VVC vs VTec

General board
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
prilepa_mg
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2007 9:28 am
Τοποθεσία: paleo faliro
Επικοινωνία:

Re: Rover 1904

Δημοσίευση από prilepa_mg »

Εγω δεν μιλάω αόριστα και οσοι ξερουν απο VVC ξερουν και τι ειναι το retiming :smok:
δεν με ενδιαφέρει να μάθω για το Vtec δεν ασχολουμε με διακόπτες. :P
Για να γινει retiming πρεπει πρώτα να μάθεις να δένεις αυτό..
http://img81.imageshack.us/img81/9707/vvckostasyv0.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

ee,afto ine pan efkolo.toneho kani mono 500 fores. eho omos 1 erotisi ,iati ta honda moter,mehri tis 3000 strofes ine psofia.den ehun ute ropi ,ute kapia dinami?eho ke ego amaksi me honda moter edo ke 14 hronia.
200 COUPE the best .the GTI is back on the road
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 1904

Δημοσίευση από kostas200vi »

prilepa_mg έγραψε:
kostas200vi έγραψε:Εγω δεν μιλάω αόριστα και οσοι ξερουν απο VVC ξερουν και τι ειναι το retiming :smok:
δεν με ενδιαφέρει να μάθω για το Vtec δεν ασχολουμε με διακόπτες. :P
Για να γινει retiming πρεπει πρώτα να μάθεις να δένεις αυτό..
http://img81.imageshack.us/img81/9707/vvckostasyv0.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
ee,afto ine pan efkolo.toneho kani mono 500 fores. eho omos 1 erotisi ,iati ta honda moter,mehri tis 3000 strofes ine psofia.den ehun ute ropi ,ute kapia dinami?eho ke ego amaksi me honda moter edo ke 14 hronia.
Πρέπει να ανοίξεις τον "διακόπτη" :P
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover 1904

Δημοσίευση από Tasos_7R »

prilepa_mg έγραψε:ee,afto ine pan efkolo.toneho kani mono 500 fores.
Και εχει δυναμομετρηθει κανενα 190PS μετα το retiming??? Λεω εγω τωρα...
prilepa_mg έγραψε:eho omos 1 erotisi ,iati ta honda moter,mehri tis 3000 strofes ine psofia.den ehun ute ropi ,ute kapia dinami?eho ke ego amaksi me honda moter edo ke 14 hronia.
Τουλαχιστον εσυ λες οτι ειναι ψοφια μεχρι τις 3000 τα Vtec... παλι καλα... αλλοι λενε μεχρι τις 5500. :spao:
Αληθεια εχετε καποιο διαγραμμα ροπης/ιπποδυναμης που να δειχνει ποσο ψοφια ειναι τα Vtec μεχρι τις 3000 σε σχεση με καποιο αλλο αντιστοιχο ατμοσφαιρικο μοτερ?? Εγω παντως αυτο το... ψοφιο δεν το χω νιωσει μεχρι στιγμης με το CRX μου ρε γμτ... και ειναι μαμα τελειως. Ασε που πολλες φορες εχω πατησει με τουρμπατα ρολλαριστα με 1η η 2α και 3000rpm και μαντεψε τι... ημουν μπροστα!! 8)
:kot: :kot:
:smok: :-D
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover 1904

Δημοσίευση από Tasos_7R »

kostas200vi έγραψε:Πρέπει να ανοίξεις τον "διακόπτη" :P
Εσυ επρεπε να ησουν την Τριτη που μας περασε Ο.Χ. να εβλεπες εναν μαυρο ατμοσφαιρικο "διακοπτη" με την χαρακτηριστικη ενδειξη "Type R" πως μοιρασε τσαγακι σε ενα πολυ δυνατο S3. :-D :smok:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 1904

Δημοσίευση από kostas200vi »

Tasos_7R έγραψε: Και εχει δυναμομετρηθει κανενα 190PS μετα το retiming??? Λεω εγω τωρα...
Ναι 182 αλόγα..... το διαβασα στο http://forums.mg-rover.org" onclick="window.open(this.href);return false; αλλα εχω πολυ καιρο να μπω στο Forum.

Tasos_7R έγραψε: Τουλαχιστον εσυ λες οτι ειναι ψοφια μεχρι τις 3000 τα Vtec... παλι καλα... αλλοι λενε μεχρι τις 5500. :spao:
Αληθεια εχετε καποιο διαγραμμα ροπης/ιπποδυναμης που να δειχνει ποσο ψοφια ειναι τα Vtec μεχρι τις 3000 σε σχεση με καποιο αλλο αντιστοιχο ατμοσφαιρικο μοτερ?? Εγω παντως αυτο το... ψοφιο δεν το χω νιωσει μεχρι στιγμης με το CRX μου ρε γμτ... και ειναι μαμα τελειως. Ασε που πολλες φορες εχω πατησει με τουρμπατα ρολλαριστα με 1η η 2α και 3000rpm και μαντεψε τι... ημουν μπροστα!! 8)
:kot: :kot:
:smok: :-D
Υπάρχουν και κουλοί στο δρόμο, αλλά και πάλι αν κάποιος έχει ένα δυνατό τουρμπατο δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί στο δρόμο με ένα CRX. :kot:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover 1904

Δημοσίευση από Tasos_7R »

kostas200vi έγραψε:
Tasos_7R έγραψε: Και εχει δυναμομετρηθει κανενα 190PS μετα το retiming??? Λεω εγω τωρα...
Ναι 182 αλόγα..... το διαβασα στο http://forums.mg-rover.org" onclick="window.open(this.href);return false; αλλα εχω πολυ καιρο να μπω στο Forum.
Καλα οταν θα εχω χρονο θα το δω... αλλα τοσα αλογα απλα και ΜΟΝΟ με retiming δεν παιρνει!!! Αυτα ειναι μπαρουφες...:no:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 1904

Δημοσίευση από kostas200vi »

Tasos_7R έγραψε:
kostas200vi έγραψε:Πρέπει να ανοίξεις τον "διακόπτη" :P
Εσυ επρεπε να ησουν την Τριτη που μας περασε Ο.Χ. να εβλεπες εναν μαυρο ατμοσφαιρικο "διακοπτη" με την χαρακτηριστικη ενδειξη "Type R" πως μοιρασε τσαγακι σε ενα πολυ δυνατο S3. :-D :smok:
Κι εδώ ένα Cordoba (turbo) ενός φίλου είχε μοίρασε τσαγακι σε ένα πολύ δυνατό S3... αυτό δεν λέει κάτι, τα s3 έχουν καλή εκκίνηση αλλά μετά τα μαζεύεις.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover 1904

Δημοσίευση από Tasos_7R »

kostas200vi έγραψε:
Tasos_7R έγραψε: Τουλαχιστον εσυ λες οτι ειναι ψοφια μεχρι τις 3000 τα Vtec... παλι καλα... αλλοι λενε μεχρι τις 5500. :spao:
Αληθεια εχετε καποιο διαγραμμα ροπης/ιπποδυναμης που να δειχνει ποσο ψοφια ειναι τα Vtec μεχρι τις 3000 σε σχεση με καποιο αλλο αντιστοιχο ατμοσφαιρικο μοτερ?? Εγω παντως αυτο το... ψοφιο δεν το χω νιωσει μεχρι στιγμης με το CRX μου ρε γμτ... και ειναι μαμα τελειως. Ασε που πολλες φορες εχω πατησει με τουρμπατα ρολλαριστα με 1η η 2α και 3000rpm και μαντεψε τι... ημουν μπροστα!! 8)
:kot: :kot:
:smok: :-D
Υπάρχουν και κουλοί στο δρόμο
Ναι... ολοι οι κουλοι σε μενα επεσαν... :P :P Ποιος ειμαι ρε??? Ο Αγιος Παντελεημων??? :P :P :P
Καταρχην δεν ειπα δυνατα τουρμπατα, αλλα εχω ανοιξει με τουρμπατα με παραπανω κυβικα απο μενα, με περισσοτερη ιπποδυναμη απο μενα και πολυυυ περισσοτερη ροπη (ΟΛΑ ΤΟΥΣ) και με καποια, οχι με ολα φυσικα ημουν μπροστα. Και μαλιστα απο χαμηλες στροφες (εκει που λετε οτι ειναι ψοφια τα Vtec) ρολλαριστα, οχι γιατι το επιλεγω εγω, αλλα γιατι οι τουρμπατοι "φιλοι" σου Κωστακη κανουν τις ΚΟΤΕΣ στο φαναρι και ποτε δεν πατανε απο σταση!! :kot: Παντα ρολλαριστα!! :kot: Δε τους χαλασε ομως που και παλι μετρανε καροτσακια. :P :P
kostas200vi έγραψε: αλλά και πάλι αν κάποιος έχει ένα δυνατό τουρμπατο δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί στο δρόμο με ένα CRX. :kot:
Σνομπ!!! :smt019 :smt019 :smt019
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover 1904

Δημοσίευση από Tasos_7R »

kostas200vi έγραψε:
Tasos_7R έγραψε:
kostas200vi έγραψε:Πρέπει να ανοίξεις τον "διακόπτη" :P
Εσυ επρεπε να ησουν την Τριτη που μας περασε Ο.Χ. να εβλεπες εναν μαυρο ατμοσφαιρικο "διακοπτη" με την χαρακτηριστικη ενδειξη "Type R" πως μοιρασε τσαγακι σε ενα πολυ δυνατο S3. :-D :smok:
Κι εδώ ένα Cordoba (turbo) ενός φίλου είχε μοίρασε τσαγακι σε ένα πολύ δυνατό S3... αυτό δεν λέει κάτι, τα s3 έχουν καλή εκκίνηση αλλά μετά τα μαζεύεις.
Βλεπεις καμια διαφορα??? :-D
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Rover 1904

Δημοσίευση από nikolas »

Αρχίζει να πάει μακριά η κουβέντα..από το Rover του 1904 και τις δυνατότητες του vvc καταλήγουμε τώρα στις διαφορές επιδόσεων turbo και ατμοσφαιρικών? Ας μείνουμε στο κομμάτι vvc vs vtec.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες