε χρεώσει ένα Α ποσό σαν εργασία??
Το να σου αλλάξει κάτι και τελικά να μην λύσει το πρόβλημα??
Είναι να σε χρεώνει Α πόσο για εργασία ενώ είναι Β, η να μην έχει κάνει τη συγκεκριμένη εργασία.
Να σε χρεώνει ανταλλακτικό που δεν έχει αλλαξει.
Να αλλαζει ανταλλακτικά με πρόφαση ότι δεν βρίσκει την βλάβη και να στα χρεώνει γιατί τα χρησιμοποίησε.
Να μην βάζει το σωστό ανταλλακτικό.
Να μην επισκευάζει σωστά την βλάβη με απώτερο σκοπό την επαναλαμβανόμενη επίσκεψη στο συνεργειο. (Όλο και κάτι θα τσιμπήσει έχτρα).
Και το κερασάκι είναι .... πότε δεν άκουσα μηχανικό να τα πει " ναι είναι δικό μου λάθος αναλαμβάνω την ευθύνη" πάντα τα χουν κάνει όλα τέλεια και εσύ πρέπει να πληρώσεις την μ@λ@κι@ τους.
Το ποσό που θα σε χρεώσει, το έχεις ρωτήσει υποθέτω, και εφόσον το δέχτηκες προχώρησε στην εργασία..
αλλά
αν δεν έκανε την εργασία...τον μαυρίζεις..!!
αν δεν άλλαξε το ανταλλακτικό..τον μαυρίζεις..!!
αν δεν έβαλε εν γνώση του σωστό ανταλλακτικό..τον μαυρίζεις..!!
να σημειώσω όμως, πως υπάρχουν και πελάτες, οι οποίοι προκειμένου να την βγάλουν φτηνά, ζητάνε ό,τι πιο πρόχειρο, σε ανταλλακτικό, και όταν την ξαναπατάνε, δεν σκέφτονται αν φταίνε, που δεν βάλανε το επώνυμο ανταλλακτικό, αλλά τους φταίει ο μηχανικός..
θυμάσαι, σε πόσους έχουμε πει, μην βάλετε ιμιτασιόν φλάντζα? μην βάλετε ιμιτασιόν τρόμπα νερού? γιατί το λέμε? επειδή μας τα σκάει η Rover και η κάθε Rover?? ή επειδή ξέρουμε ότι παρόλο το extra κόστος, σε κάποια πράγματα δε χωράνε εκπτώσεις..??
στο να μην επισκευάζει σωστα τη βλάβη, έχω συναντήσει μηχανικούς όπως αυτούς που περιγράφεις και μηχανικούς, που σου λένε, δοκίμασέ το και βλέπουμε..
γι'αυτό δεν θα τους βάλω στο ίδιο τσουβάλι ΟΛΟΥΣ!!

και ναι, ούτε εγώ έχω ακούσει "ναι είναι δικό μου λάθος αναλαμβάνω την ευθύνη", ούτε από μηχανικούς, ούτε από πολλές άλλες κατηγορίες επαγγελματιών..αλλά δεν θα τους βγάλω όλους άχρηστους..

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

Σου επαναλαμβάνω ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις ενα λειτούργημα με την εργασία ενός μηχανικού.
Και δεν τους βάλαμε όλους στο ίδιο καζάνι αφήσαμε ένα άπειρο ελάχιστο ποσοστό....μηδαμινό....αμελητέο.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από nikolas »

kostas200vi έγραψε:Σου επαναλαμβάνω ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις ενα λειτούργημα με την εργασία ενός μηχανικού.
Και δεν τους βάλαμε όλους στο ίδιο καζάνι αφήσαμε ένα άπειρο ελάχιστο ποσοστό....μηδαμινό....αμελητέο.
Αν τιμούσαν το λειτούργημά τους, δεν θα υπήρχε περίπτωση σύγκρισης..αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι..συγκρίνω τους κακούς, όχι τους καλούς..

darkangel_mb
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 6:20 pm
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από darkangel_mb »

αυτο που εκανα με το τιμονι δεν ηταν στην τυχη τελειως.οταν ειπα στον μηχανικο οτι το τιμονι ανεβοκατεβαινει μ ειπε δεν ειναι τπτ θα σφιξουμε τη βιδα που εχει ο μοχλος που σφιγγει το τιμονι.η βιδα ομως ηταν τσιτα σφιχτει και δεν επαιρνε αλλο να σφιξει οποτε και σκεφτηκα το εξης.αναμεσα στο μοχλο και τη βιδα υπαρχει ενα ελατηριο το οποιο κανοντας τον μοχλο πανω ασκει πιεση στο μεταλικο κομματι και ετσι σφιγγει το τιμονι και μενει σε μια θεση.αρα χαλαρωνοντας λιγο τη βιδα λιγο μιση βολτα , το ελατηριο αποκτα μεγαλυτερη αποσταση απο το μεταλο οποτε και ασκει μεγαλυτερη πιεση σηκωνοντας τον μοχλο και ετσι το κραταει σταθερο με αυτη τη λογικη το εκανα δεν πηγε κατα λαθος το κλειδι στη βιδα και αρχιζα να ξεβιδωνω αν το καλοσκεφτεις εχει λογικη και λειτουργησε αψογα και γιαυτο το προτεινα σαν λυση

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από nikolas »

Τα 150 ευρώ που σου ζήτησε ο μηχανικός μετά από το σφίξιμο που πήγε να κάνει, σου είπε για ποιο λόγο στα ζητάει? ότι θα αλλάζατε κολόνα?
Θα κοιτάξω στο manual αν βρω τίποτα οδηγίες αλλά πρόσεχε διπλά κατά τη γνώμη μου, μέχρι να επιβεβαιώσεις ότι το πρόβλημα όντως λύθηκε..

edit

λοιπόν από ότι βρήκα:
χρειάζεσαι καστάνια με καρυδάκι 14mm αν όντως ήταν αυτό που χρησιμοποίησες, τότε πείραξες τη σωστή βιδα..
Κατά κανόνα, μια βίδα την σφίγγουμε δεξιόστροφα και αριστερόστροφα την ξε-λασκάρουμε..
σύμφωνα με τον οδηγό, εσύ "σφίγγεις" αριστερόστροφα (δηλαδή σαν να ξεβιδώνεις) τη συγκεκριμένη βίδα, ελέγχοντας αν αρχίζει να "σφίγγει" η κίνηση που κάνει η κολόνα "πάνω-κάτω" χωρίς να σταματήσει να κάνει όλη την κίνηση, από το σφίξιμο..και δοκιμάζεις αν σταθεροποιήθηκε ασφαλίζοντας το μοχλό..

αν αυτό που έκανες, ταιριάζει με τις οδηγίες τότε είσαι εντάξει..και μάλλον έκανες ίσως και την πρώτη σου επισκευή..!!

darkangel_mb
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 6:20 pm
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από darkangel_mb »

ακριβως αυτο εκανα και η βιδα ηταν μαυρη και χρειαζεσαι οντως 14 καρυδακι και την ελεγξα αρκετες φορες ασκοντας πιεση στο τιμονι ωστε να δω αν πεφτει και παλι αλλα δεν κουνιοταν καθολου.οσο για τον μηχανικο ναι αυτο ηθελε να κανει να αλλαξει ολο το κολονακι του τιμονιου οπου βρισκεται και ο μοχλος ρυθισεις καθως αυτο ηταν για πεταμα πλεον με βαση τα λεγομενα του και επειδη δεν τον εμπιστευομουν καθολου γιαυτο και το επιχειρησα μονος μ και ναι εκανα την πρωτη μ επισκευη :dan: :dan: :dan: :dan: :dan: :dan: :dan: :dan: :dan: :dan:

darkangel_mb
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 6:20 pm
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από darkangel_mb »

αυτη ειναι η κολονα που ηθελε να τη βγαλει ολη ο μηχανικος και να κανει αντικατασταση ειναι πιο μεγαλη αποτι φαινεται στη φωτο

http://imageshack.us/photo/my-images/440/0063g.jpg/

εδω αναμεσα υπαρχει ενα ελατηριο το οποιο ουσιαστικα κραταει το τιμονι σε μια θεση απο την πιεση που ασκει

http://imageshack.us/photo/my-images/546/0060e.jpg/

και αυτη ειναι η βιδα την οποια πρεπει να λασκαρεις η μαυρη

http://imageshack.us/photo/my-images/713/0059h.jpg/

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!

Δημοσίευση από nikolas »

darkangel_mb έγραψε:και αυτη ειναι η βιδα την οποια πρεπει να λασκαρεις η μαυρη

http://imageshack.us/photo/my-images/713/0059h.jpg/
ήθελα να σου πω αν μπορείς να βγάλεις φωτογραφία για να επιβεβαιώσω ότι μιλάμε για την ίδια βίδα..
όντως αυτή είναι...!! :D
Λοιπόν, με βάση αυτά που έγραψες, και αυτά που σου είπε ο μηχανικός σου, αν όντως πίστευε πως θέλει αλλαγή, γιατί απ'ότι φαίνεται δεν το έσφιξε σωστά, ή δεν ήξερε, και μαζί με τα όσα σου είπε για το μοτέρ παλιότερα, μου δίνει την εντύπωση ότι δεν έχει "σχέση" με τα αυτοκίνητά μας..
Στη θέση σου θα έψαχνα για άλλον, ακόμα και στην περιοχή σου..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες