Προστιμο και αφαιρεση διπλωματος απο Αλκοτεστ

General board
Απάντηση
divinitygr
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2007 12:29 pm
Επικοινωνία:

Προστιμο και αφαιρεση διπλωματος απο Αλκοτεστ

Δημοσίευση από divinitygr »

Καλησπερα παιδια και καλο ΣΚ να εχουμε,
ειχα κατι χρονια να μπω στο forum
καλως σας βρηκα κ παλι, ελπιζω να στε ολοι καλα.

Δε θα μακρυγωρισω κ θα μπω αμεσως στο ψητο χωρις πολλα πολλα.

Πριν 6μηνες με σταματησαν για αλκοτεστ και βρεθηκα θετικος,
μου πηραν το διπλωμα για 6μηνες κ μου επεβαλαν προστιμο 1200ε

Δε θελω να μπω στη διαδικασια να πω αν το αξιζα η οχι
και αν γινετε ας μη παρεκτραπουμε λεγοντας το ποσο επιρεαζει
το αλκοολ στην οδηγηση κτλ

Αυτο που καιει ειναι πως ειμαι ανεργος κ δεν εχω να πληρωσω το προστιμο.
Ξερει κανεις τι γινετε στην περιπτωση μου ?
Παιρνω το διπλωμα η οχι ?

Υγ. κ να το παρω χλωμο το κοβω να κυκλοφορησω φετος το ροβερακι μου,
μου ειχαν παρει το διπλωμα πριν τα χριστουγεννα και παρεδωσα πινακιδες
για να μη πληρωσω τζαμπα το σημα.
Αυτο σημαινει πως θελω 280ε για το σημα + 220ε για ασφαλεια,
χοντρικα 500ε δλδ διχως service κτλ, χρηματα που δε διαθετω
για να το κυκλοφορησω για 6μηνες, τα χριστουγεννα βλεπω κ κανω..

Υγ2. Σας ευχαριστω εκ των προταιρων για οποια πληροφορια
μπορειτε να μου δωσετε γτ με τροχαια κ δημο δε βρισκω ακρη.
:: Be Ware The Power Of Light ::

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Προστιμο και αφαιρεση διπλωματος απο Αλκοτεστ

Δημοσίευση από kostas200vi »

Το δίπλωμα θα το πάρεις μετά την πάροδο του εξαμήνου, είτε πληρώσεις το πρόστιμο είτε όχι.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προστιμο και αφαιρεση διπλωματος απο Αλκοτεστ

Δημοσίευση από nikolas »

Και εγώ νομίζω ότι το παίρνεις, και το πρόστιμο μάλλον μεταβιβάζεται στην εφορία.. :s

divinitygr
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2007 12:29 pm
Επικοινωνία:

Re: Προστιμο και αφαιρεση διπλωματος απο Αλκοτεστ

Δημοσίευση από divinitygr »

Κατι τετοιο μου ειχε πει κ ο αξιωματικος υπηρεσιας εκεινο το βραδυ.
Προσεξα πως τα προστιμα πανε στο δημο και τους τηλ
να τους ρωτησω, μου ειπαν " οτι κρινει η τροχαια "
Στην τροχαια που ρωταω τηλεφωνικα,
αλλες φορες μου λενε πως μπορω να το παρω,
και αλλες πως το κρατανε μεχρι να πληρωθει το προστιμο.
Υπαρχει καποιος αρμοδιος να ρωτησω για σιγουρια ?
:: Be Ware The Power Of Light ::

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Προστιμο και αφαιρεση διπλωματος απο Αλκοτεστ

Δημοσίευση από kostas200vi »

divinitygr έγραψε:Κατι τετοιο μου ειχε πει κ ο αξιωματικος υπηρεσιας εκεινο το βραδυ.
Προσεξα πως τα προστιμα πανε στο δημο και τους τηλ
να τους ρωτησω, μου ειπαν " οτι κρινει η τροχαια "
Στην τροχαια που ρωταω τηλεφωνικα,
αλλες φορες μου λενε πως μπορω να το παρω,
και αλλες πως το κρατανε μεχρι να πληρωθει το προστιμο.
Υπαρχει καποιος αρμοδιος να ρωτησω για σιγουρια ?
Εσύ πήγαινε να πάρεις το δίπλωμα σου, εάν πλήρωσες η όχι το πρόστιμο, δεν είναι αρμοδιότητα της τροχαίας, αλλά της εφορίας. Για αυτό αυτή η χώρα πάει κατά διαόλου, δεν φτάνει που γεμίσαμε δημόσιους υπαλλήλους , δεν ξέρουν να κανουν και σωστά, την δουλειά τους. :crazy:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

divinitygr
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2007 12:29 pm
Επικοινωνία:

Re: Προστιμο και αφαιρεση διπλωματος απο Αλκοτεστ

Δημοσίευση από divinitygr »

Οκ, σας ευχαριστω πολυ παιδια.
Θα παω αυριο το πρωι αν ειναι κ θα σας ενημερωσω.
Ευχαριστω κ παλι ;)
:: Be Ware The Power Of Light ::

divinitygr
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 14, 2007 12:29 pm
Επικοινωνία:

Re: Προστιμο και αφαιρεση διπλωματος απο Αλκοτεστ

Δημοσίευση από divinitygr »

Τελικα, πηγα σημερα γτ χθες απουσιαζε η υπαλληλος
και.. δε μου το εδωσαν.
Μου ειπε η κοπελα πως η μεθη αποτελει ξεχωριστη κατηγορια
και ειναι το μονο προστιμο που πρεπει να πληρωθει ακομα κ οταν παει στο δημο
και απο εκει στην εφορια για να μου το επιστρεψουν.

Μου εδειξε την παραγραφο στο Κ.Ο.Κ
ειναι σελιδα 92 / αρθρο 42 / παραγραφος 8

Κώδικας: Επιλογή όλων

yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf
και συγκρεκριμενα ειχε σημειωμενο με μαρκαδωρο
το εξης κειμενο:

Κώδικας: Επιλογή όλων

Στις περιπτώσεις αυτές, η άδεια ικανότητας οδηγού επιστρέφεται μετά την 
παρέλευση του συνολικού χρόνου αφαίρεσής της, μόνο με την προσκόμιση 
αποδεικτικού καταβολής των διοικητικών προστίμων.
Δε πειραζει, αν πιασω το τζοκερ ( που δε παιζω ) η κανενα στοιχημα
ισως το παρω πισω, ως τοτε χαρισμα τους.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις
κ προσοχη αν πιειτε ενα ποτηρακι παραπανω και οδηγεσετε.
Μπορει να νιωθετε καλα αλλα ισως την πατησετε οπως εγω
και πιστεψτε με, ποναει αρκετα..
:: Be Ware The Power Of Light ::

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Προστιμο και αφαιρεση διπλωματος απο Αλκοτεστ

Δημοσίευση από PaNoSGR »

υπομονη αστεριε ολο και κατι θα κατσει.πηγαινε σε καμια καφετερια για καμια δουλεια ισως ετσι καταφερεις να μαζεψεις τπτ
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Προστιμο και αφαιρεση διπλωματος απο Αλκοτεστ

Δημοσίευση από kostas200vi »

ΑΡΘΡΟ 42 : Οδήγηση υπό την επίδραση οινοπνεύματος, φαρμάκων ή τοξικών ουσιών

1. Απαγορεύεται η οδήγηση κάθε οδικού οχήματος από οδηγό, ο οποίος κατά την οδήγηση του οχήματος βρίσκεται υπό την επίδραση οινοπνεύμα- τος, τοξικών ουσιών ή φαρμάκων που σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης τους ενδέχεται να επηρεάζουν την ικανότητα του οδηγού.

Ο ελεγχόμενος οδηγός θεωρείται ότι βρίσκεται υπό την επίδραση οινοπνεύματος όταν το ποσοστό αυτού στον οργανισμό είναι από 0,50 γραμμάρια ανά λίτρο αίματος (0,50 g/l) και άνω, μετρούμενο με τη μέθοδο της αιμοληψίας ή από 0,25 χιλιοστά του γραμμαρίου ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα και άνω, όταν η μέτρηση γίνεται στον εκπνεόμενο αέρα με αντίστοιχη συσκευή αλκοολομέτρου. Με κοινές αποφάσεις των Υπουργών Υγείας και Πρόνοιας, Δημόσιας Τάξης και Μετα- φορών και Επικοινωνιών μπορεί να ορισθεί και μικρότερο ποσοστό από το αναφερόμενο στο προηγούμενο εδάφιο, να καθοριστούν ειδικές κατηγορίες οδηγών με μικρότερα ποσοστά, προσαρμοζόμενων αναλόγως και των ορίωντης παραγράφου 7, να εξειδικεύονται τα όρια τοξικών ουσιών ή φαρμάκων της παρούσας παραγράφου που ενδέχεται να επηρεάζουν την ικανότητα του οδηγού και να καθορίζονται οι επιστημονικοί τρόποι και η διαδικασία δια- πίστωσης της χρήσης οινοπνεύματος, τοξικών ουσιών ή φαρμάκων κατά τις παραγράφους του παρόντος άρθρου, καθώς και κάθε σχετική λεπτομέρεια.

2. Τα αρμόδια αστυνομικά και λιμενικά όργανα μπορούν κατά περίπτωση να ασκούν έλεγχο για τη διαπίστωση ύπαρξης, στον οργανισμό των οδηγών, οινοπνεύματος, τοξικών ουσιών ή φαρμάκων κατά την προηγούμενη παρά- γραφο, οι δε οδηγοί υποχρεούνται να δέχονται τον έλεγχο αυτόν.

3. Σε περίπτωση θανατηφόρου τροχαίου ατυχήματος ο έλεγχος για τη δι- απίστωση ύπαρξης στον οργανισμό οινοπνεύματος, τοξικών ουσιών ή φαρ- μάκων, κατά την παράγραφο 1 του παρόντος άρθρου, γίνεται υποχρεωτικά με αιμοληψία από τα θανόντα πρόσωπα, ως και από τους ζώντες, εκτός και αν για τους τελευταίους ειδικοί παθολογικοί λόγοι δεν το επιτρέπουν, οπότε στην περίπτωση αυτή η μέτρηση γίνεται, για μεν το οινόπνευμα στον εκπνεό- μενο αέρα με τη συσκευή αλκοολομέτρου, για δε τις τοξικές ουσίες και φάρ- μακα με τη λήψη ούρων ή άλλο πρόσφορο μέσο. Για την ύπαρξη ή μη των προβαλλόμενων αυτών λόγων χρειάζεται ιατρική πιστοποίηση από δημόσιο νοσοκομείο.

4. Σε περίπτωση τροχαίου ατυχήματος με σωματικές βλάβες ο έλεγχος για τη διαπίστωση ύπαρξης στον οργανισμό οινοπνεύματος γίνεται είτε στον εκ- πνεόμενο αέρα με αντίστοιχη συσκευή αλκοολομέτρων είτε με αιμοληψία.

5. Στους τροχονομικούς ελέγχους στο δρόμο ή σε τροχαία ατυχήματα χω- ρίς σωματικές βλάβες, ο έλεγχος για τη διαπίστωση ύπαρξης στον οργανισμό οινοπνεύματος γίνεται στον εκπνεόμενο αέρα με αντίστοιχη συσκευή αλκο- ολομέτρου, για δε τη διαπίστωση ύπαρξης τοξικών ουσιών ή φαρμάκων της παραγράφου 1 του παρόντος γίνεται με τη χρησιμοποίηση κάθε κατάλληλου επιστημονικού μέσου. Η διαπίστωση του ποσοστού συγκέντρωσης οινοπνεύ- ματος σε ατύχημα πεζού, στις περιπτώσεις της παρούσας και των δύο προη- γούμενων παραγράφων, διαπιστώνεται με τον ίδιο τρόπο.

6. Με την επιφύλαξη του τελευταίου εδαφίου της παραγράφου 3, όποιος αρνείται να υποβληθεί σε έλεγχο για τη διαπίστωση ύπαρξης στον οργανισμό του οινοπνεύματος, είτε διά αιμοληψίας είτε με τη χρήση συσκευής αλκοο- λομέτρου, τεκμαίρεται ότι η συγκέντρωση οινοπνεύματος στο αίμα του είναι άνω του 1,10 g/l σύμφωνα με τη μέθοδο της αιμοληψίας. Επίσης όποιος αρ- νείται να υποβληθεί σε έλεγχο για τη διαπίστωση ύπαρξης τοξικών ουσιών ή φαρμάκων στον οργανισμό τεκμαίρεται ότι βρίσκεται υπό την επίδραση τοξικών ουσιών ή φαρμάκων που σύμφωνα με τις οδηγίες τους ενδέχεται να επηρεάζουν την ικανότητα οδήγησης, σύμφωνα με την παράγραφο 9.

7. Όποιος οδηγεί όχημα υπό την επίδραση οινοπνεύματος τιμωρείται ως εξής:

α) Με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ, εάν η συγκέντρωση οινοπνεύματος στο αίμα του κυμαίνεται από 0,50 g/l έως 0,80 g/l, μετρούμενη με τη μέθοδο της αιμοληψίας ή από 0,25 έως 0,40 χιλιοστά του γραμμαρίου ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα, όταν η μέτρηση γίνεται στον εκπνεόμενο αέρα με αντίστοιχη συσκευή αλκοολομέτρου.

β) Με διοικητικό πρόστιμο επτακοσίων (700,00) ευρώ και με αφαίρεση, επιτόπου, της άδειας ικανότητας οδηγού για ενενήντα (90) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα, εάν η συγκέντρωση οινοπνεύματος στο αίμα του είναι άνω του 0,80 g/l και μέχρι 1,10 g/l, μετρούμενη με τη μέθοδο της αιμοληψίας ή άνω των 0,40 έως 0,60 χιλιοστών του γραμμαρίου ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα, όταν η μέτρηση γίνεται στον εκπνεόμενο αέρα με αντίστοιχη συσκευή αλκοολομέτρου. Στην περίπτωση αυτή η άδεια ικανότητας οδηγού επιστρέφεται μετά την πα- ρέλευση του τριμήνου, μόνο με την προσκόμιση του αποδεικτικού καταβολής του διοικητικού προστίμου.

γ) Με φυλάκιση τουλάχιστον δύο (2) μηνών, διοικητικό πρόστιμο χιλίων διακοσίων (1.200,00) ευρώ και αφαίρεση, επιτόπου, της άδειας ικανότητας οδηγού για εκατόν ογδόντα (180) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα, εάν η συγκέντρωση οι- νοπνεύματος στο αίμα του είναι άνω του 1,10 g/l, μετρούμενη με τη μέθοδο της αιμοληψίας, ή άνω των 0,60 χιλιοστών του γραμμαρίου ανά λίτρο εκπνε- όμενου αέρα, όταν η μέτρηση γίνεται στον εκπνεόμενο αέρα με αντίστοιχη συσκευή αλκοολομέτρου. Στην περίπτωση αυτή η άδεια ικανότητας οδηγού επιστρέφεται μετά την παρέλευση του εξαμήνου, μόνο με την προσκόμιση αποδεικτικού καταβολής του διοικητικού προστίμου.

δ) Στις πιο πάνω περιπτώσεις α΄, β΄ και γ΄ το όχημα ακινητοποιείται υπο- χρεωτικά και φυλάσσεται, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 46 του πα- ρόντος και των, κατα εξουσιοδότηση αυτού, εκδιδόμενων αποφάσεων. Ο έλεγχος και η βεβαίωση των παραβάσεων της παρούσας παραγράφου γίνεται από συνεργείο δύο τουλάχιστον αστυνομικών ή λιμενικών, εκ των οποίων ο ένας είναι ανακριτικός υπάλληλος.

8. Εάν ο οδηγός οχήματος καταληφθεί να οδηγεί και πάλι υπό την επήρεια οινοπνεύματος εντός δύο (2) ετών από προηγούμενη παράβαση της απαγόρευ- σης οδήγησης υπό την επίδραση οινοπνεύματος και η συγκέντρωση οινοπνεύ- ματος στο αίμα του, κατά τη νέα παράβαση, είναι άνω του 1,10 g/l, μετρού- μενη με τη μέθοδο της αιμοληψίας ή άνω των 0,60 χιλιοστών του γραμμαρίου ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα, όταν η μέτρηση γίνεται στον εκπνεόμενο αέρα με αντίστοιχη συσκευή αλκοολομέτρου, επιβάλλεται για κάθε περαιτέρω πα- ράβαση ποινή φυλάκισης τουλάχιστον έξι (6) μηνών και διοικητικό πρόστι- μο δύο χιλιάδων (2.000,00) ευρώ, καθώς και επιτόπου αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού για πέντε (5) χρόνια, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα. Η αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού, στην περίπτωση αυτή, αρχίζει κάθε φορά από τη λήξη του χρόνου της προηγούμενης αφαίρεσης. Στις περιπτώσεις αυτές, η άδεια ικανότητας οδηγού επιστρέφεται μετά την παρέλευση του συνολικού χρόνου αφαίρεσής της, μόνο με την προσκόμιση αποδεικτικού καταβολής των διοικητικών προστίμων. Η περίπτωση δ΄ της προηγούμενης παραγράφου εφαρμόζεται αναλόγως.

9. Εάν ο οδηγός καταληφθεί να οδηγεί υπό την επίδραση τοξικών ουσιών ή φαρμάκων, που σύμφωνα με τις οδηγίες τους ενδέχεται να επηρεάζουν την ικανότητα οδήγησης, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον δύο (2) μηνών και με χρηματική ποινή τουλάχιστον διακοσίων (200,00) ευρώ και με αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού για χρονικό διάστημα τριών (3) μέχρι έξι (6) μηνών, η οποία επιβάλλεται υποχρεωτικά από το δικαστήριο.

10. Στις περιπτώσεις των παραγράφων 7 εδάφιο γ΄ και 8 του άρθρου αυ- τού, η παράβαση τιμωρείται, παράλληλα και ανεξάρτητα από τις ποινικές και λοιπές κυρώσεις που προβλέπουν οι διατάξεις αυτές, και με την ποινή της αφαίρεσης των κρατικών πινακίδων και της άδειας κυκλοφορίας του οχήμα- τος για χρονικό διάστημα από δέκα (10) ημέρες έως έξι (6) μήνες, η οποία επιβάλλεται από το δικαστήριο. Η κύρωση αυτή δεν ισχύει για τις περιπτώ- σεις των κατηγοριών οχημάτων του άρθρου 103 παράγραφος 4 στοιχεία α΄ και β΄ του παρόντος.

11. Oι διατάξεις των παραγράφων 1 έως και 6, εφαρμόζονται κατα αναλο- γία στους κυβερνήτες ή χειριστές των μικρών σκαφών και των θαλάσσιων μέσων αναψυχής, η κίνηση και κυκλοφορία των οποίων καθορίζεται με τους Γενικούς Kανονισμούς Λιμένα, που εκδίδονται κατα εξουσιοδότηση του άρ- θρου 156 του K.Δ.N.Δ., καθώς και στους κυβερνήτες των πλοίων αναψυχής του ν. 2743/1999 (ΦEK 211/A΄), εφόσον αυτά δεν έχουν συγκροτημένο πλή- ρωμα. Στις περιπτώσεις αυτές, εφαρμόζονται κατα αναλογία και οι ποινικές διατάξεις της παραγράφου 7 και επιβάλλονται οι διοικητικές κυρώσεις του άρθρου 157 του K.Δ.N.Δ., με τη διαδικασία που ορίζεται σ' αυτό.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: lyfechemist02 και 24 επισκέπτες