Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

General board
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από kostas200vi »

Οι τύποι έλυσαν το VVC και δεν γνώριζαν πως να το χρονισουν, όταν δεν γνωρίζεις κάτι, δεν το λύνεις............... :crazy: θα προσπαθήσω να αποφύγω τους χαρακτηρισμούς.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Ετσι ετσι πολυ σωστα Κωστα....και απο τι μου ειπες και στο τηλεφωνο σου εχει συμβει και σε σενα...και μπραβο σου που το καταφερες να το λυσεις μονος σου τοτε το θεμα..respect.. :up:
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

@ Nikola
Μπορει να ακουγεται ισοπεδωτικη η αντιμετωπιση μου, ομως μιλαω με αποδειξεις
Εσυ λες οτι αν δεν εκαναν σεμιναρια δεν θα ηταν μαστορες? :lol:
Δεν ξερω Νικολα πως το καταλαβαινεις αυτο που λες παντως ολος ο κοσμος βουιζει
στο οτι υπαρχουν δηθεν μαστορες, και δεν νομιζω και στην Αθηνα να ειναι διαφορετικα τα πραγματα.
Παντου τα παντα.
Υπαρχουν 2 συνεργεια εδω που ξερουν απο VVC αλλα δεν ημουν πελατης, ουτε με ξερουν
και λιγο που ρωτησα καταλαβα οτι θελουν να με π@#$%ν.
και για λογους πολυ υψηλου κοστους δεν θελω να παω. Αλλο θεμα αυτο ετσι.
Για το συγκεκριμενο συνεργειο μιλαω που ειμαι πελατης
Και επι του θεματος και για θεματα αναρτησης στο MGF παλι καναν υποθεσεις και λεγαν πραγματα χωρις ναναι σιγουροι για τις κοντρες ....οταν ο αλλος δεν σου λεει κατι με σιγουρια το καταλαβαινεις.....στο τελος σιωπησαν και ακουσαν τι τους ελεγα λεγοντας ενταξει παρεγγειλα τα να τα κανουμε.Και τις μπουκαλες hydragas αλλος τις κανει όχι αυτοι.Τα στελνουν αλλου. Ρε συ Οταν δεν γνωριζεις την τεχνολογια Rover σε ολο της το φάσμα περα απο το 200ρι 400ρι, 600αρι τα συνήθη αυτοκινητα, και ρωτας αλλους τα στελνεις σε αλλους, δινεις απαντησεις του τυπου "αποτι λενε" νομιζω οτι εχω το δικαιωμα αν μου το επιτρεπεις και συ :lol: να ισοπεδωσω. Απλα αφηνω ενα ενδεχομενο το μεγαλο αφεντικο να γνωριζει στα δυσκολα κατι, η καποιον εξωτερικο συνεργατη, ενω τα μαστορια να σηκωνουν τα χερια ψηλα.

Οποτε το Συμπερασμα:Αν εχετε VVC και βγαλετε φλάντζα πρωτου κανετε οποιαδηποτε κίνηση ρωτήστε στο συνεργειο:
Εχετε ξαναλυσει Μοτερ VVC με τους 3 εκκεντροφορους, αυτο με τον μεταβλητο χρονισμο.
Αν σου πουν Ναι τοτε μονο προχωρα ;)
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Αlex για ποιον μιλάς? Γι αυτόν που ξεκινάει από ''Γ'' ή από ''Α'' το επίθετο? :roll:

Ό,τι και να πεις έχεις δίκιο μ'αυτούς τους τυχάρπαστους που δεν ξέρουν τίποτα...
Rover 416GSi '92
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Panagioti , μιλάω για τον Aι ...., ο δε Γα... και ο Αβ.... ειναι πανακριβοι αλλα ξερουν πραγματα παραπανω ......βεβαια παντα ετοιμοι να σε π@#$%ν
Υπαρχει ενα παλιο Austin Rover συνεργειο με μεγαλη παραδοση πισω απο την Μοναστηριου το οποιο έχει την απολυτη γνωση στη υδραυλικη αναρτηση η οποια εξυπηρετει τον Αι..... Το λεω απο προσωπικη εμπειρια.
Κοιτα αυτο που καταλαβα τους τελευταιους μηνες ειναι αν ειχα 200ρι 400αρι 600αρι θα πηγαινα στον Αι αλλα θα πρεπει να αντεξεις την αναμονη την αναβολη πολλες φορές.
δεν χρειαζεται τελικα να πας σε αυτους, μπορεις να πας σε ενα παντος τυπου φιλικο σου συνεργειο, απο γνωστο σου που εχει ξαναπιασει σαν το δικο σου και μπορεις να το αφήσεις να το κανουν δλδ πραγματικα δεν υπαρχει λογος.
Ασε που και τα ειδικα κλειδια ο ενας τα δανειζεται απο τον αλλο. Πχ Μπαλακια αλλαξα σε συνεργειο φιλου με δανεισμενο το ειδικο κλειδι. Ολα μια ιδεα ειναι.........ενα μοντελο που παλιωνει και ειναι εμπορικο το πιανουν παντος τυπου συνεργεια και το μαθαινουν...δεν εχεις αναγκη κανεναν...απο αυτους...
Αν σαν ιδιοκτητης εχεις επιπλεον την γνωση το ενδιαφερον να ψαξεις ακομα και να παραγγειλεις τους σωστους κωδικους για ανταλλακτικα, σαρεσει να ενημερωνεσαι απο φορουμ γενικως το ψαχνεις δεν τους εχεις ανάγκη.

Και στο Βολο εμαθα το τι αρλουμπες καναν και εκει εξειδικευμενα συνεργεια και χαντακωσαν ενα MG ΖΤ, παραγγελνανε λαθος κωδικους οτι ναναι ...ο ανθρωπος εφαγε μια περιουσια...οτι διορθωναν χαλαγε.....
αστα αστα καθημερινα μιλαω με κοσμο και ακούω τα απιστευτα....και στην τελικη δεν συκοφαντω κανεναν
λεω την αληθεια ετσι..δεν ειναι στον τυπο μου σαν ανθρωπος να συκοφαντησω ειναι να πω ψεμματα.

Γενικως με την ελληνικη πραγματικοτητα οταν παρεις ενα ιδιαιτερο Ροβερ MG οχι και τοσο συχνο και εμπορικο , αρχιζει η εξαρτηση απο αυτα τα συνεργεια στην αρχη και τα λεφτα φευγουν για πλακα..και χωρις λογο..πολλες φορές..
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από kostas200vi »

Μια χαρά τα λες . :iagree:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από nikolas »

Εξακολουθώ να είμαι με πυρετό οπότε δεν έχω καμία όρεξη να σκαλίσω παλιά θέματα, αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι αυτόν που κωδικά τον αναφέρετε "Αι" σε άλλο θέμα τον εκθιάζατε..και αυτό δείχνει μια ασυνέπεια..για αυτό ξαναλέω μην τα ισοπεδώνεται όλα..
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Πραγματικα το παρακολουθω εδω και χρονια και Ποτε μου δεν καταλαβα αυτο το κατα εσενα ακριβοδικαιο και επικριτικο και απροσωπο υφακι των παρεμβασεων σου Νικολα...Θες να μας διδαξεις ηθικη και συνεπεια και λογικη...χανοντας την οποιαδηποτε φιλικοτητα και
στο πως θα μιλάμε ...στο πως θα σκεφτομαστε και Πραγματικα Χανεσαι απο την ουσια του θεματος εμμενοντας σε κατι που ειπες και το επαναλαμβανεις.Ασε τον κοσμο να εκφραστει οπως θελει και μην πεταγεσαι σε καθετι που λεμε...Δικαιωμα μου να πιστευω οτι θελω, ποσο μαλιστα οταν το αποδεικνυω κιολας. Καποτε ειχα μια γνωμη στην παροδο του χρονου διαπιστωσα κατι αλλο , οχι δεν θα με κρινεις εσυ..και θα σκαλισεις τι ειπα και τι δεν ειπα δεν γουσταρω να με κρινουν αλλοι οταν δεν τους εχω κρινει εγω αντιλαβου? Εφοσον ομως το κανεις επανηλλειμενα να κρινεις τους αλλους να αρχισω να το κανω και εγω.Μαθε να ακους και να συζητας τον εκνευρισμο του αλλου και οχι να το παιζεις σοφος...και δικαστης.
Και επι την ευκαιρια θεωρω και απαραδεκτο τον τροπο που μεταχειριζεσαι και αλλα μελη εδω μεσα αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα...
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από panagiotis x. »

nikolas έγραψε:Εξακολουθώ να είμαι με πυρετό οπότε δεν έχω καμία όρεξη να σκαλίσω παλιά θέματα, αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι αυτόν που κωδικά τον αναφέρετε "Αι" σε άλλο θέμα τον εκθιάζατε..και αυτό δείχνει μια ασυνέπεια..για αυτό ξαναλέω μην τα ισοπεδώνεται όλα..

Ναι,Νικόλα καλά θυμάσαι. Απλά επειδή δεν κατάλαβα σε ποιον αναφέρεται ο Alex,γι αυτό και ρώτησα, για να ξέρω, μιας και είμαστε από Θεσ/νίκη και οι δύο και καλώς ή κακώς 2 είναι τα πιο ''γνωστά'' ονόματα για Ρόβερ.

Προσωπική εμπειρία δεν έχω από το συγκεκριμένο συνεργείο. Απλά αναφέροντας το ''τυχάρπαστους'' εννοούσα ΓΕΝΙΚΑ ότι πολλοί μάστορες είναι έτσι, δηλ μη καλοί γνώστες του αντικειμένου τους και συνεπώς αρκετές φορές κακοί στη δουλειά τους. Δεν το διατύπωσα σωστά μάλλον.

Παρ'όλα αυτά, μπορεί ένα γεγονός να έκανε τον Αlex να αναθεωρήσει την άποψή του για το συγκεκριμένο συνεργείο,άσχετα αν είχε μια καλή γνώμη πιο πριν. Συμβαίνουν κι αυτά! Μόνο ο ίδιος ξέρει τι και πως.

Τέσπα, ειρήνη ημίν! :-D :beer:
Rover 416GSi '92
Δημήτρης000
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 12:14 pm
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από Δημήτρης000 »

Άλεξ; Το MGF σου είναι ένα μπλε ηλεκτρίκ;

Διόρθωση: Μόλις είδα πως είναι πράσινο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες