Καθαρισμός χώρου κινητήρα

General board
Δημήτρης000
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 11:14 am
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός χώρου κινητήρα

Δημοσίευση από Δημήτρης000 »

Τον καθάρισα αρκετά καλά: η μυρωδιά καμμένου πρέπει να ήταν από παλιές διαρροές υγρών ψυγείου. Ατμοκαθαριστής, πανάκια και καθάρισε αρκετά καλά, όπου χωρούσε χέρι.

Από κάτω είναι καθαρό (είχει ήδη αλλαχθεί η φλάτζα κάρτερ) και πλυμένο. Σιγά σιγά θα κάνω και πιο δυσπρόσιτα σημεία. Παλιότερα έιχα ένα Citroen BX του '89 και ο κινητήρας του (πέρα από όλα τα άλλα είχε και πασαλειμένα LHM) και με ένα παλιό ξερό πινέλο και πετρέλαιο θέρμανσης τον είχα γυαλίσει!! Σκοπεύω να κάνω τα ίδια μόλις βρω χρόνο μετά από ένα ακόμη φρεσκάρισμα με ατμοκαθαριστή.

Δημήτρης000
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 11:14 am
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός χώρου κινητήρα

Δημοσίευση από Δημήτρης000 »

Να πω πως πέραν του ατμοκαθαριστή χειρός έχω πλέον (από δώρο) ένα πλυστικό Karcher Κ 5.600 για σχολαστικά πλυσίματα (όχι κινητήρα βέβαια).

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός χώρου κινητήρα

Δημοσίευση από kostas200vi »

Δημήτρης000 έγραψε:Να πω πως πέραν του ατμοκαθαριστή χειρός έχω πλέον (από δώρο) ένα πλυστικό Karcher Κ 5.600 για σχολαστικά πλυσίματα (όχι κινητήρα βέβαια).
Εαν ξέρεις να το δουλέψεις πλένεις και τον κινητήρα.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Δημήτρης000
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 11:14 am
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός χώρου κινητήρα

Δημοσίευση από Δημήτρης000 »

Εδώ είναι μία σχετικά παλιότερη φώτο του κινητήρα, είναι ακριβώς στην ίδια καθαρή κατάσταση:

http://img826.imageshack.us/i/rover6.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός χώρου κινητήρα

Δημοσίευση από kostas200vi »

Δημήτρης000 έγραψε:Εδώ είναι μία σχετικά παλιότερη φώτο του κινητήρα, είναι ακριβώς στην ίδια καθαρή κατάσταση:

http://img826.imageshack.us/i/rover6.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω.......λες και βγήκε τώρα άπω το εργοστάσιο. :up:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Δημήτρης000
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 11:14 am
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός χώρου κινητήρα

Δημοσίευση από Δημήτρης000 »

Κωστή, έχει ακόμη δουλειά, πίστεψε με...σημεία που δε φαίνοντα και δεν έιναι εύκολα προσβάσιμα έχουν πολύ βρώμα. Έχω οπλιστεί με υπομονή και θα γίνει λαμπίκος!

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός χώρου κινητήρα

Δημοσίευση από crAss »

Καλά εμένα με έπιασε το καλοκαίρι να καθαρίσω το ψυγείο. Από όταν βγήκε από το εργοστάσιο πριν 5 χρόνια είχε να πλυθεί το μοτέρ.
Τι κατάφερα? Απλώς να φύγει η πολύ βρώμα. Με το πιεστικό στη ρύθμιση που βγάζει το νερό σε πολύ μικρά σωματίδια το έκανα. Σακουλίτσες καλά βαλμένες είχα πάνω στην μπαταρία, τον εγκέφαλο και τον παράλληλο. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα ηλεκτρικά μετά.
Έχετε να προτείνεται κανένα αφρό/σπρέι να το ψεκάσω πρώτα, να το περάσω μετά και με το πιεστικό να γυαλίσει λίγο?
Life is too short not to...

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός χώρου κινητήρα

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

:)
Έτσι ετσι craas Και γω έτσι το έχω κάνει με σακουλίτσες, δεν μου το χε πει κάποιος, ετσι μου κατέβηκε, λεω ας το δοκιμάσω,
και δούλεψε. Θελει να προσέχεις εντάξει αλλα γίνεται. Ειδικα το MGF έχει απο τα πιο δυσπροσβατα σημεία, άσε, αυτα με την μηχανη μπροστα είναι πιο έυκολα, εχεις καλυτερη πρόσβαση.
Για το κυρίως πλύσιμο μπορείς να επιλέξεις ότι θέλεις αλλα Για να μείνει γυαλάδα για μετά υπαρχει ενα προιόν αφοτου πλυθει η μηχανη που το ψεκάζεις και μετά του δίνει γυαλάδα.Ενα κιτρινο της Sonax είναι αμα πας Praktiker ή οπου αλλου τελος πάντων θα το βρεις .Το συγκεκριμένο το χα δει και σε χρήση και είχε καλό αποτέλεσμα.
Το βλεπεις το αποτέλεσαμ όταν ζεσταθει ξανά η μηχανή. Συμφωνα με την περιγραφή του ειναι σιλικόνη που μονώνει απο υγρασίες και δινει γυαλάδα.

Α και κάτι άλλο. Αφου θα κανετε που θα κανετε την μηχανή καθαρή Καντε και κάτι αλλο για τον αέρα που ερχεται στην καμπίνα. Αλλαξτε το φίλτρο καμπίνας (αν δεν το χετε αλλάξει) Θελει ξήλωμα το ντουλαπακι στο συνοδηγό και θα το βρειτε εκει. Αυτα τα φίλτρα καμμια φορά ξεχνιουνται χρόνια και δημιουργουν δυσοσμια. Το δικόμου οταν το άνοιξα ήταν γεματο αποξηραμένα φύλλα και ηθελε αλλαγή. Το βρηκα στο ιντερνετ πως γινεται και λοιπά.
Ο crass πιστευω οτι θα το ξέρει, μιας και το χει χρόνια, ο Δημήτρης που το πήρε πρόσφατα ενδεχομένως όχι.

Δημήτρης000
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 11:14 am
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός χώρου κινητήρα

Δημοσίευση από Δημήτρης000 »

Alex, αλλάχθηκε το φιλτρο καμπίνας πριν 2,5 βδομάδες :D (είχε και μένα ξερά φύλλα μέσα κάνοντας θόρυβο στη 4η σκάλα), βγήκε μέχρι και το μοτέρ του καλοριφέρ-a/c. Μπήκε και αφρός καθαρισμού/απολύμανσης και έγινε καινούριο. Υπογραφή: Χρήστος....

Επίσης, είχα χρησιμοποιήσει και πριν 1,5 μήνα το ειδικό σπρέυ καθαρισμού καμπίνα;-αεραγωγών (βάζεις το σπρέυ στη καμπίνα, κλείνεις παράθυρα, βάζεις a/c συνήθως στο κρύο και στην ανακύκλωση για κάνα 15λεπτο).

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμός χώρου κινητήρα

Δημοσίευση από crAss »

Στα 5 χρόνια που έχω το αυτοκίνητο έχω αλλάξει 3 φίλτρα καμπίνας. Δεν κοστίζει (αν το αγοράσεις από Αγγλία - Pollen filter), αλλάζει πολύ εύκολα και σίγουρα κάτι κρατάει από τον αέρα.
Επίσης μια φορά αγόρασα το σπρέι που ψεκάζεις και γίνεται αφρός για να καθαρίσουν οι αγωγοί και να εξαφανιστούν τυχόν αποικίες μικροοργανισμών που έχουν δημιουργηθεί λόγω υγρασίας. Ένα έχω να πω για αυτό...προσοχή όταν το ρίχνετε στους κεντρικούς αεραγωγούς γιατί δεν είναι τέλεια ενωμένα τα κομμάτια τους και λίγο από το υγρό τελικά έφυγε πίσω και μου έκανε τελικά βραχυκύκλωμα στο ραδιοcd.
Πάντως οι δύο εμπειρικοί κανονές όντως κάνουν δουλειά όσο αφορά το κλιματιστικό.
Το χειμώνα καλό είναι να ανοίγουμε μια φορά στους 1-2 μήνες το κλιματιστικό για κανένα δεκάλεπτο να κυκλοφορήσει το φρέον.
Το καλοκαίρι καλό είναι να κλείνουμε το κλιματιστικό λίγα λεπτά πριν φτάσουμε στον προορισμό μας αφήνοντας τον ανεμιστήρα ανοικτό και αν αντέχουμε για λίγο πριν το σβήσουμε να το γυρνάμε και στο ζεστό. Ο ζεστός αέρας θα εξαφανίσει την υγρασία από τους αγωγούς και μαζί της τους μικροοργανισμούς που αναπτύσσονται.
Life is too short not to...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες