Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

General board
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Γεια σας παίδες,

Ειμαι σε διαδικάσια αλλαγης φλάντζας κυλινδροκεφαλης στο MGF
Απο την μια αγχωμένος να πανε όλα καλα απο την αλλη μια ευκαιρια
να δουμε την όλη ιστορια απο κοντα, πως και τι μαθαινοντας καποια πραγματα
και μοιραζομενος εντυπωσεις ερωτησεις σχόλια εδω στο φορουμ.
και Ακουγωντας συμβουλες προτάσεις και γνώμες.
Το αυτοκινητο ειχε αρχισει το τελευταιο διαστημα των τεσσαρων μηνων
να βγαζει μαγιονεζιτσες μεσα στο νερό. Δεν ανεβασε θερμοκρασιες εκρινα όμως οτι εφτασε όμως η ωρα να γινει άμεσα.
Τα χιλιομετρα μου ειναι 134 000.
Χτες το πήγα στο συνεργείο και βρηκαμε στον εγκεφαλο
το μοντελο και τιες σχετικες οδηγιες πως και τι να μαρκαρουμε
μπήκαν τα μπλανκο και σιγα σιγα λυσανε λυσανε, και λύσαν εντελως το κεφαλάρι και το βγαλαμε έξω.
Βγηκε όλη η εισαγωγη, χταπόδι με downpipe, δυναμό, βαση μηχανής και αφοτου λύθηκε το πήραμε στα χέρια
Πρωτες εντυπώσεις, το μοτερ δεν ειχε ξαναανοιχτει,οι βαλβιδες δεν ειχαν τριφτει ποτέ.
Η φλαντζα δεν εδειχνε να ειναι καμμένη αλλα ειχε σε 1,2 σημεια μια σχετικη ταλαιπωρια
καθως επίσης και στους 4 δακτυλιους, τα δαχτυλιδια
Θα ερθει να το παρει ο ρεκτιφιατζής το κεφαλαρι και θα το παει για πρεσσαρισμα σημερα να γινει ελεγχος για τυχον διαρροες.

Η πρωτη χαζομάρα εγινε και λυθηκε ο μηχανισμος VVC απο το συνεργειο στην προσπαθεια
να απογυμνωθει το κεφαλαρι για να παει για πρεσσαρισμα.(Θα μπορουσε να αποφευχθει κατι τετοιο)
Δηλαδη οι δυο μηχανισμοι αφαιρεθηκαν απο τους 2 εκκεντροφορους εισαγωγης καθως και
η μακρινή ράβδος με τα γραναζια που δενει επάνω τους δεξια και αριστερα.
Ευτυχως οι μηχανισμοι τοποθετηθηκαν με τα εντοσθια τους ανασκελα επάνω στο τραπεζι χωρις να μετακινησουμε κάτι.
Τα πραγματα θα ηταν μετα ακομα πιο πολυπλοκα. Τελος παντων τα πραγματα ειναι ηδη σοβαρα αλλα θα μπορουσε να ειναι και χειροτερα.
Ειλικρινα η θεα και μονο των μηχανισμων με εκανε να παγωσω, μιλαμε για πολυ πολυπλοκο μηχανισμο με ενα σωρο κινητα μερη.
Καλα λενε οι Αγγλοι Very Very Complicated :D
Nevermind για καποιον που γνωριζει το θεμα ειναι μια απλη και γρηγορη διαδικασια.
Το μανικι ειναι οχι μόνο να συναρμολογηθει σωστα ολοκληρο αλλα και να επανατοποθετηθει ξανα.
και ειναι εξαιρετικα δυκολο αν δεν το ξερεις και μπορει να γινει και ζημια, πρεπει να παει το κεφαλαρι σε γνωστη για να μπορέσει να συναρμολογηθει.
Το ειχα το αμαξι στην Χαλκιδικη και ο μαστορας εμπειρος ειχε ξανακανει Ροβερ οχι ομως VVC
φιλος μου, και λεω ας το ξεκινησει. Δεν πηγε και μενα το μυαλο μου οτι επρεπε να λυθει ολο το VVC
Και ειπα που να το οδηγάω τωρα ως την Θεσσαλονίκη μην κανω και καμμια ζημια.
Βεβαια ο δικος μου εχει συνεργατες που τα γνωριζουν τα κεφαλαρια.Μαλλον στον Αιβαζη θα το πάω.
Το θεμα ειναι θα καταφέρουν να το φτιαξουν ρε γμτ.
Θα πρεπει να παραγγειλουμε την φλαντζα σετ για VVC
Εντωμεταξυ εβλεπα εχτες το συνολο των κολαρων με το κελυφος
που φερει τον 88 θερμοστατη και ελεγα να το βγαζαμε σημερα και να το καναμε την τρυπα.
Η Σκεφτομουν να περνα απο το elise shop τον 82αρη, τελος παντων βλεποντας και κανοντας
Μιλαμε οτι στο MGF ειναι τοσο δυσκολοπρόσβατο το σημειο που πλεον μονο με αυτο το απογυμνωμα που εγινε
στο μοτερ μπορω να σκεφτω καν να κανω αυτην την εργασια στον θερμοστατη.
Μιλησα ηδη με τον Kosta200vi και τον ευχαριστω για τις συμβουλες του.
Θα τα λεμε στην πορεία εως οτου ολοκληρωθει. ;)

Άβαταρ μέλους
prilepa_mg
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2007 9:28 am
Τοποθεσία: paleo faliro
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από prilepa_mg »

to sistima VVC ine poli efkolo ean kseris pos dulevi.elpizo o mastoras sou na sou kani ti ritmisi ekentroforon isagogis sosta
200 COUPE the best .the GTI is back on the road

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Ασε ναι Ευτυχως βρηκα ατομο που θα το χρονισει, ειναι η δουλεια του. Και το κεφαλαρι μετα το πρεσαρισμα ειναι καλο οποτε πλαναριστηκε και συνεχιζεται η διαδικασια τοποθετησης φλαντζας

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από kostas200vi »

ALEX_MGF έγραψε:Ασε ναι Ευτυχως βρηκα ατομο που θα το χρονισει, ειναι η δουλεια του. Και το κεφαλαρι μετα το πρεσαρισμα ειναι καλο οποτε πλαναριστηκε και συνεχιζεται η διαδικασια τοποθετησης φλαντζας
Άντε περιμένω να ακούσω τι έκαναν.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Καλα Κωστα προχωραει το πραγμα
Το κεφαλαρι το ειδα σημερα ..εργο τεχνης ..πλαναρισμενο κατσε καλα :D
Ηρθε και το πηρε σημερα το παλικαρι για να το χρονισει.

Αλλα Ειλικρινα δεν κρατιεμαι και θελω να εκφρασω οτι αισθανομαι μια απεραντη αηδια για ολα τα υποτιθεμενα συνεργεια Ροβερ που δεν γνωριζουν το VVC
Αντε εγω το πηγα σεναν φιλο και το ελυσε το μοτερ και θεωρησε λογικο να απομακρυνει τους εκκεντροφορους για να ετοιμασει το κεφαλαρι για ρεκτιφιε και πρεσαρισμα,δεν ειχε το εργαλειο, πες οτι φταιω εγω που του το πηγα ετσι ναι και εχει και αυτος σαν μαστορας το φταιξιμο του που ποιο φτιαξιμο δλδ ελεος αυτα συμβαινουν δεν ειναι κατι τραγικο......συμβαινουν
εσυ ομως που σε τηλεφωνω για να με βοηθησεις και υποστηριζεις οτι εισαι συνεργειο Ροβερ και δεν ξερεις να το φτιαξεις , τι σκατα εισαι?
Ειναι απάντηση, απο συνεργειο Ροβερ .....ξεχνα το μοτερ επειδη ξεχρονιστηκε απο εναν που ειναι αρχιμαστορας σε συνεργειο Ροβερ....
Τι να πω, δλδ, δεν υπαρχουν μαστορες, οι μαστορες ειμαστε εμεις.......
...άσχετοι....αηδια αηδια....το συγκεκριμενο συνεργειο το εχω πει τοσο καλα σχολια για την αντιμετωπιση και όμως
μερα με την μερα διαπιστωνω ποσο ασχετοι ειναι τελικα σε ιδιαιτερα μοντελα
Και βεβαια δεν ειμαστε και χαζοι εεεε ...υπαρχει η αλλη εκδοχη.... το στραβωμα που φαγανε επειδη δεν τους πηγα το αμαξι εκει.....να το φτιαξουν εκεινοι καταλαβες..λες και ειμαστε χαζοι εμεις δεν τα πιανουμε.....
και το μοτερ μου ειναι για πεταμα..να το ξεχασω...
σε λεει δε το φερες φαε την φρικη τωρα.....τςςςςςς
Υστερα Με τα 75αρι ενος φιλου μου του καναν οτι ναναι τις βασεις μηχανης οταν το πηγε, με το VVC μου που ξεχρονιστηκε πετα το μοτερ.... η το mg tf ενος φιλου μου παλι κατι αρλουμπες εκει.... και με ρωτουσαν κατι πραγματα με αφελεια οταν το πηγαινα και αναρωτιομουν εκαναν καποια σεμιναρια τα ατομα αυτα ποτε στα αυτοκινητα αυτα
Διαβασαν κανενα μανουαλ απο τον Κ sERIES για το VVC ? Φαινεται ολοκαθαρα μεσα οτι χρησιμοποιεις καποια ειδικα εργαλεια
που κλειδώνεις τα VVC "Βαρελακια" και κανεις οτι θες μετα....τι να πω ρε συυυυυυ εγω που εκατσα και τα διαβασα εμαθα ποσα πραγματα...αλλα ειπαμε χωριοοο.....
Ασε ρε ......Ουσιαστικα ειναι ατομα που εκατσαν και εμαθαν καποια εμπορικα μοντελα,τωρα ετσι εεε ουτε σεμιναρια ουτε τιποτα
και μου εγιναν γνωστες σε αυτα και μολις συναντησουν ενα ιδιατερο μοντελο, παναγια μου ενα ξεχρονισμενο VVC και δεν ξερουν τι να πουν και σου μεταφερουν φρικη...
Βρε ουστ....δλδ και με φιλους που συζητω αυτο μου λενε...ασε ρε ολοι μαστορες γιναμε....ουστ απο κει περα...

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Alex να φανταστω το συνεργειο ή θα το αναφέρεις???
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από Tasos_7R »

PaNoSGR έγραψε:Alex να φανταστω το συνεργειο ή θα το αναφέρεις???
Για δοκίμασε να δούμε αν έχεις φαντασία.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Εχω φαντασια αλλα προτιμω να αναφερει για να μην φανω εγω ο κακος
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από nikolas »

Εγώ πάλι χωρίς να ξέρω ποιο συνεργείο είναι θεωρώ πολύ ισοπεδωτική την αντιμετώπιση σου Αλέξανδρε. Σεμινάρια γίνονται γιατί αν δε γίνονταν δεν θα υπήρχαν μάστορες που ξέρουν να τα επισκευάσουν..

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ξεκίνησε το πανηγύρι της αλλαγης φλάντζας στο VVC

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Και πολλη φαντασια δεν χρειάζεται... ειναι πανευκολο να καταλάβετε ποιο..
και νεο κρουσμα ακουσα αλλαξαν δισκο πλατω σε σαζμαν που ειχε προβλημα
και τα φτυσε και ξαναπηγε και αγορασε αλλο σαζμαν στο τελος ο ιδιοκτήτης...
και ποσα αλλα...αυτοι ειναι να τους δωσεις κανα 200αρι κανα 400αρι απο κει και περα
αστα να πάνε.....και ειδικα η 75άρα αν στην πιάσουν γινεται στο τέλος μια ακριβή πλάκα

Το προβλημα που ειχε το 75αρι το εξακυλινδρο απο εναν φίλο μου δεν μπορεσαν ποτε να το εντοπισουν
ενώ για εναν μηχανικό σε ενα ξεχασμενο μικρο και φτωχικο συνεργειο ηταν παιχνιδακι να καταλαβει σκυβοντας και ακουγοντας την μηχανη οτι ενας κυλινδρος δεν δουλευει....και ηξερε να πει και ποιος ειναι...

Ειχε παει με διαρροες απο νερα τις προαλλες εψαξαν εψαξαν απο εδώ απο εκει.....φαγαν το χρονο τους
πηγαινοερχοταν ο ιδιοκτητης με ταξι για να σκεφτουν στο τελος οτι ενδεχομένως πρεπει να πρεσαρουν το συστημα....
οτι ναναι......με παιρνουν και μου τα λενε.....
ενδεχομένως να ισχύει ... αυτο που λενε οτι Τα τσιρακια καθως παλιώνουν ειναι αυτα που καταστρεφουν ενα μαγαζι οταν το αφεντικο αρχιζει να βαριεται......
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ALEX_MGF την Τρί Φεβ 01, 2011 12:58 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες