Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

General board
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από nikolas »

ALEX_MGF έγραψε:Πραγματικα το παρακολουθω εδω και χρονια και Ποτε μου δεν καταλαβα αυτο το κατα εσενα ακριβοδικαιο και επικριτικο και απροσωπο υφακι των παρεμβασεων σου Νικολα...Θες να μας διδαξεις ηθικη και συνεπεια και λογικη...χανοντας την οποιαδηποτε φιλικοτητα και
στο πως θα μιλάμε ...στο πως θα σκεφτομαστε και Πραγματικα Χανεσαι απο την ουσια του θεματος εμμενοντας σε κατι που ειπες και το επαναλαμβανεις.Ασε τον κοσμο να εκφραστει οπως θελει και μην πεταγεσαι σε καθετι που λεμε...Δικαιωμα μου να πιστευω οτι θελω, ποσο μαλιστα οταν το αποδεικνυω κιολας. Καποτε ειχα μια γνωμη στην παροδο του χρονου διαπιστωσα κατι αλλο , οχι δεν θα με κρινεις εσυ..και θα σκαλισεις τι ειπα και τι δεν ειπα δεν γουσταρω να με κρινουν αλλοι οταν δεν τους εχω κρινει εγω αντιλαβου? Εφοσον ομως το κανεις επανηλλειμενα να κρινεις τους αλλους να αρχισω να το κανω και εγω.Μαθε να ακους και να συζητας τον εκνευρισμο του αλλου και οχι να το παιζεις σοφος...και δικαστης.
Και επι την ευκαιρια θεωρω και απαραδεκτο τον τροπο που μεταχειριζεσαι και αλλα μελη εδω μεσα αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα...
Ο ρόλος μου εδώ μου επιβάλει να είμαι όσο το δυνατόν περισσότερο ακριβοδίκαιος άσχετα αν πραγματικά μου αρέσει ή όχι. Δεν μπορώ να αφήσω τον κόσμο να εκφραστεί έξω από κάποια όρια και όταν αυτό σημαίνει να προσβάλεις κάποιον που δεν είναι εδώ να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Μπορείς να του καταλογίσεις ότι θες αλλά με πιο ήπιο τρόπο. Και δεν σε κρίνω σαν άτομο, κρίνω αυτά που δημόσια γράφεις όπως κάνει και ο καθένας και σου υποδεικνύω σύμφωνα με το ρόλο μου να τηρώ ισορροπίες σε ποια κομμάτια θεωρώ ότι οι ισχυρισμοί σου ξεφεύγουν από αυτά τα όρια.

υ.γ. στο παρελθόν έχω καταφερθεί και εγώ μέσω του φόρουμ κατά συγκεκριμένης επίσημης αντιπροσωπείας, με τη διαφορά ότι παρέθεσα όλα τα γεγονότα συγκεκριμένα όπως έγιναν και ακολούθησε στη συνέχεια επίσημη γραπτή καταγγελία επώνυμη στα κεντρικά της εταιρείας. Πιστεύω να καταλαβαίνεις τη διαφορά.

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από kostas200vi »

Νικόλα ο Αλέξανδρος έχει δίκιο και απόλυτα λογικό να εκφράζει τον θυμό του δεν είναι σωστό να παίζεις με την περιουσία του άλλου, όταν αποδεικνύεται ότι δεν εχεις τις γνωσεις, οπότε δεν μπορείς να υπερασπίζεσαι κάποιον που δεν γνωρίζεις το τι έκανε στο αυτοκίνητο του Αλεξάνδρου, το ότι δεν έκανε επίσημη καταγγελία, δεν υποδεικνύει ότι δεν εγινε ζημιά στο μοτερ του και δεν απαλλάσσει τους υπαίτιους , η άποψη μου είναι ότι ο Αλέξανδρος παρά ήταν ευγενικός, εχω παρόμοια εμπειρία το 2001, μου έλυσαν το VVC, δεν ήξεραν τι να κανουν, μετά από μια εβδομάδα το κούμπωσαν όπως όπως για να μου παραδώσουν το αυτοκίνητο και όλα χτυπούσαν στον μεταβλητό, ψάχνοντας απελπισμένα να βρω τον μηχανικό γιατί είχε εξαφανιστεί περάσαν 3 μέρες, τελικά τον εντόπισα, αυτός πήγε στο Νοσοκομείο με κάταγμα στο πρόσωπό και διάσειση, εγώ αυτόφωρο και 6 μήνες φυλακή (πλήρωσα ένα ποσό και αφέθηκα) μήπως τελικά έπρεπε να κάνω επίσημη καταγγελία και μετά να τον δείρω. :flam:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από nikolas »

Κώστα, από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής ο Αλέξανδρος δεν κατηγορεί τον φίλο του που του έλυσε το vvc και δεν ήξερε να το δέσει αλλά το επίσημο συνεργείο που για χ,ψ λόγους υπέκφευγε να αναλάβει την εργασία αλλά δεν ήταν υπαίτιο για το λύσιμο του μηχανισμού vvc. Θα συμφωνήσω στο κομμάτι ότι κανένας δεν έχει δικαίωμα να παίζει ή να απαξιώνει την περιουσία του άλλου.

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Κώστα Νικόλα και υπολοιπα παιδια ..Τέλος πάντων παίδες είχαμε ευτυχης κατάληξη ;) και πέρασαν και μένα τα νευρα /αγχος/τρέξιμο/και το αμάξι βίδες στην αναμονή εβδομάδες......πφφφφφφφ.... σόρρυ αν αντέδρασα απότομα αλλα ειχα πολυ χάλια ψυχολογια... :mad:
ευχομαι να μην το περάσει κανένας.....ειλικρινα...
αμα εισαι τσατισμενος με κατι μην περιμενεις λογική...Ουσιαστικα τα πραγματα εξελιχθηκαν ως εξής
Το κεφαλάρι αφου ειχε παει στον ρεκτιφιατζη για πρεσαρισμα πλανιαρισμα το έδωσα μετα απο προτροπη φίλου σενα παλικάρι που το γνώριζε και συναρμολογησε τα βαρελακια με τους εκκεντροφορους και στη συνέχεια το χρόνισε πέρασε φλαντζουλες ..οτι ηθελε.το ετοιμασε το κεφαλαρι..εχει φτιαξει δεκάδες μοτερ vvc χωρις πρόβλημα.
Μου στοιχισε 200 ευρω η ιστορια και μετα το πήρα και το πήγα στο συνεργειο
Και περιμενα καμμια 2 εβδομαδες μεχρι να ερθει βαση μηχανης απο Αγγλια, αφοτου ηρθε, μπορουσε πλεον το μοτερ να συναρμολογηθει γιατι ειδικα στο MGF εχει πολυ λιγο χώρο να δουλέψεις εκει...και φυσικα ότι αλλο επρεπε να αφαιρεθει μπορουσε πλέον να επανατοποθετηθει
To μοτερ το βαλαμε αμεσως μετα εμπρος και δουλευε πολυ ωραία τώρα , θα μπορουσα να πω οτι νιαουριζει, στροφάρει ωραία
Προχτες κάνοντας το μια βόλτα διαπιστωσα οτι δεν ακουγα τα χαρακτηριστικα κλικ κλικ και παλι αγχωθηκα πιστευοντας οτι ισως δεν χρονιστηκε καλά, δλδ τι εννοω πριν να φλαντζάρει και όσο το ειχα το αμάξι ακουγα πολυ εντονα ακομα και στην επιταχυνση εντονα τα κλικ κλικ του χρονισμου, με ενοχλουσε κιολας μπορω να πω...
Εχτες αφου το ζεστανα καλά του κανα μια βόλτα, ειδα οτι ναι μεν δεν ακουω τα κλικ κλικ απο την άλλη όλα ειναι εντάξει απο απόδοση
Ενα κλικ κλικ πολυ ελαφρα το κανει στο ρελαντι μόνο το οποι δεν νομιζω να ειναι απο το vvc αλλα στο υπόλοιπο φάσμα στροφων ακους σαν ηχο ενα γλυκο κροτάλισμα με απιστευτη ακριβεια σαν ρολοι ενας ηχος και το μοτερ τραβαει καλά...και απο πλευρας αποδοσης ειναι το ιδιο οπως πριν...ο φοβος μου ηταν μεγαλος καθως ενα χιλιοστο να σου φυγει στο VVC δεν χρονιζεται σωστα...
Επιτελους στο δρόμο το αμαξι δειχνει οτι περα απο ενα ωραίο μοτερ εχει καινουργια αμορτισερ μιας και πίσω η σκισμενη βαση μηχανης ηταν ο λογος που αναπήδαγε η μηχανη δημιουργωντας περιεργη συμπεριφορα στο πισω μέρος μολονοτι τα αμορτισερ ηταν σφιχτα.
Τι να πω ..επιτελους μετα απο μια πολυ μεγαλη frostration επιτελους φως και χαμογελο ικανοποιήσης.
Το παλικαρι που μου το ελυσε ηταν ενταξει μιας και δεν μου πηρε πολλα για την επισκευη λογω της μανουρας και εξτρα εξοδων με το κεφαλαρι. Ειχε λυσει και αλλα συστηματα αλλα VVC δεν ηξερε και που κανε τηλεφωνα δεν το χαν πιασει αλλοι εδω Βορεια Ελλαδα...με λεει το VVTI ειναι απλό κατι μπριζακια..αυτο το VVC ειναι πολυ μπελας τελικά..αχ ρε Αλεξανδρε θα μας γεράσει το MG :lol: :lol: ..γαμωωτηη...
Τωρα Απλα για τον Αι....Οταν εχεις πρόβλημα και παιρνεις στο συνεργειο του να σου το λυσει, και εσυ καιγεσαι και διαπιστωνουν οτι δεν τους επέλεξες, η αντιδραση θα μπορουσε να ειναι απο το σαν να μην συμβαινει τιποτα και απάντηση σαν επαγγελματιας έως αδιαφορία και φοβερα...πέτα το μοτέρ...Ε στην προκειμενη περιπτωση θεωρω οτι ηταν υπερβολικο απο μερους τους να επιλεξουν το δευτερο να με αφησουν στην ψυχρολουσια σαν πελάτης που μια φορά δεν πηγα σε αυτους...Γιατι το μοτερ μια χαρα γίνεται και δεν θελει καθολου πεταμα αρκει να το ξερεις..αν δεν τον ξερουν αλλο θέμα επίσης Ο Αι..... επισημος δεν ηταν ποτε...απλα παλιωσε στα 200ρια και 400αρια...600αρια
και η διαπιστωση μου ηταν όντος στην παροδο του χρονου οτι δεν γνωριζαν καλα ιδιατερα μοντελα περα απο συνηθισμενα μοντελα και δεν σε εξυπηρετουν άμεσα, επίσης Περιμενεις πολυ και δεν εχουν χρονο..Βεβαια δεν μιλησα με τον ιδιο τον Χρηστο αλλα με τον αρχιμηχανικό αλλα δεν εχει σημασια.
Στον επίσημο που πήγα μετα τον Αι .... στον Αβραμίδη, ήταν αισιόδοξοι και σε θέση να το φτιάξουν με την προυπόθεση
οτι ενδεχομενως να γινει κατα 70% και να θελει μετα πάλι εγκεφαλο για να γινει 100% αν γινει.
Η ολη υποθεση μυριζε παραπολυ μεγάλο κόστος όμως....
Το καλο ηταν μου ειπαν οτι δεν βγηκαν τα εντοσθια απο τα βαρελακια
Εντωμεταξυ εγω βρηκα στο ιντερνετ οδηγο συναρμολογησης VVC στα γερμανικα (και λέω τι φοβερες ειναι αυτες ρε γμτ Μας πουλάνε παπαδες? βασικα τι παπαδες ποτε δεν ξερεις αν το χεις κανει σωστα)
Ο οδηγος αυτος σε βοηθαει με εικόνες να το συναρμολογησεις απο το μηδεν..
Ενταξει περα απο τον Αβραμιδη θεωρω οτι σαν επίσημος ηταν πολυ εντάξει..δεν εχω να πω κατι ειλικρινα.
Να όμως που ενα παλικαρι βρέθηκε απο το πουθενα μεσα απο τα κονέ μου να μπορέσει να το φτιάξει το VVC.
Υπαρχουν καποια πιαστρακια ή κλεμες
Εικόνα
Αν δεν ταχεις αυτα να κλειδωσεις βαρελακι με εκκεντροφορο ..κανεις ζημια βγαζοντας τα...
Αν ταχεις η διαδικασια ειναι απλούστατη χωρις κινδυνους.
Βασικα Παλι καλα να λέμε που το κεφαλαρι μου δεν ηταν ραγισμένο αφου φλαντζαρε το αυτοκινητο ...οι πιθανότητες ηταν 70% όπως μου ειπαν...τυχερός...
Τελος παντων :D ...αυτα που λέτε σημασια εχει το αυτοκινητο έγινε, το μοτερ τα χει ολα καινουργια επάνω ιμαντες φλαντζες αντλιες τα παντα όλα...και happy end..
Εβαλα επίσης θερμοστατη 82 βαθμων, αλλαχτηκαν καποια ταλαιπωρημενα κολλάρα και εβαλα και καινουργια τάπα στο παγουρι.
Ευχαριστω πάρα πολυ επισης τον Κωστα 200 vi για την συμπαράσταση του μιας και ο ιδιος βρεθηκε σε παρομοια φάση παλαιότερα και μεγάλη μαγκια Κωστα να το φτιάξεις μετά μόνος σου.. ΜΠΡΑΒΟ!!
Μεγαλο ευχαριστω και στον Κώστα rwd που προσεφερθει δυο φορες να με εξυπηρετησει.
Και στον Νικολα για ένα θέμα με το ψυγειο..(τελικα δεν το εκανα με ξυδι απλα με νερο φοβηθηκα να το πλυνω με ξυδι)
Αλλα μάγκες ειλικρινά ....τι να πω βαρέθηκα και κουράστηκα στα συνεργεία...δλδ..το επόμενο αμάξι θα ναι ιάπωνας...τέλος..αντε γερμανός..Καθομαι και σκεφτομαι γουσταρω τα αγγλικα γουσταρω τα ιταλικα..με τα κόλπα τους το σχέδιο τους αλλα παντα ρισκάρεις καλυτερα ενα αυτοκινητο που το πληρωνεις κατι παραπανω αξιοπιστία και λες θα ησυχάσω.αμα σου χαλάσει κατι βεβαια σε ιαπωνικο δεν ειναι φτηνό ..αλλα λέμε... άμα σου χαλάσει
Ολα αυτα σε γενικες γραμμες απολυτοι δεν μπορουμε να ειμαστε...ενταξει
Γιατι και το πχ Nissan /Honda /Toyota μπορει κατ' εξαιρεση να σου βγει λογω κάποιας ατυχιας κατι ακριβό
αλλα δεν εχεις αυτο το συχνο όπως με τα MG/Rover, δυσευρετα ανταλλακτικα, ιστοριές..και δεν ειμαστε Αγγλια δεν τα ξερουν τα αυτοκινητά μας ..πειραματα κάνουν..εμενα τα κονε μου με σώσαν..και περασα μια δοκιμασια σε χρημα (ενω ειμαι άνεργος αυτην την στιγμη) και ζορίζομαι και συν την προσπαθεια για ψυχραιμια αυπνια χωρις πλακα καποιες μερες..
Ολοι οι Mg Roverakides εχουμε περάσει δυσκολες στιγμες με τα αυτοκινητα μας
Τα χαιρετισμτα τα μου σε Ρόδο, Αθηνα και οπουδηποτε αλλου μας διαβαζουν!! :up: :up: :up: :up:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALEX_MGF την Δευ Φεβ 28, 2011 8:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Ειναι γνωστα ολα αυτα τα προβληματα που αναφερεις αλεξανδρε και υπαρχουν στιγμες που με ρωτανε και απανταω με την χαρακτιριστικη φραση ειναι ιδιοτροπα αυτοκινητα και οπως ειπες δεν υπαρχει η τεχνογνωσια για να μας τα κανουν.Υπομονη με την δουλεια ολη ειμαστε σε δυσκολη φαση θα στρωσει.Τωρα οσο για το επομενο αμαξι πιστευω οτι ειναι τι θα σου τυχει.Εσυ απο οσο ξερω δεν ειχες ιδιετερα θεμα για ρωτα τον Thanos_s,ivtec,red_drifter να δεις πως θα με πουν.Ποιο γκαντεμης αδερφακι μου δεν θα μπορουσα να ειμαι απο ολες τις αποψεις.Τελος καλο ολα καλα με το αμαξι σου ελπιζω συντομα και με το δικο μου μιας και σημερα ξεκινησα την διαδικασια να αλλαζω διαφορα πραγματα και καλα χιλιομετρα να εχεις με το πλεον γλυκο σου μοτερακι
Εικόνα

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Να καλα Πανος και ευχομαι να λυθουν και τα δικα σου θεματα ρε φιλε να ηρεμήσεις, βεβαια για όλους μας ισχυει παντα θα σκεφτομαστε το τι τραβήξαμε έως εδώ.... :) γ@@μ#$%τ@ ρε φιλε...προσπαθω να βρω δουλεια υπομονη ...δεν υπαρχει τιποτα..οσο και να ψάξεις...δεν ξερω τι θα γινει....ευχαριστω και Καλα Χιλιόμετρα και σε σενα Πάνο!! :up: :up: :up:
Δες και μετα αμορτισερ τι συμβαινει και καθοντε ψιλά μπροστα....δες και πες...

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από kostas200vi »

Πραγματικά Αλέκο ο Πάνος είναι ο πιο γκαντέμης, όποιο αυτοκίνητο και να πάρεις όμως, θα έχει τα προβλήματα του καποια στιγμή, είτε μεγαλύτερα από του Mg, είτε μικρότερα, το θέμα είναι να υπάρχει χρήμα και διάθεση να το συντηρείς, ότι κι αν είναι αυτό........εύχομαι καλά χιλιόμετρα.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Οριστε ο αλλος ειναι να πουμε διπλα στην τουρκια και ποσα χλμ μακρυα μου και παρολα αυτα ξερει ποσα σκατα εχω φαει.Ολοι μου λενε πουλα το πετα το και αλλες τετοιες Π@Π@ριες αλλα το κραταω γιατι μου αρεσει και γιατι θα τους αποδειξω οτι ειναι λιγοτερο θεμα αμαξιου περισσοτερο θεμα μηχανικου και ενασχολησης δικιας μας
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από nikolas »

Το θέμα με το ξύδι δεν το ήξερα και εγώ αλλά είναι μια old school τακτική για καθαρισμό του συστήματος ψύξης. Μου το είχε πρωτοπει ο prilepa_mg και στη συνέχεια το διασταύρωσα και από αλλού ότι ήταν μέθοδος που τη χρησιμοποιούσαν ειδικά παλιότερα που δεν υπήρχαν όλα αυτά τα χημικά καθαριστικά.
Για το άλλο θέμα των νεύρων, θα συστήσω, επειδή είμαστε μεγάλοι και ώριμοι άνθρωποι να προσπαθούμε όσο μπορούμε να συγκρατούμε τον εκνευρισμό μας και να μην ξεσπάμε σε άτομα που δεν φταίνε..
Το σημαντικό ότι τελικά η δουλειά σου έγινε και έχεις πάλι το αυτοκίνητο σε άψογη κατάσταση..
Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!!

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Δεν νομιζω να ξεσπασε σε λαθος ατομα απλα ισως να ηταν ο τροπος που τα ειπε για αυτα τα ατομα λιγο πιο εντονος
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες