Λούρμπας...

General board
Απάντηση
Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 4:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

Πανο ειναι ΚΑΙ αυτό το πρόβλημα!
Η ντιζα του γκαζιού μου θα μπορούσε να εχει σχεση με το γκαζι που κολλαει αλλα τελικα δεν ειχε!
Δεν ειναι κοροϊδία να την πληρωσω;
MG TF turbo...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από nikolas »

kostas200vi έγραψε:
nikolas έγραψε:Σε όσα βέβαια υπήρχε καβάτζα ανταλλακτικό μεταχειρισμένο μου το αλλάζανε προκειμένου να αποκλείσουμε μια περίπτωση χωρίς χρέωση και αν δεν λυνόταν το πρόβλημα ξαναβάζαμε το δικό μου πάλι.
Νικόλα ετσι ξέρω να το κάνω κι εγώ, εάν επικρατεί αυτή η λογική στα συνεργεία τότε δεν υπάρχει λόγος να τα πηγαίνουμε σε αυτούς, υποθέτουμε, ότι από 5-6 ανταλλακτικά προέρχεται το πρόβλημα, τα αλλάζεις και τελείωσε, μην δουλευόμαστε μόνοι μας πρέπει να βρει το ανταλλακτικό που δημιουργεί το πρόβλημα να το αλλάξει και να χρεώσει μόνο αυτό, δηλ το σκεπτικό σου είναι ότι παίρνουμε σβάρνα και αλλάζουμε ανταλλακτικά μέχρι να βρούμε ποιο είναι το πρόβλημα και τραβάμε την καμπάνα στον πελάτη ?
Κώστα, σου έγραψα ότι ορισμένα συμπτώματα, μπορεί να προέρχονται από διαφορετικούς παράγοντες. Και συνήθως καλώς ή κακώς τα πράγματα μετά από κάποια αλλαγή δείχνουν να έχουν καλυτερέψει αλλά τελικά αποδεικνύεται ότι το πρόβλημα υπάρχει..και νομίζω ότι θα έχει τύχει σε αρκετούς αυτό, εμένα στο μυαλό μου τουλάχιστον δεν σημαίνει ότι δοκιμάζοντας μερικά πράγματα μπορούμε να υποκαταστήσουμε το ρόλο του συνεργείου..γιατί και στη τελική την όποια εμπειρία έχουμε αποκτήσει και εμείς σαν άτομα, την έχουμε αποκτήσει με τη διαδραστική σχέση που έχουμε μαζί τους.
Εγώ δεν είχα τις γνώσεις να σου παραθέσω 10 πράγματα που μπορούσαν να προκαλέσουν πρόβλημα σαν αυτό που είχα εγώ. Αν τώρα το πάθει κάποιος άλλος, δε σημαίνει ότι εγώ έγινα μάγκας και ξέρω τη λύση, αλλά μπορώ να τον καθοδηγήσω με βάση την προηγούμενη δική μου εμπειρία η οποία προήλθε από την τριβή με τα συνεργεία κλπ..
Κώστας RWD έγραψε:Πανο ειναι ΚΑΙ αυτό το πρόβλημα!
Η ντιζα του γκαζιού μου θα μπορούσε να εχει σχεση με το γκαζι που κολλαει αλλα τελικα δεν ειχε!
Δεν ειναι κοροϊδία να την πληρωσω;
Νομίζω η πιο ακριβής απάντηση θα ήταν ότι δεν είσαι σίγουρος αν τελικά είχε μερίδιο ευθύνης. Θα σιγουρευόσουν, αν ξανάβαζες την παλιά και δούλευε και πάλι ρολόι. Λες αν είχε καβάτζα ο Λούρμπας ντίζα, να μην στην έβαζε δοκιμαστικά? Εγώ πιστεύω πως θα στην έβαζε..αλλά δεν είναι το ίδιο εύκολο αν την χρεωθεί από τα καινούρια ανταλλακτικά, ή αν την παραγγείλει μεταχειρισμένη και άρα την πληρώσει, να μη στην χρεώσει και εσένα.
Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 4:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

Mπορω να αναφέρω κι άλλα...
Ότι άλλαζα τι μια φλατζα μετά την άλλη με τη δικαιολογία οτι έτσι ειναι αυτά!
Αυτα ειναι έτσι ομως όταν βάζεις δαχτυλίδια κατω απο τα χιτωνια και αποτυγχάνει το ολο θεμα (έλλειψη στεγανοποίησης). Λες και του προτεινα εγω αυτη τη λύση!
Οι επόμενες 2 φλάτζες που οφείλονταν σε αυτο δεν θα έπρεπε να ηταν δικές του;;
Τελικα άλλαξα μπλοκ (και μηχανικο) και ησυχασα.
MG TF turbo...
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε: Κώστα, σου έγραψα ότι ορισμένα συμπτώματα, μπορεί να προέρχονται από διαφορετικούς παράγοντες. Και συνήθως καλώς ή κακώς τα πράγματα μετά από κάποια αλλαγή δείχνουν να έχουν καλυτερέψει αλλά τελικά αποδεικνύεται ότι το πρόβλημα υπάρχει..και νομίζω ότι θα έχει τύχει σε αρκετούς αυτό, εμένα στο μυαλό μου τουλάχιστον δεν σημαίνει ότι δοκιμάζοντας μερικά πράγματα μπορούμε να υποκαταστήσουμε το ρόλο του συνεργείου..γιατί και στη τελική την όποια εμπειρία έχουμε αποκτήσει και εμείς σαν άτομα, την έχουμε αποκτήσει με τη διαδραστική σχέση που έχουμε μαζί τους.
Εγώ δεν είχα τις γνώσεις να σου παραθέσω 10 πράγματα που μπορούσαν να προκαλέσουν πρόβλημα σαν αυτό που είχα εγώ. Αν τώρα το πάθει κάποιος άλλος, δε σημαίνει ότι εγώ έγινα μάγκας και ξέρω τη λύση, αλλά μπορώ να τον καθοδηγήσω με βάση την προηγούμενη δική μου εμπειρία η οποία προήλθε από την τριβή με τα συνεργεία κλπ..
Το ότι η εμπειρία προήλθε από την τριβή με τα συνεργεία δεν τους δικαιολογεί και αυτή την εμπειρία την έχουμε πληρώσει από δικά τους λαθη και με το παραπάνω.
Κώστας RWD έγραψε:Πανο ειναι ΚΑΙ αυτό το πρόβλημα!
Η ντιζα του γκαζιού μου θα μπορούσε να εχει σχεση με το γκαζι που κολλαει αλλα τελικα δεν ειχε!
Δεν ειναι κοροϊδία να την πληρωσω;
nikolas έγραψε:Νομίζω η πιο ακριβής απάντηση θα ήταν ότι δεν είσαι σίγουρος αν τελικά είχε μερίδιο ευθύνης. Θα σιγουρευόσουν, αν ξανάβαζες την παλιά και δούλευε και πάλι ρολόι. Λες αν είχε καβάτζα ο Λούρμπας ντίζα, να μην στην έβαζε δοκιμαστικά? Εγώ πιστεύω πως θα στην έβαζε..αλλά δεν είναι το ίδιο εύκολο αν την χρεωθεί από τα καινούρια ανταλλακτικά, ή αν την παραγγείλει μεταχειρισμένη και άρα την πληρώσει, να μη στην χρεώσει και εσένα.
Συγνώμη αλλά Θα χρεωθώ ένα ανταλλακτικό για το οποίο δεν είναι σίγουρος ο μηχανικός εάν προκαλεί την βλάβη ?
Ο μηχανικός επιλέγει ότι υπάρχει πρόβλημα στην ντιζα την αλλάζει και ανακαλυπτει ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημα, να μου βαλει επανω την δικιά μου ντιζα και την καινούργια ας την φάει αυτός, δεν είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω τις δικές του λανθασμένες εκτιμήσεις.
Εξάλλου υπάρχει νομική κάλυψη επ' αυτού του θέματος "ο μάστορας να «βγάλει» επιπλέον ζημιές" είναι ένα τρικ για να πουλάνε ανταλλακτικά και επιφέρει κλείσιμο για 6 μήνες του συνεργείου ακομα και στέρηση άδειας λειτουργίας .
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 4:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

nikolas έγραψε:
Κώστας RWD έγραψε:Πανο ειναι ΚΑΙ αυτό το πρόβλημα!
Η ντιζα του γκαζιού μου θα μπορούσε να εχει σχεση με το γκαζι που κολλαει αλλα τελικα δεν ειχε!
Δεν ειναι κοροϊδία να την πληρωσω;
Νομίζω η πιο ακριβής απάντηση θα ήταν ότι δεν είσαι σίγουρος αν τελικά είχε μερίδιο ευθύνης. Θα σιγουρευόσουν, αν ξανάβαζες την παλιά και δούλευε και πάλι ρολόι. Λες αν είχε καβάτζα ο Λούρμπας ντίζα, να μην στην έβαζε δοκιμαστικά? Εγώ πιστεύω πως θα στην έβαζε..αλλά δεν είναι το ίδιο εύκολο αν την χρεωθεί από τα καινούρια ανταλλακτικά, ή αν την παραγγείλει μεταχειρισμένη και άρα την πληρώσει, να μη στην χρεώσει και εσένα.
Μαλλον δεν καταλαβες.
Το προβλημα ειναι οτι κολλαει το γκαζι.
Αλλάζει την ντιζα και κολλάει ξανα όπως πριν. Σε τι να σιγουρευτω λοιπον;;
Σε τι εχω μερίδιο ευθυνης;
Αν μου έλεγε φταίει ολο το μοτερ και έδινα κανα χιλιάρικο;;
Δεν ειναι έτσι.
Αν εχεις συνεργείο παιρνεις καποια ρισκα, δε θα πληρωνει ο πελατης την άγνοια σου, εσκεμμένη ή μη.
MG TF turbo...
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από Tasos_7R »

PaNoSGR έγραψε:Καποια πραγματα απλα δεν τα δεχομαι παρολη την καλη θεληση του μαστορα να με αποκαταστησει με τις μαπακιες των μηχανικων του εγω δεν δικαιολογω αυτο το καραγκιοζιλικι που με αφησε 6 μηνες χωρις αμαξι αμεσα και εμεσα αλλο ενα χρονο γιατι ειχα δωσει τοσα λεφτα χωρις λογο που δεν ειχα ουτε να πληρωσω τα βασικα.
Μωρέ μια χαρά τα δέχεσαι... Μου λες και για καλή θέληση του μάστορα... έλεος ρε Πάνο!! Αν είχε καλή θέληση στην χειρότερη περίπτωση έπρεπε είτε να σε αποζημιώσει που πήγες για μια δουλειά των "Χ" ευρώ και την πλήρωσες 3x"Χ" (και το εξωφρενικό είναι ότι η δουλειά σου τελικά δεν έγινε :shock: ), είτε να φροντίσει να φτιάξει το αμάξι σου, χωρίς να πάρει ούτε δεκάρα τσακιστή επιλέον!!!

Τώρα γενικά για τα συνεργεία είναι απαράδεχτο, αντιεπαγγελματικό, ανήθικο και φυσικά ΠΑΡΑΝΟΜΟ να επιβαρύνουν τον πελάτη με περιττά έξοδα, είτε επειδή είναι ημιμαθείς, είτε επειδή είναι λωποδύτες, είτε και τα δυο μαζί. Σίγουρα και οι τεχνικοί άνθρωποι είναι και θα κάνουν κι αυτοί κάποιο λάθος, αλλά αν έχεις φιλότιμο θα φροντίσεις να το επωμιστείς εσύ το λάθος σαν τεχνικός και όχι ο πελάτης σου. Και φυσικά δεν δέχομαι δικαιολογίες του στυλ "μπορεί να φταίει κι αυτό, αλλά μπορεί και να μη φταίει". Είσαι μηχανικός, έχεις συνεργείο, δεν είσαι ερασιτέχνης - χομπίστας, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να βρίσκεις λύσεις.
Στο Ελλάντα έχουμε πήξει από μηχανικούς (αλλά και άλλους -εντός εισαγωγικών δυστυχώς- επαγγελματίες γενικώς) που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα βγάλουν χρήματα. Και οι λίγοι που είναι σωστοί στη δουλειά τους χρεώνουν υπερβολικά, ακριβώς γιατί η πλειοψηφία είναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ. Είναι τραγικό, δηλαδή, να ακριβοπληρώνεις (κι αυτό ΑΝ βρεις τον σωστό από τεχνικής πλευράς μηχανικό) μια δουλειά για να γίνει σωστά, ενώ θα έπρεπε να είναι κάτι το αυτονόητο.

Στην προκειμένη περίπτωση, ο Λούρμπας είναι απαράδεχτος και αδικαιολόγητος, αν τα πράγματα έγιναν όπως μας τα περιγράφει ο Κώστας και δεν χωράει κανένα ελαφρυντικό στην κρίση αυτή, απ' τη στιγμή που δεν έχει αναλάβει την ευθύνη που του αναλογεί και δεν έχει δώσει μια λογική και ειλικρινής απάντηση. Να λέμε τα πράγματα όπως είναι, γιατί δεν είναι λίγη η διαφήμιση που έχει κερδίσει από το club. Θα έπρεπε τουλάχιστον να το σέβεται και να το εκτιμάει αυτό.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από nikolas »

Προφανώς έχουμε διαφορετικό σκεπτικό στο συγκεκριμένο θέμα, θα μπορούσα με κάποιους παραλληλισμούς να σας δείξω γιατί θεωρώ άστοχη ως ένα σημείο αυτή την αφοριστική λογική-χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι η δική μου λογική είναι σωστή, αλλά επειδή φοβάμαι πως με τα παραδείγματα που έχω στο μυαλό μου ίσως βγούμε πολύ εκτός θέματος, συν ότι μερικοί να θεωρήσετε ότι δεν υπάρχει αντιστοιχία στη μία ή στην άλλη περίπτωση, επιφυλάσσομαι αν προκύψει σε μια συζήτηση από κοντά. :)
:;T
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από kostas200vi »

Tasos_7R έγραψε: Τώρα γενικά για τα συνεργεία είναι απαράδεχτο, αντιεπαγγελματικό, ανήθικο και φυσικά ΠΑΡΑΝΟΜΟ να επιβαρύνουν τον πελάτη με περιττά έξοδα, είτε επειδή είναι ημιμαθείς, είτε επειδή είναι λωποδύτες, είτε και τα δυο μαζί. Σίγουρα και οι τεχνικοί άνθρωποι είναι και θα κάνουν κι αυτοί κάποιο λάθος, αλλά αν έχεις φιλότιμο θα φροντίσεις να το επωμιστείς εσύ το λάθος σαν τεχνικός και όχι ο πελάτης σου. Και φυσικά δεν δέχομαι δικαιολογίες του στυλ "μπορεί να φταίει κι αυτό, αλλά μπορεί και να μη φταίει". Είσαι μηχανικός, έχεις συνεργείο, δεν είσαι ερασιτέχνης - χομπίστας, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να βρίσκεις λύσεις.
Στο Ελλάντα έχουμε πήξει από μηχανικούς (αλλά και άλλους -εντός εισαγωγικών δυστυχώς- επαγγελματίες γενικώς) που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα βγάλουν χρήματα. Και οι λίγοι που είναι σωστοί στη δουλειά τους χρεώνουν υπερβολικά, ακριβώς γιατί η πλειοψηφία είναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ. Είναι τραγικό, δηλαδή, να ακριβοπληρώνεις (κι αυτό ΑΝ βρεις τον σωστό από τεχνικής πλευράς μηχανικό) μια δουλειά για να γίνει σωστά, ενώ θα έπρεπε να είναι κάτι το αυτονόητο.

Στην προκειμένη περίπτωση, ο Λούρμπας είναι απαράδεχτος και αδικαιολόγητος, αν τα πράγματα έγιναν όπως μας τα περιγράφει ο Κώστας και δεν χωράει κανένα ελαφρυντικό στην κρίση αυτή, απ' τη στιγμή που δεν έχει αναλάβει την ευθύνη που του αναλογεί και δεν έχει δώσει μια λογική και ειλικρινής απάντηση. Να λέμε τα πράγματα όπως είναι, γιατί δεν είναι λίγη η διαφήμιση που έχει κερδίσει από το club. Θα έπρεπε τουλάχιστον να το σέβεται και να το εκτιμάει αυτό.
:iagree: +1000
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
gbalo
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:38 am
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από gbalo »

Παιδιά, αν ξέρετε κάποιο συνεργείο που βρίσκουν με την πρώτη ματιά τί φταίει, στο φτιάχνουν με το ελάχιστο δυνατό κόστος, είναι φτηνοί, φιλικοί, εξυπηρετικοί και σούπερ επαγγελματίες, ΤΣΙΜΠΗΘΕΙΤΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ!!! Για μένα ο Λούρμπας διαθέτει σε ένα σημαντικό βαθμό τα παραπάνω στοιχεία. Στις εμπειρίες με τα συνεργεία που είχα αυτός ήταν ο καλύτερος. Δεν αποκλείεται να βρεθεί και καλύτερος στο μέλλον. Πάντως στο site μόνο για Λούρμπα και Βώσσο ακούω καλά λόγια... Τυχαίο? Δε νομίζω!
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Λούρμπας...

Δημοσίευση από Tasos_7R »

gbalo έγραψε:Παιδιά, αν ξέρετε κάποιο συνεργείο που βρίσκουν με την πρώτη ματιά τί φταίει, στο φτιάχνουν με το ελάχιστο δυνατό κόστος, είναι φτηνοί, φιλικοί, εξυπηρετικοί και σούπερ επαγγελματίες, ΤΣΙΜΠΗΘΕΙΤΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ!!! Για μένα ο Λούρμπας διαθέτει σε ένα σημαντικό βαθμό τα παραπάνω στοιχεία. Στις εμπειρίες με τα συνεργεία που είχα αυτός ήταν ο καλύτερος. Δεν αποκλείεται να βρεθεί και καλύτερος στο μέλλον. Πάντως στο site μόνο για Λούρμπα και Βώσσο ακούω καλά λόγια... Τυχαίο? Δε νομίζω!
Αυτό δηλαδή τι σημαίνει?? Ότι πρέπει να το περάσουμε στο έτσι το γεγονός ότι ο άνθρωπος πλήρωσε για ροϊκή στο συγκεκριμένο συνεργείο και αυτή δεν έγινε ποτέ??? Και το σημαντικότερο, ξαναλέω, δεν υπήρξε καν υπεύθυνη αντιμετώπιση προς τον πελάτη!!!
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες