Λούρμπας...

General board
Απάντηση
Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 4:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

Νικο και Γιωργο διαβαστε το τελευταιο post μου.
ΔΕΝ αποδίδω οπωσδήποτε δόλο.
MG TF turbo...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από nikolas »

Το διάβασα Κώστα (RWD), και νομίζω πως είναι μια τίμια τοποθέτηση εκ μέρους σου, εφόσον οι συνθήκες είναι έτσι και δε μπορούμε δημόσια να έχουμε απάντηση από την άλλη πλευρά. Αυτό που έγραψα αναφερόταν στο σχόλιο του Κώστα200vi, ότι με βάση τα δεδομένα δεν μπορώ να τοποθετηθώ προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση.

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Ενδιαφέρον τοπικ, ενδιαφέρον κουβέντα. Ολοι εχουμε ταλαιπωρηθει και εχουμε ξοδέψει χρημα τελικα....Για προβληματα και λυσεις ειναι σωτηριο να ρωτάμε τα αγγλικα clubs που παντα
εχουν μελη με φοβερες γνώσεις, ξέρω θελει να αφιερώσεις ωρα,να καθισεις να διαβάσεις, δεν την έχει ο καθένας την όρεξη και τον χρόνο, εχει όμως τουλαχιστον μια εικόνα και βοηθας την ασχετοσυνη του αλλου εδω στην ελλαδα που παει να στο πιάσει. Και το "αλλαζω ανταλλακτικα πλησιαζοντας την λύση" ανοιγω και εγω συνεργειο ετσι, θα συμφωνησω. Οι μάστορες ειμαστε εμείς οι ιδιοι κανεις άλλος ....το καλυτερο σταδιο που μπορεις να φτάσεις ειναι να τα κάνεις όλα μόνος σου για να ξεμπλεξεις...η πας και εισαι πανω απο το κεφάλι τους...
Επίσης Το "δεν ειμαι την ωρα που μου το διορθωνουν" ειναι επικινδυνο για 2 Λόγους:
1. Δεν γινεται η δουλεια ενδεχομενως όπως την περιγραφουν
2. Αφαιρουνται μικρο πραγματα απο το αυτοκινητο η αντικαθισταντε απο πιο παλια για να βοηθησουν την παρακαταθηκη καποιου....μεγαλη που$#@..και το διαπιστωνεις στην πορεια.....
Συνήθως εξελισσεται ετσι...
Οταν το πρωτοπαρεις δεν ξερεις και μετα αρχιζουν οι βλαβες τα γαμησιατικα, αυξανουν όμως τα κονε,το δικτυωμα με ατομα και γνωσεις,παιζει ρολο και τι γνωσεις εχεις απο μονος σου για να μπορεσεις να διαχειριστεις τι πληροφοριες αυτες, τρως χρονο, στεναχωρια, σκεψη και ανησυχια και ανυπομονησια και ενα φόβο οτι θα βγει και άλλο μετά...
Στην πορεια μαθαινεις περισσοτερα παθαινοντας και ρωτώντας και πληρωνωντας και όσο παλιώνεις εισαι πιο προστετευμένος ας μου επιτραπει η εκφραση.
Π.χ Τοτε Κωστα δεν ειχες χρόνο να κατσεις απο επανω , δεν το γνωριζες οποτε συνεβησαν ολα τα κακά μαζι..τωρα δυσκολα σου πουλαει ο αλλος "παπα" στο MGF μιας και το ξερεις πλέον ...το αμαξι μπηκες στα φορουμς εμαθες.
Δεν νομιζω να μην υπαρχει ταλαιπωρημενος ανθρωπος εδω μέσα...εννοω μετα απο κάποιο χρονικο διάστημα..
Δυστηχώς ετσι ειναι...εχει να κανει με την γενικότερη νοοτροπια των επαγγελματιών στην Ελλαδα, ξερω κάτι ,φορτωνω μαγκιά...και όλα ειναι απλά..
Αλλαζουμε μάρκα παιδιά...ειναι απλό..

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από kostas200vi »

Αλέκο παρόμοια περιστατικά συμβαίνουν σε συνεργεία Honda - Vag & Fiat, το κακό είναι γενικό.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Αλέκο παρόμοια περιστατικά συμβαίνουν σε συνεργεία Honda - Vag & Fiat, το κακό είναι γενικό.
Κώστα Αυτο ειναι αλήθεια....είναι γενικό το κακό, εγω το πηγα στον Λουρμπα στους Αγιους Αναργυρους και ηταν τα πρωτα λεφτα που ξοδεψα οταν το πηρα το αμαξι, οταν το πήγα ειχε στην αυλη απο πίσω και αλλα MGF, μου καναν καποιες εργασιες στο αυτοκίνητο. Βεβαια εκ των συνθηκων δεν μπορουσα να παραβρισκομαι εκει γιατι δουλευα Φαληρο και το συνεργειο ηταν μακριά, πηγα απλως να το πάρω ...ευχαριστημένος ήμουν..που να ξερω κιολας εκεινο το διαστημα ψαρακλας ημουν μετο συγκεκριμένο αυτοκινητο...εννοω ψάρακλας απο γνώσεις...μου προτειναν Λουρμπα πήγα Λούρμπα.
Αντε αυτο με την ροικη να πάει στα κομματια .....και η συννενόηση που δεν εγινε σωστα και πάλι εκ των υστέρων δεν το διορθωνει το λάθος... Μου κανει μεγάλη εντυπωση ομως για τα τετραπιστονα να επιμένει ρε συ οτι μπαίνουν σε 15άρες.. και χωρις αποστάτες ...τα βάλανε δλδ έτσι....τι θα γινόταν αμα το παιρνε το αμάξι ο Κωστας...αυτο ειναι χοντρό ....και οτι τα τετραπιστονα προκαλουν το ABS άκυρο επίσης, αυτο συμβαινει αν φυσικα λερωσει ο αισθητηρας ή αν φαγωθουν τα τακάκια και βάλεις όπισθεν κανει ενα στιγμιαιο μπλοκαρισμα το ABS , η κρεμαγιερα του TF δεν ειναι κοντυτερη, τιι? εεεεε? :lol:
Τελικα γενικά όσο πιο σπανιο ειναι το αμαξι τοσο δυσκολο να το ξερουν τα συνεργεια , ερωτησεις παλιους ιδιοκτητες, clubs..ιντερνετ..δικτυωμα...
Με πήραν δυο κατοχοι απο Lotus Elan ξερετε αυτο με το μοτερ το Isuzu με διαφορα ερωτηματα και τους βρηκα κατι λινκς στο ιντερνετ
με ολα τους τα ερωτηματα και απορίες..εκατσα και τα εμαθα και εγω απο την γκαβλα μου..
Και ειναι κιαλλα που λεει ο Κωστας οτι δεν τα ειπε...δεν ακουγονται θετικα όλα αυτά.Δλδ οχι μονο ο κ Κώστας εκανε μεγαλα λάθη αλλα και οι μηχανικοι του εφόσον έκαναν κατι τέτοιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALEX_MGF την Τρί Μαρ 01, 2011 10:43 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Για του λόγου το αληθές http://forums.mg-rover.org/showthread.p" onclick="window.open(this.href);return false; ... =juddering
ορισμένες από τις εργασίες έγιναν εναλλάξ στο Λούρμπα και στο Βώσσο, ταυτόχρονα και με τη δική τους καθοδήγηση, αλλά τίποτα δεν έλυσε το πρόβλημα. Φυσικά και δεν μου πέρασε απ'το μυαλό να κατηγορήσω τον έναν ή τον άλλο, γιατί αντιλαμβάνομαι ότι όλα όσα παρατίθενται στη λίστα ήταν πιθανοί παράγοντες πρόκλησης του ίδιου προβλήματος και ζητούμενο από όλους, ήταν να λυθεί το πρόβλημα. Εύλογο είναι ότι ξεκινάς από τα πιο απλά πράγματα και πας στα πιο σύνθετα, απίθανα. Καλώς ή κακώς όμως κάποιος πρέπει να επωμιστεί το κόστος όμως στη τελική και συνήθως αυτός είναι ο πελάτης. Συγκεκριμένα η κεφαλή π.χ αφαιρέθηκε δυο φορές για επανέλεγχο, τόσο από τον Λούρμπα όσο και από τον Βώσσο, ε, δε γίνεται να απαιτούσα να γίνει τζάμπα και απ'τους δύο μαζί με όλα τα παρελκόμενα ανταλλακτικά (φλάτζες, παραφλού κλπ) ας είμαστε λογικοί..Σε όσα βέβαια υπήρχε καβάτζα ανταλλακτικό μεταχειρισμένο μου το αλλάζανε προκειμένου να αποκλείσουμε μια περίπτωση χωρίς χρέωση και αν δεν λυνόταν το πρόβλημα ξαναβάζαμε το δικό μου πάλι.
Τελικα τι ηταν ο λόγος? πως το έλυσες/λύσατε αυτο με τις διακοπές?

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν βρέθηκε ποτέ, με την απορία θα μείνω... Σταμάτησε όταν το κανα πλέον vvc..

Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 4:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

Η κοροϊδία του κυρίου συνεχιζεται...
Αφου ανοιξαμε το σασμάν... ειπα να ριξω και μια ματιά στο διαφορικό, το οποιο το ειχα βαλει στο Λουρμπα πριν 4-5 χρονια.
Τοτε μου ειχε πει ο κυρ Κωστας οτι εχει ενα Quaife και μαλιστα οτι ηταν του Ξινταβελόνη.
Μεσ'τη χαρα τοτε, οτι μου ζητησε του το εδωσα χωρις να ελεγξω τιποτα!
Τελικα... ω του θαυματος... το μπλοκέ ειναι ενα κλασικό Rover 620 type B!
Ok, το ειχα πληρωσει φθηνα τοτε αλλα αυτο δεν αναιρει το ψεμα!
'Ελεος...
MG TF turbo...

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από kostas200vi »

Κώστας RWD έγραψε:Η κοροϊδία του κυρίου συνεχιζεται...
Αφου ανοιξαμε το σασμάν... ειπα να ριξω και μια ματιά στο διαφορικό, το οποιο το ειχα βαλει στο Λουρμπα πριν 4-5 χρονια.
Τοτε μου ειχε πει ο κυρ Κωστας οτι εχει ενα Quaife και μαλιστα οτι ηταν του Ξινταβελόνη.
Μεσ'τη χαρα τοτε, οτι μου ζητησε του το εδωσα χωρις να ελεγξω τιποτα!
Τελικα... ω του θαυματος... το μπλοκέ ειναι ενα κλασικό Rover 620 type B!
Ok, το ειχα πληρωσει φθηνα τοτε αλλα αυτο δεν αναιρει το ψεμα!
'Ελεος...
Οι άνθρωποι ένα λάθος έκαναν στο Α με το Β :-D
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από nikolas »

Η τιμη που ειχες πληρωσει παραμενει φθηνη και στην περιπτωση που ειναι απο 620 τελικα;

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες