k series engine for ever

General board
saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Re: k series engine for ever

Δημοσίευση από saikoe39 »

Oχι….τα μοτερ της ροβερ είναι κορυφη…!!!!!!

Ο κινητήρας μας..δουλεύει εκτός προδιαγραφών από το εργοστάσιο….ειχε ρίξει τρελο χρήμα η ροβερ τοτε……ουτε καν τις θερμοκρασίες –συστολές διαστολές δλδ κράματα του κορμού και του καπακιού δεν είχε συνδυάσει …βαλε οσες φλατζες….οτι θερμοστάτη θες….ΦΛΑΤΖΑ ΘΑ ΚΑΨΕΙ..εχει να κανει καθαρά με την δομή του μοτερ…!!!!!
Όχι τα δικα μας..δεν έκαιγαν λαδι….οχι όχι…καθολου......4-5 μοτερ ποσά έχω αλλάξει …όλα έκαιγαν …και το τελευταίο μετα από 45.000 χλμ… άρχισε να τσιμπαει ..!!

Δεν μπορω να πω… ακόμα και το 1.4 εχει δύναμη...και τρελο στροφαρισμα….αλλα μεχρι εκει….αξιοπιστια δεν ειδα…(και την πλήρωσα παρααααααααα πολύ ακριβα)
Το 1.4 της σεατ είναι ψιλο ψοφίμι…αλλα με ένα δυο πραγματάκια γινεται ευκολα πολύ πιο δυνατο από το 1.4 και 1.6 το δικο μας.
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: k series engine for ever

Δημοσίευση από Tasos_7R »

saikoe39 έγραψε:Ο κινητήρας μας..δουλεύει εκτός προδιαγραφών από το εργοστάσιο….ειχε ρίξει τρελο χρήμα η ροβερ τοτε……ουτε καν τις θερμοκρασίες –συστολές διαστολές δλδ κράματα του κορμού και του καπακιού δεν είχε συνδυάσει …βαλε οσες φλατζες….οτι θερμοστάτη θες….ΦΛΑΤΖΑ ΘΑ ΚΑΨΕΙ..εχει να κανει καθαρά με την δομή του μοτερ…!!!!!
Πεστααααα!!!!
saikoe39 έγραψε:Το 1.4 της σεατ είναι ψιλο ψοφίμι…αλλα με ένα δυο πραγματάκια γινεται ευκολα πολύ πιο δυνατο από το 1.4 και 1.6 το δικο μας.
Σωστος!!! :klaps:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Re: k series engine for ever

Δημοσίευση από saikoe39 »

τα μοτερ της χοντα.....ΟΛΑ τον παιρνουν απο τα PSA μοτερ(1.6τ)..... :P :P
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: k series engine for ever

Δημοσίευση από Tasos_7R »

saikoe39 έγραψε:τα μοτερ της χοντα.....ΟΛΑ τον παιρνουν απο τα PSA μοτερ(1.6τ)..... :P :P
Πεστααααα!!! :P :P :P
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: k series engine for ever

Δημοσίευση από kostas200vi »

Αυτό που εσείς λέτε φλάντζα.... πως καίγεται? γιατί εγώ δεν το γνωρίζω, ίσως να φταίει το τουρμπισμα, :roll: και λάδι δεν τσιμπάει, λέτε να φταίει η τουρμπίνα ? :shock: .........ίσως το δικό μου βγήκε ελαττωματικό....... τι λέτε να το πετάξω και να πάρω ένα Honda η ένα Vag είναι αυτά που με το ελαττωματικό Rover "πηδάω" κάθε μέρα στο δρομο........ :kot: :kot: :kot:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: k series engine for ever

Δημοσίευση από i-VTec »

Αφού ρε Κώστε εσύ δε το δουλεύεις και πολύ το αμάξι...Η αλήθεια να λέγεται...Αν το έπαιρνα εγώ σε έξι μήνες όχι λάδι, μέχρι και τις μπιέλες θα έβγαζες από πίσω... :-D
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: k series engine for ever

Δημοσίευση από Tasos_7R »

kostas200vi έγραψε:Αυτό που εσείς λέτε φλάντζα.... πως καίγεται? γιατί εγώ δεν το γνωρίζω, ίσως να φταίει το τουρμπισμα, :roll:
Φοράς την εργοστασιακή φλάντζα ή μήπως έχεις αλλάξει??? Λέω εγώ τώρα...
kostas200vi έγραψε:και λάδι δεν τσιμπάει, λέτε να φταίει η τουρμπίνα ? :shock: .........ίσως το δικό μου βγήκε ελαττωματικό.......
Παρομοίως με πιο πάνω είναι "μαμά" το μπλοκ???
kostas200vi έγραψε:τι λέτε να το πετάξω και να πάρω ένα Honda η ένα Vag είναι αυτά που με το ελαττωματικό Rover "πηδάω" κάθε μέρα στο δρομο........ :kot: :kot: :kot:
Καλά, μου κάνει εντύπωση, δηλαδή τι Honda και τι VAG κυκλοφορούν στο νησί σας ρε Κώστα και τα... "πηδάς" όλα όπως λες??? :roll:
Το ξανάπα και πιο πάνω... καλό είναι να αγαπάει κανείς το αμάξι του και να το προσέχει, και να το συντηρεί, και να το βελτιώνει, και να το θαυμάζει, και... και... και... αλλά να μην είμαστε ισοπεδωτικοί και να φτάνουμε να λέμε υπερβολές.
Και στο κάτω-κάτω της γραφής, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είχες ένα τελείως στοκ μοτέρ που δεν σου χει παρουσιάσει ποτέ βλάβη, θα ήσουν η ΕΞΑΙΡΕΣΗ και ΟΧΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ!!! ;) Πως να το κάνουμε δηλαδή... Ξέρω παππούδες που είχαν Rover και τα πρόσεχαν και δε τα σκιζαν και είχαν βαρεθεί να πηγαίνουν στο συνεργείο... και στο τέλος τα πούλησαν. Δες και από εδώ πόσα μέλη έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα και κρίνε... :beer:

Ενημερωτικά:
Τα Honda που "πηδάς" κάθε μέρα είναι αυτά που τα μοτέρ τους βγάζουν 500.000km χωρίς rebuilt και που τα σκίζουν κάθε μέρα... είναι αυτά που βελτιώνονται ατμοσφαιρικά σε βαθμό που οι άλλοι μπορούν μόνο να ονειρεύονται... είναι αυτά που με ένα light turbo και ΣΤΟΚ ΜΠΛΟΚ γ@μουν και δέρνουν... είναι αυτά που μέχρι 400PS φοράνε τα μαμά ημιαξόνια και δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα... είναι αυτά που έχουν "ξεκ@λι@σει" τα πάντα στους αγώνες dragster παγκοσμίως...(σταματάω εδώ για να μην το κάνω έκθεση το post :) ).
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: k series engine for ever

Δημοσίευση από kostas200vi »

i-VTec έγραψε:Αφού ρε Κώστε εσύ δε το δουλεύεις και πολύ το αμάξι...Η αλήθεια να λέγεται...Αν το έπαιρνα εγώ σε έξι μήνες όχι λάδι, μέχρι και τις μπιέλες θα έβγαζες από πίσω... :-D
Αυτό είναι αλήθεια.....τα τελευταία 5 χρόνια το δουλεύω περιστασιακά. :-D
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: k series engine for ever

Δημοσίευση από kostas200vi »

Tasos_7R έγραψε:
kostas200vi έγραψε:Αυτό που εσείς λέτε φλάντζα.... πως καίγεται? γιατί εγώ δεν το γνωρίζω, ίσως να φταίει το τουρμπισμα, :roll:
Φοράς την εργοστασιακή φλάντζα ή μήπως έχεις αλλάξει??? Λέω εγώ τώρα...
kostas200vi έγραψε:και λάδι δεν τσιμπάει, λέτε να φταίει η τουρμπίνα ? :shock: .........ίσως το δικό μου βγήκε ελαττωματικό.......
Παρομοίως με πιο πάνω είναι "μαμά" το μπλοκ???
kostas200vi έγραψε:τι λέτε να το πετάξω και να πάρω ένα Honda η ένα Vag είναι αυτά που με το ελαττωματικό Rover "πηδάω" κάθε μέρα στο δρομο........ :kot: :kot: :kot:
Καλά, μου κάνει εντύπωση, δηλαδή τι Honda και τι VAG κυκλοφορούν στο νησί σας ρε Κώστα και τα... "πηδάς" όλα όπως λες??? :roll:
Το ξανάπα και πιο πάνω... καλό είναι να αγαπάει κανείς το αμάξι του και να το προσέχει, και να το συντηρεί, και να το βελτιώνει, και να το θαυμάζει, και... και... και... αλλά να μην είμαστε ισοπεδωτικοί και να φτάνουμε να λέμε υπερβολές.
Και στο κάτω-κάτω της γραφής, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είχες ένα τελείως στοκ μοτέρ που δεν σου χει παρουσιάσει ποτέ βλάβη, θα ήσουν η ΕΞΑΙΡΕΣΗ και ΟΧΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ!!! ;) Πως να το κάνουμε δηλαδή... Ξέρω παππούδες που είχαν Rover και τα πρόσεχαν και δε τα σκιζαν και είχαν βαρεθεί να πηγαίνουν στο συνεργείο... και στο τέλος τα πούλησαν. Δες και από εδώ πόσα μέλη έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα και κρίνε... :beer:

Ενημερωτικά:
Τα Honda που "πηδάς" κάθε μέρα είναι αυτά που τα μοτέρ τους βγάζουν 500.000km χωρίς rebuilt και που τα σκίζουν κάθε μέρα... είναι αυτά που βελτιώνονται ατμοσφαιρικά σε βαθμό που οι άλλοι μπορούν μόνο να ονειρεύονται... είναι αυτά που με ένα light turbo και ΣΤΟΚ ΜΠΛΟΚ γ@μουν και δέρνουν... είναι αυτά που μέχρι 400PS φοράνε τα μαμά ημιαξόνια και δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα... είναι αυτά που έχουν "ξεκ@λι@σει" τα πάντα στους αγώνες dragster παγκοσμίως...(σταματάω εδώ για να μην το κάνω έκθεση το post :) ).
Το μπλοκ ειναι μαμα η φλατζα και τα μπουζονια ενισχυμένα,.... τι φταιω εγω που τα Honda στο νησι ειναι ατμοσφαιρα :P και μονο ενα Vag εχει σοβαρη υπποδυναμη 550 αλογα, το μοτερ μου το προσεχω εχω βαλει ενα εξτρα θερμοστατη (πατεντα του μηχανικου) και δεν ειχα προβλημα ποτε, το τι εκαναν οι παπουδες και καποιοι αλλοι δεν με απασχολεί εγω βλεπω οτι το δικο μου μοτέρ με σωστή συντήρηση ειναι ενταξει κι ας δέχεται περισσότερες πιέσεις.
Το τι κανουν τα Honda και ποσα αλογα φτανουν αφορα τους Hondaκιδες, το κακο με εσας ειναι οτι έχετε μια υπεροψία, νομίζετε οτι ο δρομος σας ανηκει γιατι εχετε Honda και ολα τα αλλα ειναι υποδεέστερα και ολα θα τα κόψετε στη μέση με το "κατανα" ,να δεις υφακι 10 Καρδινάλιων που εχουν οταν κολανε διπλα μου στο φαναρι και λενε "να τα παμε ρε φιλαρακι" και αφου φανε την κολονα εχουν το υφος του μ@λ@κ@ και ψαχνουν να δουν τι τους χτύπησε "turbo ειναι ρε φιλε"........"οχι ΛΟΝΔΡΕΖΙΚΟ ΤΣΑΙ δεν το εχεις δοκιμασει?"
Λοιπον μην μου πρήζετε τα ......με Honda & Vag οσοι θελουν εαν απο τα δυο ας γραψουν στο αναλογο forum εδω γουσταρουμε τα ROVER ......φιλάκια.... :kouklos: :beer:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: k series engine for ever

Δημοσίευση από i-VTec »

kostas200vi έγραψε:
Tasos_7R έγραψε: Το τι κανουν τα Honda και ποσα αλογα φτανουν αφορα τους Hondaκιδες, το κακο με εσας ειναι οτι έχετε μια υπεροψία, νομίζετε οτι ο δρομος σας ανηκει γιατι εχετε Honda και ολα τα αλλα ειναι υποδεέστερα και ολα θα τα κόψετε στη μέση με το "κατανα" ,να δεις υφακι 10 Καρδινάλιων που εχουν οταν κολανε διπλα μου στο φαναρι και λενε "να τα παμε ρε φιλαρακι" και αφου φανε την κολονα εχουν το υφος του μ@λ@κ@ και ψαχνουν να δουν τι τους χτύπησε "turbo ειναι ρε φιλε"........"οχι ΛΟΝΔΡΕΖΙΚΟ ΤΣΑΙ δεν το εχεις δοκιμασει?"
Λοιπον μην μου πρήζετε τα ......με Honda & Vag οσοι θελουν εαν απο τα δυο ας γραψουν στο αναλογο forum εδω γουσταρουμε τα ROVER ......φιλάκια.... :kouklos: :beer:
:P :P :P :P :P :beer: :beer:

+1

Και δε θέλω να τα πικάρω μερικά Civic πού ράβω αλλά κι αυτοί με κοιτάνε με μίσο μάτι..."Έλα ρε φίλε, σοβαρά?Καλά πάει!" Εμ βέβαια καλά πάει αφού έφαγες τις καρότσες σου και μου'χεις και την καγκουρογκόμενα από δίπλα να καμαρώνει σαν γύφτικο σκεπάρνι....Λουστείτε τα τώρα...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες